Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

GPS-urządzenia do nawigacji,palmtopy,oprogramowanie,POI.

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
-Yaro-
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1067
Dołączył(a): 01.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) -Yaro- » 13.03.2008 11:07

Krystof napisał(a):Witajcie, temat wrzucony jest do FAQ, ale niestety, już na pierwszej stronie zrobił się mocno "szczegółowy" :@(

Czy ktoś z Was zechciałby się wysilić i wrzucić już gdzieś na początku kilka informacji dla laików? I nie piszcie "ty leniu jeden", bo przeca po to jest ten dział, żeby nieukom ułatwić życie i uniknąć zbędnych pytań w innych wątkach?! :wink:

Domyśam się, że profi już zapomnieli, czego można nie wiedzieć, więc prezentuję kilka sugestii:

- komu nawigację, a komu palmtop i gdzie leży główna różnica - inaczej mówiąc - czemu kupuje się samą nawigację, skoro palmtop oferuje więcej możliwości (i gdzie się mylę?)

* w czym palmtop jest gorszy/ lepszy?

- jak to jest z mapami? - czy mapy produkowane są do urządzeń różnych firm, czy każdy producent ma swoje mapy? czy do każdego palmtopa i każdej nawigacji są te same mapy? czy mapy do palmtopów i nawigacji to to samo?

- jak jest z aktualizacją map do nawigacji i palmtopów? kupuje się nowe mapy? jakie mapy są droższe? do palmtopów, czy do nawigacji?

jak ktoś odpisze, to może powymyślam więcej pytań od dyletantów ;@) pozdrov, Krystof

ja używam do nawigacji komórkę z Symbianem Nokia E-50 i powiem że wystarcza mi to za nawigację używam programów Tom Tom i Garmin choć ten drugi jest o niebo lepszy jeśli chodzi o pokrycie polski 99% wczoraj go testowałem na dłuższej trasie i sprawdził się rewelacyjnie.
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1539
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 13.03.2008 11:38

HeniekWit napisał(a):el_guapo na pewno kupiłeś? Kobietka szukała blisko swego miejsca zamieszkania, a na stronie www.carrefur.pl nie znalazłem takiej oferty. Czy warto ją prosić jeszcze dziś?


Swoją Mantę zarezerwowałem 11go, 12tego po 16:00 były jeszcze 4 szt. w Carrefurze na Bemowie (w Carre w Arkadii już nie było, ale powiedziano że może rzucą kilka sztuk jeszcze 13go).

Jeżeli nie w Carrefurze to w Auchanie jest analogiczna promocja od 13go na te Manty (cena 295zł) i rano w Auchanie na Woli jeszcze były - przekaż info znajomej (z mojego opisu zorientuje się o które hipermarkety chodzi). :roll:
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1539
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 13.03.2008 11:41

RobZel napisał(a):Zdecydowanie TAK, wielkie dzięki z góry i poproszę o zapowiadany link do step-by-step


Link do całego forum poświęconego nawigacjom:
http://www.navia.uel.pl/

Znajdziesz tam info o odblokowaniu WinCE step-by-step dla różnych urządzeń.
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1539
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 13.03.2008 11:51

Krystof napisał(a):- komu nawigację, a komu palmtop i gdzie leży główna różnica - inaczej mówiąc - czemu kupuje się samą nawigację, skoro palmtop oferuje więcej możliwości (i gdzie się mylę?)

* w czym palmtop jest gorszy/ lepszy?


Nawigacja inaczej nazywana PNA (PersonalNavigationAsistant) jest polecana dla ludzi, którzy 'brzydzą' się komputerami i z założenia chcą tylko wciskać guzik On/Off i wybierać we wgranym programie nawigacyjnym trasę.
Palmtop inaczej nazywany PDA (PersonalDigitalAsistant) jest polecany dla ludzi którzy oprócz nawigacji chcą jeszcze wgrać sobie inne programy ułatwiające życie.

Nawigacje (PNA) sprzedawane są z systemem WinCE (w różnych wersjach), z tym że WinCE jest 'zaszyty' w nawigacji a user widzi tylko ekran powitalny programu nawigacyjnego. Jest możliwość przekształcenia PNA w PDA po tzw. 'odblokowaniu' które jest banalne. Po odblokowaniu mamy prawie w pełni funkcjonalne PDA z możliwością wgrywania dowolnych programów, także nawigacyjnych; nie jesteśmy ograniczeni tym co wgrał producent w fabryce.

- jak to jest z mapami? - czy mapy produkowane są do urządzeń różnych firm, czy każdy producent ma swoje mapy? czy do każdego palmtopa i każdej nawigacji są te same mapy? czy mapy do palmtopów i nawigacji to to samo?


Praktycznie każdą mapę można wgrać do każdego urządzenia z WinCE

- jak jest z aktualizacją map do nawigacji i palmtopów? kupuje się nowe mapy? jakie mapy są droższe? do palmtopów, czy do nawigacji?


Z reguły nawigacje z wgranymi mapami mają ograniczoną możliwość aktualizacji. Kupując mapę do palmtopa masz szersze pole do popisu. Polityka aktualizacji zależy od producenta nawigacji i producenta oprogramowania wgranego do tej nawigacji - reguły nie ma.

jak ktoś odpisze, to może powymyślam więcej pytań od dyletantów ;@) pozdrov, Krystof



Pozdro - to tyle tytułem wstępu.
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 13.03.2008 12:56

Generalnie muszę powiedzieć, że kwestia aktualizacji to never ending story. A buduje się dużo zwłaszcza w nowych krajach Unii. Niemal wszystkie mapy niestety są niekatualne już w chwili ich publikacji, a wiele nowych wersji wychodzi zaledwie raz w roku rzadziej częściej. Choć w tak chwalonym Garminie spotkałem sytuację kiedy PDA już miało narysowaną autostradę (Czechy), której w terenie jeszcze nie było.

I jeszcze w kwestii pokrycia: 99% pokrycia bez innych wyjanień dotyczyć może, głównych dróg, wszystkich ulic w miastach powyżej 100.000 mieszkańców, lub wszystkich numerów domów w miastach. A to jest bardzo duża różnica.

Osobiście jestem skonfundowany widząc ile błędów i "niedokładności" jest na mapach, drukowanych zresztą też. Tyle że przy papierowej musiz myśleć, a PDA miało być dla małpy. A nie jest!
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 13.03.2008 15:30

to ja, puk puk, jeszcze raz ...

czy to prawda, że jak się ma nawigację-nawigację, na przykład z mapą Polski tylko, to potem kłopot (czytaj: drogo) z załadowaniem do niej mapy innej?

a taki palmtop-nawigacja, to łatwiej jakoś obsłużyć mapą "od kolegi"?

hę? prawda to, czy nie?

krystof
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1539
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 13.03.2008 15:38

Krystof napisał(a):to ja, puk puk, jeszcze raz ...

czy to prawda, że jak się ma nawigację-nawigację, na przykład z mapą Polski tylko, to potem kłopot (czytaj: drogo) z załadowaniem do niej mapy innej?


Nawigacja-nawigacja (PNA) jest firmowo 'zablokowana', tj. wgrany jest tylko i wyłącznie jeden program nawigacyjny. Po 'odblokowaniu' opisanym w paru postach wyżej można do niej wgrać co dusza zapragnie.

a taki palmtop-nawigacja, to łatwiej jakoś obsłużyć mapą "od kolegi"?


Palmtop-nawigacja (PDA) jest tym samym co (PNA) ale nie posiada 'blokady' i wgranego firmowo programu nawigacyjnego.

Już prościej nie mogę... :lol:
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1539
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 13.03.2008 15:39

el_guapo napisał(a):
Krystof napisał(a):to ja, puk puk, jeszcze raz ...

czy to prawda, że jak się ma nawigację-nawigację, na przykład z mapą Polski tylko, to potem kłopot (czytaj: drogo) z załadowaniem do niej mapy innej?


Nawigacja-nawigacja (PNA) jest firmowo 'zablokowana', tj. wgrany jest tylko i wyłącznie jeden program nawigacyjny. Po 'odblokowaniu' opisanym w paru postach wyżej można do niej wgrać co dusza zapragnie.

a taki palmtop-nawigacja, to łatwiej jakoś obsłużyć mapą "od kolegi"?


Palmtop-nawigacja (PDA) jest tym samym co (PNA) ale nie posiada 'blokady' i wgranego firmowo programu nawigacyjnego; zaraz po kupnie można wgrywać tam co tylko się zachce.

W obu przypadkach można wgrać 'mapę od kolegi'

Już prościej nie mogę... :lol:
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 13.03.2008 15:44

dzięki, el_sabio ... prościej nie trzeba ;@)
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 13.03.2008 15:47

a tak w ogóle, to nie zauważyłem, że opisałeś to już nieco powyżej (mojego pytania) :oops:

krystof
fokstrot
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 492
Dołączył(a): 21.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) fokstrot » 13.03.2008 22:58

zeby sie ktos nie zdziwil jak po odblokowaniu WinCE cos mu nie zadziala bo brak bedzie odpowiednich bibliotek. stad pisanie, ze pna=pda jest lekka przesada
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1539
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 14.03.2008 09:45

fokstrot napisał(a):zeby sie ktos nie zdziwil jak po odblokowaniu WinCE cos mu nie zadziala bo brak bedzie odpowiednich bibliotek. stad pisanie, ze pna=pda jest lekka przesada


Wystarczy się wczytać w informacje na forum żeby nie zrobić sobie kuku :wink:. Nikt nie pisał że z PNA zrobisz 100% PDA
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 14.03.2008 12:01

Mimo wszystko byłbym ostrożny ze zdejmowaniem blokad itd w PNA. Nawet niektóre wersje autoryzowane przez producenta map np. Teleatlas po wgraniu (bez odblokowania - bo nie było to potrzebne) aktualizacji za pżomocą specjalnego programu ALE w innej wersji językowej nie przyniosło w moim MIO C710 pozytywnego rezultatu. Dochodziło do zawieszenia systemu, blokady klawiszy ekranowych itd. Na szczęście service MIO jest bez zarzutu i robi to wszystko bez ociągania i bezpłatnie transport powierzając kurierowi. Może warto więc czasami zapłacić trochę więcej za dobry service. A dodam jeszcze że z pomocy korzystam już drugi raz.

Pierwszy wynikał raczej z błędu producenta: po kupieniu karty z Europą Wschodniłą (nowa wersja - zobaczymy jak się sprawdzi w tym roku w CRO) wersja starsza nie została usunięta i procesor głupiał, bo miał dwe wersje map.
mruczycho
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 90
Dołączył(a): 04.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mruczycho » 14.03.2008 14:34

Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 14.03.2008 15:19

http://www.pdaclub.pl/view.php?news_id=13803


okej, a jak się to już ma, to skąd wziąć mapę Europy, na przykład zachodniej? K.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

cron
GPS-urządzenia do nawigacji,palmtopy,oprogramowanie,POI. - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone