Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dolomity - skalne twierdze

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.11.2011 11:17

Jacek S napisał(a):Pomyśleliśmy o tym samym czy miałeś jakiś inny?
Jaki?

Chciałem uwzględnić to żelastwo, skoro tak go wyeksponowałem w bieżącym odcinku, ale piorunochron Ty podpowiedziałeś. A pasuje świetnie! 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 22.11.2011 11:50

Kolejne przełączki, trawersy, odcinki grani i te widoki, widoki...

Nagle - trudniejsze miejsce: strome zejście na przełączkę, wymagające zwiększonej uwagi. Chciałoby się schodzić filarkiem ale lina sugeruje zagłębienie się w kominku. Niech będzie. Nogi wyszukują stopieńki, chwyty jakieś takie nieuchwytne... Lekkie obsunięcie, pot na czole - nieee, jest w porządku, to tylko kilka centymetrów, jeszcze moment i stoję pewnie na dobrym stopniu. Teraz już wygodniej i jestem na przełączce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 22.11.2011 11:50

W prawo kusi zejście żlebem w kierunku schroniska Paolina. Nic z tego - znów kilka metrów w górę i za chwilę osiągam koniec ferraty. Zmęczenie powraca ale teraz już łatwo w dół. W okolicy schroniska Roda di Vael jestem świadkiem igraszek chylącego się ku zachodowi słońca i zwałów chmur - to rzucanie snopów światła na wybrane ściany Pali, to znów zacienienie wszystkiego, by tym wyraźniejszym blaskiem zajaśniały Tofany. Niesamowite. Dla takich chwil warto żyć...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nim docieram do samochodu, skrapia mnie lekki prysznic ale ustaje. Już po ciemku, szybciutko - piwko, obiadolacja, kawka. W rozpoczynającej się gwałtownie ulewie wrzucam resztę gratów do wozu, zatrzaskuję drzwi. Deszcz dudni o dach i szyby ale w środku sucho. Dziś śpię tutaj. Home, sweet home...
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 22.11.2011 12:00

Franz napisał(a):Obrazek


Pięknie i w odwrotnej kolejności od lewa jak u mnie !

... Tofana di Dentro (3236 m) , Tofana di Mezzo (3244 m), Tofana di Rozes (3225 m) ... :)

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 22.11.2011 12:09

mariusz-w napisał(a): ... Tofana di Dentro (3236 m) , Tofana di Mezzo (3244 m), Tofana di Rozes (3225 m) ... :)

Tam by się przydał taki sprzęt, jakim Ty operujesz. Ale cóż - coś za coś...

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 22.11.2011 12:14

Franz napisał(a):
mariusz-w napisał(a): ... Tofana di Dentro (3236 m) , Tofana di Mezzo (3244 m), Tofana di Rozes (3225 m) ... :)

Tam by się przydał taki sprzęt, jakim Ty operujesz. Ale cóż - coś za coś...

Pozdrawiam,
Wojtek

... a tam sprzęt ! :wink: ... to tylko "głupia maszyna" !

To co w głowie "na twardym dysku zostaje" ... nie da się zastąpić niczym !

8)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 22.11.2011 12:43

mariusz-w napisał(a):... a tam sprzęt ! :wink: ... to tylko "głupia maszyna" !

Pozwalająca na lepszy czy gorszy zapis wrażeń w pamięci zewnętrznej. ;)

mariusz-w napisał(a):To co w głowie "na twardym dysku zostaje" ... nie da się zastąpić niczym !

Ba! Ciesz się, że Tobie jeszcze zostaje.
Ja już zdążyłem zapomnieć, że takie rzeczy tam widziałem. Pozostają mi fotki i opisy...

Pozdrawiam,
Wojtek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 22.11.2011 18:06

Auuuu :!: :!: :!:

Jeszcze 8 miesięcy :!: To boli :!:

Ale wyczarowałeś, Wojtku, pejzaże ...

Aż czuję ten lekki przedwieczorny wiatr na twarzy i słyszę bębnienie deszczu ...

Coś jeszcze chciałem napisać o "twardym dysku" , ale - zapomniałem ... :wink: :)

Pozdrawiam, Chłopaki 8)

P.S. Dziewczyny też pozdrawiam :)
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 22.11.2011 19:44

Co do gry światłem w górach - pełna zgoda.
Nawet gdy słoneczko puszcza do nas tylko "zajączki" z cienia
jest w tym odrobina magii i bajkowości.
A u Ciebie faktycznie poświeciło reflektorem.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.11.2011 01:51

plavac napisał(a):Ale wyczarowałeś, Wojtku, pejzaże ...

Crayfish napisał(a):A u Ciebie faktycznie poświeciło reflektorem.

Rzadko sie zdarzają aż takie kontrasty w oświetleniu. Było cudnie...

plavac napisał(a):Aż czuję ten lekki przedwieczorny wiatr na twarzy i słyszę bębnienie deszczu ...

Kiedy zaczęłą sie ulewa, nawet sie nie zastanawiałem, co będzie następnego dnia. To było poza mną.
Wciąż żyłem dniem, który się właśnie skończył. Bardzo długim dniem. Aż trudno uwierzyć, co wszystko w jeden dzień udaje sie czasem przejść i zobaczyć.

Pozdrawiam,
Wojtek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 23.11.2011 11:43

Franz napisał(a):Obrazek

Ciekawe takie piętrowe piarżyska, a wieczorna grań w łatkach promieni zachodzącego słońca piękna.
pzdr :wink:
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 23.11.2011 12:56

Franz napisał(a):Ja już zdążyłem zapomnieć, że takie rzeczy tam widziałem. Pozostają mi fotki i opisy...

Pozdrawiam,
Wojtek


No wiesz Wojtek... co jak co, ale Ty tego wszystkiego tyle widziałeś, ze każdemu by się już zaczęło pierniczyć... :) :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.11.2011 14:04

longtom napisał(a):Ciekawe takie piętrowe piarżyska, a wieczorna grań w łatkach promieni zachodzącego słońca piękna.

Kiedy półki mają wystarczającą szerokość, by się na nich skalny gruz gromadził, powstają i na nich stożki piargu.

Fatamorgana napisał(a):Ty tego wszystkiego tyle widziałeś, ze każdemu by się już zaczęło pierniczyć... :) :wink:

Dzięki za pocieszenie. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.11.2011 22:56

W ramach przerywnika krótki wypad pod i na Tofanę.

Na kolejnych fotkach Tofana di Mezzo, skalne okno w jej południowej grani i gzyms w pobliżu.
O ile w fotozajawce na pierwszej stronie tego tematu zamieściłem swoją fotkę, to tutaj zostałem uwieczniony przez jednego z Walijczyków, których spotkałem w drodze. Dziwnie brzmiał język, którym się posługiwali...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 23.11.2011 23:24

Twoje skalne okna robią wieksze wrażenie 8) i o wiele trudniej do nich dotrzeć, niż do mojego :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Dolomity - skalne twierdze - strona 60
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone