Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dalmacja: jachtem (2007,2008, 2009)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 22.09.2009 07:30

Danusiu - u Ciebie diabeł tkwi w szczegółach :D i bardzo dobrze :D Bo ja niby widziałam te poszczególne zdobienia na murach, ale tylko jednym okiem, bo drugie wiadomo na kogo patrzyło, a teraz mogę na spokojnie i w dodatku na zbliżeniu.
dziękuję
:D
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 22.09.2009 07:37

Detale na powyższych fotach co prawda wypatrzyliśmy wspólnie (skoro nie wchodzimy do wnętrz, to uważnie gapimy się na drobiazgi zewnętrzne), ale "wykonanie" kolegów załogantów, ze względów na te krasnoludki :wink: o których wcześniej wspominałam. W następnych dniach mój sprzęcik będzie :roll: bardziej mi przyjazny, tyle że nie co dzień będzie po drodze takie natężenie zabytków. Wszakże ruszamy w naturę :D .
Co do tego drugiego oka... No, coś jeszcze pamiętam z tamtych czasów :lol:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 22.09.2009 20:07

Brama Morska otwiera nam drogę na Jadran, który będzie z nami na okrągło przez kilka kolejnych dni :D

1-IMG_2910.JPG


Morska Vrata jest częścią murów miejskich z XII-XIII w., z których w pobliżu bramy pozostały dwie wieże: Kula sv. Nikole i urokliwa Kula Vitturi z balkonem. Tuż obok jest XVI-wieczna mała loggia.

2-IMG_1095.JPG


3-IMG_2912.JPG


Teraz krótki spacer nadmorską promenadą, zakończony kawusią :P .

4-IMG_2913.JPG


5-IMG_1096.JPG


6 -IMG_1097.JPG


Pokrzepieni, kontynuujemy przechadzkę Rivą. Mijamy imponujący neogotycki budynek z 1910 r. w którym mieści się szkoła podstawowa imienia Petra Berislavića (chorwackiego bana, przedstawionego na wielkiej płaskorzeźbie w logii na placu katedralnym).

7 -IMG_2917.JPG


Dalej mijamy kościół św. Dominika zbudowany pod koniec XIII w., rozbudowany w XIV w. i potem oczywiście wielokrotnie przebudowywany i odnawiany. Z XIV w. pochodzi portal z płaskorzeźbą przedstawiającą Maryję z Dzieciątkiem (pośrodku), Marię Magdalenę z płaszczem z długich włosów (po lewej) oraz biskupa Augustina Kažotića (po prawej).

8-IMG_1098.JPG


9-IMG_2916.JPG


0-IMG_2942.JPG


0-IMG_2943.JPG


Przed kościołem stoi pomnik biskupa Augustina Kažotića, pierwszego chorwackiego błogosławionego.

11-P9054349.JPG


Tuż obok jest dawny klasztor dominikanów - obecnie muzeum (którego rzecz jasna nie zwiedzamy).
Ostatnio edytowano 17.02.2020 10:43 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
Kasia.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 667
Dołączył(a): 18.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia.K » 23.09.2009 16:10

Kolejna wspaniała opowieść ciesząca oczy i duszę. :D
Pozdrawiam serdecznie. I jak wszyscy czekam na ciąg dalszy.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 23.09.2009 18:08

No i koniec promenady, na szczęście zwieńczenie jest imponujące i tak pociągające, że robimy mały wyłom od zasady, że absolutnie żadnych wnętrz. No, ale tu :idea: jesteśmy usprawiedliwieni, bo poza krótkim odcinkiem ze schodkami w masywnej wieży, w Twierdzy Kamerlengo nie ma :wink: wnętrz, tylko samo powietrze z widokiem na historię pięknie odzianą w trogirską starówkę.

1-IMG_2920.JPG


2-IMG_2921.JPG


3-IMG_2922.JPG


4-IMG_2923.JPG


Wokół wieży Veriga z końca XIV w., Wenecjanie w latach 1420-37 zbudowali potężna twierdzę umożliwiającą obronę przed Turkami. Rezydował tu wenecki namiestnik i stacjonowali żołnierze, dziś na obszernym dziedzińcu jest letnie kino i teatr.

No to wchodzimy i oglądamy mury twierdzy od wewnątrz . i błyskawicznie od środka, w oczekiwaniu aż zwolni się drabinka prowadząca na widokowy tarasik na wieży.

5-IMG_2925.JPG


6-DSCN0841.JPG


7-DSCN0843.JPG


8-IMG_2926.JPG


9 -IMG_2927.JPG


10-IMG_2928.JPG
Ostatnio edytowano 17.02.2020 10:47 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
adamk3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1282
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamk3 » 24.09.2009 08:42

dangol napisał(a):wiele się od tamtego czasu nie znieniło :D , tylko turystów chyba coraz więcej...


A stocznia z fabryką na przeciw twierdzy wyburzona? był taki plan.

pozdrav.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 24.09.2009 19:31

adamk3 napisał(a): A stocznia z fabryką na przeciw twierdzy wyburzona? był taki plan.


Stoi :x
Ostatnio edytowano 17.02.2020 15:29 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.09.2009 19:40

Danusiu, Trogir urzekający! Najfajniejsze jest właśnie takie szwendanie się uliczkami.

Żałuję, że nie udało nam się zobaczyć tego miasta. Stało się tak dlatego, że w okolicy nie ma dobrego campingu (albo coś przeoczyliśmy). "Vrjanica Belvedere", który w internecie wyglądał interesująco, okazał się "molochem" bez klimatu. Camping, na którym jest supermarket i kilka restauracji, a do recepcji spod namiotu najłatwiej dojechać samochodem, dla mnie trochę rozmija się z ideą "campingowego życia". Do tego jeszcze kiepska plaża...

Ale kiedyś na pewno odwiedzimy Trogir! Dzięki Tobie mam pewność, że warto! :D
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 24.09.2009 20:04

Z pewnością kiedyś Trogir znajdzie się na szlaku Twojej chorwackiej wyprawy...
A najmilsze są powroty :D i świadomość tego, że niczego zwiedzać już w zasadzie nie trzeba :wink: :lol:. Wówczas dopiero można w pełni rozkoszować się miejscem i szczęśliwą chwilą 8), gdy :idea: Kairos czuwa nad nami...
Ostatnio edytowano 16.02.2020 18:36 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 24.09.2009 20:15

Na górze zostajemy chwilę dłuższą, aby :idea: chociaż pooglądać z daleka niektóre miejsca, do których z bliska już chyba dziś nie damy rady...

1-IMG_1110.JPG


2-IMG_2939.JPG


3-IMG_2935.JPG


4-IMG_1112.JPG


5-IMG_2931.JPG


6-IMG_2929.JPG


Jeszcze tylko ostatni rzut oka na XV-wieczną basztę św. Marka stojącą przy fosie (baszta miała dawniej połączenie z Kamerlengo) i możemy schodzić na dół...

7-IMG_2934.JPG


W drodze powrotnej zahaczamy o mały kościółek św. Piotra, którego najstarsza część pamięta wiek XII. Rzeźba św. Piotra nad głównym wejściem jest późniejsza, na przełomie XV i XVI w. wykonał ją mistrz Nikola Firentinac.

8-IMG_2948.JPG


9-IMG_2949.JPG


Ostatni punkt trogirskiego programu to targowisko, na którym zaopatrujemy się w specjały, o których marzyliśmy przez tyle miesięcy

10-IMG_2968.JPG


11-IMG_2970.JPG


12-DSCN0849.JPG


Możemy już zamknąć furtkę i opuścić miasto. Kiedyś może tu jeszcze wrócimy :!:

13-IMG_2971.JPG
Ostatnio edytowano 17.02.2020 15:33 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 24.09.2009 20:36

Jak fajnie sobie znowu Trogir z wody i lądu przypomnieć... :wink:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 24.09.2009 20:54

Na morze ruszyć :idea: najwyższa pora
Ostatnio edytowano 16.02.2020 18:36 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 24.09.2009 21:18

Łódkę wynajeliśmy znów za pośrednictwem naszego krajowego "Punta" w tej samej firmie czarterowej, co rok temu. Ze względu na plan dotarcia na Lastovo, bardziej pasował nam start z Kašteli, niż z Sukošanu :arrow: dlatego właśnie tam zmnierzamy :D .

Pamiętając ubiegłoroczny :? dość późny czas odbioru jachtu, w zasadzie i tym razem na jakieś wielkie cuda :roll: nie liczymy... Spacer po upalnym i tłocznym Trogirze trochę nas jednak wymęczył :wink: , mimo niewątpliwego uroku miasteczka, zgodnie więc uznaliśmy, że :idea: lepiej będzie czekać na łódkę już w marinie nad wodą przy piwku :D . Zwłaszcza kierowcom podoba się taka idea :D , pomimo że reszta załogi była w Trogirze grzeczna i zdyscyplinowana: poza kawką i mineralką nie piliśmy nic innego, aby nie drażnić tych, którzy jeszcze piwka i winka nie mogli...

Nastroje po Trogirze mamy już całkiem urlopowe, toteż w czasie przejazdu do mariny radujemy dusze tutejszą muzyczką 8) płynącą z samochodowych radioodbiorników. W ucho trafia wszystkim (na gorąco wymieniamy uwagi pomiędzy autami przez CB) zwłaszcza Klapa Maslina i jej "Gitara i čaša vina". I to do tego stopnia, że jej refren będzie niejako :idea: hymnem tego rejsu, towarzyszącym nam niejednokrotnie. Gitara co prawda przez niedopatrzenie :wink: została w kraju, ale zadbamy o to, aby čaša vina zbyt często pusta nie bywała :D.

1-IMG_2980.JPG


Tak przy okazji... Gdyby Ktoś jakoś :idea: zgrabnie przetłumaczył tekst piosenki, bardzo by mnie to ucieszyło :D .


Meni malo treba, necu nista vece
samo malo neba, samo mrvu srece
sve mi manje znace nepoznata mora
i sve tise cujem "ploviti se mora"

Refren:
Samo kucu sanjam staru poput razmetnoga sina
prsti traze mi gitaru, gitaru i casu vina
prsti traze onu srecu sto je odnijela daljina
vise istu naci necu gitaru, ni casu vina

Izgubljeno trazim ono malo duse
da mi napne jedro vjetar kad zapuse
sve mi manje znace nepoznata mora
i sve tise cujem "ploviti se mora"
Ostatnio edytowano 17.02.2020 15:52 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 25.09.2009 07:34

Danusiu, bardzo sympatycznie się z Wami po Trogirze spacerowało i tych tłumów jakoś nie było widać :wink: :D I znowu okazało się, że przegapiłam - budynek szkoły podstawowej faktycznie ciekawy (pewnie małe Bąble, które tam uczęszczają moją w nosie, że uczą się w takim budynku z duszą :wink: :D ) No i dzięki Tobie pooglądałam sobie widoki z Twierdzy Kamerlengo :D które bardzo ładnie prezentują się na Waszych zdjęciach :D A te specjały z trogirskiego targu :hearts: ....do lata, do lata, piechotą będę szła...

pozdrawiam i czym prędzej zakładam kapok :wink: :D
marsylia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 882
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsylia » 25.09.2009 07:53

Danusiu, miodzio, miodzio, miodzio i nie mówie o tych miodkach w słoikach bynajmniej :wink: .
Uliczki Trogiru mamy "przespacerowane" wzdłuż i w szerz, ale nigdy ich za dużo, mogłaby tak w nieskończoność :lol: .
Dzięki za widoki z Twierdzy, bo tam nie dotraliśmy do tej pory :roll: .
No a taaaarg i te wieeeelkie arbuzy, aż się ośliniłam :hearts: - ja mam jeszcze pół melona chorwackiego w lodówce :mrgreen: , ale pewnie dzisiaj już go wykończymy...
Czekam na c.d. :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Dalmacja: jachtem (2007,2008, 2009) - strona 51
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone