Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Corazon czyli żeglarskie tournee po Dalmacji sierpień 2021

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Corazon czyli żeglarskie tournee po Dalmacji sierpień 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 28.05.2022 11:05

"LUKASQ"]Kurcze słońce wzejszło, szare niebo znikło i jakość zdjęć od razu perfekt :D


W słońcu wszystko od razu pięknieje :mrgreen:

Jak się Wam podobała Podgora na tle innych miejscowości w których cumowaliście wtedy ?


Lubimy Podgorę za jej klimat. Czy jest ładna? Zwyczajna, są w Cro ładniejsze miejsca. Ale majestat gór nad nią zawsze zachwyca. Poza tym pasuje nam bo nie ma w niej tłoku na nabrzeżu, porcik jest bardzo kameralny a jednocześnie jest bardzo dużo ludzi na promenadzie. Mogę godzinami siedzieć i przyglądać się spacerowiczom :wink:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Corazon czyli żeglarskie tournee po Dalmacji sierpień 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 28.05.2022 11:16

elka21 napisał(a): 8O 8O
Czy mam rozumieć, że cała zawartość toalety, oprócz wspomnianego papieru ląduje w morzu :?: :roll:


Dokładnie tak masz to rozumieć i piszę o tym w swoich relacjach nie pierwszy raz. W jakim celu? Aby ostrzec przed kąpielą w miejscach gdzie stoi zacumowanych dużo jachtów.
Niewielka część nowych jednostek ma zbiorniki na nieczystości które opróżnia się dalej od brzegu.
My u siebie prowadzimy rygor sanitarny - papier ląduje w koszu, nie zmywamy w zatokach a raczej na pełnym morzu, na brzegu staramy się korzystać z portowych toalet jeśli takowe są.
Z drgawkami patrzę na urlopowiczów kąpiących się na plażach typu pod kościołem Matki Boskiej Pirackiej w Komizy. Tam zawsze pełne bojkowisko, kilkadziesiąt łódek, na każdej po kilka osób a obok plaża...fuj...... Nie weszłabym tam do wody ale co kto lubi :wink:
Pamiętam kiedyś wymianę wiadomości z jednym z użytkowników który pytał o dom położony praktycznie przy samej marinie pełnej firm czarterowych i mówił że to na plus bo jest atrakcja bo można popatrzeć na łodzie (użytkownik mocno aktywny na forum ale nie chcę podawać nicka). Pisałam Mu, ze takie położenie domu i plaży to wielki minus bo - o ile w marinie raczej są toalety i niewielu korzysta z tych jachtowych o tyle pojawia się problem sobotniej zmiany czarterów a wtedy każda łódka jest szorowana, sprzątana, wszelkiej maści środki chemiczne są w użyciu i dokąd potem spływają? No przecież nie do szamba...ale jak ktoś lubi kąpiel w domestosie to ja nie mam pytań :roll:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Corazon czyli żeglarskie tournee po Dalmacji sierpień 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 28.05.2022 11:17

Chris_M napisał(a):Zapewne załamię Cię, ale zawartość toalet wszystkich nadmorskich miejscowości też ląduje w morzu i to w całości, bez segregowania papieru toaletowego! :mrgreen:


Niestety tak i to akurat bardzo boli bo te wszystkie domy i miasta powinny być skanalizowane i cały syf powinien trafiać do oczyszczalni. Ale jak jest - każdy wie :cry: :cry: :cry:
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9086
Dołączył(a): 20.08.2015
Re: Corazon czyli żeglarskie tournee po Dalmacji sierpień 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 28.05.2022 18:26

Kapitańska Baba napisał(a):
elka21 napisał(a): 8O 8O
Czy mam rozumieć, że cała zawartość toalety, oprócz wspomnianego papieru ląduje w morzu :?: :roll:


Dokładnie tak masz to rozumieć i piszę o tym w swoich relacjach nie pierwszy raz. W jakim celu? Aby ostrzec przed kąpielą w miejscach gdzie stoi zacumowanych dużo jachtów.
Niewielka część nowych jednostek ma zbiorniki na nieczystości które opróżnia się dalej od brzegu.
My u siebie prowadzimy rygor sanitarny - papier ląduje w koszu, nie zmywamy w zatokach a raczej na pełnym morzu, na brzegu staramy się korzystać z portowych toalet jeśli takowe są.
Z drgawkami patrzę na urlopowiczów kąpiących się na plażach typu pod kościołem Matki Boskiej Pirackiej w Komizy. Tam zawsze pełne bojkowisko, kilkadziesiąt łódek, na każdej po kilka osób a obok plaża...fuj...... Nie weszłabym tam do wody ale co kto lubi :wink:
Pamiętam kiedyś wymianę wiadomości z jednym z użytkowników który pytał o dom położony praktycznie przy samej marinie pełnej firm czarterowych i mówił że to na plus bo jest atrakcja bo można popatrzeć na łodzie (użytkownik mocno aktywny na forum ale nie chcę podawać nicka). Pisałam Mu, ze takie położenie domu i plaży to wielki minus bo - o ile w marinie raczej są toalety i niewielu korzysta z tych jachtowych o tyle pojawia się problem sobotniej zmiany czarterów a wtedy każda łódka jest szorowana, sprzątana, wszelkiej maści środki chemiczne są w użyciu i dokąd potem spływają? No przecież nie do szamba...ale jak ktoś lubi kąpiel w domestosie to ja nie mam pytań :roll:
Chris_M napisał(a):
elka21 napisał(a):
Kapitańska Baba napisał(a):

Co więcej – w koszu lądują również nasze śmieci toaletowe – gdyż zużyty papier toaletowy jest przez nas zawsze wyrzucany do stojącego w łazience kosza – i nikogo to nie dziwi, nie przeraża, każdy na pokładzie normalnie korzysta z toalety nie robiąc afery, że w koszu leży zużyty przez innego członka załogi papier.

I nie śmierdzi – bo sprzątamy dwa razy dziennie :roll: .

Bardzo mnie śmieszyła afera jaka pojawiła się tu na forum o papierze w koszu (w wątku dotyczącym Grecji).

W sumie – moglibyśmy go wrzucać do toalety – wtedy ci kąpiący się na plażach przy portach mieliby szansę się w niego przypadkiem owinąć podczas kąpieli – wolimy jednak nie zaśmiecać morza więc karnie wszystko ląduje w koszu.


8O 8O
Czy mam rozumieć, że cała zawartość toalety, oprócz wspomnianego papieru ląduje w morzu :?: :roll:

Zapewne załamię Cię, ale zawartość toalet wszystkich nadmorskich miejscowości też ląduje w morzu i to w całości, bez segregowania papieru toaletowego! :mrgreen:

Na szczęście, nie korzystamy z miejskich kąpielisk, tylko wsiadamy w samochód, i szukamy cichych, bezludnych zatoczek, z dala od zgiełku i miasteczek.
Teraz, mądrzejsza o dodatkową wiedzę, będę się jeszcze rozglądać, czy w pobliżu nie kotwiczy zbyt wiele jachtów, i innych jednostek pływających.

Byłam święcie przekonana, że takie jachty, mają zbiorniki na nieczystości, które opróżniane są później w marinach. 8O
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008
Re: Corazon czyli żeglarskie tournee po Dalmacji sierpień 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 28.05.2022 19:50

elka21 napisał(a):
Chris_M napisał(a):
elka21 napisał(a): Czy mam rozumieć, że cała zawartość toalety, oprócz wspomnianego papieru ląduje w morzu :?: :roll:


Zapewne załamię Cię, ale zawartość toalet wszystkich nadmorskich miejscowości też ląduje w morzu i to w całości, bez segregowania papieru toaletowego! :mrgreen:

Na szczęście, nie korzystamy z miejskich kąpielisk, tylko wsiadamy w samochód, i szukamy cichych, bezludnych zatoczek, z dala od zgiełku i miasteczek.
Teraz, mądrzejsza o dodatkową wiedzę, będę się jeszcze rozglądać, czy w pobliżu nie kotwiczy zbyt wiele jachtów, i innych jednostek pływających.

Jachty nie są tak dużym zagrożeniem dla czystości morza jak np. nabrzeżne miasteczka czy hotele stojące na brzegu. Jeśli zanurkujesz w pobliżu takiego hotelu to zobaczysz, że z każdego z nich w głąb morza prowadzi betonowa rura kanalizacyjna. A porównaj sobie ilość ludzi w takim hotelu z ilością ludzi zaokrętowanych na kilku jachtach stojących na kotwicy.
Np. w Szybeniku kolektor miejskiej kanalizacji ma wylot w rejonie nabrzeżnej promenady niedaleko stacji paliw.
A co najciekawsze, w pobliżu takich wylotów kolektorów jest aż gęsto od ryb :mrgreen:

Byłam święcie przekonana, że takie jachty, mają zbiorniki na nieczystości, które opróżniane są później w marinach. 8O

Na najnowszych jachtach już są takie zbiorniki, ale one są zabudowane na stałe, więc ich zawartość opróżnia się na pełnym morzu, a nie w marinie. Gdyby ich zawartość spuszczono do wody w marinie, to dopiero wtedy byłaby katastrofa!
A opróżnianie bądź płukanie zbiorników na pełnym morzu jest standardową praktyką w przypadku żeglugi zawodowej. A najgorzej, jak swoje zbiorniki przepłuka np. tankowiec :cry:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Corazon czyli żeglarskie tournee po Dalmacji sierpień 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 30.05.2022 08:22

"elka21"]
Na szczęście, nie korzystamy z miejskich kąpielisk, tylko wsiadamy w samochód, i szukamy cichych, bezludnych zatoczek, z dala od zgiełku i miasteczek.
Teraz, mądrzejsza o dodatkową wiedzę, będę się jeszcze rozglądać, czy w pobliżu nie kotwiczy zbyt wiele jachtów, i innych jednostek pływających.


Jeden jacht nic nie narobi więc bez stresu. To przed czym uparcie ostrzegam tutaj na forum to kąpiele na plażach obok wielkich kotwicowisk lub bojkowisk jak choćby przywołana wyżej miejska plaża w Komizy. No chyba ze ktoś po prostu lubi taką wodę :wink:

Byłam święcie przekonana, że takie jachty, mają zbiorniki na nieczystości, które opróżniane są później w marinach. 8O


Chciałabym bardzo żeby tak było ale niestety..... Jak dotąd raz w życiu mieliśmy jacht ze zbiornikiem i niestety nie dało się go zamknąć. Nieczystości do niego wpadały i natychmiast wypływały...Widać Chorwatom tak zależy na własnym morzu :cry:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Corazon czyli żeglarskie tournee po Dalmacji sierpień 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 30.05.2022 08:24

"Chris_M"]
Jachty nie są tak dużym zagrożeniem dla czystości morza jak np. nabrzeżne miasteczka czy hotele stojące na brzegu. Jeśli zanurkujesz w pobliżu takiego hotelu to zobaczysz, że z każdego z nich w głąb morza prowadzi betonowa rura kanalizacyjna. A porównaj sobie ilość ludzi w takim hotelu z ilością ludzi zaokrętowanych na kilku jachtach stojących na kotwicy.
Np. w Szybeniku kolektor miejskiej kanalizacji ma wylot w rejonie nabrzeżnej promenady niedaleko stacji paliw.
A co najciekawsze, w pobliżu takich wylotów kolektorów jest aż gęsto od ryb :mrgreen:


Nigdy nie zrozumiem dlaczego miejscowi niszczą wodę, która ich utrzymuje :cry: Przeciez oczyszczalnia to nie jest jakiś problem...no ale do morza łatwiej :cry: :cry: :cry:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Corazon czyli żeglarskie tournee po Dalmacji sierpień 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 30.05.2022 08:50

Słońce pali niemiłosiernie – trzeba koniecznie skorzystać z kremu z filtrem.

Biedroneczki są w kropeczki..... :mrgreen:

20210819_113028.jpg


Fajne suche drzewo.

DSC_0802.JPG


DSC_0803.JPG


Na plażach już gęsto.

DSC_0804.JPG


DSC_0805.JPG


DSC_0806.JPG


DSC_0807.JPG


DSC_0808.JPG


DSC_0810.JPG


W oddali widać ciekawą bryłę kościoła.

DSC_0811.JPG


A wyżej – niszczejące domy.

DSC_0812.JPG


DSC_0814.JPG


DSC_0815.JPG


DSC_0816.JPG


DSC_0817.JPG


DSC_0818.JPG


Niesamowita potęga przyrody!!!

DSC_0819.JPG


DSC_0828.JPG


A poniżej puste plażyczki.

DSC_0820.JPG


DSC_0821.JPG


DSC_0825.JPG


Jakaś łódka pod namiotem.

DSC_0822.JPG


I Igrane.

DSC_0823.JPG


DSC_0827.JPG


DSC_0833.JPG


A za rufą wciąż Podgora ze swoim symbolem.

DSC_0826.JPG


Pasarka wioząca gdzieś swoich gości.

DSC_0829.JPG


DSC_0830.JPG


DSC_0831.JPG


DSC_0832.JPG


I rower wodny.

DSC_0834.JPG


Dopływamy coraz bliżej Igrane.

DSC_0835.JPG


DSC_0836.JPG


DSC_0837.JPG


DSC_0838.JPG


DSC_0839.JPG


DSC_0840.JPG


DSC_0841.JPG


Różowy wielki flaming pilnuje kąpieliska :mrgreen: .

DSC_0842.JPG


DSC_0843.JPG


DSC_0844.JPG


DSC_0845.JPG


Ale koszmarek budowlany!

DSC_0846.JPG


Za to ta budowla ma nieziemski klimat – wygląda na jakiś klasztor.

DSC_0847.JPG


DSC_0848.JPG


DSC_0849.JPG


DSC_0850.JPG


DSC_0851.JPG


DSC_0852.JPG


DSC_0853.JPG
eXtreme
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 191
Dołączył(a): 06.07.2004
Re: Corazon czyli żeglarskie tournee po Dalmacji sierpień 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) eXtreme » 30.05.2022 09:50

Kapitańska Baba napisał(a):W oddali widać ciekawą bryłę kościoła.

Byłem w Podgorze w 2020 i zrobiłem kościołowi dwa zdjęcia.
Ciekawa bryła ok, ale czy ładnie to wygląda? Sama oceń:
Obrazek Obrazek
p_majer
Cromaniak
Posty: 555
Dołączył(a): 08.05.2015
Re: Corazon czyli żeglarskie tournee po Dalmacji sierpień 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) p_majer » 30.05.2022 12:31

Bryła kościoła oryginalna, ale wygląda trochę jak ... bunkier.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 06.10.2017
Re: Corazon czyli żeglarskie tournee po Dalmacji sierpień 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 30.05.2022 13:28

Kapitańska Baba napisał(a):[b][color=#0000FF]
Ale koszmarek budowlany!
DSC_0846.JPG



Tragedia, to już wolę ten z Postiry. To wygląda jak blokowisko z wielkiej płyty. 8O

Kapitańska Baba napisał(a):[b][color=#0000FF]
Za to ta budowla ma nieziemski klimat – wygląda na jakiś klasztor.

DSC_0847.JPG



No bo to jest klasztor :wink: https://www.franjevci-split.hr/samostan-zivogosce/
Epepa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 515
Dołączył(a): 29.10.2017
Re: Corazon czyli żeglarskie tournee po Dalmacji sierpień 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Epepa » 30.05.2022 14:51

Ja też byłam w niemałym szoku, gdy dowiedziałam się z Twojej ubiegłorocznej relacji, gdzie lądują nieczystości z jachtów. Myślałam, że one mają takie zbiorniczki jak np. w kamperach lub przyczepach i są opróżniane w marinach. I tak unikałam miejskich plaż i nie pamiętam, kiedy się na takiej kąpałam, ale od tej pory dodatkowo mam zakodowane, żeby na takowych do morza nie włazić. :oczko_usmiech:

Widzę, że pojawił się tu hotel Jadran z Tućepi. Byłam tam w 2014 i miałam okazję zwiedzić budynek, gdy był jeszcze w stanie ruiny. Niesamowity klimat i te ogromne palmy na dziedzińcu! Pamiętam, że przy schodach był napis Led Zeppelin (Stairway to Heaven). :D
LUKASQ
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 293
Dołączył(a): 12.09.2012
Re: Corazon czyli żeglarskie tournee po Dalmacji sierpień 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) LUKASQ » 30.05.2022 16:03

No to garść statystyk w BARDZO krzywym zwierciadle (aczkolwiek podparte matematycznymi faktami :mrgreen: )

A gdybyśmy tak wszyscy do Adriatyku... sikali :?:
Średnia objętość sika to od 1L do 2,5L więc przyjmijmy 1,75L
Pojemność Adriatyku to 35,000 km 3, czyli 35 000 000 000 000 000 Litrów
Populacja Polski to 38 000 000 ludzi
Gdyby wszyscy Polacy oddali jeden sik do Adriatyku, byłoby to średnio 66,500,000 litrów..
.. co stanowiłoby 0,000019% całkowitej objętości całego akwenu morza
Gdyby wszyscy Polacy sikali raz dziennie do Adriatyku przez 90 dni w roku (cały sezon), morze po sezonie składało by się w 0,0017% z sików
A gdyby cała ludność Europy (746 mln ludzi), sikała do Adriatyku przez te 90 dni w roku, to morze składało by się w aż 0,034% z sików
A gdyby cały świat (7.9 mld ludzi), sikał do Adriatyku raz dziennie też przez 90 dni w roku, to morze po sezonie składało by się w 0,3 % z sików, natomiast aby ukochany Adriatyk nasz, składał się w 50% z sików, cała ludność świata musiała by raz dziennie do niego sikać codziennie przez 34 lata

Zabawa liczbami może być śmieszna no ale mimo wszystko najlepiej zostanie jak będziemy korzystać nad morzem z toalet jak na normalnego człowieka przystało :)
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Corazon czyli żeglarskie tournee po Dalmacji sierpień 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 31.05.2022 07:26

eXtreme napisał(a):Byłem w Podgorze w 2020 i zrobiłem kościołowi dwa zdjęcia.


No i czar prysł :roll: :mrgreen: Z wody wyglądał całkiem całkiem ale na Twoich zdjęciach - bunkier, po prostu koszmarny bunkier 8O
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Corazon czyli żeglarskie tournee po Dalmacji sierpień 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 31.05.2022 07:33

p_majer napisał(a):Bryła kościoła oryginalna, ale wygląda trochę jak ... bunkier.


Chyba nawet nie "trochę" :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży

cron
Corazon czyli żeglarskie tournee po Dalmacji sierpień 2021 - strona 27
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone