Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dla tych ktorzy dopiero jada od tych ktorzy juz sa na miejsc

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 15.06.2008 16:57

Wejscie do Pokivickich jest teraz 110 kn no i parking 7 kn za godzine, wiec to troche wychodzi. Z kartaminie ma problemow. W BiH wszystkie.

A co do tego marketu to jest jak sie wyjezdza z Mostaru w strone Metkovici i Mudjigorije bo ten odcinek jest wspolny. Proponuje takze nie zaspomniecv sprobowac jak smakuje nocny wypiek swiezych buleczek bo pekary czynne sa 24 h/dobe.

Jak ktos bedzie jechal do Sarajeva od Banja Luki niech nie zapoimni kupic Vlaski Sir swiezy i wedzony, warto wziac od razu wieksza ilosc. Doskoanaly do salatek.

Acha i z ostatniej chwili: nasza gasdarica mowi, ze na wiesc o zakazie wwozu zywnosci Ctesi zaczeli masowo wycofywac rezerwacje i albo uchyla ten zakaz albo nie beda go respektowac przy turystach. Pozdro!
dsk
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 160
Dołączył(a): 18.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dsk » 16.06.2008 12:52

co do tego zakazy zywnosciowego to 03.06 stalismy na granicy bo nawet sporo bylo samochodow i nie widzialem aby kogos jakos szczegolnie sprawdzali....
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 16.06.2008 17:58

Witajcie, melduje się powtórnie; pogoda bardziej do surfowania niż plazowania. Chociaż dla mnie kazda pogoda jest dobra, a przecież deszcz w pływaniu też nie przeszkadza.

Ale do rzeczy. Widziałem pytania o sam Orebic. W każdym razie widać, że zmienili wiele: nowe nadbrzeża, nowe milimola dla łodzi, poszerzone trakty spacerowe, nawet drogę do klasztoru na zboczu Sw. Iliii (15 kn do 12:00) poszerzają i umacniają. Wprawdzie droga do Loviste na sam koniec półwyspu jest jaka była, ale przy tamtym ruchu nie jest to problemem. Każdemu polecam dojechać przynajmniej do zakrętu z zatoką widokową, widok lepszy niż z podobnego miejsca przed Orebicem.

Obok tego Bistro Dalmatinac (Obala Pomaraca) zrobili placyk zabaw dla dzieci i teraz knajpa gości rodziców popijających piwo podczas gdy ich dzieciaki drą się w nieboglosy. No cóż ci od dzieci nie mają z tym problemu, a tych innych (jak ja) też warto byłoby uwzględnić. A co do knajp, to przeglądnąłem Jelovniki i ceny niewiele się różnią. Jeśli przyjąć piwo jako taki wskaźnik McDonalda do mierzenia wartości zarobków w stosunku do ceny bułki z mięsem, to Dalmatinac ma najtańsze piwo: 13,50 kn za kufel Karlovacko 0,5 l. Z butelki jest już droższe.

Z innej „beczki”: 20 min Internetu przy głównej ulicy (Bana Jelacica) 15 kn przy bocznej niedaleko plaży 10 kn. O cenach żywności nie będę się wypowiadał, bo choć do oszczędnych nie należę – nóż się w kieszeni otwiera. Póki co prom tylko nie podrożał. Rozmawiałem z właścicielem Orebic Tours panem Buskovicem i powiedział, że oferowane przez nich ceny spania nie wzrosły od 10 lat, bo inne koszty utrzymania coraz bardziej odstraszają turystów.

Pytałem się też o przyczyny takiego stanu rzeczy, to odpowiedzi są od „a za Tity było lepiej”, po „te dwie partie które rządzą to tylko kradną”. Więc ja mam własną teorię: lenistwo i niechęć uczenia się od innych plus systemowo umacniany Konsum w powiązaniu z aparatem władzy. Akurat nie jest domysłem jeżeli mój gospodarz, który wozi owoce z Ploce na Korculę własnym samochodem musi to robić o 2 w nocy bo owoce na targu miejskim można sprzedawać tam tylko do 14.00. Rano są więc świeże ale po południu zdany jesteś tylko na drogi Konsum. Taki brak konkurencji powoduje, że inni też się nie starają bo wszyscy równają raczej w dół niż w górę.

Miło natomiast było na Korculi i pogodowo i cenowo super – nic nie podrożało, nawet piwo tylko 20 kn. Korcula w ogóle mi się podoba – łatwo całą obejść kilka razy i nie zmęczyć się, jest jeszcze dosyć pusta i czysta, nie obijasz się jak w Dubrowniku o innych i nie ma jeszcze tej pogoni za szmalem za wszelką cenę. Niestety pozostałe miejscowosci wyludniają się w szybkim tempie. Nawet w Orebicu kupić dom lub apartament nie jest ciężko. Chorwaci nie mogą się przestawić na nowego turystę, ze średnim portfelem i sporymi wymaganiami – bo tych najbogatszych to będą mieli zawsze w Zadarze, Splicie i Dubrowniku.


No cóż, możecie mieć inne zdanie; sam też nie pretenduję do miana znawcy Cro.

Jutro jedziemy do Splitu zobaczyć pałac Dioklecjana i może spotkać Plumka. Może ona mi coś podpowie?

Pozdrowienia!
mireks
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1853
Dołączył(a): 18.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mireks » 16.06.2008 18:15

Skoro jesteś w Orebicu to na pewno wiesz czy jest trochę wolnych kwater do wynajęcia,my będziemy tam za tydzień,i się spotkamy,tylko muszę wrócić do tyłu bo zapomniałem gdzie i o której godzinie.
armar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) armar » 17.06.2008 10:10

Bihac małe miasteczko niewiele do oglądania ale ma charakter. W sumie byłem tam kilka godzin (no, powiedzny wieczór) i spałem.

jesli można o namiar na ten nocleg to poproszę ....
A w nawiązaniu do Euro - Chorwaci nie stawiają winka po wygranej chociaz na otarcie łez :oops: ?
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 29.06.2008 21:13

Właśnie wróciłem po miesiącu z Cro. jak przeglądnę notatki zaraz coś napisze.
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 30.06.2008 23:35

A oto spanie w Bihacu:
Obrazek

To jest po prawej stronie jak się jedzie główną drogą od strony Plitvickich dalej na Bosanską Krupe i Banja Lukę. Ten motel jest o rzut beretem od starego centrum miasteczka, ale dalej jadąc jest ich jeszcze parę i są do nich drogowskazy. Ale uwaga pytać najpierw o ceny bo najpierw bylem w starym Titowskim kompleksie w samym centrtum i chyba dlatego, że mieli później wesele zażyczyli sobie tyle, że nieprzyzwoicie opowiadać. Więcej niż 30 do 35 Euro nie ma prawa kosztować pokój w BiH.

Powoli sortuje fotki może jeszcze coś dorzucę.

Acha i prosić o pokój od strony podwórka bo ciszej, jest też na nim parking.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107708
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 01.07.2008 10:25

MWN napisał(a):Więcej niż 30 do 35 Euro nie ma prawa kosztować pokój w BiH.


A jak zażyczą sobie więcej , to sądu ich podasz :wink: :wink: :lol:
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 01.07.2008 10:39

Nie, chodziło mi o to, że to jest normalna cena nawet ze śniadaniem i nie warto wydawać więcej; no ale chyba zbytecznie tłumaczę?
armar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) armar » 01.07.2008 13:10

o dzieki za informację o noclegu , chętnie skorzystam , okazuje się że żona będzie miał urlopdzień wcześnmiej i chyba spędze dwa dni w okolicach plitwickich , jeden nocleg planuje w Slunje a frugi chyba własnie Bihac zawsze troszke inne klimaty ....
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107708
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 01.07.2008 13:16

MWN napisał(a):Nie, chodziło mi o to, że to jest normalna cena nawet ze śniadaniem i nie warto wydawać więcej; no ale chyba zbytecznie tłumaczę?


Oczywiście, że zbędnie :wink: czekam na dalsze opisy i zdjęcia :lol: :papa:
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 01.07.2008 13:56

MWN chyba Chorwacja gości Cię ostatni raz bo tyle jadu w Twoich opowieściach, że gdybym nie zawitał tam 7 lat temu to po Twoich relacjach raczej nikt by mnie tam nie zobaczył.
Pierwsza sprawa..... Dubrovnik, skąd u Ciebie cena 100 kun za wejście na mury?????
Podajesz cene za rodzinę?
Cena za wejście na mury wynosi 50 kun , dla dzieci chyba 20 kun. Informacja z pierwszej ręki, tzn mojej.
Ceny kosmiczne w Dubrovniku. No cóż, tanio nie jest, ale tak jak pisałem, tytlko dla tych , którzy Dubrovnik "zaliczają" w dwie godziny.
W Dubrovniku wypiłem najdroższe pivo, ale widoki ze skał u podnóża murów od poludniowej strony rekompensowały każdą cenę. W tym mieście zjadłem najlepsze spaghetti na całej trasie -30 kun, drogo????
Pisałeś, że piwo w Korczuli nie było drogie, bo tylko 20 kun, hmm to tyle ile ja płaciłem w większości knajp w Dubrovniku, ale może ja jeżdż do innego. Co jest złego w cenie 3,5 zł za parking w Plitvicach? Samochód jest strzeżony za barierkami a Ty za cenę 55 złotych masz kilkugodzinny spacer w wyjątkowym miejscu, transport kołowy i wodny.
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 03.07.2008 09:10

Oczywiście podtrzymuję moją ocenę sytuacji "cenowo-kosztowej" w Cro, chociaż (prawdopodobnie) wydaję tam znacznie więcej forsy, niż większość forumowiczów; był kiedyś taki wątek. Sam jestem przedsiębiorcą i nie lubię jak mnie ktoś okrada tylko dlatego, że jestem z Polski, chociaż mogę porozumieć się w 5 językach.

Takie rżnięcie przeżyłem także w Neum, przez które przejeżdżałem na początku czerwca, około 15 dwa razy i pod koniec czerwca. Te same przekąski kozstowały 3 razy więcej własnie w tym ostatnim terminie, nawet disel był o 50 groszy droższy. Diesel widziałem co kupuję i cena była widoczna z daleka, co do knajpy to oczywiście ani jelovnika ani innych informacji nie było.

Zresztą mnie stać żeby dobrze zapłacić za jakąś usługę, niech jej jakość będzie jednak wysoka, albo przynajmniej proporcjonalna do ceny. Niestety tak w Cro zwykle nie jest a znalezienie dobrej i normalnej cenowo knajpy w południowej dalmacji graniczy z cudem.

Opowiem wam historię poznanej tam i zaprzyjaźnionej pary Austryjaków. Byliśmy wtedy w Orebicu. Pewnego razu zapragnęli pojechać w okolice żeby razem zjeść romantyczną kolację. Na wsi w otoczeniu pięknego krajobrazu, może liczyli też że będzie taniej.... Miałem wprawdzie wątpliwości, ale co tam.

Jeździli do późnej nocy, wrócili głodni, jeszcze przy okazji jakiś chłop chciał im sprzedać najwyższej jakości własnej roboty rakiję za 200 Euro butelka. Zróbcie to samo w Polsce!

Tak więc uważam, że: ludzie w sercach nadal noszą socjalizm z mieszanką elementów złodziejsko-mafijnych (vide sprawa okradania turystów na bramkach), a chlubne wyjątki raczej potwierdzają regułę.

A co do wyjazdu w przyszłym roku, to pozwól - Karzubski express - zadecyduję bez Ciebie.

Napotkani Niemcy twierdzą, że jeszcze jest nieco taniej niż tam, ale po zabetonowaniu ostatniego metra wybrzeża i wprowadzeniu wszystkich zakazów i nakazów, po podwyższeniu kolejnych cen wszystkiego czego się da - ciekawy będę czy jeszcze ktoś tylko dla krajobrazów (których jest jeszcze więcej w Europie) będzie chciał jechać właśnie tam. Ale to też nie moje zmartwienie. Za rok: Serbia, BiH, MNE, Cro może przejazdem?

Z drugiej strony rozumiem tych zakochanych, ale jestem wystarczająco stary, żeby miłość nie przesłaniała mi prawdziwych wad wybranki :lol:
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 03.07.2008 09:19

espeso napisał(a):Witaj MWN :)

mam pytania do drogi przez BiH jechałam ale nie w ostatnim roku. Jak drogi? czy są jakieś płatne? i konkretnie poproszę o cenę diesla!!
aha jeszcze jedno jak płaciłeś na stacji czy w markecie w BiH??
no i czy dużo kontroli drogowych :wink:


Drogi są dobre chociaż nie beznadziejne :wink: Są mniejsze miejscowości (Srdevici koło Banja Luki), do których po wymyciu szutrowej drogi przez ulewę musiałem dojść pieszo. około 1,5 km więc nie był to problem, ale zanosiło się na deszcz więc musiałem skrócić wizytę mając na uwadze , że i ten odcinek po którym dopiero co jechałem może okazać się nieprzejezdny, a droga była ślepa.

Autostrad w zasadzie nie ma, ale budowany kawałek do Sarajeva od strony zachodniej, choć nie gotowy już każą sobie płacić!!! Niewiele, ale jednak trzeba mieć KM ałbo E.

Cop do ceny diesla: znacznie drożej niż przed rokiem, ale jeszcze taniej niż w Cro około 50 groszy. Chociaż kto wie jak sytuacja dynamicznie się zmienia? Przy tych cenach na rynkach światowych BiH też nie chce pozostawać w tyle. Więc wszystkie dane - bez gwarancji!
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 03.07.2008 09:26

Jeszcze dla tych, którzy bądą w Bihacu: najlepsza i tania knajpa jest w samym centrum, tam gdzie stoi najwięcej parasoli i ulica niieco się rozszerza. Większa część tego to lody i kawa, ale z boku jest część restauracyjna - średni Tito, ale niebanalnie. Za 45 zł zjedliśmy we dwoje danie pierwsze i drugie, duże sałaty, dwa piwa i dwa wina, kawy i super ciasta i nie byliśmy w stanie wstać od stołu. Oczywiście wykwintny kelner dostał piątkę, więc razem 50 zł.

W ogóle kelner w tych krajach jest normą - kobieta wyjątkiem; zasady jak najbardzie eleganckie. W Cro się dowiedziałem, że konobar musi mieć papiery i bez nich pracować im nie wolno (jako kelner) a ludzi do tej pracy brakuje właśnie z powodu konieczności posiadania uprawnień. Chore!

Może Plumek coś wie więcej?

BTW: Pozdrawiam, byłem przejazdem w Splicie i Trogirze, do Kasteli nie zaglądałem a koniecznie chiałem się spotkać w Olimpii.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Dla tych ktorzy dopiero jada od tych ktorzy juz sa na miejsc - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone