Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Fotorelacja Turcja 2008 :D:D

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
carnivalka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1242
Dołączył(a): 17.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) carnivalka » 11.10.2008 17:29

Piotrusiu ,przeczytaj dokładnie to bylo 19 lat temu do tego zmierzam,że Stambuł jest drogi a Turcja nie.Dlaczego przeinaczasz moje posty.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.10.2008 17:44

carnivalka napisał(a):Piotrusiu ,przeczytaj dokładnie to bylo 19 lat temu do tego zmierzam,że Stambuł jest drogi a Turcja nie.Dlaczego przeinaczasz moje posty.

Ależ ja wcale z Toba nie polemizuję, nie przeinaczam Twoich wypowiedzi ani nie ironizuję 8O
Ponad 15 lat temu też spałem w Istanbule za 3-5 USD za dobe i było OK.
Piszę natomiast, że dziś za te same pieniądze co kiedyś można w Istanbule znaleźć nocleg ale to już nie bedzie to co kiedyś a będzie to zwykły syf.
Czasy się zmieniają i ceny niestety idą w górę.
Fluktus
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 74
Dołączył(a): 15.10.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fluktus » 11.10.2008 17:49

Piotrek_B napisał(a):Carnivalka - za 5 dolców to może i by aktualnie coś trafił w Istanbule ale to byłaby właśnie ta zatęchła nora, gdzie do łazienki trzeba by było wchodzić w gumofilcach i to na własną odpowiedzialność :lol:
Dziś realna cena za dobry nocleg to od 8 euro za śniadaniem w górę - oczywiście po negocjacji.
Pozdrav :papa:

Edit: Fluktus - mam nadzieję, że nie masz do nas żalu, że robimy sobie w Twoim wątku dyskusje na inne tematy tureckie :wink:


Ależ oczywiście że nie :D. Może kiedyś też trafię do Stambułu. Na razie tylko go widziałem z "lotu ptaka" :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.10.2008 17:52

Fluktus napisał(a):.... Może kiedyś też trafię do Stambułu. Na razie tylko go widziałem z "lotu ptaka" :wink:

To kilka zdjęć z ziemi, jeszcze prawie ciepłych :lol: możesz pooglądać po siąsiedzku w mojej relacji w tym samym dziale :wink:
Fluktus
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 74
Dołączył(a): 15.10.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fluktus » 11.10.2008 17:55

Piotrek_B napisał(a):
Fluktus napisał(a):.... Może kiedyś też trafię do Stambułu. Na razie tylko go widziałem z "lotu ptaka" :wink:

To kilka zdjęć z ziemi, jeszcze prawie ciepłych :lol: możesz pooglądać po siąsiedzku w mojej relacji w tym samym dziale :wink:


Właśnie od tego zacząłem :D. Tak sobie pomyślałem, że skoro taki wysyp w tym roku Turcji to i ja dorzuce swoje 3 grosze.
carnivalka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1242
Dołączył(a): 17.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) carnivalka » 11.10.2008 18:04

Piotrek_B napisał(a):
carnivalka napisał(a):Piotrusiu ,przeczytaj dokładnie to bylo 19 lat temu do tego zmierzam,że Stambuł jest drogi a Turcja nie.Dlaczego przeinaczasz moje posty.

Ależ ja wcale z Toba nie polemizuję, nie przeinaczam Twoich wypowiedzi ani nie ironizuję 8O
Ponad 15 lat temu też spałem w Istanbule za 3-5 USD za dobe i było OK.
Piszę natomiast, że dziś za te same pieniądze co kiedyś można w Istanbule znaleźć nocleg ale to już nie bedzie to co kiedyś a będzie to zwykły syf.
Czasy się zmieniają i ceny niestety idą w górę.


W takim razie przepraszam bardzo
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.10.2008 18:34

carnivalka napisał(a):......W takim razie przepraszam bardzo

No problem - ja nie z tych co się napuszają :lol: :papa:
Fluktus
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 74
Dołączył(a): 15.10.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fluktus » 11.10.2008 18:41

No to chyba czas na kolejną serię dokumentalnych fotek
Wróćmy jeszcze do Goreme. Poniżej trochę malowideł z tamtejszych kościółków.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać niektóre z nich są w dosyć ciężkim stanie a i jest też jeden, który niestety już się zawalił
Obrazek

A na zewnątrz zachodziło sobie słońce :D i byliśmy tam prawie sami
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Fluktus
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 74
Dołączył(a): 15.10.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fluktus » 11.10.2008 18:48

Aha jeszcze mam pytanie do forumowiczów. Czy ktoś może wie dlaczego na stepie tworzą się takie małe trąbki powietrzne. W drodze pomiędzy Avanos i Konya momentami widzieliśmy równocześnie na horyzoncie po 10-15 takich małych trąbek powietrznych :nice: Jak widać niebo jest bezchmurne no i wiatru też nie było. Może to przez duże nagrzanie podłoża ?

Obrazek
carnivalka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1242
Dołączył(a): 17.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) carnivalka » 12.10.2008 01:05

Trąby powietrzne są typowe dla obszarów stepowych, pozbawionych lasów a przez to dla nas też coraz bardziej niebezpieczne.
mireks
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1852
Dołączył(a): 18.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mireks » 12.10.2008 10:36

Zdjęcia powalają,pojechał bym tam własnym samochodem,trochę daleko.
Bardzo fajne mieliście wakacje,jeszcze raz wielki szacun za zdjęcia,dawaj więcej,aż miło się ogląda.
Jakim aparacikiem robiłeś te fotki.
Fluktus
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 74
Dołączył(a): 15.10.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fluktus » 12.10.2008 10:43

mireks napisał(a):Zdjęcia powalają,pojechał bym tam własnym samochodem,trochę daleko.
Bardzo fajne mieliście wakacje,jeszcze raz wielki szacun za zdjęcia,dawaj więcej,aż miło się ogląda.
Jakim aparacikiem robiłeś te fotki.


Dzięki za miłe słowa. :D Zdjęcia były robione EOSem 40D ale, że jest to nowy nabytek (po miesiącach wyczekiwania na najniższą cenę :lol: ) i było to jego pierwsze użycie byliśmy pełni obaw. Tak naprawdę dopiero się go uczymy.
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 12.10.2008 21:58

Fluktus napisał(a):Jak nie Chorwacja to .... z pewnością Turcja :D. Warto, tylko uważajcie bywa tam gorąco i duszno. My byliśmy we wrześniu i to był bardzo dobry wybór. Aż strach pomyśleć co było w sierpniu :lol: :lol: podobno w Alanii, gdzie byliśmy, temperatura dochodziła do 40 stopni przy bardzo wysokiej wilgotności.


W Side w drugiej połowie sierpnia 2005 było 44stopnie. Dało sie jeszcze wytrzymać nad morzem gdzie wiała leciutka bryza. Taka temperatura dalej od brzegu, np w Aspendos czy Perge sprawia ze czlowiek szuka tylko cienia zamiast podziwiac ruinki. Natomiast z duchota jest roznie. Tam gdzie jest woda jest duszno. Np w Kapadocji w głebi wąwozów moze byc jak w saunie. Ale jak wyjdzie sie na gran to tylko piecze slonce. I jest sporo chlodniej niz na wybrzezu. A w nocy temperatura spada na pewno ponizej 15 stopni.

Skad ruszaliście na Erciyes? Jak dobrze rozumiem punkt startowy był na 2200m. Czyli 1700metrow podejscia? Czy sa jakies zrodla po drodze czy cala wode niesliscie ze soba?
Fluktus
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 74
Dołączył(a): 15.10.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fluktus » 12.10.2008 22:38

piotrmks napisał(a):Skad ruszaliście na Erciyes? Jak dobrze rozumiem punkt startowy był na 2200m. Czyli 1700metrow podejscia? Czy sa jakies zrodla po drodze czy cala wode niesliscie ze soba?


Na wulkan wyruszyliśmy od wschodniej strony. Znajduje się tam stacja narciarska (przy drodze Kayseri - Develi). Oprócz hoteli i schroniska nie ma tam domów więc miejsce raczej nie ma nazwy na mapch oprócz "stacja narciarska". Obok jest jezioro które widać na zdjęciach z góry.
http://www.erciyeskayakmerkezi.com/

Niestety góra jest sucha jak pieprz 8O. Mieliśmy w sumie 3 litry wody. Wystarczyło tak na 1.5 drogi. W dół od pewnego momentu schodziliśmy o suchych pyskach heh ale dało się wytrzymać. W górze był przyjemny chłodek.
Co do upałów to w okresie kiedy byliśmy w Alanii była bardzo duża wilgotność w porównaniu z Kapadocją. Przekonaliśmy się o tym wysiadając po 6h jazdy z klimatyzowanego samochodu. Już za łańcuchem gór Toros, przez które przejechaliśmy wilgotność była zdecydowanie "normalna" :D. Pod wulkanem w nocy, kiedy przyjechaliśmy też było chłodno - miła odmiana po upałach na wybrzeżu. No i te gwiazdy ..... :roll: :roll: :roll:
mama_Kapiszonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2042
Dołączył(a): 30.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) mama_Kapiszonka » 13.10.2008 09:31

Fluktus, czyżby w kościołach znieśli zakaz fotografowania? Nas przewodniczka pilnowała jak diabli :-(
W samych kościołach przeraziły nas dołki na spągu.... groby dzieci. Aby ich dusza szybciej trafiła do nieba matka leżała przy zwłokach około tygodnia...

Rewelacyjne foty z wyprawy górskiej.

Co ja moge polecić z tureckich specialites... Kursunlu Selalesi (wodospady a'la Plitwice), Pammukale, basen Kleopatry i najlepiej zachowane antyczne miast - Efez.... wiem, ze tam kiedyś znowu pojadę. Gorzej, bo mój mąż zraził się do tureckiej kuchni i kurczaków 3 x dziennie ;-) Zaklina się, że za dibła tam nie pojedzie...


No, a teraz czekam na ciąg dalszy fotek :-)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Fotorelacja Turcja 2008 :D:D - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone