Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

DJ PabloX miksuje plaże Pagu, Rab, Senj, Zadar... Cro 2013

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1727
Dołączył(a): 20.05.2012
Re: DJ PabloX miksuje plaże Pagu, Rab, Senj, Zadar... Cro 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 22.10.2013 22:37

gusia-s napisał(a):
PabloX napisał(a):
Co to za urządzenie?


automat do sprzedaży alkoholu :)

Bingo! Mnie to ustrojstwo zaskoczyło, ot można sobie zakupić flaszkę tak jak u nas batoniki i soczki. Tylko trzeba najpierw wetknąć w czytnik dowód osobisty - ale nie byłem pewien, czy polski dowód też się liczy (chyba tak) i nie wypróbowałem :lol:

20130728_162314_mały.jpg


Tuż obok świetnie działający automat do butelek :mrgreen:

20130728_162347_mały.jpg


Od razu nam się skojarzył z ciepłym, bardzo miłym czeskim filmem "Skup butelek" :D

Z Czech jeszcze coś związanego z napojami, ale tym razem - o ile kojarzę - tylko z wodą mineralną - reklama Mattoni w polu niedaleko Brna

DSC05038_mały.jpg
Użytkownik usunięty
Re: DJ PabloX miksuje plaże Pagu, Rab, Senj, Zadar... Cro 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.10.2013 23:31

Czesi nie wylewają za kołnierz :wink:

Ale oni w zasadzie nie piją na smutno i u nich picie nie wywołuje agresji :roll:

Mnie zawsze zadziwia w czeskiej gospodzie widok pań siedzących przy stoliku i pijących piwo w grupie koleżanek :roll:

Generalnie Czesi jako naród są OK, tak samo jak Słowacy :D
Jak każdy naród, mają czasem swoje za uszami,
ale w większości Czesi i Słowacy to nieźli sąsiedzi.

Zresztą oni tak samo odbierają Polaków, może poza baaardzo zarozumiałymi Prażakami :? , ci są nielubiani wśród samych Czechów
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18304
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: DJ PabloX miksuje plaże Pagu, Rab, Senj, Zadar... Cro 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 23.10.2013 00:06

Wielka szkoda , że do tej pory nie poświęciliśmy czasu na ciekawe miasto jakim jest Sopron .
Przy okazji będziemy musieli to nadrobić :wink:

Czekam na dalszy ciąg


Pozdrawiam
Piotr
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011
Re: DJ PabloX miksuje plaże Pagu, Rab, Senj, Zadar... Cro 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 23.10.2013 00:09

PabloX napisał(a):
Od razu nam się skojarzył z ciepłym, bardzo miłym czeskim filmem "Skup butelek" :D



A nie chodzi Ci przypadkiem o "Butelki zwrotne"? :mrgreen:
plessant
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 436
Dołączył(a): 13.08.2011
Re: DJ PabloX miksuje plaże Pagu, Rab, Senj, Zadar... Cro 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) plessant » 23.10.2013 05:49

PabloX napisał(a):
plessant napisał(a):Trochę się po Węgrach powłóczyłem, ale o Sopron nie zahaczyłem, a szkoda bo ładny. Trzeba będzie kiedyś zjechać na parę godzin. :papa:

Na Węgrzech zdecydowanie warto pobyć dłużej niż my w tym roku w tranzycie, zajrzeć w wiele miejsc - i taki mamy zamiar na przyszłość :papa:

Tylko z językiem problem, bo naprawdę niepodobny do jakiegokolwiek znanego... póki co opanowałem köszönöm :wink:

My zwiedzaliśmy Węgry przez 4 lata (oczywiście nie non stop :D), a wychodzi że wciąż za mało. Fakt że wschodnie i zachodnie rubieże tylko liźnięte. Wniosek: trzeba poprawić. :D :papa:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: DJ PabloX miksuje plaże Pagu, Rab, Senj, Zadar... Cro 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 23.10.2013 09:24

PabloX napisał(a):
gusia-s napisał(a):
PabloX napisał(a):
Co to za urządzenie?


automat do sprzedaży alkoholu :)

Bingo! Mnie to ustrojstwo zaskoczyło, ot można sobie zakupić flaszkę tak jak u nas batoniki i soczki. Tylko trzeba najpierw wetknąć w czytnik dowód osobisty - ale nie byłem pewien, czy polski dowód też się liczy (chyba tak) i nie wypróbowałem :lol:


Czy wygrałam jakąś flaszeczkę :?: :?: :?: :oczko_usmiech:
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1727
Dołączył(a): 20.05.2012
Re: DJ PabloX miksuje plaże Pagu, Rab, Senj, Zadar... Cro 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 23.10.2013 12:22

MRK napisał(a):
PabloX napisał(a):
Od razu nam się skojarzył z ciepłym, bardzo miłym czeskim filmem "Skup butelek" :D



A nie chodzi Ci przypadkiem o "Butelki zwrotne"? :mrgreen:

Jeśli to robi jakąś różnicę, to właśnie ten film. Nie dość, że sam w sobie bardzo przyjemny, to jeszcze kojarzy mi się z wakacjami, bo oglądaliśmy go w tv pakując się przed wyjazdem do Chorwacji w 2011 roku (albo w 2012). :papa:
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1727
Dołączył(a): 20.05.2012
Re: DJ PabloX miksuje plaże Pagu, Rab, Senj, Zadar... Cro 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 23.10.2013 12:33

gusia-s napisał(a): Czy wygrałam jakąś flaszeczkę :?: :?: :?: :oczko_usmiech:

Po flaszeczkach z Chorwacji i Czech pozostały mi już tylko wspomnienia :roll:

Ale z radością odkryłem parę dni temu w lodówce pyszny czeski (względnie słowacki) batonik Kofila (z nadzieniem o smaku kawowym - pychota). Były straszne upały, kiedy wróciliśmy z wakacji, słodycze poutykaliśmy w lodówce... i ostatni egzemplarz się jakimś dziwnym trafem ostał :wink:

Z braku odpowiedniej flaszeczki może być Kofila? :lol:

kofila.png
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: DJ PabloX miksuje plaże Pagu, Rab, Senj, Zadar... Cro 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 23.10.2013 12:47

PabloX napisał(a):
gusia-s napisał(a): Czy wygrałam jakąś flaszeczkę :?: :?: :?: :oczko_usmiech:


Z braku odpowiedniej flaszeczki może być Kofila? :lol:


przyjmuję :mrgreen:
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1727
Dołączył(a): 20.05.2012
Re: DJ PabloX miksuje plaże Pagu, Rab, Senj, Zadar... Cro 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 26.10.2013 18:24

Relacja z wakacji na Pagu dobiegła końca. Na koniec pozostawiłem wpis o ostatnim Uskoku, który - jak wcześniej wspomniałem - był Polakiem.

kpt__Uskok_1.jpg

Kapitan Zdzisław Broński pseudonim Uskok (1912-1949)


Zapora_i_Uskok.jpg

Kpt. Uskok (z prawej) i jego dowódca - mjr Hieronim Dekutowski Zapora

De Press - Marsz Oddziału Zapory

Żołnierz do końca wierny Polsce - walczył w szeregach Wojska Polskiego w 1939 r., następnie w Armii Krajowej przeciwko Niemcom, a od 1945 r. w Obwodzie Lubartów Zrzeszenia WiN przeciwko sowietom i miejscowym komunistom.

Uskok poległ 21 maja 1949 r. w trakcie ataku grupy operacyjnej UBP i KBW na bunkier, w którym się ukrywał. Do dzisiaj nie wiadomo, gdzie znajduje się miejsce pochówku kpt. Uskoka.

Krzysztof Kamil Baczyński napisał o swoim pokoleniu:

Nam jedna szarża - do nieba wzwyż
I jeden order - nad grobem krzyż


Kpt. Zdzisław Broński i wielu innych Żołnierzy Wyklętych zostało przez sowieckich kolaborantów pozbawionych prawa do choćby tego "orderu"... Nie mają grobów (poza symbolicznymi), na ich mogiłach nie postawiono Krzyża... tym bardziej powinni pozostać w naszej pamięci.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM! PAMIĘTAMY!

Chciałem napisać o kpt. Uskoku więcej, ale są w sieci bardzo dobrze opracowane serwisy poświęcone Żołnierzom Wyklętym, prowadzone przez ludzi, którzy mają znacznie większą wiedzę niż ja - polecam np.: Podziemie zbrojne

Dwa zdania o psudonimie kpt. Zdzisława Brońskiego: konsultowałem się w tej sprawie z historykiem, który ma dużą wiedzę nt. tej postaci - a za jego pośrednictwem również z historykiem z IPN, który prowadzi badania naukowe nt. Uskoka i jego żołnierzy. Nikt nie wie, skąd pseudonim Uskok, ale moja teoria, że pseudonim ten wynika z fascynacji Zdzisława Brońskiego bohaterami bardzo popularnej w okresie międzywojennym powieści T.T. Jeża "Uskoki - z dziejów południowej Słowiańszczyzny" została uznana za bardzo prawdopodobną. Myślę, że mam rację. Ale mogę jej też nie mieć - w takim przypadku pozostaje to moja asocjacja pomiędzy historią chorwackich Uskoków i bohaterskiego żołnierza, poległego w walce o wolność Polski w 1949 roku.
Poprzednia strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
DJ PabloX miksuje plaże Pagu, Rab, Senj, Zadar... Cro 2013 - strona 22
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone