Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Do Włoch przez Przełęcz Świętego Gotarda

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 21.03.2018 11:29

piekara114 napisał(a):No na wejściówki w Rzymie to sporo kasy można wydać....

Oj można ... Na szczęście bilety do Zamku św. Anioła były tego dnia jedynym kosztem związanym ze zwiedzaniem.
Na pocieszenie, wstępy do kościołów rzymskich sa darmowe, a tych jest w Rzymie bez liku. :D
kulka53 napisał(a):
piekara114 napisał(a):No na wejściówki w Rzymie to sporo kasy można wydać....

Też miałem to napisać :roll:
Nawet dla 2 osób to porządny wydatek, a już nie mówiąc o większej rodzinie :?

Trzeba się nagimnastykować, aby zmieścić się w wakacyjnym budżecie, ale to są wydatki, których absolutnie nie żałujemy. :D
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4669
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 22.03.2018 22:11

Zamek św. Anioła pokazany przez Ciebie bardzo mi się spodobał. Żałuję, że nie dane mi było wejść do niego.
I o ile to, że nie zobaczyłam jego wnętrz mogę przeboleć, to już spacer po jego tarasach i podziwianie widoków, które się z nich roztaczają (niby te same a jednak coraz to inne z każdego poziomu) są tym, czego chciałabym doświadczyć osobiście.

Ile czasu zajął Wam pobyt w zamku ?.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 22.03.2018 23:18

dhmegi napisał(a):Żałuję, że nie dane mi było wejść do niego.

My byliśmy w Rzymie kilka dni, Wy mieliście na zwiedzanie kilka, czy kilkanaście godzin. Wiadomo, że plan jest wtedy zredukowany do minimum.
Życzę, aby nadarzyła się Wam okazja na takie dłuższe zwiedzanie tego pięknego miasta. :wink:
dhmegi napisał(a):Ile czasu zajął Wam pobyt w zamku ?.

Bez wielkiego pośpiechu ok. 1h20
Ok. 11:10 przyszliśmy do zamku. Mimo, że zainteresowanie było dość duże, kupno biletu poszło sprawnie. Ok. 12:30 wyszliśmy z twierdzy.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 24.03.2018 16:56

Dzień 13 – Zwiedzanie Rzymu IV c.d. - Place: Navona oraz Campo de'Fiori

Po krótkim spacerze, doszliśmy do centrum barokowej części Wiecznego Miasta, czyli Placu Navona (wł. Piazza Navona).
4.JPG

2.JPG

5.JPG

6.JPG

6a.JPG

Ten plac występuje we wszystkich przewodnikach i muszę przyznać, że ma swój klimat. Warto tutaj choć chwilę zatrzymać się i usiąść przy centralnej fontannie. Nam się udało, chociaż w wakacyjne miesiące może być z tym problem, bo Fontanna Czterech Rzek jest zawsze oblegana.

Plac jest ulubionym miejscem mimów, muzyków i portrecistów.

12.JPG

Piazza Navona jest obszerny, ponieważ przy jego projektowaniu zachowano wymiary starożytnego stadionu Domicjana (54×276 m), na którym zmagali się atleci.
Plac otaczają kolorowe palazzi, a w centralnym miejscu znajduje się jedno z najpiękniejszych dzieł sztuki baroku rzymskiego – Fontanna Czterech Rzek
(wł. Fontana dei Quattro Fiumi).

8.JPG

9.JPG

10.JPG

13.JPG

14.JPG

16.JPG

Została wzniesiona w latach 1650-51 na polecenie papieża Innocentego X, a zaprojektował ją najsławniejszy architekt baroku - Jan Wawrzyniec Bernini. (pamiętamy, ten od m. in. kolumnady na Placu św. Piotra, czy baldachimu nad konfesją św. Piotra w bazylice. :wink: )
Cztery postacie męskie u podnóża egipskiego obelisku, reprezentują cztery rzeki: Dunaj, Nil, Ganges i Rio de la Plata, symbolizujące cztery znane wówczas kontynenty: Europę, Afrykę, Azję i Amerykę.

Na placu znajdują się jeszcze dwie inne fontanny. W południowej części placu znajduje się Fontana del Moro z centralną postacią Maura, zaprojektowaną przez Berniniego. Otaczają ją delfiny i inne morskie zwierzęta dodane w XIX wieku.

3.JPG

Natomiast w części północnej jest Fontanna Neptuna (wł. Fontana del Nettuno) z grupą morskich nimf, którą zaprojektował Giacomo della Porta w XVI wieku, a figurę Neptuna dodano w 1878 roku. Przy niej już się nie zatrzymaliśmy, bo zbyt długo posiedzieliśmy przy Quattro Fiumi. :)

Legenda głosi, że rywalizacja pomiędzy Berninim i Borrominim spowodowała, że Bernini wyrzeźbił figury symbolizujące rzeki w osobliwych pozach. Rio de la Plata jakby broniła się przed upadkiem rzekomo źle zaprojektowanego kościoła Sant’Agnese in Agone, a Nilowi zasłonił oczy, by nie widział brzydoty kościoła. Nie może być to prawdą, bo Bernini skończył fontannę przed wybudowaniem przez swojego konkurenta, kościoła św. Agnieszki. :lol:

7.JPG

Kościół św. Agnieszki w Agonie (wł. Sant’Agnese in Agone) to jeden z najciekawszych kościołów barokowych Rzymu, jednak do środka nie weszliśmy.
Naszła mnie natomiast taka dygresja, a to w związku z poszukiwaniem pochodzenia nazwy placu, na którym teraz jesteśmy.

Na wielu stronach internetowych, najczęściej blogach, można spotkać informację, że jest to kościół p.w. św. Agnieszki w Agonii. Na jednym z blogów spotkałem taki wpis: "Jej czaszka [św. Agnieszki] jest przechowywana w bocznej kaplicy w Bazylice św. Agnieszki w Agonii." Rzeczywiście znajduje się tutaj relikwiarz z czaszką, ale mamy ponadto dwie nieścisłości, bo po pierwsze: ten kościół nie jest bazyliką. W Rzymie znajduje się Bazylika św. Agnieszki za Murami (wł. Basilica di Sant'Agnese fuori le Mura), ale to zupełnie inny kościół, na miejscu jej grobu, w katakumbach przy Via Nomentana.
Poza tym, poprawna nazwa tego kościoła brzmi "w Agonie", a nie "w Agonii", bo nie chodzi tu o agonię. :wink:

Jedna z ludowych etymologii wskazuje na włoskie słowo navone, które oznacza wielki statek. Ponieważ w czasach nowożytnych plac był celowo zalewany wodą z fontann, aby dać mieszkańcom ochłodę podczas upałów, wzięło się stąd przekonanie, że odbywały się tu pokazy naumachii, czyli bitwy morskie na specjalnej arenie z wybudowanym basenem.

Prawda jest taka, że Stadion Domicjana służył do walk zapaśniczych, zwanych agones i obecna nazwa placu najprawdopodobniej pochodzi od zniekształconego wyrażenia in agone. Swoją drogą, miejscem stoczenia kilku naumachii było rzymskie Koloseum.

Niedaleko stąd, po drugiej stronie Corso Vittorio Emanuele II, która prowadzi prosto na Plac Wenecki, znajduje się inny plac Campo de' Fiori. To jeden z najbardziej ożywionych placów miasta. Charakterystyczne jest to, że nie góruje nad nim żaden kościół, ani palazzo.

16b.JPG

17.JPG

18.JPG

19.JPG

21.JPG

W tym miejscu Rzymianie gromadzili się już dawno, choć z zupełnie innych powodów. Wchodząc na plac od razu zobaczymy pomnik z posępną postacią Giordano Bruno. Przypomina nam ona o tym, że w czasach rzymskiej inkwizycji odbywały się tutaj egzekucje. Tutaj, w roku 1600 został spalony na stosie Giordano Bruno.

16c.jpg

To wydarzenie wspomniał w swoim wierszu pt. "Campo di Fiori" Czesław Miłosz. W roku 2015 tablica z tekstem tego wiersza została odsłonięta na placu.

"W Rzymie na Campo di Fiori
Tu na tym właśnie placu
Spalono Giordana Bruna,
Kat płomień stosu zażegnął
W kole ciekawej gawiedzi.
A ledwo płomień przygasnął,
Znów pełne były tawerny,
Kosze oliwek i cytryn
Nieśli przekupnie na głowach."


W średniowieczu nazwa miejsca nie oznaczała targu kwiatowego, ale dosłownie „Pole Flory” i nawiązywała do łąki rozciągającej się w tym miejscu. Główne tło tego placu stanowią różnokolorowe kramy, stragany z owocami, kwiatami i rybami. Inaczej jest tu za dnia, kiedy kwitnie życie targowe, a zapewne inaczej wieczorem, kiedy ożywają winiarnie i puby. No, ale tego nie sprawdziliśmy. :wink:

23.JPG

24.JPG

25.JPG

Mimo wszystko, to miejsce nie wywarło na nas jakiegoś szczególnego wrażenia. :|

Lecimy dalej do punktu E. Tutaj jest mapka, gdyby ktoś się zagubił. :D
Allora ci vediamo a Piazza della Rotonda. :papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 24.03.2018 17:09

walp napisał(a):Lecimy dalej do punktu E. Tutaj jest mapka, gdyby ktoś się zagubił. :D
Ja ogarniam :oczko_usmiech: , więc lećmy tam :oczko_usmiech:

A do kościoła św. Agnieszki weszłam ofkors :wink:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 24.03.2018 17:24

Pkt E ... smaczne "ciasteczko" z dziurką .
Czekam na degustację :D.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 24.03.2018 22:54

mysza73 napisał(a):... więc lećmy tam :oczko_usmiech:

To jest la passegiata, a nie la corsa campestre (bieg przełajowy). :oczko_usmiech:
mysza73 napisał(a):A do kościoła św. Agnieszki weszłam ofkors :wink:

Wiem, byłem "u Ciebie". :wink:
Całe szczęście, że masz dwie relacje z Rzymu, bo w tej drugiej, zdecydowanie bardziej hedonistycznej, to na Piazza Navona, z Potter, tylko lodami się objadałyście i twarzyczki do słońca wystawiałyście. :oczko_usmiech:
Buber napisał(a):Pkt E ... smaczne "ciasteczko" z dziurką .
Czekam na degustację :D.

Bardzo smaczne. :smo:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 24.03.2018 23:03

W Sant'Angelo nie byliśmy, tym bardziej chętnie obejrzałem zdjęcia u Ciebie
Piazza Navona jest mi dobrze znana, zaryzykuje stwierdzenie, że pustki nawet tam mieliście (w porównaniu do zwyklego tlumu)

:)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 24.03.2018 23:19

tony montana napisał(a):W Sant'Angelo nie byliśmy, tym bardziej chętnie obejrzałem zdjęcia u Ciebie

Molto gentile da parte tua, Tony. :smo:
tony montana napisał(a):Piazza Navona jest mi dobrze znana, zaryzykuje stwierdzenie, że pustki nawet tam mieliście (w porównaniu do zwyklego tlumu)

Rzeczywiście, tłumów nie było.
Tego dnia, nie licząc audiencji na Placu św. Piotra, największe zagęszczenie mieliśmy przy tej fontannie, co to w "La Dolce Vita" wystąpiła. :lol:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 24.03.2018 23:38

walp napisał(a):Molto gentile da parte tua, Tony. :smo:


Il piacere è tutto mio :0
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 28.03.2018 22:37

Dzień 13 – Zwiedzanie Rzymu IV c.d. - Piazza della Rotonda - Panteon - Piazza di Montecitorio - Piazza Colonna

W samym sercu Rzymu, na urokliwym Piazza della Rotonda wznosi się jeden z najważniejszych zabytków starożytnego świata - Panteon.
Do zabytku podchodzimy od tyłu, ulicą Via della Palombella.

2.JPG

3.JPG

4.JPG

6.jpg

Ta okrągła świątynia powstała na Polu Marsowym, na polecenie cesarza Hadriana w latach 118 – 125 r. n.e., na miejscu poprzedniej świątyni wzniesionej wiek wcześniej za panowania Oktawiana Augusta, którą zniszczyły pożary.
Pamiątką tej pierwszej świątyni jest napis widoczny nad portykiem M AGRIPPA L F COS TERTIVM FECIT, co znaczy: M(arcus) Agrippa L(ucii)F(ilius) CO(n)S(ul) TERTIVM FECIT (Zbudowana przez Marka Agryppę syna Lucjusza, konsula po raz trzeci).

12.jpg

Przed wejściem do świątyni znajduje się dobudowany trzyrzędowy portyk 16 kolumn w porządku korynckim. Wieńczy go tympanon, pod którym widnieje wspomniana inskrypcja.

13.JPG

14a.JPG

14b.JPG

Budowla zachwyca w pełni swoim pięknem, kiedy wejdziemy do środka. Wnętrze jest imponujące i oczom zwiedzających ukazują się bogato zdobione ściany.

15.JPG

16.JPG

17a.JPG

Nad głowami zwiedzających wznosi się pokryta kasetonami kopuła - do dziś największa kopuła w Rzymie. (Porównując wewn. średnicę, średnica zewn. kopuły bazyliki św. Piotra jest większa).
Kasetony odjęły kopule wiele zbędnego betonu, jednocześnie ją zdobiąc. Wytrzymałość całej konstrukcji, która przetrwała wieki, jest godna podziwu.
Źródłem światła jest 9-metrowy, nieprzeszklony otwór na wierzchołku kopuły tzw. oculus. Ponieważ otwór nie ma przykrycia, posadzka na środku jest lekko wklęsła i posiada specjalne odpływy wody deszczowej wpadającej do środka.

19.jpg

Panteon jest wyjątkowy jeśli chodzi o swoje proporcje. Jest rotundą, czyli budowlą opartą na planie koła, a całkowita wysokość wnętrza jest równa średnicy i wynosi 43,44 m.
Obok Koloseum jest to najlepiej zachowany zabytek starożytności. Jego harmonijne wnętrze i perfekcyjne proporcje często były stawiane za wór dla wielu budowli na świecie, jak np. Altes Museum Schinkla w Berlinie, czy Kapitol w Waszyngtonie.

Gdyby w środku nie było tego ołtarza, nic nie wskazywałoby na to, że ta budowla jest kościołem. W roku 609, papież Bonifacy IV poświęcił budowlę i od tamtego czasu jest kościołem (bazyliką mniejszą) p.w. Santa Maria ad Martyres (Najświętszej Marii od Męczenników).

26.JPG

27.JPG

28.JPG

Wejście do Panteonu jest jak na razie bezpłatne, ale kościół bywa zamknięty w niedzielne poranki ze względu na msze św.

Piazza della Rotonda to dość gwarne miejsce, przy którym znajduje się dużo kawiarenek i restauracji. Można tu z pewnością spędzić
miłe popołudnie przy kawie. Nas jednak wystraszyły ceny, a ponadto nie było czasu na siedzenie przy stoliku. :oczko_usmiech:

7.JPG

8.JPG

11.JPG

10.JPG

30.JPG

Naprzeciwko wejścia do rzymskiego Panteonu, znajduje się Fontana del Pantheon (Fontanna Panteonu), nazywana także Fontanną z Obeliskiem.
Barokowa fontanna projektu Onorio Longhi, została wykonana w XVI w. W wieku XVIII zgodnie z nowym projektem umiejscowiono w jej centrum egipski obelisk Ramzesa II.
33.jpg

35a.jpg
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 28.03.2018 23:11

Jak we wszystkich stolicach świata, w Rzymie mieszczą się siedziby głównych władz lokalnych i państwowych Włoch. Na Kapitol, gdzie urzęduje Burmistrz Rzymu oraz do Palazzo del Quirinale, który jest siedzibą Prezydenta Republiki Włoskiej nie dotarliśmy, ale podczas dzisiejszego spaceru mogliśmy zobaczyć dwa inne budynki.

Dochodzimy do niewielkiego placu Piazza di Monte Citorio. Nazwa pochodzi od jednego z rzymskich wzgórz Monte Citorio. Według badań archeologicznych, znajdował się tutaj stos, na którym palono zwłoki cesarzy, a wzniesienie na którym jest położony obecny pałac powstało sztucznie w średniowieczu, gdyż składowano tu niepotrzebne materiały.

M1.JPG

M2.JPG

M3.JPG

M4.JPG

Znajduje się tutaj okazały budynek - Pałac Montecitorio. Budynek ten został zaprojektowany przez Gian Lorenzo Berniniego dla młodego kardynała Ludovico Ludovisi, bratanka papieża Grzegorza XV. Prace, które zostały przerwane, po latach dokończył inny architekt Carlo Fontana.
W roku 1696 swą siedzibę miała tutaj Kuria Papieska, później znajdowała się tam administracja miejska i komenda policji. Obecnie w budynku mieści się ulokowana pod koniec XIX w. włoska Izba Deputowanych, czyli niższa izba włoskiego parlamentu, w skład której wchodzi 630 deputowanych.

M7.JPG

M8.JPG

Na tym pochyłym placu przed gmachem, często mają miejsce demonstracje polityczne. Pałac jest strzeżony przez służby mundurowe, a wejścia dla zwiedzających są tylko w określonych dniach, podawanych na stronie internetowej urzędu.

M5.JPG

M6.JPG

Obeliski stojące na rzymskich placach, to jeden z dowodów technologicznej potęgi starożytnych Egipcjan. Kiedy Cesarstwo Rzymskie podbiło Egipt, były systematycznie wywożone do Rzymu. Dwa obeliski dotarły do Wiecznego Miasta w 10 r. p.n.e.
Pierwszy z nich, to widoczny przed pałacem tzw. obelisk Solarny. Wysoki na 22 metry, początkowo był częścią zegara słonecznego na Polach Marsowych.
Z polecenia papieża Piusa VI ustawiono go na tym placu pod koniec XVIII w. Drugi obelisk sprowadzony w tym samym roku, zobaczymy niedługo na kolejnym placu.

Z Piazza di Monte Citorio sąsiaduje inny - Piazza Colonna. Nosi on nazwę od znajdującej się na jego środku marmurowej kolumny Marka Aureliusza, która powstała w 2 poł. II wieku. Pomnik został wzniesiony dla upamiętniania zwycięstw cesarza. Trzon kolumny wykonano jako spiralnie wijącą się, ozdobną wstęgę z reliefem przedstawiającym epizody walk z wojen prowadzonych przez cesarza z plemionami barbarzyńskimi. Kolumna ma niecałe 30 m wysokości i wykonana jest z marmuru karraryjskiego, tego samego, z którego Michał Anioł wykonał Pietę watykańską.

1.JPG

Plac otoczony jest renesansowymi pałacami. Na jego północnej stronie stoi Palazzo Chigi, niegdyś mieszczący Ambasadę Cesarstwa Austro-Węgierskiego, obecnie jest to budynek siedziby Rady Ministrów. Pałac jest otwarty dla zwiedzających, ale tylko z przewodnikiem. (wstęp jest bezpłatny).

3.JPG
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 29.03.2018 07:47

Ciasteczko z dziurką jest świetne.
Wrażenie niesamowite i że to za friko ...
Myślałem, że ten oculus jest zamknięty a tu takie zwyczaje.
No i ta słynna kolumna Marka Aureliusza - kojarzę ją z lekcji historii - sądziłem że to płaskorzeżby zamknięte gdzieś w muzeum, a to sobie spokojnie stoi na widoku.
Pięknie, panie pięknie :D .
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 29.03.2018 09:37

Buber napisał(a):Ciasteczko z dziurką jest świetne.

Po ubiegłorocznych wakacjach, ciasteczko z dziurką kojarzy mi się jeszcze z macine :D

macine.jpg

Buber napisał(a):Wrażenie niesamowite i że to za friko ...

Było za friko, zgodnie z zasadą chiese a Roma - gratis , ale od maja 2018 wstęp do Panteonu ma kosztować 2 euro.
Buber napisał(a):Myślałem, że ten oculus jest zamknięty a tu takie zwyczaje.

Też tak myślałem przed wizytą w Rzymie. W posadzce znajdują się 22 odpływy na deszczówkę. W dużym zbliżeniu przypominają maski karnawałowe. :)
Ponieważ reporter ze mnie kiepski, zdjęcie z Internetu:

pantheonpavimento.jpg

Buber napisał(a):No i ta słynna kolumna Marka Aureliusza - kojarzę ją z lekcji historii - sądziłem że to płaskorzeżby zamknięte gdzieś w muzeum, a to sobie spokojnie stoi na widoku.

No stoi na widoku. Podobno scen na reliefie jest 116, ale nie analizowaliśmy. :)
Buber napisał(a):Pięknie, panie pięknie :D .

A wszystko to panie piękne, w rzeczy samej ... :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 29.03.2018 10:09

walp napisał(a):
Buber napisał(a):Pięknie, panie pięknie :D .

A wszystko to panie piękne, w rzeczy samej ... :wink:

Bardzo pięknie :!: :D
Parę miast miałam okazję w życiu zobaczyć, ale to właśnie Rzym zapadł mi w sercu i pamięci szczególnie 8) .



walp napisał(a):Po ubiegłorocznych wakacjach, ciasteczko z dziurką kojarzy mi się jeszcze z macine :D

Moje ulubione to abbracci :wink:

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Do Włoch przez Przełęcz Świętego Gotarda - strona 33
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone