Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Cypr-tropem krzyżowców

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Hymn państwa nosi tytuł „Imnos is tin Eleftherian, co oznacza „Hymn do Wolności”. Jest to jednocześnie hymn Grecji. Z tego powodu jest nieakceptowany przez Turków zamieszkujących wyspę. Znajdują się tu trzy obiekty, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Należą do nich zabytki archeologiczne w regionie Pafos, zdobione kościoły regionu Trodos oraz stanowisko neolityczne Chirokitia. Charakterystycznym dla Cypru gatunkiem fauny jest muflon, który znajduje się tu pod ścisłą ochroną.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10881
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 30.10.2013 12:52

tony montana napisał(a):Ale Grobowce Królewskie leżą akurat nad samym morzem, może po prostu nie byłeś w Pafos i okolicach Te Kiero? Jeśli tak, to wielka szkoda i czas to nadrobić ;)

no, właśnie tam nie dotarłem
ADAMOS II napisał(a):No tak,ale między grobowcami a morzem jest ogrodzenie...może bał się przeskoczyć :?

łoj tam, bojaźliwy rzech nie jest :mrgreen:
ADAMOS II
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3699
Dołączył(a): 02.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ADAMOS II » 30.10.2013 14:01

te kiero napisał(a):
tony montana napisał(a):Ale Grobowce Królewskie leżą akurat nad samym morzem, może po prostu nie byłeś w Pafos i okolicach Te Kiero? Jeśli tak, to wielka szkoda i czas to nadrobić ;)

no, właśnie tam nie dotarłem
ADAMOS II napisał(a):No tak,ale między grobowcami a morzem jest ogrodzenie...może bał się przeskoczyć :?

łoj tam, bojaźliwy rzech nie jest :mrgreen:


To się nie przejmuj...następnym razem jak tam będziesz...pamiętaj...nie chodż nad morze...
ADAMOS II
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3699
Dołączył(a): 02.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ADAMOS II » 01.11.2013 00:27

Lania....

cichutko,spokojniutko...jakby tu nikt nie mieszkał... :?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


ten domek jest do sprzedania....podobno anglicy płacą ciężkie pieniądze...

Obrazek

..w centralnym miejscu wioski też..szału nie ma ale można tu degustować no i oczywiście kupić świetny miejscowy trunek-wino Commandaria no i niezgorszy bimberek-Ziwania..

Obrazek

...odwiedzamy starą tłocznię...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

jeszcze tylko rzut oka na wnętrze miejscowego kościółka...

Obrazek

i czas ruszać dalej...

Nara... :papa:
ADAMOS II
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3699
Dołączył(a): 02.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ADAMOS II » 03.11.2013 21:10

Witajcie... :)

Jedziemy dziś do Kyreni,części wyspy pod rządami tureckimi.
Jestem wielkim przeciwnikiem zorganizowanych wycieczek,ale nie miałem wyjścia :evil: .Jedynym plusem tychże jest to ,że można posłuchać ciekawych opowieści przewodników (czasami się trafiają). Głównie jest to jednak gonitwa po miejscach z góry upatrzonych przez nich, a potem......"proszę wycieczki...-mamy caaaaaaaaaałe pół godziny na zwiedzanie obiektu...i proszę się nie spóżnić'" :x
Poprzedniego dnia jeden z moich kolegów wypożyczył autko....ujechał ze trzy kilometry...i wrócił...z buta :? ,auto niestety nie.
Moja lepsza połowa trochę spanikowała...nie bierzemy auta,lewą stroną tylko wariaci jeżdżą...i takie tam różne tralala....cóż.....pozostał autokar :(
ADAMOS II
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3699
Dołączył(a): 02.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ADAMOS II » 03.11.2013 23:23

No i proszę wycieczki jesteśmy w Nikozji,stolicy Cypru.Parkujemy gdzieś pod starą fortecą,opodal pomnika bohaterów...

Obrazek

Obrazek

..i lecimy biegusiem do pierwszego punktu programu..pałacu arcybiskupów cypryjskich...

Obrazek

Pałac mieści w sobie muzem bizantyjskie ze wspaniałym zbiorem ikon,założone przez abp.Makariosa,którego nie bylo nam dane obejrzeć...bo czasu mało.. :evil: .

obok pałacu znajduje się katadra św.Jana,w którym najważniejsze nabożeństwa sprawują arcybiskupi .Jego przepiękny ikonostas oraz freski też pozostały poza naszym zasięgiem....

Obrazek

Obrazek

Kompleks ten mieści też najbardziej prestiżową szkołę średnią na wyspie...

Obrazek

No i koniec świętości proszę wycieczki........drzemy dalej...
ADAMOS II
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3699
Dołączył(a): 02.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ADAMOS II » 06.11.2013 22:09

Witajcie... :)

Skoro jesteśmy w Nikozji to przelećmy biegiem szlakiem....przewodników biur podróży.... :?

Obrazek

Trzeba pooglądać trochę błyskotek,bo przecie gdzie indziej tego ni ma....

Obrazek

W knajpkach też szału ni ma...
gnamy więc jakąś główną uliczką w stronę....hmmm...

Obrazek

Tak,tak proszę wycieczki.....to jest przejście graniczne...

Obrazek

przejść na stronę turecką to podobno żaden problem,ale wrócić stamtąd ....mówią,że ciężko..
nie wiem,wolałem nie próbować...zresztą i tak trzeba było wracać.... :(

szybkie zbiorowe foto...nawet nie wiadomo kto z której wycieczki.....ale co tam...lecim dalej

Obrazek

jakiś nowy "wszczep"pomiędzy starymi domami,ale tam przynajmniej była publiczna toaleta... :?

Obrazek

....tego tam przynajmniej pełno wszędzie.....tak jak i kotów...

Obrazek

I tyle proszę szanownej wycieczki Nikozji.. :evil: nawet nie można tego nazwać "w pigułce"

( szczerze odradzam wycieczki z biurami podróży...jakimikolwiek...to po prostu kpina...)
Tam jest tyle pięknych miejsc do obejrzenia....a tu nie ma czasu..ażem się zagotował... :evil:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.11.2013 22:37

Studzenie sobie zafunduj Adamie trunkiem zacnym jakowymś . . . :?

Prawdą jest , że zorganizowane zwiedzanie bywa denerwujące , w jednym z pięknych polskich miast po około dziesięciu minutach kilka starszych osób zrezygnowało z usług pani przewodniczki , bo zwyczajnie nie było w stanie za nią nadążyć :roll:
Tobie udało się ciekawe zdjęcia zrobić :)
Czekam na więcej

Pozdrawiam
Piotr
ADAMOS II
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3699
Dołączył(a): 02.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ADAMOS II » 06.11.2013 22:46

piotrf napisał(a):Studzenie sobie zafunduj Adamie trunkiem zacnym jakowymś . . . :?

Prawdą jest , że zorganizowane zwiedzanie bywa denerwujące , w jednym z pięknych polskich miast po około dziesięciu minutach kilka starszych osób zrezygnowało z usług pani przewodniczki , bo zwyczajnie nie było w stanie za nią nadążyć :roll:
Tobie udało się ciekawe zdjęcia zrobić :)
Czekam na więcej

Pozdrawiam
Piotr


No właśnie zbieram resztki zdjęć... :?
I pociągam resztki zivaniji...

Pozdrawiam
Adam.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10881
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 07.11.2013 08:49

ADAMOS II napisał(a):
....tego tam przynajmniej pełno wszędzie.....


pięknie to wygląda, i tak w centrum miasta... jak dla nas to tak nienormalnie, nienaturalnie...
ADAMOS II
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3699
Dołączył(a): 02.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ADAMOS II » 07.11.2013 12:09

te kiero napisał(a):
ADAMOS II napisał(a):
....tego tam przynajmniej pełno wszędzie.....


pięknie to wygląda, i tak w centrum miasta... jak dla nas to tak nienormalnie, nienaturalnie...



