Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Drum bun, drum in lucru, Timisoreana i trochę Bułgarii

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Re: Drum bun, drum in lukru, Timisoreana i trochę Bułgarii

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 29.11.2014 11:43

Leszek Skupin napisał(a):Jeszcze raz dziękuję za tak ciepłe przyjęcie. Nie spodziewałem się, ale postanowiłem spisać wspomnienia z wakacji, bo już mróz za oknami brrrr a tu nadal ciepło :)


Ciepła, wakacyjna relacja to i ciepłe przyjęcie :)
A tak serio, to jak zobaczyłam tą zieloną czcionkę, to od razu uśmiech na gębie :mrgreen:

Leszek Skupin napisał(a):Tam kobiety nadal całuje się w dłoń jako wyraz szacunku. I za każdym razem jak żegnaliśmy się z gospodarzami, każda jedna była w niebowzięta gdy czyniłem ten gest. Nie broniły.


Mój szef dalej tak się wita z kobietami.
Ja w takiej sytuacji czuję się trochę niezręcznie, ale jest to miły gest.
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006
Re: Drum bun, drum in lukru, Timisoreana i trochę Bułgarii

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 29.11.2014 11:53

Rumunia to piękny kraj i gościnni ludzie. Przemili, wręcz byliśmy ciepło witani. Szczerze? Czułem się tam lepiej niż w Cro. Żona się na początku obawiała, że to dziki kraj. Owszem, dziki i wspaniały, jeszcze nie zepsuty przez koncerny do końca, a Timisoreana to piwo, które nie wiem czy nie jest lepsze od Karlovacka (rozszyfrowanie kolejnej zagadki językowej z tytułu). Delikatne, bez zbędnej ilości gazu, z lekką goryczką - prawdziwy chmielowy napitek, a Cuikka (ichniejsza rakija) to palący w gardło i rozgrzewający serce napój, po którym nie ma skutków ubocznych :mrgreen:. Za 2 l butelkę (oczywiście po Fancie) trzeba dać 90 zł, ale warto.

Rumuni to ludzie karnacją nie różniący się od nas. Tych co spotyka się u nas to ani Rumuni, ani Bułgarzy tylko Cygany. Zarówno w Rumunii jak i w Bułgarii jest ich sporo i stanowią problem dla tych nacji, bo tak są właśnie postrzegani przez inne narody Europy, jako złodzieje, żebracy i nieroby.

Rumuni są bardzo pracowitym narodem. Trafiliśmy na początek sezonu i uwijali się jak mrówki w mrowisku, żeby wszystko było gotowe na czas. Owszem biedę widać na każdym kroku, nawet na wybrzeżu, ale jest czysto. Jest czyściej niż w Chorwacji, Czarnogórze, czy Albanii, w której góry śmieci po prostu powalają. Ale jedziemy dalej.

Przespaliśmy się na kwaterze, pożegnaliśmy się z gospodarzami i mając za sobą drugi dzień podróży z Transalpiną w tle ruszyliśmy na przejażdżkę drogą równoległą do Transalpiny, a to początek:

Pierwsze to wycieczka do zamku Poenari. Właściwego zamku Vlada Tepesa krwawego władcy tamtych ziem nazywanego potocznie Vladem Palovnikiem lub Drakulą ;)

1480 stopni i 80 m w górę przez mroczny las tworzy klimat
Obrazek

Ja zmachany, ale młodzież zadowolona
Obrazek

Ostatnie stopnie do pokonania, żeby zobaczyć mityczny zamek
Obrazek

Właśnie młody dokonał zemsty za wszystkie dotychczasowe ograniczenia ;)
Obrazek

W sumie to dość delikatna kara w porównaniu z tym co spotkało tych biedaków ;)
Obrazek

Tamtędy będziemy jechać niedługo, tylko musimy się z powrotem dostać do samochodu po 1480 stopniach w dół :lol: i za co :?: żeby kupę kamulców zobaczyć :lol: :?:
Obrazek

Trochę się zmęczyłem ;)
Obrazek

I ostatni przed zejściem rzut oka na stare mury XIII wiecznej warowni
Obrazek

Ciąg dalszy nastąpi niebawem ;) Wjeżdżamy na drogę DN7C znaną jako Transfogarska.
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006
Re: Drum bun, drum in lukru, Timisoreana i trochę Bułgarii

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 29.11.2014 11:59

Roxi napisał(a):
Leszek Skupin napisał(a):Jeszcze raz dziękuję za tak ciepłe przyjęcie. Nie spodziewałem się, ale postanowiłem spisać wspomnienia z wakacji, bo już mróz za oknami brrrr a tu nadal ciepło :)


Ciepła, wakacyjna relacja to i ciepłe przyjęcie :)
A tak serio, to jak zobaczyłam tą zieloną czcionkę, to od razu uśmiech na gębie :mrgreen:

....

Jeszcze zobaczysz jak będzie "ciepło" :lool: Mnie też się mordka cieszy, że jeszcze o mnie pamiętacie ;)
GOLDEN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1756
Dołączył(a): 12.02.2014
Re: Drum bun, drum in lukru, Timisoreana i trochę Bułgarii

Nieprzeczytany postnapisał(a) GOLDEN » 29.11.2014 12:01

8O 8O 8O
Ten odcinek tylko dla widzów 18+ 8) :wink:
Ostatnio edytowano 29.11.2014 13:20 przez GOLDEN, łącznie edytowano 1 raz
razpol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3770
Dołączył(a): 24.06.2008
Re: Drum bun, drum in lukru, Timisoreana i trochę Bułgarii

Nieprzeczytany postnapisał(a) razpol » 29.11.2014 12:21

Witam i również się przyłączam. :)
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006
Re: Drum bun, drum in lukru, Timisoreana i trochę Bułgarii

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 29.11.2014 12:32

Eeee tam od 18+ to będzie ten kawałek. Poglądowo kilka zdjęć z dróg, którymi przeszyło nam się w Rumunii poruszać :mrgreen:

Krowy na drodze w mieście :oczko_usmiech: ot taki standard, na początku szokowało, a potem zrobiło się normalne :mrgreen:
Obrazek

Momentami się cieszyłem że mamy nasze "Maleństwo", bo osobówką ciężko by było ;)
Obrazek

Obrazek

Tak wygląda Transalpina prawie w całości a przynajmniej w znakomitej większości:
Obrazek

Ale trzeba im przyznać, że i autostrady też mają pierwsza klasa :)
Obrazek

Niestety większość dróg wygląda jak ta poniżej :(
Obrazek

Obrazek

Tutaj były niezłe jaja, bo Terracan ma zawieszenie 45 cm nad asfaltem a za nami pojechała Vectra, natomiast zjazd z tego nasypu był taki, że stanąłem w wykrzyżu a to oznacza, że jedno tylne koło mi się prawie oderwało od ziemi, Facet musiał cofać po tym nasypie 300 m wstecz. :mrgreen: a ja pojechałem dalej ;)
Obrazek

Kolejny kawałek tej drogi krajowej
Obrazek

Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006
Re: Drum bun, drum in lukru, Timisoreana i trochę Bułgarii

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 29.11.2014 12:36

Mikeee napisał(a):taaaak, to temat dla mnie. Planuję w przyszłości wypad do Rumunii na motocyklu, więc będę zaglądał :)
Będą zdjęcia z trasy transfogarskiej, lub transalpiny?

Zarówno na Transalpinie jak i na Transfagarasan czyli DN7C widzieliśmy dużo Polaków na motocyklach.
wojan napisał(a):...
Trochę o Tobie poplotkowaliśmy :D z Kapiszonami ostatnio w Krakowie ... :D ...

A łobuzy :D za plecami tak .... ładnie to tak :?: ładnie :?: ;)
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Drum bun, drum in lukru, Timisoreana i trochę Bułgarii

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 29.11.2014 13:36

Leszek. Bez kitu. Twoje auto nie ma 45 cm prześwitu. :wink:
http://www.motofakty.pl/artykul/hyundai-terracan.html
Około 20 cm
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006
Re: Drum bun, drum in lukru, Timisoreana i trochę Bułgarii

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 29.11.2014 13:47

FUX napisał(a):Leszek. Bez kitu. Twoje auto nie ma 45 cm prześwitu. :wink:
http://www.motofakty.pl/artykul/hyundai-terracan.html
Około 20 cm

Wiem co mówię ;) jest liftowany :mrgreen: No może ma 40 ;) a co do osi to się zgodzę. Mnie chodziło o rampę ;)

Spring Dobinsons
Obrazek

Obrazek
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006
Re: Drum bun, drum in lukru, Timisoreana i trochę Bułgarii

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 29.11.2014 14:25

No dobra, pod obciążeniem jakie mieliśmy ze sobą to może trochę mniej miał, bo se siadł kapkę, a teraz wjeżdżamy na Transfogarską. W porównaniu z Transalpiną mało kręta i miła dróżka, tyle, że z trochę gorszą nawierzchnią. Widać, że starsza (wybudowana za czasów Nicolae Ceauşescu w latach 1970 - 1974), albo nie remontowana. Na całej trasie obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. Podczas jej budowy wykorzystano miliardowe sumy pieniędzy i 6 milionów kilogramów dynamitu. 40 budujących ją żołnierzy straciło życie. To tyle z danych wikipedycznych ;) a teraz czas na kilka fotek ;)

Obrazek

Zapora na rzece Ardżesz o wysokości 160 m tworząca jezioro Virdaru. Również wybudowana przez Ceauşescu
Obrazek

A oto i samo jezioro, które ciągnie się kilometrami wzdłuż drogi
Obrazek

A to mogłoby być nasze obozowisko - niestety pojechaliśmy dalej...
Obrazek

Dojeżdżamy do największego wodospadu, dostępnego z drogi
Obrazek

A oto i sam wspaniały wodospad, ta malutka postać ubrana na niebiesko to moja żona - teraz widać ogrom tego wodospadu ;)
Obrazek

Tutaj kilka bardziej artystycznych wariacji na temat Transfogarskiej
Obrazek

Obrazek

Obrazek

I wyjazd po drugiej stronie najdłuższego tunelu
Obrazek

Tam czekało nas spore zaskoczenie, ponieważ temperatura w końcówce czerwca wynosiła około południa 3,5*C. Zrobiło się nam cholernie zimno, ale nie wiało już tak jak na szczycie Transalpiny. Może dlatego, że byliśmy osłonięci łańcuchem górskim.
Obrazek

Na tej przełęczy kupiliśmy Cuikkę, szynkę wędzoną domowym sposobem, ser biały i trochę żółtego - były przepyszne i wydaliśmy kupę kasy. Informacyjnie - Cuikka to coś takiego jak Rakija. Tyle, że w Rumunii ma inną nazwę.

Najbardziej malownicza droga w Europie wg Clarksona z TopGear, a jemy chyba można wierzyć - trochę podróżuje po świecie ;)
Obrazek

W tle przełęcz już całkiem w chmurach z której zjechaliśmy
Obrazek

Zobaczcie jak różna pogoda może być w chmurach na wysokości 2045 m.n.p.m. i ok 100 km dalej na południowy wschód w miejscowości Bran, gdzie jest zamek, gdzie był nagrywany film o Drakuli i tyle wspólnego ma ten zamek z Drakulą, bo tak naprawdę zamek Bran to letnia rezydencja królowej Marii, ale o nim w kolejnym odcinku...
Obrazek

Czas do roboty goni ;)

A a a a byłbym zapomniał

Dojazd na szczyt Tranfogarskiej


Przejazd przez 884m długości tunel na szczycie Transfogarskiej
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13439
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Drum bun, drum in lukru, Timisoreana i trochę Bułgarii

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 29.11.2014 15:34

Leszek Skupin napisał(a):
Najbardziej malownicza droga w Europie wg Clarksona z TopGear, a jemy chyba można wierzyć - trochę podróżuje po świecie ;)

Clarkson zanim przejechał Transfogarian Road twierdził, że "najlepszą na świecie drogą do jazdy samochodem" jest droga przez Stelvio. Później testując kolejne samochody właśnie na trasie rumuńskiej, przyznał, że się pomylił. Nie wiem tylko, co było kryterium podstawowym, stopień trudności, czy malowniczość trasy?
Mam nadzieję, że kiedyś będę mógł porównać. Na razie jadę z Wami. :wink:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Drum bun, drum in lukru, Timisoreana i trochę Bułgarii

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 30.11.2014 10:04

walp napisał(a):Clarkson zanim przejechał Transfogarian Road twierdził, że "najlepszą na świecie drogą do jazdy samochodem" jest droga przez Stelvio. Później testując kolejne samochody właśnie na trasie rumuńskiej, przyznał, że się pomylił. Nie wiem tylko, co było kryterium podstawowym, stopień trudności, czy malowniczość trasy?
Mam nadzieję, że kiedyś będę mógł porównać. Na razie jadę z Wami. :wink:


Niestety Stelvio nieczynna jest w okresie zimowym, dlatego jadąc do Livigno trzeba jechać przez Szwajcarię (tunel Munt La Schena). Muszę zatem zaplanować kiedyś tamtędy trasę latem
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Drum bun, drum in lukru, Timisoreana i trochę Bułgarii

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 30.11.2014 10:14

Proponuję taką trasę.
Zakupy w Livigno przy okazji. :wink:

https://goo.gl/maps/pWQUH
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006
Re: Drum bun, drum in lukru, Timisoreana i trochę Bułgarii

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 30.11.2014 17:16

anakin napisał(a):O! 8O
Leszek powrócił..... :mrgreen:


To tylko dowód, że nie da się żyć bez Cro.pli
--> jak już raz się skosztowało.

Czytam i lookam 8O
margaret-ka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2622
Dołączył(a): 05.12.2013
Re: Drum bun, drum in lukru, Timisoreana i trochę Bułgarii

Nieprzeczytany postnapisał(a) margaret-ka » 30.11.2014 19:58

Leszek Skupin napisał(a): ta malutka postać ubrana na niebiesko to moja żona


Gdzieś Ty tą żonę wysłał??? Życie z nią Ci zbrzydło? :oczko_usmiech:

Oglądam i czekam na cd.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Drum bun, drum in lucru, Timisoreana i trochę Bułgarii - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone