Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wróciłem Krk (Vrbnik)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
toudee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 748
Dołączył(a): 03.06.2004
Wróciłem Krk (Vrbnik)

Nieprzeczytany postnapisał(a) toudee » 05.07.2005 10:04

Drugi tydzień tegorocznego dwutygodniowego pobytu w CRO postanowiliśmu spędzić na Krku - wybór padł na Vrbnik m.in. na podstawie informacji na forum.
Pierwszy tydzień na Rabie - Kampor - relacja na forum.
Apartamenty załatwialiśmy przez agencję
Mare Tours w Vrbniku prowadzoną przez Matyldę Braut
http://www.mare-vrbnik.com/
Apartamenty Maja po 40 euro za 4-kę. Przy rezerwacji należy zwrócić uwagę, że część 4-osobowych apartamentów posiada jedną sypialnie z 3 łóżkami i drugą z 1 łóżkiem - dla nie których osób nie będzie to zbyt szczęśliwe rozwiązanie.

Na wyspę dotarliśmy promem Lopar - Baska. rejs trwa ok. 1 godziny - super widoki. Prom kursuje co 3 godziny.

Apartament w Vrbniku we wschodniej części miasta, z widokiem z tarasu na całe miasto. Informnacje o plażach (5) dostałem z agencji jednak my korzystaliśmy z 2:
Zgrabnica - plaża "miejska" w zatoczce otoczonej skałami, częściowo wybetonowana z mini promanadą nadmorską ok. 10 minut od apartamentu. Zejście do wody po drobnych kamieniach lub ze schodów betonowych prowadzących wprost do wody. Dość szybko robi się głęboko - po ok. 4 metrach od brzegu dno gwałtownie opada. Z mapy wynika, że przy vrbnickich klifach głębokości dochodzą do ok. 35-40 metrów więc przy długości zatoki należało się tego spodziewać. jednak wrażenia niezapomniane - po przepłynięciu niewielkiego odcinka możecie popływać w "Wielkim Błękicie",
druga plaża Kozica - z apartamentu w prawo poprzez górujący nad Zbrabnicą parking - i dalej ścieżką poprzez las porastający nadmorki klif jego krawędzią - super widoki, ścieżka łągodnie schodzi do niewielkiej zatoki otoczonej skałami - ok. 15-20 minut. Wejście do wody po drobnych kamieniach. W tym miejscu dno opada już łagodniej
Oba miejsca super do pływania w ABC. Niestety w Vrbniku nie ma centrum nurkowego i możliwości zejścia pod wodę przy klifie są mocno ograniczone - ale korciło.
Mieliśmy również informację o plaży Potovosce, ale aby na nią się dostać należy jechac samochodem , jego zaparkowanie przy plaży kosztuje 30 kun. Zgrabnica i Kozica w zupełności nam wystarczały.

Biuro zapewnia darmową wycieczkę po mieście oraz darmowe zwiedzanie muzeum w VRbniku, natomiast właściciel apartamentów Ivan - darmowy "rejs" łódką wzdłuż klifu i podziwianie miasta od strony morza - trwa to ok. 1 godziny.

Vrbnik to miasto położone na nadmorskim klifie, czas zatrzymał się w jego wąskich uliczkach pełnych podejść i zejść. ma to swój urok ponieważ za każdym rogiem może kryć się gospoda lub winiarnia.
Niektórym z naszej grupy brakowało nadmorskiej promenady do leniwych spacerów, dla mnie natomiast Vrbnik to jest to - "tajemnicze" miasteczko.
Przy centalnym placu miasta przy drodze dojazdowej do niego 2 sklepy spożywcze, piekarnia, sklep rybny otwarty rano - kilogram makreli - 50 kun, bank.

W zachodniej części maista winiarnia sprzedajaca m.in. słynną vrbnicką "Zlatinę" - białe wino, jest również inne czerwone - po 15 kun za litr. Ja polacam również wino Prosek - miodek. Przy jednej z uliczek odchodzących w górę od "centralnego" placu 3 punkty sprzedaży wina i rakiji 1/2 litra domowej (podobno :D ) rakiji, travaricy lub komovicy - 35 kun.

Zaliczyliśmy wicieczki do Krku - zwiedzanioe miasta, spacer nadmorską promenadą (marudzenie zelżało - patrz wyżej), wybraliśmy się również do jaskini Biserujka niedaleko m. Klimo - północna częśc wyspy na zachód od Vrbnika. Jesli ktos był w Postojnej to Biserujka wyda mu się jamką w ziemi ale wrażenia niezapomniane wstęp 15 kun.
Po drodze miejscowość Soline - w zatoce znajdują się lecznicze błota. Komicznie wyglądały grupy osób wymazane od stóp do głów czarną breją - podobno na coś to pomaga - ja nie wiem jednak na co.

Nurkowanie - jedyne które udało mi się zaliczyć - kurde byłem na wakacjach a brak czasu, to wrak Greka jak mówią miejscowi natomiast oficjalnie nazywa się on Peltastis leży na głębokości ok. 30 metrów - stępka. Zatomął w 1968 roku gdy podczas bory zerwał się z cum i rozbił o skały na Krku. Maszt natomiast sięga do 8 metrów od powierzchni. W dniu nurkowania woda nie była zbyt przejrzysta - co podobno często zdarza się w tym miejscu. Udało się zrobić kilka zdjęć w tym niezłe zdjęcie Skorpeny.

Postaram się zamieścić kilka zdjęć w CRO-galerii, jak również w miare szybko uzupełnić moją strone internetową o relacje z tegorocznych wakacji oczywiście ze zdjęciami.

To na razie tyle.
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 05.07.2005 10:21

Super to opisałeś, zachęca do zobaczenia w przyszłosci tego miejsca.
No i witaj ponownie w kraju , pewnie w Hr byś jeszcze trochę został? Ja też.

Pozdrawiam
toudee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 748
Dołączył(a): 03.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) toudee » 05.07.2005 10:24

Nie chciało mi się wracać szczególnie jak pomyślałem o robocie i wojenkach na górze które niechybnie zastanę w kraju.
astropl
Croentuzjasta
Posty: 129
Dołączył(a): 15.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) astropl » 05.07.2005 11:02

toudee napisał(a):Drugi tydzień tegorocznego dwutygodniowego pobytu w CRO postanowiliśmu spędzić na Krku - wybór padł na Vrbnik m.in. na podstawie informacji na forum.

W zachodniej części maista winiarnia sprzedajaca m.in. słynną vrbnicką "Zlatinę" - białe wino,


Ja tylko w kwestii ortograficznej, bo opis Vrbnika piękny i zgodny z prawdą, byłem w nim kilka razy. Wino, o którym mówisz, zwie się žlahtina (h wymawiamy, to nie niemiecki), czyli w swobodnym tłumaczeniu "szlachetne". Więcej o nim na stronce http://www.vrbnik.net/vrbnicka_zlahtina.htm . Na marginesie dodam, że od kilku lat butelka tego trunku jest w moim domu ostatnią pamiątką z HR w danym roku - wjeżdża na stół podczas Wigilii :) Można je kupić najtaniej w małym sklepiku (u producenta), położonym kilkaset metrów przed wjazdem do miasta, przy winnicy. Cena butelki (oczywiście jest kilku producentów i gatunków, o rocznikach nie mówiąc) jest o 10-15 kun niższa, niż w sklepach i jest rzędu 30-50 (są i droższe) kun.
Živjeli!
Syllvia
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 05.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Syllvia » 05.07.2005 13:16

Chyba skuszę sie na Vrbnik w tym roku po opisie jaki przeczytałam i po zdjeciach jakie obejrzałam. Mam nadzieję, ze jadąc pod koniec sierpnia bez wcześniejszej rezerwacji bez problemu znajdę apartament dla 4 osób.
toudee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 748
Dołączył(a): 03.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) toudee » 06.07.2005 13:19

Zdjęcia są już w FotoCroClubie - zapraszam do oglądania. na początku trochę zdjęć z "pod wody", a potem już "krajoznawcze.
http://cro.pl/forum/album_personal.php?user_id=1937
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 19.07.2005 18:42

Znam KRK od chyba 10 lat i z opisu zamiezczonego przez Toude mozna faktycznie wywnioskowac że ta miescowość jest super. Moim zdaniem mocno przesadzone i jak na mój gust, dobra lecz tylko na pare godzin. Przyjechać, zwiedzic i wyjechać. Ktos moze sie nieźle rozczarować. Jak już jechac na KRK, to (moim zdaniem) sam KRK lub Baśka. W KRK atrakcje nie mniejsze ( brak klifów) a jest co robic wieczorami. Vrbnik odwiedzam co roku na klika godzin i nie z powodu że takie "cudne" tylko lubie sobie robic przejażdzkę więc zagladam tu i ówdzie.
toudee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 748
Dołączył(a): 03.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) toudee » 20.07.2005 08:45

Woka napisał (-a):
Moim zdaniem mocno przesadzone i jak na mój gust, dobra lecz tylko na pare godzin. Przyjechać, zwiedzic i wyjechać. Ktos może sie nieźle rozczarować. Jak już jechać na KRK, to (moim zdaniem) sam KRK lub Baśka. W KRK atrakcje nie mniejsze ( brak klifów) a jest co robic wieczorami. Vrbnik odwiedzam co roku na klika godzin i nie z powodu że takie "cudne" tylko lubie sobie robic przejażdzkę więc zagladam tu i ówdzie.


Z tego co się orientuję to w RP nie ma jeszcze obowiązku zgadzania się z opinią innych osób np. ze względu na ich np. 10-letnią znajomość jakiegoś miejsca na ziemi, więc przyjmuję twoją opinię do wiadomości ale jej nie podzielam.

Każda relacja z pobytu w CRO czy innym "wakacyjnym" miejscu przepełniona jest subiektywizmem - to oczywiste staramy się Wam przedstawić swoje odczucia - moje znalazły się w relacji.

Jak to mówią "jeden woli matkę inny córkę". Wszystko zależy od tego czego oczekujemy od wakacyjnego wypoczynku. Dla mnie Vrbnik jest tym miejscem do którego na pewno warto wrócić. Krk i Baska to kurorty - w mojej opinii przepełnione ludźmi, gdzie trudno o spokojny wypoczynek.

Jeśli spojrzysz na moją stronę internetową
www.mojachorwacja.boo.pl
zauważysz, że nie był to mój pierwszy wyjazd do CRO - wierz mi, że spośród miejsc które odwiedziłem, Vrbnik jest na czele mojego prywatnego rankingu kurortów w CRO.
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 21.07.2005 14:39

Toude.... ja bez uszczypliwości. Swoje spostrzeżenia przedstawiasz jednak w taki sposób, że jakbym nie znał tych miejsc to z pewnościa bym się zdecydował na ich zwiedzenie. Już chyba sobie wyobrażasz jaką bym miał minę i co bym o Tobie pomyslał. Zauważ że ja jak zabieram głos na tym forum to przedtawiam to w sposób w 100000 % obiektywny. Wole jak ktos bedzie mile zaskoczony od jego rozczarowania. Vrbnik ... no coż są różne gusta a o nich ponoc się nie dyskutuje. Z cała pewnościa zasługuje to mini miasteczko na zwiedzenie. Pozdrawiam.
boski
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 16.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) boski » 16.08.2005 17:22

"[Można je kupić najtaniej w małym sklepiku (u producenta), położonym kilkaset metrów przed wjazdem do miasta, przy winnicy. "

Sądzę, że piszesz o winnicy "na zakręcie" przy której odchodzi poln a droga na JEDNĄ Z NAJPIEKNIEJSZYCH plaz na wyspie. Przed laty była prawie nie dostępna dziś jest tam wyasfaltowana droga i bar ;-) ale plaża dalej jest RAJSKA
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.08.2005 21:28

"[Można je kupić najtaniej w małym sklepiku (u producenta), położonym kilkaset metrów przed wjazdem do miasta, przy winnicy. "
Sądzę, że piszesz o winnicy "na zakręcie" przy której odchodzi poln a droga

Z pewnością chodzi o Vinarija "Katunar" http://www.katunar.com/hr/index.html
Jakby się winiarnia nie nazywała, to Vrbnička Žlahtina jest dobrym, markowym winem godnym posmakowania.
Pozdrowienia
marek2006
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 51
Dołączył(a): 23.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) marek2006 » 23.04.2006 21:52

Ladnie to opisałeś.Byłem tam 5 razy i kocham tą wyspę
zmrol
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 485
Dołączył(a): 08.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) zmrol » 10.07.2006 22:10

Potwierdzam byłam pierwszy raz i zakochałam sie w tej wyspie. Za rok może nie ale napewno za dwa lata tam wrócę. Ehhh czemu to co dobre szybko sie kończy. Ja niestety juz po urlopie.
Pawcio&Monia
Globtroter
Posty: 56
Dołączył(a): 17.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pawcio&Monia » 14.02.2010 22:40

toudee czy mogłbyś napisać parę zdań o wyspie krk i samej miejscowości vrbenik jak i okolicznych miasteczek. Szukamy z żonką cichego uroczego miejsca na spędzenie wakacji w cro i tym razem napewno będzie to wyspa.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.02.2010 22:49

Pawcio&Monia napisał(a):..... parę zdań o wyspie krk i samej miejscowości vrbenik jak i okolicznych miasteczek...

www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=26022&highlight=
www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=15200&highlight=

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Wróciłem Krk (Vrbnik)
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone