Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Euro czy dolary?pomocy

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
monaa
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 426
Dołączył(a): 11.06.2002
Re: temat :poprostu

Nieprzeczytany postnapisał(a) monaa » 15.07.2003 15:12

erloy napisał(a):Niby dlaczego? Przy transakcjach bezgotowkowych nie ma prowizji a brany jest kurs sredni, nizszy od kursu sprzedazy, wiec placenie karta wychodzi najkorzystniej.

Wszystko pieknie, tylko dziwnym trafem przy płaceniu w Chorwacji w tym roku kartą, zgodnie z wyciągiem otrzymanym z banku 1 kuna = 0,62 zł. :twisted: Więc coś tu jednak nie gra.
PZDR
Monika
andriej
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 121
Dołączył(a): 06.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) andriej » 15.07.2003 15:47

Jaki to bank i jaka karta?
monaa
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 426
Dołączył(a): 11.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) monaa » 16.07.2003 08:03

VISA Classic i CITIBANK, ale akurat bank nie ma chyba tutaj znaczenia.
PZDR
Monika
Miniu.
Karta.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miniu. » 16.07.2003 08:55

Wg. moich informacji z Banku przy płatnościach karta Visa elektron system przeliczania jest nastepujący :
waluta danego kraju > dolar> zł > euro > zł.
Przeliczenia sa w systemie skup - sprzedaż. Ponieważ róznice kursowe sa około 3 % oznacza to w uproszczeniu, że płacac karta w Czechach np. za paliwo 1000 koron faktycznie załacimy 1030 czyli mniej wieęcej nie 140 zł a 145,6 zł. Nie znam dokładnego kursu korony wiec przyjełem 100 koron to 14 zł. Może jakiś Bankowiec ( spec. od walut) ktośc potrafi to dokładniej rozliczyć to jestem bardzo zainteresowany. :?:
Podobno przy karcie Maestro przeliczanie jest korzystniejsze bo : waluta danego kraju > Euro > złotówki. :roll:
Ale wiadomo, że za apartamenty, w knajpce itd. trzeba zapłacić gotówką. Karta jest potrzebna do zapłty za paliwo. Nie wiem gdzie jeszcze. Tak wiec reasumując chyba trzeba kupić euro.
dg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 07.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) dg » 16.07.2003 09:19

dobra rada.
mówiłem już o tym.
w Uni radzę płacić kartami EC/MC bo EUR/ PLN,
przelicznik Visy jest bardzo niekorzystny EUR/USDPLN a kursy Visy są bandyckie
poza unią Visą lub EC/MC nie ma wiekszego znaczenia
jak porównalem ceny kursuow PLN USD EUR i kun w HR to nie ma rożnicy z czym pojedziesz co kupisz na miejscu. Ja birę kartę Maestro i w razie czego Mastercarda. Oprócz tego kupuję Euro i je zabieram
Daras
Croentuzjasta
Posty: 129
Dołączył(a): 19.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Daras » 16.07.2003 09:36

Kupowanie wiekszej ilości kun w PL nie ma sensu 100KN=67PLN.
Warto mieć jedynie kilkadziesiąt kun na dojazd autostradami. (Choc mozna płacić w EUR - to licza po zbójnickim kursie 5KN=1EUR)
Lepiej już wymienić złotówki na kuny na miejscu 100KN=62PLN, ale zdecydowanie najlepiej jest zabrac ze soba EURO i tam wymienic na kuny.
Przeliczniki od 1EUR=7,3KN w centrum Dubrownika do 1EUR=7,5KN w mniejszych miejscowościach.

Pamietajcie równiez że płacenie kartą nie zawsze jet tak "kolorowe" jak sie wydaje. Wiekszośc banków (wszystkie??) przelicza kwotę transakcji najpierw na EUR lub USD (biorąc zwykle ułamek procenta), a nastepnie - zwykle nastepnego dnia - kwotę z EUR lub USD przelicza na PLN - ponownie biorąc ułamek procenta. Warto więc upewnić się w swoim banku w jaki sposób przeprowadzane sa płatnosci - karta kredytową/ karta płatniczą. [uwaga- to dwa odrebne zagadnienia!!];

daras
krzychu_72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 515
Dołączył(a): 06.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzychu_72 » 16.07.2003 09:44

dg napisał(a):dobra rada.
mówiłem już o tym.
w Uni radzę płacić kartami EC/MC bo EUR/ PLN,
przelicznik Visy jest bardzo niekorzystny EUR/USDPLN a kursy Visy są bandyckie


właśnie. ostatnio kupowałem coś przez Internet, płaciłem w funtach i Visą. bandyci dali kurs 6,72, gdy kurs sprzedaży NBP wynosił tego dnia 6,41. na 4 płytach dvd byłem do tyłu 11 czy 13 zł. idę sobie wyrobić dodatkową MC.
Poprzednia strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Euro czy dolary?pomocy - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone