Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

DJ PabloX miksuje plaże Pagu, Rab, Senj, Zadar... Cro 2013

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
PabloX
Cromaniak
Re: DJ PabloX miksuje plaże Pagu, Rab, Senj, Zadar... Cro 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 22.10.2013 21:37

gusia-s napisał(a):
PabloX napisał(a):
Co to za urządzenie?

automat do sprzedaży alkoholu :)

Bingo! Mnie to ustrojstwo zaskoczyło, ot można sobie zakupić flaszkę tak jak u nas batoniki i soczki. Tylko trzeba najpierw wetknąć w czytnik dowód osobisty - ale nie byłem pewien, czy polski dowód też się liczy (chyba tak) i nie wypróbowałem :lol:

20130728_162314_mały.jpg

Tuż obok świetnie działający automat do butelek :mrgreen:

20130728_162347_mały.jpg

Od razu nam się skojarzył z ciepłym, bardzo miłym czeskim filmem "Skup butelek" :D

Z Czech jeszcze coś związanego z napojami, ale tym razem - o ile kojarzę - tylko z wodą mineralną - reklama Mattoni w polu niedaleko Brna

DSC05038_mały.jpg
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.10.2013 22:31

Czesi nie wylewają za kołnierz :wink:

Ale oni w zasadzie nie piją na smutno i u nich picie nie wywołuje agresji :roll:

Mnie zawsze zadziwia w czeskiej gospodzie widok pań siedzących przy stoliku i pijących piwo w grupie koleżanek :roll:

Generalnie Czesi jako naród są OK, tak samo jak Słowacy :D
Jak każdy naród, mają czasem swoje za uszami,
ale w większości Czesi i Słowacy to nieźli sąsiedzi.

Zresztą oni tak samo odbierają Polaków, może poza baaardzo zarozumiałymi Prażakami :? , ci są nielubiani wśród samych Czechów
piotrf
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 22.10.2013 23:06

Wielka szkoda , że do tej pory nie poświęciliśmy czasu na ciekawe miasto jakim jest Sopron .
Przy okazji będziemy musieli to nadrobić :wink:

Czekam na dalszy ciąg

Pozdrawiam
Piotr
MRK
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 22.10.2013 23:09

PabloX napisał(a):
Od razu nam się skojarzył z ciepłym, bardzo miłym czeskim filmem "Skup butelek" :D

A nie chodzi Ci przypadkiem o "Butelki zwrotne"? :mrgreen:
plessant
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) plessant » 23.10.2013 04:49

PabloX napisał(a):
plessant napisał(a):Trochę się po Węgrach powłóczyłem, ale o Sopron nie zahaczyłem, a szkoda bo ładny. Trzeba będzie kiedyś zjechać na parę godzin. :papa:

Na Węgrzech zdecydowanie warto pobyć dłużej niż my w tym roku w tranzycie, zajrzeć w wiele miejsc - i taki mamy zamiar na przyszłość :papa:

Tylko z językiem problem, bo naprawdę niepodobny do jakiegokolwiek znanego... póki co opanowałem köszönöm :wink:

My zwiedzaliśmy Węgry przez 4 lata (oczywiście nie non stop :D), a wychodzi że wciąż za mało. Fakt że wschodnie i zachodnie rubieże tylko liźnięte. Wniosek: trzeba poprawić. :D :papa:
gusia-s
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 23.10.2013 08:24

PabloX napisał(a):
gusia-s napisał(a):
PabloX napisał(a):
Co to za urządzenie?

automat do sprzedaży alkoholu :)

Bingo! Mnie to ustrojstwo zaskoczyło, ot można sobie zakupić flaszkę tak jak u nas batoniki i soczki. Tylko trzeba najpierw wetknąć w czytnik dowód osobisty - ale nie byłem pewien, czy polski dowód też się liczy (chyba tak) i nie wypróbowałem :lol:

Czy wygrałam jakąś flaszeczkę :?: :?: :?: :oczko_usmiech:
PabloX
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 23.10.2013 11:22

MRK napisał(a):
PabloX napisał(a):

A nie chodzi Ci przypadkiem o "Butelki zwrotne"? :mrgreen:

Jeśli to robi jakąś różnicę, to właśnie ten film. Nie dość, że sam w sobie bardzo przyjemny, to jeszcze kojarzy mi się z wakacjami, bo oglądaliśmy go w tv pakując się przed wyjazdem do Chorwacji w 2011 roku (albo w 2012). :papa:
PabloX
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 23.10.2013 11:33

gusia-s napisał(a): Czy wygrałam jakąś flaszeczkę :?: :?: :?: :oczko_usmiech:

Po flaszeczkach z Chorwacji i Czech pozostały mi już tylko wspomnienia :roll:

Ale z radością odkryłem parę dni temu w lodówce pyszny czeski (względnie słowacki) batonik Kofila (z nadzieniem o smaku kawowym - pychota). Były straszne upały, kiedy wróciliśmy z wakacji, słodycze poutykaliśmy w lodówce... i ostatni egzemplarz się jakimś dziwnym trafem ostał :wink:

Z braku odpowiedniej flaszeczki może być Kofila? :lol:

kofila.png
gusia-s
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 23.10.2013 11:47

PabloX napisał(a):
gusia-s napisał(a): Czy wygrałam jakąś flaszeczkę :?: :?: :?: :oczko_usmiech:

Z braku odpowiedniej flaszeczki może być Kofila? :lol:

przyjmuję :mrgreen:
PabloX
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 26.10.2013 17:24

Relacja z wakacji na Pagu dobiegła końca. Na koniec pozostawiłem wpis o ostatnim Uskoku, który - jak wcześniej wspomniałem - był Polakiem.

kpt__Uskok_1.jpg

Kapitan Zdzisław Broński pseudonim Uskok (1912-1949)

Zapora_i_Uskok.jpg

Kpt. Uskok (z prawej) i jego dowódca - mjr Hieronim Dekutowski Zapora

De Press - Marsz Oddziału Zapory

Żołnierz do końca wierny Polsce - walczył w szeregach Wojska Polskiego w 1939 r., następnie w Armii Krajowej przeciwko Niemcom, a od 1945 r. w Obwodzie Lubartów Zrzeszenia WiN przeciwko sowietom i miejscowym komunistom.

Uskok poległ 21 maja 1949 r. w trakcie ataku grupy operacyjnej UBP i KBW na bunkier, w którym się ukrywał. Do dzisiaj nie wiadomo, gdzie znajduje się miejsce pochówku kpt. Uskoka.

Krzysztof Kamil Baczyński napisał o swoim pokoleniu:

Nam jedna szarża - do nieba wzwyż
I jeden order - nad grobem krzyż

Kpt. Zdzisław Broński i wielu innych Żołnierzy Wyklętych zostało przez sowieckich kolaborantów pozbawionych prawa do choćby tego "orderu"... Nie mają grobów (poza symbolicznymi), na ich mogiłach nie postawiono Krzyża... tym bardziej powinni pozostać w naszej pamięci.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM! PAMIĘTAMY!

Chciałem napisać o kpt. Uskoku więcej, ale są w sieci bardzo dobrze opracowane serwisy poświęcone Żołnierzom Wyklętym, prowadzone przez ludzi, którzy mają znacznie większą wiedzę niż ja - polecam np.: Podziemie zbrojne

Dwa zdania o psudonimie kpt. Zdzisława Brońskiego: konsultowałem się w tej sprawie z historykiem, który ma dużą wiedzę nt. tej postaci - a za jego pośrednictwem również z historykiem z IPN, który prowadzi badania naukowe nt. Uskoka i jego żołnierzy. Nikt nie wie, skąd pseudonim Uskok, ale moja teoria, że pseudonim ten wynika z fascynacji Zdzisława Brońskiego bohaterami bardzo popularnej w okresie międzywojennym powieści T.T. Jeża "Uskoki - z dziejów południowej Słowiańszczyzny" została uznana za bardzo prawdopodobną. Myślę, że mam rację. Ale mogę jej też nie mieć - w takim przypadku pozostaje to moja asocjacja pomiędzy historią chorwackich Uskoków i bohaterskiego żołnierza, poległego w walce o wolność Polski w 1949 roku.
Poprzednia strona

Powrót do Nasze Relacje z podróży

DJ PabloX miksuje plaże Pagu, Rab, Senj, Zadar... Cro 2013 - strona 22
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2021