Dla nich to taki sam owoc jak dla nas czereśnie,czy jabłka ...a jak siądziesz pod kwitnącym drzewem,to aromat Cię zwali z nóg,,,coś wspaniałego.. :)
ADAMOS II
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3699
Dołączył(a): 02.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ADAMOS II » 08.11.2013 11:15

Witajcie... :)

I tak proszę wycieczki jedziemy szybciutko dalej w stronę Kyreni..portu położonego na północnej,tureckij części wyspy..

Skąd ten pośpiech,żeby niczego nie obejrzeć ,pstryknąć trochę fotek...zwyczajnie połazić....? :?
Ano stąd,że każda "zorganizowana" wycieczka musi wrócić na gracką częśc wyspy do godz.17....no.. to wszystko wyjaśnia..Nie ma szans na jakieś szczególowe zwiedzanie. :evil:

Uwaga!..gdybyście byli na Cyprze...starajcie się NIE korzystać ze zbiorowych spędów, bo to tylko strata czasu ,pieniędzy i nerwów.. :evil:

W Nikozji do autokaru wsiada tajemniczy gość o uśmiechu Fernandela...okazuje się,że to turecki rezydent,który będzie towarzyszył wycieczce przez cały czas pobytu za "zieloną linią"....koszmar..
Życzeniem owego gościa jest to aby ...pochować aparaty, kamery...nie fotografować strefy "niczyjej".Bacznie zwraca na to uwagę chodząc po autokarze... :? ...Już byłem wkur.....
Cichcem udaje się zrobić fotę tureckiej flagi na zboczu gór Pentadaktylos...

Obrazek

Owa flaga o wielkości czerech boisk piłkarskich ułożona z kamieni ,widoczna z wielu kilometrów daje wyrażnie do zrozumienia...kto tu rządzi..
Obok tej jest też druga ...iluminowana..pięknie wyglądająca nocą...
Po szczegóły odsyłam państwa do relacji Wojtka (Franza),którego piękne foty stamtąd już obserwowałem w googlarce,a znając Go wiem że opisze wszystko ze szczegółami..
Tu wielki pokłon w Jego stronę i oczywiście serdeczne pozdrowienia.. :)
ADAMOS II
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3699
Dołączył(a): 02.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ADAMOS II » 11.11.2013 10:01

Witajcie... :)

Jedziem dalej ,proszę wycieczki..... :?
Przekraczamy góry Pentadaktylos,docieramy do opactwa Bellapaise.

Obrazek

Klasztor,którego burzliwe dzieje rozpoczęły się w XII w.Francuscy władcy Cypru-Lusignanie,sprowadzili zakon augustianów,którzy rozpoczęli budowę..Przez wiele lat rozbudowywany stał się miejscem pielgrzymek,przystankiem krzyżowców etc.
Dziś uważany za najpiękniejsze ruiny basenu morza śródziemnego..

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ADAMOS II
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3699
Dołączył(a): 02.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ADAMOS II » 11.11.2013 13:12

Oj..coś Fotosik pomniejszył mi fotki......niedobrze :evil:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10881
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 11.11.2013 14:20

ADAMOS II napisał(a): Owa flaga o wielkości czerech boisk piłkarskich ułożona z kamieni ,widoczna z wielu kilometrów

się chłopaki narobili, ale efekt jest...

ADAMOS II napisał(a):docieramy do opactwa Bellapaise.
Klasztor,którego burzliwe dzieje rozpoczęły się w XII w.Francuscy władcy Cypru-Lusignanie,sprowadzili zakon augustianów,którzy rozpoczęli budowę. (...)
Dziś uważany za najpiękniejsze ruiny basenu morza śródziemnego..

no, właśnie na pierwszy rzut oka zastanawiałem się czy to faktycznie Cypr;
znajoma architektura średniowiecznej Francji;
faktycznie robi wrażenie
mariusz_77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2345
Dołączył(a): 26.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz_77 » 11.11.2013 15:44

czy znajdzie sie jeszcze jakiś stołek dla mnie?...

chętnie poczytam i popatrzę... tam mnie jeszcze nie było :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Cypr - Kýpros



cron
Cypr-tropem krzyżowców - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone