Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Górskie szlaki turystyczne - Brela

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Dracro
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 147
Dołączył(a): 19.03.2010
Górskie szlaki turystyczne - Brela

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dracro » 20.06.2013 09:15

Zdravo.
Czy w Breli lub okolicy można połazić po górach?
Czy są jakieś wyznaczone szlaki czy tylko na dziko można się gdzieś wspiąć.

Zaznaczam że szukam czegoś na wędrówkę, a nie na wspinaczkę po skałach wymagającą sprzętu alpinistycznego.

Pozdrav
Grzegorz
Gajus.ems
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 930
Dołączył(a): 21.11.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gajus.ems » 20.06.2013 13:31

W Breli polecam wędrówkę do chyba najpiękniejszej zatoki dalmatyńskiej VRUJA. ( wpisz w google, są zdjęcia). Z tego co pamiętam idzie się ok 2 godzin. Szlak rozpoczyna się (oznaczenie czerwonymi kółkami) przy pierwszym zjeździe do BRELI od strony SPLITU. Początkowo szutrem między zabudowaniami, później już ścieżką do samej zatoki. Nie zabłądzisz bo nie ma innych ścieżek. Trzeba uważać gdyż ścieżka nad zatoką jest wąska, a obok przepaść. Ale bez przesady, zachowując minimum ostrożności da się spokojnie przejść. Można zejść nad samą wodę. Ścieżka prowadzi potem do góry do samej Jardanki, przy parkingu gdzie jest punkt widokowy. Do Breli wróciłem poboczem Jardanki, co nie jest jednak komfortowe (bezpieczeństwo, trzeba uważać na pojazdy)

Co do gór...jeśli wchodzić to tylko na przełęcze, gdzie szlaki są w miarę oznaczone i bezpieczne. Nie polecam natomiast wejść na szczyty. W tym roku w maju próbowałem pochodzić po BIOKOVO w okolicach pobliskiego Drvenika, Zaostrogu, Podacy i Gradaca. Pochodziłem i wyleczyłem się z wejść na szczyty. Przede wszystkim naprawdę trzeba mieć profesjonalne obuwie ( zwykłe trekingi, chociaż renomowanej firmy, wytrzymały dwa podejścia), powinno się mieć również odpowiednią odzież np spodnie za kolana. Łatwo się zranić o ostre kamienie, co mi też się przytrafiło. Nie miałem podstawowych środków opatrunkowych co również jest błędem. Zaznaczam mówię tu o wejściach na wierzchołki szczytów. Kolejna sprawa to fatalne oznaczenie szlaków. Od lat kilkunastu wiele się w CRO zmieniło na lepsze w tym zakresie, pojawiły się tabliczki (nawet wysoko w górach) z nazwami szczytów, kierunkami i potencjalnymi czasami dojścia.

Jednak informacje tam zawarte są bardzo nieprecyzyjne, wręcz mylące, już w górach czasami trudno odnaleźć wytyczony szlak, wielokrotnie musiałem się wracać szukać czerwonych kółek. Wyżej często trzeba się wspinać ( bez sprzętu) i jedyne oznaczenia to kamienie nałożone jedne na drugie.

W pobliżu Breli są szlaki w góry z opisanymi na tym forum wejściami np na Sv Ilja. Wpisz w wyszukiwarkę "BIOKOVO" i znajdziesz co cię interesuje.
Góry w CRO ( jak zresztą wszędzie) są wspaniałe widokowo, roślinność w maju bujna i piękna. Zastanawiam się jednak czy warto w upalne dni lipca i sierpnia wspinać się dodatkowo narażając się na niebezpieczeństwo. Znowu podkreślam chodzi mi o wyższe partie gór.
GAJUS
Dracro
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 147
Dołączył(a): 19.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dracro » 20.06.2013 22:19

Dzięki za odpowiedź.
Mniej więcej wiem jak to wygląda... Zaliczyłem wspinaczkę w okolicy Omiša. Udało mi się wejść na szczyt zbaczając z szlaku (nad Stare Duće). Mam nadzieję, że tu będzie podobnie.

Ciekawe że tam mało kto chodzi po górach. Przez 4 godziny spotkałem na szlaku tylko 3 osoby: jednego Polaka i dwóch Czechów :)
Gajus.ems
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 930
Dołączył(a): 21.11.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gajus.ems » 20.06.2013 23:32

Dracro napisał(a):Mniej więcej wiem jak to wygląda... Zaliczyłem wspinaczkę w okolicy Omiša. Udało mi się wejść na szczyt zbaczając z szlaku (nad Stare Duće). Mam nadzieję, że tu będzie podobnie.


I tu się mylisz, wyjdę na "mądralę" jednak przeszedłem szlak od PODSTRANY (k. Splitu ) do OMISA. Jest to spokojny szlak, akurat dla pasjonata górskich wycieczek ( do których się zaliczam). Szlaki k. Breli, B. Vody. Zivogosce, Gradaca to jednak inna ( o wiele trudniejsza) pólka.

Może trochę przesadzam, ale chciałbym by potencjalni "zdobywcy" górek BIOKOVA wiedzieli na co się piszą, a nie tylko korzystali z opisów mało problemowych wejść na te szczyty, które również i mnie wprowadziły w błąd co do skali trudności.

Wchodząc na VITER ( od strony Zaostrogu) spotkałem się z taką historią;
Zejście z jakiejś górki... jedyna droga do przejścia dla ludzi i zwierząt. Ok 25 kozic znajdujących się na drodze poniżej mnie... zupełnie nie świadomie spłoszyłem te zwierzęta. Wpadły w panikę i tak pędziły po "drodze", że człowiek który znalazłby się na ich drodze ( nie było gdzie się schować) mógłby być w poważnych opałach.
Nie chciałbym aby wyszło, że odradzam, ale uważam, że trzeba tez napisać o możliwych kłopotach.
GAJUS
Dracro
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 147
Dołączył(a): 19.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dracro » 21.06.2013 07:25

Ok. Takiej informacji oczekiwałem. Dzięki za naświetlenie sytuacji.
Endisiak
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 28.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Endisiak » 28.06.2013 22:20

Będąc w Breli (wróciliśmy 2 dni temu) postanowiliśmy przejść się górskim szlakiem do kościółka Sv.Nikola. Wyszliśmy wcześnie rano, przez Gornji Kricak, obok kapliczki Sv.Kaja i przełęcz Nevistina Stina. Trasa ta nie nastręczała większych problemów technicznych, ale muszę przyznać, że w drodze powrotnej słońce dawało już nieźle popalić. Moja rada - jeśli w wyższe partie gór to tylko bardzo wcześnie rano.

Pytanie z innej beczki - czy na terenie Biokova żyją niedźwiedzie?
W czasie naszej wędrówki nie spotkaliśmy żywego ducha, no może poza jaszczurkami, wężem, ptakami i owadami :-) Ale w pewnym momencie dotarły do nas dziwne odgłosy - ujadanie psów i ryk czegoś (nie wiemy czego, ale najbardziej przypominało to głos misia...). Było to tuż przed Sv.Nikola, a najbliższą wioską była chyba Gornja Brela.

Czy ktoś spotkał się z informacjami odnośnie niedźwiedzi w Biokovie?
Pytam całkiem serio.
raffaell2
Odkrywca
Posty: 74
Dołączył(a): 06.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) raffaell2 » 02.07.2013 12:19

taki mały cytat:

Na terenie Biokova oznaczono ponad 40 endemitycznych gatunków, takich jak biokovski dzwonek (Edraianthus pumilio) czy sulicasta zecina (Centaurea cuspidata). Dzika przyroda jest tutaj bardzo osobliwa i zróżnicowana, przykładami ze świata zwierząt są muflony i kozice. Tereny Biokova zamieszkują także niedźwiedzie i wilki oraz rzadkie gatunki ptaków takie jak orzeł przedni czy gadożer (krótkoszpon), które mają tu swoje siedliska.


Czyli misie są :wink:

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone