Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dolomity - skalne twierdze

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5743
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 16.04.2015 10:10

Franz napisał(a):Ściana staje dęba - prawie pion - początkowo jeszcze jako tako urzeźbiona, niżej już raczej symbolicznie, a pomoc we wspinaczce mają oferować metalowe pręty. Tyle że... pręty są powyginane i nie dają spodziewanego oparcia, zaś po wielu z nich pozostały jedynie otwory w skale. Pot występuje na czoło, gdyż zupełnie luźna lina nie daje najmniejszej gwarancji, że zatrzyma ciężar spadającego ciała. Zwykle, na krótkich odcinkach po gładkiej skale nie pozostaje nic innego, jak wspinaczka z kurczowym trzymaniem się porządnie napiętej stalowej liny. A tu! Po prostu nie ma napiętej liny! Nie ma się czego złapać! Pierwszy raz przeżywam horror na ferracie...


Opis mrożący krew w żyłach, po prostu horror.
Że się udało przejść - wielkie chapeau bas.
A że mimo tych przeciwności, jeszcze byłeś w stanie zdjęcia robić, to wielkie, podwójne chapeau bas.

Pozdrawiam
Szymon
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.04.2015 18:31

plavac napisał(a):Doczekam ( mam nadzieję!!!) wyjaśnienia. :)

Niby blisko, ale już się obawiałem, że dziś będę miał dzień bez Internetu...

Nefer napisał(a):Opis mrożący krew w żyłach, po prostu horror.

Ale wiesz - zdałem sobie sprawę, że jednak zełgałem.
Zapomniałem zupełnie o mojej pierwszej ferracie w życiu. Opisałem tamte przeżycia, jako pierwszą trasę w wątku alpejskim. Wtedy balansowałem na krawędzi życia i śmierci. W sumie te poniszczone ubezpieczenia tutaj, to... pikuś. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 16.04.2015 21:42

Franz napisał(a):...jednak zełgałem.
Zapomniałem zupełnie o mojej pierwszej ferracie w życiu. Opisałem tamte przeżycia, jako pierwszą trasę w wątku alpejskim. Wtedy balansowałem na krawędzi życia i śmierci. W sumie te poniszczone ubezpieczenia tutaj, to... pikuś. ;)

Pamiętam ! Rejon Dachstein, nad jakimś jeziorem, zdarta skóra z przedramion...
Pomyłka w ocenie austryjackiego stopniowania żelaznych dróg...
Skutecznie mnie wtedy zniechęciłeś do klettersteig'ów :wink:
Na szczęście ( dla mnie ) - rekompensujesz to w alpejskim wątku. :)

Pozdrawiam!
Piotrek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.04.2015 21:59

plavac napisał(a):Skutecznie mnie wtedy zniechęciłeś do klettersteig'ów :wink:
Na szczęście ( dla mnie ) - rekompensujesz to w alpejskim wątku. :)

Bo też Seewand to nie ferrata dla początkujących. Do tego wyposażonych w wątpliwej jakości sprzęt do autoasekuracji. :twisted:

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.04.2015 23:47

Ostatnie metry ferraty po porządnie zamontowanych klamrach, prześlizguję się bez trudu poniżej barierek, lądując w skalnym oknie. I co widzę? Tablicę w czterech językach, a każdy z nich głosi, że ferrata jest zamknięta z powodu remontu.

Zamknięta!

To jakoś inaczej mi brzmi, niż: "Uwaga, liny uszkodzone". Gdyby na początku trasy umieszczono informację, że ferrata jest zamknięta, nie pchałbym się na nią. Ktoś jednak pogłówkował i wymyślił, że śmieszniej zamknąć ferratę nie na początku, lecz na jej końcu. To chyba musiał być Włoch...

P0820334.JPG


P0820335.JPG


P0820337.JPG


P0820338.JPG
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.04.2015 01:03

Coś tam mamrocząc pod nosem na temat logiki rozumowania niektórych nacji, opuszczam skalne okno, korzystając z wygodnego, umocnionego chodniczka, wyprowadzającego na drugą stronę.

P0820339.JPG


P0820340.JPG


P0820341.JPG


P0820342.JPG
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5743
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 17.04.2015 10:55

Franz napisał(a):Zapomniałem zupełnie o mojej pierwszej ferracie w życiu. Opisałem tamte przeżycia, jako pierwszą trasę w wątku alpejskim. Wtedy balansowałem na krawędzi życia i śmierci. W sumie te poniszczone ubezpieczenia tutaj, to... pikuś. ;)


Będę musiał tam zajrzeć :wink: . Nie jestem w stanie śledzić na bieżąco wszystkich wątków :wink: .

Franz napisał(a):Coś tam mamrocząc pod nosem na temat logiki rozumowania niektórych nacji...

Spotkać można różne dziwnostki.
Ale i tak mam wrażenie, że podróże sprawiają, że jesteśmy bardziej wyrozumiali dla logiki rozumowania, postępowania takiej, czy innej nacji. :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.04.2015 14:42

Nefer napisał(a):Spotkać można różne dziwnostki.
Ale i tak mam wrażenie, że podróże sprawiają, że jesteśmy bardziej wyrozumiali dla logiki rozumowania, postępowania takiej, czy innej nacji. :wink:

Na ogół kontakt z czymś nowym pozwala obalać pewne przesądy, obawy, a rzeczy dla nas dziwne zamiast bulwersować, co najwyżej śmieszą.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.04.2015 17:34

Natykam się na szereg umocnień z pierwszej wojny światowej.

P0820343.JPG


P0820344.JPG


P0820345.JPG


P0820346.JPG
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 18.04.2015 20:33

Sella w oknie skalnym prawdziwie zrekompensowała Ci wspinaczki! Cudowne ujęcie.

Co prawda, wynika z Twojego opisu, że wcale nie musiałeś dla tego okna ryzykować na Eternie.
Wystarczyło wjechać kolejką...

OK :D
Pytanie na teraz - czy zjedziesz???

Pozdrawiam!
Piotrek 8)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.04.2015 15:58

plavac napisał(a):Cudowne ujęcie.

No... udało się.

plavac napisał(a):Co prawda, wynika z Twojego opisu, że wcale nie musiałeś dla tego okna ryzykować na Eternie.
Wystarczyło wjechać kolejką...

Zgadza się.

plavac napisał(a):Pytanie na teraz - czy zjedziesz???

Odpowiedź już wkrótce.
Chociaż, w zasadzie można się już domyślić.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.04.2015 20:17

Zaglądam do kilku, przy jednym zasiadam do uczciwie zapracowanego posiłku.

P0820347.JPG


P0820349.JPG


P0820350.JPG


P0820351.JPG
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 19.04.2015 21:27

Franz napisał(a):
plavac napisał(a):Pytanie na teraz - czy zjedziesz???

Odpowiedź już wkrótce.
Chociaż, w zasadzie można się już domyślić.

Pozostanę w niepewności. :wink:

Wspaniały autoportret!

Pozdrawiam!
P.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.04.2015 21:51

plavac napisał(a):Wspaniały autoportret!

Wiesz, montują tyle tych foto-pułapek - na śmieciarzy, na kłusowników, na rysie i misie - to i się człowiek w czasie wędrówki byle gdzie na taką natknie. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 19.04.2015 21:58

Franz napisał(a):
plavac napisał(a):Wspaniały autoportret!

Wiesz, montują tyle tych foto-pułapek - na śmieciarzy, na kłusowników, na rysie i misie - to i się człowiek w czasie wędrówki byle gdzie na taką natknie. ;)

:lol:
Dobrze, że Ci takie zdjęcie potem oddadzą. I że Cię nie wzięli za... hmmm - są misie w Dolomitach? :roll: :wink:

Pozdrawiam!
P.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Dolomity - skalne twierdze - strona 372
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone