Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ciao! Salve! Apulia! 10 dni na obcasie Włoch, 2019

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 29.01.2020 19:41

marze_na napisał(a):Też mi się ten apartament bardzo podoba 8) .
Cena rewelacyjna, niestety przy miejscówkach dla dwóch osób nieosiągalna.

Osiągalna, bo ten drugi apartament w budynku ma tylko jedną sypialnię.
Tylko przy tej lokalizacji konieczny jest samochód.
Choć gdzieś w okolicy widziałam przystanek autobusowy :lol:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8668
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 29.01.2020 19:56

aga_stella napisał(a):
marze_na napisał(a):Też mi się ten apartament bardzo podoba 8) .
Cena rewelacyjna, niestety przy miejscówkach dla dwóch osób nieosiągalna.

Osiągalna, bo ten drugi apartament w budynku ma tylko jedną sypialnię.

No nie, bo jak wynajmujesz dla czterech osób cena za osobę zawsze będzie niższa niż kiedy wynajmujesz dla dwóch. Inaczej mówiąc cena za "czwórkę" będzie niższa niż cena za "dwójkę" razy dwa.
Sprawdziłam dla Twojego apartamentu termin na początek września. Cena dla dwóch osób na 5 dni 1450, a dla czterech 1950.
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 31.01.2020 09:36

Fajna miejscówka, no i te granaty :D :D :D
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 02.02.2020 19:38

marze_na napisał(a):No nie, bo jak wynajmujesz dla czterech osób cena za osobę zawsze będzie niższa niż kiedy wynajmujesz dla dwóch. Inaczej mówiąc cena za "czwórkę" będzie niższa niż cena za "dwójkę" razy dwa.
Sprawdziłam dla Twojego apartamentu termin na początek września. Cena dla dwóch osób na 5 dni 1450, a dla czterech 1950.

Fakt, że dla 4 osób zawsze wyjdzie korzystniej. Ale powiem Ci, że cenami mnie trochę zaskoczyłaś. Jakoś myślałam, że taniej będzie. Do zwiedzania lokalizacja jest bardzo dobra, ale jak ktoś chce poplażować, to już średnia, więc spodziewałam się cen bardziej przystępnych.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 02.02.2020 19:42

Beata W. napisał(a):Fajna miejscówka, no i te granaty :D :D :D

Początkowo trochę tego zadupia się obawialiśmy, ale teraz nie mam żądnych negatywnych spostrzeżeń. Raczej wszystko na plus.
Jak tam było w Bari?
Co jeszcze zobaczyliście? A jak Locorotondo?
Domniemam, że relacji raczej nie będzie, bo wieść niesie, że znowu lecisz.
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 02.02.2020 20:12

aga_stella napisał(a):
Beata W. napisał(a):Fajna miejscówka, no i te granaty :D :D :D

Początkowo trochę tego zadupia się obawialiśmy, ale teraz nie mam żądnych negatywnych spostrzeżeń. Raczej wszystko na plus.
Jak tam było w Bari?
Co jeszcze zobaczyliście? A jak Locorotondo?
Domniemam, że relacji raczej nie będzie, bo wieść niesie, że znowu lecisz.


Przy takiej miejscówce jedynie obawiała bym się relacji dzieci ( z najstarszym włącznie :mrgreen: ), że morza nie ma :mrgreen: Ale jak dla mnie super.
Bari bardzo pozytywnie. Super miasteczko. Niestety Monopoli które liczyłam, że będzie super jakoś mnie nie urzekło. Alberobello super. :smo: Locorotondo też, specjalnie wzięliśmy samochód bo koleją byśmy nie dojechali. Niestety akurat rozbierali dekorację ale jakieś ostatki udało nam się zobaczyć.
Jeśli chodzi o relację no może jakieś skróty uda mi się ogarnąć. A tymczasem masz rację, dopinam właściwy i ten dawno zaplanowany hiszpański wyjazd zimowy do Nerii :papa:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 02.02.2020 22:10

Beata W. napisał(a):Bari bardzo pozytywnie. Super miasteczko. Niestety Monopoli które liczyłam, że będzie super jakoś mnie nie urzekło.

No to musiało coś Wam przeszkodzić w odbiorze (pogoda?), bo mnie Monopoli bardzo się podobało.
Beata W. napisał(a):Locorotondo też, specjalnie wzięliśmy samochód bo koleją byśmy nie dojechali. Niestety akurat rozbierali dekorację ale jakieś ostatki udało nam się zobaczyć.

Pokaż choć te ostatki dekoracji.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 02.02.2020 22:21

Chwilę nam zeszło na rozmowie z gospodynią, co nie było najłatwiejsze z uwagi na obowiązujący język włoski, ale konwersacja była bardzo miła i jakoś wszystko udało się uzgodnić.
Godzina 18, a my dalej w apartamencie. No ale towarzystwo (łącznie ze mną) ma zachciewajki - kawka, herbata, coś do jedzenia. Czas sobie leci i zaczynam tupać nóżką. Mamy jechać do Alberobello i basta :oczko_usmiech: .
Dziś jest znakomity ku temu czas. Nie jesteśmy zmęczeni, zbliża się zachód słońca, a ja koniecznie chcę zobaczyć miasto nocą. Niby mamy rzut beretem, ale piernik wie jak to będzie dalej (w Otranto na nocnym spacerze byliśmy tylko raz, właśnie pierwszego dnia). Gonię towarzystwo, bo niecierpliwość mnie pacha z mocą tajfunu. Ale jak może być inaczej, jak tylko 12 minut jazdy dzieli mnie od największej i najbardziej znanej atrakcji Apulii. Ja chcę do Alberoblello!!! :twisted:
Dobrze po godzinie 18 udało mi się towarzystwo wygonić z apartmana (fotka z innego dnia).
1 (13).jpg

Jedziemy wąskimi dróżkami.
Na wjeździe do miasta stoi Conad. Wstępujemy.
Co nam było potrzebne nie pamiętam. Z pewnością było odwiedzone stoisko monopolowe. Inne zakupy były chyba potraktowane po macoszemu :wink: , gdyż nazajutrz znowu objawiła się konieczność odwiedzenia sklepu i to bezwzględnie :roll: .
Wjechaliśmy w ulicę Via Monte S. Gabriele, gdzie fuksem zaparkowaliśmy za darmo.
Nareszcie jesteśmy tam gdzie trzeba, czyli w jedynym mieście na świecie Alberobello, które urodziło się i rozwijało jako miasto Trulli.
Trullo to najczęściej jednopoziomowy budynek mieszkalny z bielonymi ścianami, nakryty stożkowatym dachem z szarego kamienia. Budulcem są płaskie kamienie układane bez zaprawy. Wnętrze ma kształt koła lub kwadratu. Dach zwieńczony jest pinaklem o różnorodnym zakończeniu np. krzyżem, gwiazdą, kulką.
20191007_101728.jpg

Na dachach zobaczyć można różne symbole wykonane białym wapnem, ale ich jednoznacznej interpretacji brak.
Miasteczko liczy ok. 1400 trulli :!: .
Najstarsze prawdopodobnie pochodzą z XIV wieku, a rozwój miasteczka, czy może raczej wioski miał nastąpić w XVII wieku.
Oczywiście nasuwa się pytanie, skąd taki pomysł na budowę domostw.
Większość historyków uważa, że tego typu domki budowano ze względu na ówczesne podatki. Wzniesienie domów tzw. tymczasowych powodowało, że nie było obowiązku odprowadzania podatków. A z trulli w razie kontroli łatwo można było wyjąć (brak zaprawy) kilka kamieni z dachu i po kłopocie.
Domy te pozbawione były jakichkolwiek podpór poza ścianami zewnętrznymi, stąd ich niewielkie rozmiary. Małe okna zapewniały i zapewniają dobrą równowagę termiczną. W czasie zimy w domkach jest ciepło, a latem panuje w nich przyjemny chłód.
Pierwsze kroki w zaczarowanym świcie czynimy o godz. 18.50.
Niebo nie jest jeszcze całkiem ciemne, a ciemnoniebieskie, co tylko dodaje uroku niezwykłemu miejscu.
b (48).JPG

b (51).jpg

b (53).JPG
b (30).jpg

b (4).jpg

b (8)_aaaa.jpg
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 02.02.2020 22:38

Jeśli chodzi p Monolpoli to faktycznie pogoda była słaba, do tego jeszcze siesta więc miasto było bezludne :lol:
Mam nadzieję, że kiedyś dam mu szansę o normalnej porze roku :oczko_usmiech:
A jeśli chodzi o Alberobello to zanim coś napiszę pozwolę sobie wrzucić parę styczniowych fotek u Ciebie :wink:
DSC02845 4.JPG

DSC02830 3.JPG

DSC02829 2.JPG

DSC02813 1.JPG

Arbelobello.JPG
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 03.02.2020 19:49

Widzę, że nawet trochę niebieskiego nieba udało się Wam załapać.
Fajne ostatnie zdjęcie. Byliśmy chyba na innych punktach widokowych.
A jak dziewczynkom się miasteczko podobało?
Ja tam poczułam się trochę jak w bajce (ale to było nocą).
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 03.02.2020 20:13

aga_stella napisał(a):Widzę, że nawet trochę niebieskiego nieba udało się Wam załapać.
Fajne ostatnie zdjęcie. Byliśmy chyba na innych punktach widokowych.
A jak dziewczynkom się miasteczko podobało?
Ja tam poczułam się trochę jak w bajce (ale to było nocą).

Mamy też fotki z właśnie jakiegoś innego miejsca ale jeszcze nie zgrane z aparatu :wink:
Jeśli chodzi o dziewczynki to była z nami tylko starasza i miasteczko jej się bardzo podobało, również trulii w środku do którego udało nam się wejść :lol: Miejscówka naprawdę jak z bajki :D
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 03.02.2020 21:24

Na głównej ulicy, zdominowanej przez sklepiki ludzi jest jeszcze sporo, ale jak się chwilę poczatuje, to można jakieś zdjęcie zrobić bez tłumu.
b (5).jpg
b (29).jpg

b (31).jpg

b (54).jpg
b (70).JPG

b (9).jpg

Są kwiatowe zaułki
b (14).jpg

Tu jesteśmy przy najczęściej fotografowanych trulli.
b (65).JPG
b (24).jpg

b (57).jpg
b (59).jpg

Drzwi pod mój rozmiar :smo:
b (62).jpg


Kiedy jednak odejdziemy w boczne uliczki, zmienia się klimat. Robi się trochę tajemniczo i bajkowo.
Tu naprawdę można poczuć jak w innym świecie.
b (44).jpg
b (43).jpg

b (27).jpg

A w tym miejscu, to już całkiem czułam się jak Smerfetka :smo:
b (11).jpg
b (13).jpg

b (15).jpg
Ostatnio edytowano 03.02.2020 21:55 przez aga_stella, łącznie edytowano 1 raz
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4710
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 03.02.2020 21:43

Jak mi się tam podoba. Ja chcę do Alberobello.

aga_stella napisał(a):Obrazek

Gdybyś stanęła troszkę bardziej w lewo (Twoje prawo), to kokardę miałabyś we włosach :oczko_usmiech:.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 03.02.2020 21:53

megidh napisał(a):Jak mi się tam podoba. Ja chcę do Alberobello.

Nie widzę problemu. Bilety do Bari są tanie, ostatnio patrzyłam.
megidh napisał(a):Gdybyś stanęła troszkę bardziej w lewo (Twoje prawo), to kokardę miałabyś we włosach :oczko_usmiech:.

Właśnie tego chciałam uniknąć :oczko_usmiech:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 04.02.2020 20:43

Idziemy zobaczyć kościół Sant'Antonio da Padova, który wprawdzie nie jest jakimś cennym zabytkiem, ale doskonale wpisuje się w charakterystyczną zabudowę miasteczka trulli.
b (85).JPG

Zbudowano go w tempie wręcz ekspresowym, bo w ciągu czternastu miesięcy. Otwarty dla wiernych został 13 czerwca 1927 r.
b (88).JPG

Akurat była msza, więc tylko zajrzeliśmy do kościoła, ale zdjęć nie robiliśmy.
Kierujemy się do punktu widokowego - Belvedere Santa Lucia
Przechodzimy przez Largo Martellotta
b (34).jpg

I po chwili jesteśmy na tarasie widokowym skąd jest doskonały widok na zabytkową cześć miasta.
b (79).jpg
b (78).jpg

Potem jeszcze wybieramy się na krótki spacer po ulicach, gdzie stały już częściowo zamontowane dekoracje świąteczne.
b (39).jpg
b (40).jpg

b (82).JPG

Wracamy do auta. Ostatnie fotki.
b (83).JPG
DSC03960.JPG


Po krótkiej jeździe byliśmy w apartamencie, gdzie mogliśmy toczyć długie Polaków rozmowy :smo:
Oczywiście planując kolejny dzień.
Pierwotnie miała być Matera, ale braki w zaopatrzeniu w produkty spożywcze i nie tylko, spowodowały zmianę planów.
I bardzo dobrze :D .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Ciao! Salve! Apulia! 10 dni na obcasie Włoch, 2019 - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone