Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Hola Mexico (Jucatan) Nov. 2023 the last day !

Odkrycie Ameryki – popularne określenie faktu dotarcia Krzysztofa Kolumba do tego kontynentu, w 1492 roku. W rzeczywistości pierwszymi ludźmi, którzy dotarli do kontynentu amerykańskiego, byli członkowie społeczności łowieckich, przybyłych z Azji przez Beringię w czasie zlodowacenia, między 40.000 a 17.000 lat temu. Za pierwszego przedstawiciela cywilizacji europejskiej, który dotarł do Ameryki na początku XI wieku, uznaje się wikinga Leifa Erikssona.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Hola Mexico (Jucatan) Nov. 2023 - Chichen Itza now

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 04.01.2024 16:15

Niedziela 12.11 cd - Progreso / Merida by night

Progreso to port przeładunkowy znany (oprócz plaży nad Zatoką Meksykańską oraz niezliczonych barów) także z pomad 6-kilometrowego mostu/estakady, którym wgłąb Zatoki pomykają duże mobile z ładunkami do portów m.in w Veracruz).

Z Meridy, która w tej chwili omijamy (tankuję za 475 pesos + 25 pesos "para ti") prowadzi piękna czteropasmowa (a nawet nie wiem czy nie momentami pięciopasmowa) droga nr 261. Zwęża się do 2 pasów dopiero przy wjeździe do miasta.

Parkujemy (darmowo) blisko upatrzonego lokalu o nazwie Crabster
Obrazek

W mieście są też płatne miejsca parkingowe (przyjedziemy tu kiedyś jeszcze na śniadanie) - ale korzystamy z tego blisko promenady i wody - szersza perspektywa - robię taką często, aby wiedzieć gdzie zaparkowałem i ... CZY zaparkowałem (w razie jakiś jaj)
Obrazek

Wchodzimy na nadmorską promenadkę (a Crabster od razu po lewej)
Obrazek

To coś sterczące to banan. Za dwa takie dania, trzy margerity i piwo (małe) płacimy koło 1000 pesos (ok 250 zł). Czy polecam Crabstera? Było tam bardzo dużo ludzi, to popularny lokal i nieźle oceniany, na pewno ma dobre żarcie - nam smakowało, ale nie była to jakaś petarda
Obrazek

Po jedzonku czas na spacer
Obrazek

Obrazek

Jest tu sporo glonów
Obrazek

Co widać na brzegu, ja odpuszczam kąpiel tym razem
Obrazek

Zatem SPACER
Obrazek

O tym, że to "molo" jest największe na świecie informuje ten napis
Obrazek

Obrazek

Przy Muelle takie coś
Obrazek

Obok dużego molo jest i małe - tam idziemy, po bokach i na końcu ludzie łowią ryby - wpierw łapią (wiadrami) stada takich małych rybek, od których aż błyszczy się woda, aby mieć zanętę na większą sztukę.
Obrazek

Tam, w oddali port zewnętrzny (mają podobny robić w Gdyni huehuehue)
Obrazek

Jedzie big mobil
Obrazek

Tak się odpoczywa!
Obrazek

No taki Kołobrzeg to Progreso
Obrazek

ale z palmami
Obrazek

--
Merida
W tym mieście mamy zarezerwowane dwa noclegi - w hotelu Santa Maria, hotel z zewnątrz niepozorny, ot taka fasada - ale tutaj właśnie tak jest - tam dalej jest baaaardzo dłuuugaaaa zabudowaaa
Obrazek

"w środku"
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Idziemy na miasto
Obrazek

Hotel Santa Maria znajduje się praktycznie w samym centrum - no inaczej nie byłoby chyba sensu mieszkać w milionowym mieście
Obrazek

Katedra kilkaset metrów od hotelu
Obrazek

Obrazek

Tu był Papa Jan Paweł II
Obrazek

Obrazek

Merida od razu bardzo nam się spodobała
Obrazek

Obrazek

Wchodzimy do bardzo intrygującego pasażu, ma tu miejsce wystawa darów ziemi (i całe szczęście bo nazajutrz wieczorem - wystawy już nie było!)
Obrazek

CDN
:papa: :papa:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59025
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Hola Mexico (Jucatan) Nov. 2023 - Playa Paraiso now

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.01.2024 18:53

tony montana napisał(a):Jeśli Hiszpania - to zapytam gdzie konkretnie ? :)

W kilku różnych miejscach. Między innymi w parku Hondo blisko Torrevieja (tam również flamingi), Laguna del Camino de Villafranca, Laguna de Penahueca, Salinas de Imon, Saelices de la Sal...

Pozdrawiam,
Wojtek
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Hola Mexico (Jucatan) Nov. 2023 - Playa Paraiso now

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 04.01.2024 21:04

Franz napisał(a):
tony montana napisał(a):Jeśli Hiszpania - to zapytam gdzie konkretnie ? :)

W kilku różnych miejscach. Między innymi w parku Hondo blisko Torrevieja (tam również flamingi), Laguna del Camino de Villafranca, Laguna de Penahueca, Salinas de Imon, Saelices de la Sal...

Pozdrawiam,
Wojtek


Wow, nie wiedziałem że tyle tam tego jest
Dziękuję ! ;)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Hola Mexico (Jucatan) Nov. 2023 - Chichen Itza now

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 05.01.2024 17:05

Merida - Stolica Stanu Jukatan cz.2

Wchodzimy "na galerię"
Obrazek

Festiwal zieleni
Obrazek

A właściwie "Ścieżka/droga kwiatów"
Obrazek

Obrazek

Obrazek

całkiem fajne instalacje
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z drugiej już strony
Obrazek

El Catedral
Obrazek

Obrazek

To "coś się dzieje się"
Obrazek

Szanowni Państwo - tak się bawi MEXICO. "cała sala śpiewa z nami, wszyscy tańczą walczyka parami..."
Obrazek

A to dopiero 18.40 ;) CUDOWNE MIASTO!!!! Ci, co piszą w internetach, że nie warto - nie wiedzą, o czym mówią (albo byli tam na chwilę tylko)

Obrazek

Tu jest rząd streetfoodów - ale takich naprawdę, babuleńki robiące tacosy etc
Obrazek

Casa de Montejo - o tym zabytku opowiadał Makłowicz - to dom zbudowany przez hiszpańskiego konkwistadora dla syna bodaj.
Obrazek

można poczytać
Obrazek

Babuszki i pełno biesiadowiczów
Obrazek

Obrazek

Ludzie na krzesełkach czekają na kolejny set muzyczny (w rytmie "a teraz idziemy na jednego.... na jednego...)
Obrazek

Obrazek

My kontynuujemy nasz spacer - tym razem zwiedzamy mega stylowe sklepiku centro storico
Obrazek

Obrazek

oszałamiająca Hacjenda Sisal
Obrazek

Obrazek

A w środku ...dziwy na dziwami
Obrazek

Obrazek

heeej
Obrazek

wspaniałości - nigdy czegoś takiego nie widziałem
Obrazek

Obrazek

Merida cały czas atrakcyjna, a zobaczycie później też trochę porannych zdjęć.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nogi nas TROCHĘ bolą po 20000 kroków w Chichen, zatem siadamy w knajpce....
Obrazek

Nie spadną NA NAS????
Obrazek

Na początek bierzemy El Diavolo - ostre jak sk... check papryczki w środku, wszystko osypane solą
Obrazek

Potem wchodzą Margarity i jakieś żarełko - miało być na ząb, ale skończyło się jak to w Mexico - nażarliśmy się max
Lokal stylówa
Obrazek

Wieczorna Merida - ludzie siedzą, bawią się, TAŃCZĄ SIĘ, niektórzy głaszczą się po twarzy
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu przyjdziemy jutro wieczorem na drinki - do środka
Obrazek

Obrazek

Santa Maria Hotel wieczorem
Obrazek

Jutro jedziemy do ....SISAL :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: jedno z odkryć wyjazdu.
Obrazek

Obrazek

:papa: :papa: :papa: :papa: :papa: :papa: :papa: :papa: :papa: :papa: :papa: :papa: :papa: :papa:
AgaGy
Odkrywca
Posty: 63
Dołączył(a): 14.06.2021
Re: Hola Mexico (Jucatan) Nov. 2023 - Chichen Itza now

Nieprzeczytany postnapisał(a) AgaGy » 05.01.2024 19:35

Super ta Merida. :tak: Listopad to fajny termin ze względu na obchody Diá de Muertos. Pytanie, czy to co opisujesz, że ludzie bawią się, jedzą i tańczą to tak jest na co dzień, czy głównie w tamtym terminie?
Tak, czy inaczej nam niestety przyjdzie ominąć tamte tereny, czas nie z gumy :nie:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4737
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Hola Mexico (Jucatan) Nov. 2023 - Chichen Itza now

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 05.01.2024 20:34

tony montana napisał(a):Obrazek

Bardzo mnie zainteresowały te poubierane odświętnie kościotrupy, więc poszukałam na ich temat jakiejś informacji i znalazłam bardzo ciekawy artykuł Dia de Los Muertos czyli „bawmy się za zdrowie zmarłych” cz. 2, wyjaśniający istnienie tych figurek w Meksyku.
Warto przeczytać.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Hola Mexico (Jucatan) Nov. 2023 - Chichen Itza now

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 05.01.2024 21:13

AgaGy napisał(a):Super ta Merida. :tak: Listopad to fajny termin ze względu na obchody Diá de Muertos. Pytanie, czy to co opisujesz, że ludzie bawią się, jedzą i tańczą to tak jest na co dzień, czy głównie w tamtym terminie?
Tak, czy inaczej nam niestety przyjdzie ominąć tamte tereny, czas nie z gumy :nie:


Myśmy byli już Po Muertos.
5.11 przylecieliśmy, w Meridzie byliśmy 12/13.11 oraz 13/14.11. moim zdaniem to normalna niedzielna zabawa z muzyką. Nie widać tego na zdjęciach, ale wokół jest mnóstwo ludzi, którzy obserwują tych, co tańczą

Jak to OMINąć Meride???
To gdzie Wy będziecie jaki jest plan??

Merida, Sisal, Chelem, Izamal KONIECZNIE !!
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Hola Mexico (Jucatan) Nov. 2023 - Chichen Itza now

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 05.01.2024 21:16

megidh napisał(a):
tony montana napisał(a):Obrazek

Bardzo mnie zainteresowały te poubierane odświętnie kościotrupy, więc poszukałam na ich temat jakiejś informacji i znalazłam bardzo ciekawy artykuł Dia de Los Muertos czyli „bawmy się za zdrowie zmarłych” cz. 2, wyjaśniający istnienie tych figurek w Meksyku.
Warto przeczytać.


Dziękuję za linka, ciekawy materiał, czytałem przed wyjazdem o tych zwyczajach, ale jest ich tak dużo, że nie cytuje / opisuje w relacji, bo raczej nie będzie chciało się nikomu tego czytać ;)
;)

A zobaczyć takie dziwy (bo dla nas z Europy to jednak myślę dziwy) to wspaniała sprawa, w Meridzie było tego pełno, dlatego tak bardzo nam się tam podobało
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18341
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Hola Mexico (Jucatan) Nov. 2023 - Chichen Itza now

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 08.01.2024 17:59

Las Coloradas fajne , Rio Lagartos flamingos i apeticos ;) , ale Chichen Itza to już top :verryhappy: , który ominąć raczej nie podobna :hut:
Dzięki przy okazji za przydatne chłyty zakupowe :spoko: , z tego co pamiętam , na północy też sprzedawali trzydzieści trzy lata temu koszulki z motywami truposzy , nawet kilka wyszywanych "własnoręcznie" widziałem , ale w cenie piramidalnej . . . .
Merida nie na darmo jest stolicą - a bawić to się oni potrafią , co warto zobaczyć i poczuć tam na miejscu :mg:


Pozdrawiam
Piotr
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Hola Mexico (Jucatan) Nov. 2023 - Chichen Itza now

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 09.01.2024 11:07

piotrf napisał(a):Las Coloradas fajne , Rio Lagartos flamingos i apeticos ;) , ale Chichen Itza to już top :verryhappy: , który ominąć raczej nie podobna :hut:
Dzięki przy okazji za przydatne chłyty zakupowe :spoko: , z tego co pamiętam , na północy też sprzedawali trzydzieści trzy lata temu koszulki z motywami truposzy , nawet kilka wyszywanych "własnoręcznie" widziałem , ale w cenie piramidalnej . . . .
Merida nie na darmo jest stolicą - a bawić to się oni potrafią , co warto zobaczyć i poczuć tam na miejscu :mg:


Pozdrawiam
Piotr


Piotrze, pisząc na północy - jaki obszar masz na myśli? Merida - wspaniała!

:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Hola Mexico (Jucatan) Nov. 2023 - Chichen Itza now

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 09.01.2024 11:28

MERIDA rankiem i SISAL

Do SISAL - nadmorskiego miasteczka pojedziemy z samego rana po śniadaniu na outsajdzie, aby spędzić tam de facto cały dzień - do Meridy wrócimy, gdy już zapadnie zmrok. Ale najpierw kilka fotek ze słonecznej, porannej Meridy
Obrazek

Obrazek

Miła oku architektura
Obrazek

Obrazek

:hearts: :hearts:
Obrazek

Tu ludzie tańczyli, o 7.40 rano pusto
Obrazek

Siadamy w pobliskiej knajpce i....
Obrazek

tam, katedra
Obrazek

Obrazek

Czy wspominałem o światłach w Mexico? Są powieszone tak jak w Stanach - poziomo i ZA SKRZYŻOWANIEM.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Katedra w świetle dziennym (w której był w 1993 nasz Papa)
Obrazek

Obrazek

Campanila też jest
Obrazek

Obrazek

Obrazek
--------------------------

OK to jedźmy do tego SISAL
Parkujemy darmowo na głównym stricie - ot tak
Obrazek

i już nam się podoba :)
Obrazek

Czy wspominałem o znakach w Mexico? Alto nie oznacza stop tylko "ustąp pierwszeństwa" (tam nie ma takich znaków ustąp żółtych jak u nas), jeśli masz się zatrzymać to jest ALTO STOP albo SUPER ALTO ;)
Obrazek

Już prawie nad Zatoką Meksykańską
Obrazek

Obrazek

DOŚĆ PUSTO
Obrazek

My kierujemy się w prawą stronę od molo - tam są takie instalacje "przeciwsłoneczne" - z dachami z dużych liści palmy
Obrazek

Woda... no CIEPŁA
Obrazek

Obrazek

Jest parę glonów, ale minimalna ilość....
Obrazek

No, jest tak fajnie i pusto - ale też nic nie można kupić, że Żona zarządza, że mam iść po coś do picia. Idę do sklepu do drinki w puszce Jack Daniels + imbir - bardzo dobre
Obrazek

Tak wyglądają "nasze instalacje"
Obrazek

W sklepie KULTURA
Obrazek

Obrazek

leżymy so
Obrazek

kąpiemy się, bawimy się, tańczymy się ;)
Obrazek

Pojawiają się tłumy
Obrazek

ach ach
Obrazek

No i są fale, więc jest zabawa
Obrazek

Obrazek

Cudowne, wspaniałe chwile...
Obrazek

Potem idziemy na miasto..... zjeść
Obrazek

u Państwa przy domu - oceny 4.8
Obrazek

CDN

:papa: :papa: :papa: :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15716
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Hola Mexico (Jucatan) Nov. 2023 - Chichen Itza now

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 09.01.2024 11:35

Fajna plaża, choć pewnie niektórzy przyczepia się, że kolor wody brzydki ...
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Hola Mexico (Jucatan) Nov. 2023 - Chichen Itza now

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 09.01.2024 14:07

piekara114 napisał(a):Fajna plaża, choć pewnie niektórzy przyczepia się, że kolor wody brzydki ...


No ale ....nie jest brzydki...??

No kamon :) :verryhappy: :verryhappy: :verryhappy:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18341
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Hola Mexico (Jucatan) Nov. 2023 - Chichen Itza now

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.01.2024 19:06

tony montana napisał(a):Piotrze, pisząc na północy - jaki obszar masz na myśli? Merida - wspaniała!


Niestety do Meridy nie dane mi było dotrzeć , najdalej na południe dotarłem do Guaymas nad Zatoką Kalifornijską , tereny które opisujesz to melodia z mojej ( mam nadzieję :oczko: ) przyszłości :mg:


Pozdrawiam
Piotr
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Hola Mexico (Jucatan) Nov. 2023 - Chichen Itza now

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 10.01.2024 09:21

piotrf napisał(a):
tony montana napisał(a):Piotrze, pisząc na północy - jaki obszar masz na myśli? Merida - wspaniała!


Niestety do Meridy nie dane mi było dotrzeć , najdalej na południe dotarłem do Guaymas nad Zatoką Kalifornijską , tereny które opisujesz to melodia z mojej ( mam nadzieję :oczko: ) przyszłości :mg:


Pozdrawiam
Piotr


O matko, to chyba w tych najbardziej niebezpiecznych rejonach ..

:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ameryka Północna


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Hola Mexico (Jucatan) Nov. 2023 the last day ! - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone