Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Do Szklarskiej Poręby na piwo.

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.09.2010 12:10

Marek 73...tych opinii jest wiele...jako, że mam bardzo blisko ( Karpacz, Szklarska 75 km, Świeradów 55 km ) każdy pogodny weekend staram się tam spędzać...Szklarską Porębę omijam już od roku bo jej szarzyzna mnie przytłacza...tak jak mówisz - dobrze, że góry nadal są piękne i nie straszą człowieka smutkiem i szarością...
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 15.09.2010 17:28

alessandro1977 napisał(a):Co do Szklarskiej...jest ona daleko z tyłu za Karpaczem,


Marek73 napisał(a):
Myślałem, że tylko ja mam takie wrażenie. Przez ostatnie 15 lat Szklarska praktycznie stoi w miejscu.



Macie całkowitą słuszność. Dwa, czy trzy lata temu odwiedziliśmy po długiej nieobecności Karpacz i byliśmy pod wrażeniem zmian, jakie tam zaszły. Jednak najczęściej odwiedzamy Szklarską i Polanicę, a decydują o tym względy sentymentalno-emocjonalne. :D

Skoro już mowa o takich małych, ale dość znanych miasteczkach, najbardziej zniesmaczyła nas przed kilku laty wizyta w Lądku Zdroju - niegdyś kwitnącym kurorcie, który przemienił się w zapyziałą mieścinę. Takie przynajmniej odnieśliśmy wrażenie.


Marek73 napisał(a):Całe szczęście, że góry wciąż i u nas piękne :D


I tego się trzymajmy. :D
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 15.09.2010 17:37

wojan napisał(a):
jan_s1 napisał(a):Ale ja wolę sok osobno i piwo osobno. :oczko_usmiech:


Też tak wolę. :D
Jadę z Tobą ... :D
:papa:



piotrf napisał(a):Na piwo już mnie namówiłeś Janie :D



longtom napisał(a):Po obiedzie na piwko w Szklarskiej, chętnie z Tobą wskoczę.


No, no, ale mocny klub piwoszy! :lol:
Ale jakiś soczek też możemy zabrać ze sobą (najlepiej taki sfermentowany) :wink:
Tak, czy owak mamy czwórkę do brydża. Niech tylko ktoś spróbuje powiedzić, że nie gra! :hut: :sm:
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 15.09.2010 18:05

Kilka kilometrów przed miastem rozpoczyna się szczególnie malownicza trasa: jedziemy wzdłuż rzeki (tu jeszcze potoku) Kamienna, gdzie co roku wczesną wiosną odbywają się Akademickie Mistrzostwa Polski w kajakarstwie górskim.


Krótki rys historyczny miasta Szklarska Poręba.
Historia miasta Szklarska Poręba jest krótka, prawie jak moja relacja, bo rozpoczyna się w 1959 roku, myślę więc, że ta informacja będzie w pełni wystarczająca, nawet dla forumowych historyków. :wink: Rys historyczny zaczerpnąłem oczywiście z Wikipedii. :lol:

W Szklarskiej zajechaliśmy od razu pod wyciąg krzesełkowy na Szrenicę. Trafiliśmy na niezły burdel, czyli wielką budowę.

Obrazek



Ale po drugiej stronie jest małe jeziorko w ładnym otoczeniu.

Obrazek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 15.09.2010 18:38

Jeszcze 20 lat temu wypicie espresso mogło stanowić problem - z wypiciem piwa nigdy nie było problemu. No nie, przepraszam, bzdury piszę..... W głębokiej komunie problem był. Gdy tylko przez osiedle domków, gdzie wówczas mieszkałem gruchnęła tzw dobra nowina - przywieźli piwo! - kto żyw wsiadał w samochód (najczęściej Syrenkę, lub malucha) i gnał do miasta zrobić małe zapasy.

Z kawą (mam na myśli espresso) było znacznie gorzej. Na dowolnej trasie w Polsce trudno było znaleźć miejsce serwujące ów specyjał. Dziś jest znacznie lepiej, choć spora część naszych rodaków wciąż nie może się rozstać z cieczą nazywaną kawą po turecku, pomimo, że tak naprawdę to ona wcale nie jest po turecku. :wink:

Na koniec tej dygresji mam dobrą wiadomość dla narzekających na chorwacką drożyznę. W Polsce za porządne espresso trzeba wybulić 7-10 zł. W Chorwacji przyjemność ta kosztowała mnie jeszcze 2 lata temu 6 kun. Widok na Adriatyk wliczony w cenę. :D Nie namawiam jednak nikogo do wypadu na kawę nawet na stosunkowo niedaleką Istrię. Jestem co prawda miłośnikiem kawy, ale nie aż takim. :lol:


Widok na Szrenicę.

Obrazek



Po jeziorku pływają sobie kaczki. Kaczek na forum było już sporo (nawet dziennikarskich), ale to nie są zwykłe kaczki. To są kaczki z pod wyciągu!

Obrazek



Obrazek



Zaprzyjaźniliśmy się z jeszcze jednym tubylcem.

Obrazek



Jeszcze raz Szrenica

Obrazek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 15.09.2010 18:54

Jak na piwo i to jeszcze w tak pięknych okolicznościach przyrody, to ja ja bardzo chętnie :D

Jak my byliśmy w Szklarskiej, w maju 2008 roku, nie było tego bałaganu (co wcale nie jest dziwne), ale nie było też jeziorka (a to już dziwniejsze! :wink:)... chyba, bo nie dam za to głowy :D
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 15.09.2010 19:07

maslinka napisał(a):
Jak my byliśmy w Szklarskiej, w maju 2008 roku, nie było tego bałaganu (co wcale nie jest dziwne), ale nie było też jeziorka (a to już dziwniejsze! :wink:)... chyba, bo nie dam za to głowy :D


Lepiej nie dawaj, bo takiej głowy byłoby naprawdę szkoda. :lol:

Widzę, że do tego piwa coraz więcej chętnych. :D
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 15.09.2010 19:16

Pojechaliśmy jeszcze kawałek w kierunku na Jakuszyce. Po drodze napotkaliśmy niepozorny górski potok. Ciekawe, jak on wygląda po większej ulewie.....

Obrazek



Obrazek



Obok stoi przedziwna chałupa. Rzeczywiście "wymarzone" miejsce na reklamę. :lol:

Obrazek



Gdzieś w połowie drogi między Szklarską, a Jakuszycami.

Obrazek



Obrazek



Obrazek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 15.09.2010 20:28

Jest tuż przed zmierzchem. Żegnamy się ze Szklarską widokiem jej głównej ulicy.

Obrazek



Znalazłem się w małym kłopocie, bo chciałbym jakoś zakończyć tą naszą małą podróż, a nie bardzo wiem jak. Zakończenie podobno jest bardzo ważne, co wyłożył nam kiedyś pan premier Miller. :wink: Nie napiszę przecież, że zapraszam wszystkich na piwo do Szklarskiej Poręby. Mieszkanka Białegostoku mogłaby na takie dictum pomyśleć, że nie wszystko mam poukładane, jak trzeba. :lol:

Powiem więc, że podróże - nawet te najkrótsze - przynoszą naprawdę sporo frajdy. Przyjemnie wsiąść do samochodu (nawet byle jakiego :lol: ) i ruszyć gdzieś na piwo. Gdzie? No przecież każdy ma wokół siebie tyle ciekawych i sympatycznych miejsc.

Do zobaczenia na trasie!

:papa:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 16.09.2010 07:48

Jan - czy wiesz co kiedyś było w tym budynku z reklamą?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.09.2010 08:41

Jacek S napisał(a):Jan - czy wiesz co kiedyś było w tym budynku z reklamą?


Huta szkła...ten budynek straszy w bardzo atrakcyjnym turystycznie miejscu...
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 16.09.2010 09:34

Wydaje mi się, że zakończenie jak najbardziej obrało słuszną drogę i słuszny wniosek z niego wypłynął :D

(a jeziorko też mnie zaskoczyło - ale jakże mogło być inaczej, skoro w Szklarskiej to jakieś 14 lat temu byłam :lol: )

I po piwie :lol: (no - niektórzy po kawce ) :lol:
To teraz gdzie "na piwo" (no - niektórzy "na kawkę")?

pozdrawiam
:D
Marek73
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 234
Dołączył(a): 28.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marek73 » 16.09.2010 11:12

jan_s1 napisał(a):Pojechaliśmy jeszcze kawałek w kierunku na Jakuszyce.



Gdzieś w połowie drogi między Szklarską, a Jakuszycami.




Obrazek





Nawet nie wiesz jaką satysfakcję mi tym zdjęciem zrobiłeś. Na 90% to są drzewa, które sadziłem przed laty :D I rosną :lol:
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 16.09.2010 11:28

Że Szklarska Poręba jest szara i nijaka uwierzę Wam na słowo. Ja ją znam tylko z koloru białego. Byłam tam 3 krotnie i zawsze ostrą zimą, szarości więc jako takiej nie zauważyłam. Ale faktem jest że w Karpazu i Harahovie bardziej mi się podobało :)
Co nie znaczy, że piwka z przyjemnością z Wami nie wypiłam :)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 16.09.2010 11:54

alessandro1977 napisał(a):
Jacek S napisał(a):Jan - czy wiesz co kiedyś było w tym budynku z reklamą?


Huta szkła...ten budynek straszy w bardzo atrakcyjnym turystycznie miejscu...


Dzięki za info.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska

cron
Do Szklarskiej Poręby na piwo. - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone