Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwackie Jedzonko

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 20.09.2010 19:58

Troszkę chorwackiego jedzonka w piosence i na zdjęciach :wink: :D
daros
Podróżnik
Posty: 25
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) daros » 27.09.2010 21:40

Podczas ostatniego pobytu w Cro kupiłem rybkę o miejscowej nazwie "sardynka chorwacka". Jako przyprawy użyłem Vegeta Twist do ryb. Usmażyłem na patelni na wolnym ogniu (ileż można jeść z grilla ;) ). Rewelacja... z naszych rybek to tylko Flądra dorównuje przyjemności z jedzenia.

P.S. oczywiście to moja subiektywna ocena :)
Heh i jeszcze jedno... "zwiedzając" Konzuma zauważyłem że większość ryb mrożonych jest z Argentyny a osmiornice z Tajlandii. Nieźle jak na kraj o tak dużym dostępie do morza... rodzi to moje obawy czy aby ośmiorniczkę to jadłem miejscową czy z importu?
Krisku
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 03.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krisku » 07.12.2010 20:35

Mnie udało się zjeść w HR , że tak powiem oryginalnego burka made in Bośnia. Tak się akurat złożyło ,że u mojej gospodyni byli też goście właśnie z Bośni i panie zrobiły na miejscu to cudo. Gospodyni nazwała toto "narodni bosanski specjalitet"(czy jakoś tak podobnie) :D My odwdzięczyliśmy się krupniokiem w kapuście z grilla co spotkało się z baaardzo gorącym przyjęciem. Do tego lekka mieszanka alkoholi tj. Żubrówka, Sobieski, rakija i Vranac.
P.S.
Krupniok dla nie wtajemniczonych to nic innego jak kaszanka.
Pozdrawiam i życzę smacznego w nowym sezonie urlopowym.
joajer
Cromaniak
Posty: 638
Dołączył(a): 15.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) joajer » 15.12.2010 21:56

daros napisał(a):Podczas ostatniego pobytu w Cro kupiłem rybkę o miejscowej nazwie "sardynka chorwacka". Jako przyprawy użyłem Vegeta Twist do ryb. Usmażyłem na patelni na wolnym ogniu (ileż można jeść z grilla ;) ). Rewelacja... z naszych rybek to tylko Flądra dorównuje przyjemności z jedzenia.

P.S. oczywiście to moja subiektywna ocena :)
Heh i jeszcze jedno... "zwiedzając" Konzuma zauważyłem że większość ryb mrożonych jest z Argentyny a osmiornice z Tajlandii. Nieźle jak na kraj o tak dużym dostępie do morza... rodzi to moje obawy czy aby ośmiorniczkę to jadłem miejscową czy z importu?

Ja za to jakiś czas temu zakupiłem w Polsce w Tesco w nadzwyczaj dobrej cenie 15zł/kg rybkę Doradę w której wbity był plastik, a na nim napis- Hrvatska Riba :!: więc Hrvarskie riby kupujmy w Polsce a w HR to chyba tylko Karlovaćko, bo reszta to nie wiadomo skąd.
elli_spirelli
Globtroter
Posty: 54
Dołączył(a): 27.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) elli_spirelli » 27.05.2011 16:35

Za kazdym razem jak jestem w Chorwacji musze "zaliczyc" nastepujace dania:

- ryba Škarpina (szkorpena: biale mieso i jesli chodzi o osci to ona ma tylko kregoslup :P ) Jako dodatek blitva, podawana najczesciej z ziemniakami gotowanymi w solonej wodzie (nie znam polskiego okreslenia, ale po niemiecku to to warzywo nazywa sie mangold),
- salata od hobotnice (salata z osmiornicy)
- lignje na žaru (tu z przykroscia musze dodac, ze najczesciej dostawalam kalamarnice nie z grilla ale z patelni ... ja nic se z tego nie robie, ale trochu nie fair)
- Đuveč (ryz duszony z papryka, pomidorem, cebula i chyba cukinia). Do niego rumpsteak, na ktorym jednak czesto mozna sie sparzyc (np. bo jest to inne mieso niz powinno, bo jest zbyt maly a powinien przynajmniej 220g wazyc itd.)
- Crni rižot od sipe (risotto z mątwy)

O cenach nie bede wspominac, bo po wieloletnich obserwacjach musze stwierdzic, ze cena zalezy od sezonu i od miejscowosci. Dalmacja jest najdrozsza, Istria ujdzie a raz jadlam zaraz przy granicy ze Slowenja i jak zobaczylam menu to odebralo mi mowe: ceny byly przynajmniej o polowe nizsze.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 27.05.2011 17:35

elli_spirelli napisał(a): [...] Jako dodatek blitva, podawana najczesciej z ziemniakami gotowanymi w solonej wodzie (nie znam polskiego okreslenia, ale po niemiecku to to warzywo nazywa sie mangold) ...


po polsku to kapusta rzymska, magold lub burak liściowy vel szpinakowy
elli_spirelli napisał(a):- Đuveč (ryz duszony z papryka, pomidorem, cebula i chyba cukinia). Do niego rumpsteak, na ktorym jednak czesto mozna sie sparzyc (np. bo jest to inne mieso niz powinno, bo jest zbyt maly a powinien przynajmniej 220g wazyc itd.)

To nie chorwacka potrawa raczej turkobałkańska (serbska, macedońska, bułgarska itp...)
Pozdrawiam
elli_spirelli
Globtroter
Posty: 54
Dołączył(a): 27.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) elli_spirelli » 28.05.2011 09:18

Dziekuje za wyjasnienie i pozdrawiam :D
joajer
Cromaniak
Posty: 638
Dołączył(a): 15.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) joajer » 29.05.2011 16:43

Właśnie parę dni temu w cenniku jednej z niezbyt okazałych restauracji na riv Makarskiej widziałem dalmatyński prsut 500kn/kg.
Wyjaśni mi ktoś co jest tak specjalnego w tej jagnięcinie żeby płacić 280zł/kg?
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 29.05.2011 16:51

Ceny w okazałych, czy mniej okazalaych konobach, sa zblizone w calej cro. Róznice sa niewielkie.
Skosztuj, zadaj sobie trud dowiedzenia się, jak dlugo taki przysmak się przygotowuje, to zrozumiesz cene.
Szynka parmeńska w sklepie ma zblizona cenę.

Prsut jest ze świni. Wstap do sklepu i zobacz w calej okazalości.
Przy okazji, gdybys taka szynkę w calości chcial kupić, to bez krajalnicy, z odpowiednia przystawką, za kilkaset euro się nie obędzie...
:wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 29.05.2011 16:53

Dalmatyński pršut to wędzona i suszona szynka, ale dlaczego tyle kosztuje - nie wiem.

http://mediterraneo.blox.pl/2007/02/Prut.html
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 29.05.2011 17:08

Dzisiaj na obiad robiłem--peć na kotlovinu :D :D
joajer
Cromaniak
Posty: 638
Dołączył(a): 15.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) joajer » 29.05.2011 17:16

No teraz to jest szynka ze świni a jak ileś lat temu jeździłem po Dalmacji to widziałem wszędzie pieczone jagnię ( Dużo pieczączych się jagniów - nie wiem jak to po Polsku napisać? baranów?) i przy tych grillach - wędzarniach był napis :Dalmatyński Prsut.
Dlatego mnie dziwi cena mięsa z grilla.
Wiadomo, co innego surowa, wędzona i długo dojrzewająca szynka czyli proscciutto ale i tu cena by powalała, we Włoszech naajjjdroższa noe przekroczyła 50euro a bywało i taniej, a Włochy są droższe od HR pod prawie każdym względem - prawie.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 29.05.2011 19:29

joajer napisał(a):No teraz to jest szynka ze świni a jak ileś lat temu jeździłem po Dalmacji to widziałem wszędzie pieczone jagnię ( Dużo pieczączych się jagniów - nie wiem jak to po Polsku napisać? baranów?) i przy tych grillach - wędzarniach był napis :Dalmatyński Prsut.
Dlatego mnie dziwi cena mięsa z grilla.


Zawsze to była szynka ze świni, a napis przy pieczonym jagnięciu świadczył, że oprócz tego mięsa mogłeś w tym miejscu nabyć dalmatyński pršut.

PS Tłumacz google tłumaczy mi, że pieczona jagnięcina to pečena janjetina.
Anai
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3715
Dołączył(a): 08.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Anai » 29.05.2011 19:45

joajer napisał(a):No teraz to jest szynka ze świni a jak ileś lat temu jeździłem po Dalmacji to widziałem wszędzie pieczone jagnię ( Dużo pieczączych się jagniów - nie wiem jak to po Polsku napisać? baranów?)


Chyba jednak jagniąt :lol:
joajer
Cromaniak
Posty: 638
Dołączył(a): 15.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) joajer » 29.05.2011 20:03

No tak, jagniąt. Czasem coś ucieknie z języka i nie potrafi wrócić.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC

cron
Chorwackie Jedzonko - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone