Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Cypr-tropem krzyżowców

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Hymn państwa nosi tytuł „Imnos is tin Eleftherian, co oznacza „Hymn do Wolności”. Jest to jednocześnie hymn Grecji. Z tego powodu jest nieakceptowany przez Turków zamieszkujących wyspę. Znajdują się tu trzy obiekty, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Należą do nich zabytki archeologiczne w regionie Pafos, zdobione kościoły regionu Trodos oraz stanowisko neolityczne Chirokitia. Charakterystycznym dla Cypru gatunkiem fauny jest muflon, który znajduje się tu pod ścisłą ochroną.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13782
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 29.10.2013 13:09

Do Makariosa nie dojechałem. czego bardzo żałuję - może kiedyś będzie okazja do poprawki

Pozdrowienia, bardzo ładne fotki, Cypr jest piękny, ma tyle kolorów ....

:papa:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.10.2013 13:22

ADAMOS II napisał(a):Ko tam był,wie o ich pięknie,kto nie był...szczerze polecam :) /prawda Franz?/

Prawda. :)

ADAMOS II napisał(a): Dorzucę jeszcze parę fotek z kompleksu grobowców królewskich oraz parku archeologicznego w Pafos....
trochę przemieszane :oops: ,ale jednak..
Pominę tu opisy poszczególnych obiektów /odsyłam do relacji Franza,któren dokładnie opisuje co z czym/ Franz-myślę ,że mi wybaczysz/ponieważ w pamięci zostają obrazy, a nie informacje... :?

Nie mam czego wybaczać. ;) Mogę wspomóc tutaj.

Pozdrawiam,
Wojtek
ADAMOS II
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3699
Dołączył(a): 02.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ADAMOS II » 29.10.2013 14:58

tony montana napisał(a):Do Makariosa nie dojechałem. czego bardzo żałuję - może kiedyś będzie okazja do poprawki

Pozdrowienia, bardzo ładne fotki, Cypr jest piękny, ma tyle kolorów ....

:papa:


Tony...wracamy na Cypr... :D

Franz napisał(a):Nie mam czego wybaczać. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek


Cieszę się bardzo.... :D

Miło gościć zacnych turystów...a nuż dobrym słowem wspomogą... :?

Pozdrawiam
Adam
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13782
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 29.10.2013 15:39

tony montana napisał(a):Do Makariosa nie dojechałem. czego bardzo żałuję - może kiedyś będzie okazja do poprawki

Pozdrowienia, bardzo ładne fotki, Cypr jest piękny, ma tyle kolorów ....

:papa:

ADAMOS II napisał(a): Tony...wracamy na Cypr... :D


Za to byłem np w Kakopetrii ;) heheh A propos - widziałeś moją relację z lutego?
ADAMOS II
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3699
Dołączył(a): 02.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ADAMOS II » 29.10.2013 15:47

tony montana napisał(a):
Za to byłem np w Kakopetrii ;) heheh A propos - widziałeś moją relację z lutego?



No jak nie ....jak tak.... :) bajka..

Pozdrawiam
Adam.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13782
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 29.10.2013 16:01

ADAMOS II napisał(a):
tony montana napisał(a):
Za to byłem np w Kakopetrii ;) heheh A propos - widziałeś moją relację z lutego?



No jak nie ....jak tak.... :) bajka..

Pozdrawiam
Adam.


Bajka, bajka, nawet w lutym piekne lazury i sporo słońca :)

Ech Wyspo Afrodyty - spodobałaś mi się :)
ADAMOS II
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3699
Dołączył(a): 02.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ADAMOS II » 29.10.2013 17:28

tony montana napisał(a):
Bajka, bajka, nawet w lutym piekne lazury i sporo słońca :)

Ech Wyspo Afrodyty - spodobałaś mi się :)


....Nie tylko Tobie... :)


No ale jedżmy dalej..... :)

Zawitamy w wiosce Lania,która w różnych bedekerach ma rózne określenia...

-wioska artystów...
-wioska wina
-wioska córki Bachusa(Lanyi) .....etc.

Niech będzie....nie wnikam.. :?

Faktem jest,że w tej wsi są stare ,baaaaaaaaaardzo stare winnice.Mowi się,że stąd pochodzą najlepsze szczepy winorośli francuskich..Któryś tam francuski z kolei król pozyskał sadzonki owych i teraz podobno stanowią potęgę Szampanii ...(podobno)...trzeba spytać Piotra F. -on tam jakieś winko...depcze... :papa:

Faktem jest, ze w tej wsi są artyści...nie widziałem żadnego...ale są jakieś landszafty sprzedawane przez brytyjczyków...dośc ekscentrycznych zresztą...o cenach nie wspomnę... :evil:

Faktem jest,że wioska ...śpi...jak przyjedzie ktokolwiek , wtedy ktoś tam ...wylezie...

Faktem jest....wioska....i warto ją poogłądać....ot tak choćby dla porównania z Chorwacją,Kretą,Santorini...(kto zna te wyspy będzie miał problem....która jest...która )

LANIA...

Obrazek

Cichosza..koty śpią....ludzie tyż....

Gdyby nie turyści to chyba by nie...powstawali...

Obrazek

Wszystkie dróżki prowadzą do.....

Obrazek


Nie powiem...cerkiewka niczego sobie...

Obrazek

a rosnące wokół pomarańczowe drzewa roztaczają taki silny aromat,że wąchacze czegośtam byliby happy... :?

Wieczorkiem reszta....nara... :papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 29.10.2013 20:03

Na temat Lanii "Biblia winiarzy" nie wspomina , ale prawdą jest , że tradycja winiarska na Cyprze należy do najstarszych na świecie i sięga starożytności .
Największy wpływ na rozkwit winiarstwa i rozpowszechnienie szczepów cypryjskich miał angielski król Ryszard Lwie Serce - w 1191 roku zajął wyspę i nakazał zakładanie nowych winnic . Jego dzieło kontynuowali joannici - każdy kawaler maltański miał ambicję posiadać własną winnicę :wink:

Szczepy cypryjskie są wyjątkowe , nigdy nie padły ofiarą filoksery ( szkodnik winnic ) i dlatego 30 000 ha
obecnych winnic na wyspie niemal w 80 % obsiane jest odmianami rodzimymi .


Pozdrawiam
Piotr
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4909
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 29.10.2013 23:05

Dalibóg wędrowcze szlachetny niestrudzony,niechże dane mi będzie te tropy poznać......jednakże mam nadzieję że krzyżowcy zady moczyli i trochę wielkiej wody ujrzę 8)
ADAMOS II
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3699
Dołączył(a): 02.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ADAMOS II » 30.10.2013 00:04

piotrf napisał(a):Na temat Lanii "Biblia winiarzy" nie wspomina , ale prawdą jest , że tradycja winiarska na Cyprze należy do najstarszych na świecie i sięga starożytności .
Największy wpływ na rozkwit winiarstwa i rozpowszechnienie szczepów cypryjskich miał angielski król Ryszard Lwie Serce - w 1191 roku zajął wyspę i nakazał zakładanie nowych winnic . Jego dzieło kontynuowali joannici - każdy kawaler maltański miał ambicję posiadać własną winnicę :wink:

Szczepy cypryjskie są wyjątkowe , nigdy nie padły ofiarą filoksery ( szkodnik winnic ) i dlatego 30 000 ha
obecnych winnic na wyspie niemal w 80 % obsiane jest odmianami rodzimymi .


Pozdrawiam
Piotr


O.....to przecie piszę,że krzyżowców śladami wędruję a w szczególności tych,co dobre wino robili :)

CROberto napisał(a):Dalibóg wędrowcze szlachetny niestrudzony,niechże dane mi będzie te tropy poznać......jednakże mam nadzieję że krzyżowcy zady moczyli i trochę wielkiej wody ujrzę 8)


Sie tej wody czepili...

Najpierw te kiero...teraz Ty.... :)

Kolejnym faktem jest brak wody na Cyprze.Jednak cypryjczycy zdecydowali,że żadna kropla wody nie spłynie do morza i pobudowali ok.110 zbiorników wody i dzięki nim mogą przetrwać trudne ,suche okresy.

Pozdrawiam
Adam
ADAMOS II
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3699
Dołączył(a): 02.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ADAMOS II » 30.10.2013 00:50

Powiadają,że jeden z mieszkańców wioski dorobił się na emigracji i postanowił ocalić od zapomnienia część historii.Ze starych fotografii wykonano banery przedstawiające mieszkańców wsi z początu xx w.i umieszczono na ścianach domów,w których mieszkali..

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciekawe.....
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10892
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 30.10.2013 08:42

ładne i zagadkowe te dziury
ADAMOS II napisał(a):Grobowce królewskie


taki Cypr od innej strony, nieznany mi zupełnie, bo raczej miałem okazję oglądać tylko część nadmorską, dzięki, pogoda dopisała, zresztą jak miała nie dopisać :mrgreen:
ADAMOS II
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3699
Dołączył(a): 02.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ADAMOS II » 30.10.2013 11:36

te kiero napisał(a):
taki Cypr od innej strony, nieznany mi zupełnie, bo raczej miałem okazję oglądać tylko część nadmorską, dzięki, pogoda dopisała, zresztą jak miała nie dopisać :mrgreen:


Nie przejmuj się :) przecież wystarczy....polecieć tam jeszcze raz...a naprawdę warto... :)

Pozdrawiam
Adam.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13782
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 30.10.2013 12:06

ADAMOS II napisał(a):
te kiero napisał(a):
taki Cypr od innej strony, nieznany mi zupełnie, bo raczej miałem okazję oglądać tylko część nadmorską, dzięki, pogoda dopisała, zresztą jak miała nie dopisać :mrgreen:


Nie przejmuj się :) przecież wystarczy....polecieć tam jeszcze raz...a naprawdę warto... :)

Pozdrawiam
Adam.


Ale Grobowce Królewskie leżą akurat nad samym morzem, może po prostu nie byłeś w Pafos i okolicach Te Kiero? Jeśli tak, to wielka szkoda i czas to nadrobić ;)
ADAMOS II
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3699
Dołączył(a): 02.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ADAMOS II » 30.10.2013 12:33

No tak,ale między grobowcami a morzem jest ogrodzenie...może bał się przeskoczyć :?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Cypr - Kýpros



cron
Cypr-tropem krzyżowców - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone