Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Cro-sprint Svilaja 2010

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007
Cro-sprint Svilaja 2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 10.10.2010 21:22

Cro-sprint Svilaja 2010


Moj dida i ja


Usłyszałem kiedyś takie powiedzenie, że urodę odziedzicza się po rodzicach , a charakter po dziadkach.
Nasze Babcie, nasi Dziadkowie.
Kto z nas ma Ich jeszcze ?
Zazwyczaj odchodzą , gdy jesteśmy dziećmi. Zapamiętujemy Ich wtedy jako zamazane wspomnienia, strzępki obrazów dopełnione opowieściami podczas rodzinnych spotkań. Patrzymy na czarno-białe zdjęcia i wyobrażamy sobie jacy byli, co z ich życia przeszło do naszego.
Tak z wolna tworzy się legenda. Na ziarnku prawdy. W tej legendzie się zanurzamy - w czas zazwyczaj dobry, ciepły, bezpieczny .
W czas dzieciństwa.

Moich ciotecznych Braci zaraziłem hrvatską glazbą jakieś dwa lata temu. Powstał pomysł, by wspólnie zobaczyć miejsce, gdzie rodzi się ta muzyka. Długo czekaliśmy na jego zrealizowanie, ale - było warto czekać.
Czterech dorosłych mężczyzn. Cztery rodziny, cztery różne miejsca pracy, dwa miasta w Polsce. Ale wspólny - Dziadek.
I wspólne rozumienie utworów M.P.Thompsona.
Miejsce w Chorwacji - gdzie mogliśmy wspólnie powspominać Dziadka - było tylko jedno.

Preko polja kroz sjećanje ide,
kršan čovik, tvrde brade side.
Pamtim pogled, tu toplinu oka
i svaka riječ je bila mu duboka


Ciepłe spojrzenie ...
Co to znaczy mieć ciepłe spojrzenie ?

Dziadek przeszedł wiele. We wrześniu 1939 walczył z Niemcami, uciekał przed Rosjanami, ukrywał się przez całą okupację; moją Mamę zobaczył dopiero gdy miała 2 lata. Trudno było mu pogodzić się z powojennym losem Polski.
Pracował na kolei. A po przejściu na emeryturę nauczył się piec chleb.
I ludzie ustawiali się w kolejkę po chleb , bo, jak mówili - "dziś piekł Kolejarz " .
Pamiętam Dziadka, jak staje w drzwiach o 7.00 rano i przynosi nam świeży pachnący bochen chleba z przepysznie chrupiącą skórką.
I widzę Jego śmiejące się oczy ...
Adam.B
Cromaniak
Posty: 4491
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam.B » 10.10.2010 21:26

o00 :d Plavac jeśli Hrvatska Glazba to nie może mnie tu zabraknąć :) czekam na c.d :)
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 10.10.2010 21:29

plavac napisał(a):

Usłyszałem kiedyś takie powiedzenie, że urodę odziedzicza się po rodzicach , a charakter po dziadkach.


O Twoich Piotrze rodzicach wypowiadał się nie będę :D Za to dziadków na pewno miałeś wspaniałych :D

Z niecierpliwością (jak zwykle zresztą ) czekam na ciąg dalszy Twojej opowieści, bo nazywać to co piszesz " relacją" to na pewno dużo za mało ... :D
:papa:
slawek66
Cromaniak
Posty: 1521
Dołączył(a): 24.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) slawek66 » 10.10.2010 22:07

plavac napisał(a):Zazwyczaj odchodzą , gdy jesteśmy dziećmi.


moja babcia to rocznik 1909
w piachu juz jest jedna z jej 4 corek i trzech zieciow
jej najmlodsza corka ma 56 lat

fajnie byc znowu dzieckiem
zycze babci duzo zdrowia, nie wypada zyczyc stu lat

dziekuje doktorze :D :D :D :D :D
sroczka66
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2566
Dołączył(a): 25.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sroczka66 » 11.10.2010 07:15

Zabrakło mi słów, by coś mądrego napisać po przeczytaniu pierwszych zdań Twojej relacji - nie, tego relacją nazwać nie można - to bardziej jak taka wędrówka w czasoprzestrzeni.....

Na pewno będę tu zaglądać....
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 11.10.2010 08:28

Bardzo ładnie zacząłeś swą relację Piotrze,
a teoria o urodzie i charakterze, hm bardzo ciekawa :wink:

Czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy, oczywiście mam nadzieję na "emocje" :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 11.10.2010 08:51

Adam.B napisał(a):Plavac jeśli Hrvatska Glazba to nie może mnie tu zabraknąć :) czekam na c.d :)


Mnie też :D

Moj dida i ja
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 11.10.2010 09:04

Witam.

Zostawiłem sobie tą relację na czas kiedy będę mógł spokojnie usiąść, zastanowić się, pomyśleć...nie zawiodłem się...

Pozdrawiam.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 11.10.2010 09:14

Kiedy jeżdżę dziś na spacery do lasu, w strony, skąd pochodzą moi dziadkowie,
zawsze wspominamy babcię, podobnie jak babcia Sławka, prawie już 100-letnią,
jak, mając na wychowaniu, wówczas, trójkę dzieci, dłuższą drogę pokonywała pieszo,
żeby na targ w Warszawie zdążyć rano, żeby mleko sprzedać, niż ta która my,
dziś samochodem pokonujemy dla przyjemności.

Dlatego są obowiązki, które musimy mieć czas dziś spełnić ...

To ja też, Piotrze posłucham ...
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 11.10.2010 09:21

weldon napisał(a):To ja też, Piotrze posłucham ...


Poczytamy, posłuchamy ..... i pochodzimy po górach :wink: :D
Josko Bulic
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 25.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Josko Bulic » 11.10.2010 09:38

Witam Plavac.Pod gurom Svilajom mam dom i ne moge sie doczekat Twoje opowiszczi o wendruwcy po szczytach Svilaje bo sam na koniec wojne stompalem po szczitach i z nie poszedlem w akcije Oluja.Czekam z nieszczplieniem na czong dalszi. :D
Jolanda
Cromaniak
Posty: 3553
Dołączył(a): 11.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanda » 11.10.2010 09:53

Moi dziadkowie odeszli kiedy byłam mała.........ale do dziś pamiętam ,sumiaste wąsy i surowe spojrzenie dziadka i łagodne oczy mojej babci....
Dzięki Twojej relacji, czas się zatrzymał i ożyły wspomnienia...
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 11.10.2010 10:02

I we mnie masz czytelnika.
Heterka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 461
Dołączył(a): 21.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Heterka » 11.10.2010 10:41

Mnie ukochana babcia z dziadkiem wychowała. Niestety już odeszli, zawsze na ich wspomnienie kręci mi się łezka w oku. Dali mi tyle miłości i dobroci i mimo że byli biedni i ciężko pracowali na roli mnie niczego nie brakowało. Teraz sama mam wnuczkę i staram się dla niej być najlepszą babcią pod słońcem, a miłość dziadków jest na pewno bardziej dojrzała, cierpliwa i wyrozumiała niż rodziców.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 11.10.2010 10:53

plavac napisał(a):...Nasze Babcie, nasi Dziadkowie...


I mnie tu nie zabraknie. :wink:

Nikt nie domaga się od Ciebie ciągu dalszego cro-opowieści. Natomiast każdy z chęcią opowiedziałby coś o Dziadku lub Babci.

Ja też.

powodzenia

tomek
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Cro-sprint Svilaja 2010
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone