Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwackie Jedzonko

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Jacek L
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 629
Dołączył(a): 10.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek L » 19.06.2009 17:35

JacYamaha napisał(a):Polecam przystanąć przy grillu/rożnie wystawionym przy drogach - pyszne mięsko (jagnięcina). Mniam.
Wygląda to tak jakby młode prosiaki smażyli. Widok też niezły - przy pierwszym pobycie zapada w pamięć.


Gdzie 8O w Chorwacji nie ma grillów przydrożnych ,a w Bośni (jak już tu kiedyś pisałem) nie radzę - na rożnie obraca się gorące mięcho - a jak zamówiliśmy to Pan podał zimne zwłoki z dni wczorajszych tak na oko po 300G do tego 2 kg pokrojonego pomidora i zaśpiewał po 10 euro za kg - wyszło bagatela na osobę po 15 euro za zimnego nieboszczyka z kością ... a tak chcieliśmy zjeść coś ciepłego ...... zero zakupów w Bośni -od przydrożnych cwaniaków !
Haweł
Cromaniak
Posty: 1712
Dołączył(a): 01.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Haweł » 19.06.2009 20:02

Jacek L napisał(a):
JacYamaha napisał(a):Polecam przystanąć przy grillu/rożnie wystawionym przy drogach - pyszne mięsko (jagnięcina). Mniam.
Wygląda to tak jakby młode prosiaki smażyli. Widok też niezły - przy pierwszym pobycie zapada w pamięć.


Gdzie 8O w Chorwacji nie ma grillów przydrożnych ,a w Bośni (jak już tu kiedyś pisałem) nie radzę - na rożnie obraca się gorące mięcho - a jak zamówiliśmy to Pan podał zimne zwłoki z dni wczorajszych tak na oko po 300G do tego 2 kg pokrojonego pomidora i zaśpiewał po 10 euro za kg - wyszło bagatela na osobę po 15 euro za zimnego nieboszczyka z kością ... a tak chcieliśmy zjeść coś ciepłego ...... zero zakupów w Bośni -od przydrożnych cwaniaków !


sa grile przydrozne,kolega nie wie co pisze...oczywiscie nie przy autostradzie,ale np. droga od Karlovacza do jezior w Plitvicach...
śliweczka
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 119
Dołączył(a): 05.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) śliweczka » 19.06.2009 20:38

grill na grillu :)
i rzeczywiście taki widok na długo zapada w pamięci :!:
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 19.06.2009 22:25

Jacku są grille, są.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 20.06.2009 11:14

No cóż Jacku - widocznie miałeś pecha...wszystko jeszcze przed Tobą. Smacznego.
jano71
Plażowicz
Avatar użytkownika
Posty: 9
Dołączył(a): 16.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jano71 » 21.06.2009 11:40

Burek z serem (białym)
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 21.06.2009 14:25

jano71 napisał(a):Burek z serem (białym)


Burek to tylko z mięsem; z serem to sirnica.
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 21.06.2009 21:58

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
jano71 napisał(a):Burek z serem (białym)


Burek to tylko z mięsem; z serem to sirnica.


Czyli :?: rozumiem, ze oszukują nas w sklepach w Cro. :( Przecież sprzedają "burek z sirom", tak to nazywają, a tu się okazuje, że jemy co innego. Ale też smakuje.
Ps 1.w Lidlu kupiłem ser bałkański, bardzo dobry, polecam dla smakoszy.
Ps 2. dzisiaj otworzyłem przywiezioną i zapomnianą kiełbaskę--Suha Istarka kolbasica", bardzo wykwintny smak, taki z posmakiem Cro. Super :D
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 22.06.2009 07:17

Jak przygotować bośniacki burek :?
Obrazek

:wink:
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 22.06.2009 07:24

Nie chodzi o oszustwo, ale tak się "utarło", że na wszelkiego rodzaju "pity" mówi się "burek", choć, jak już niejednokrotnie pisaliśmy, nazwa "pity" zależy od jej nadzienia (zatem nazwywanie każdej pity burkiem jest pewnego rodzaju nieścisłością)....
Poza tym jeszcze raz podkreślę, że nie jest to hr "potrawa", tylko bośniacki kulinarny "wynalazek".
Pozdrawiam
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 22.06.2009 12:24

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
Popiel napisał(a):Prosek - zgadza się z suszonych winogron, a z dodatkiem wody mineralnej to "spricer". Słyszał kolega (nicka nie wymienię, kto mi to powiedział)? Wolę inne "napoje chłodzące", też smaku prosku nie zapamiętałem.


nie, żebym się czepiała, ale ....špricer = białe wino i mineralna gazowana.

i przy okazji: gemišt =białe wino + mineralna,
bevanda =czerwone wino + woda

Prošek zawsze był i jest droższy niż wino (białe czy czerwone), w związku z tym nie ma tradycji mieszania go się w tego typu "wynalazki".
Pozdrawiam


A jo to myślę, że to troszkę umowne, bo np. w naszej okolicy bevanda może być i biała i czarna (znaczy woda niegazowana z winem białym lub czerwonym), a gemišt podobnie, z tym, że z wodą gazowaną.
Ponadto występują różne inne wynalazki, typu fanta z colą :O
Laks
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 76
Dołączył(a): 03.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Laks » 06.09.2010 16:03

Przez 12 dni pobytu jedliśmy owoce morza, albo ryby, łącznie z fantastyczną ribną platą "Stone" w Stone. Ceny wysokie, ale apartament mieliśmy tani to szaleliśmy :wink:

Ostrzegam jednak przed skroupiakiem nazywanym po polsku homarzec, lub langustynka, po chorwacku "skampi"
W pierwszy dzień pobytu myślałem że to krewetki i za talerz zapłaciliśmy 300 kun, a jedzenia na tym jest rozpaczliwe mało, trzeba się sporo naobierać, najeść się za taką cenę nie sposób :roll: Właściwie można tylko podłubać przy ogonie.
Nie zauważyłem, że toto ma, w przeciwieństwie do krewetek, relatywnie duże szczypce i w ogóle jest inne. Na drugi dzień zamówiliśmy krewetki za 75 kun - jedzenia było 5 razy tyle, mięso smaczniejsze i dużo mniej obierania.

Uwaga zatem na podróbki krewetek :P
kubisiek
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 22.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kubisiek » 09.09.2010 15:00

Mojej rodzince posmakował BUREK (śmiałam się, tłumacząc koleżankom, że to nie chodzi o pieska z wiejskiej zagrody :-) )
Burki smakowaliśmy wszelakie: z serem, z ziemniakami, z zielskiem-szpinakiem i z mięsem.

Oczywiście ja - fanatyczka ryb i innych darów morza musiałam spróbować kalmarów (za którymi szaleję i sama często robię) i talerza z małymi smażonymi rybkami z oczami :D

Pewnie nie wszędzie podawane są w ten sam sposób, ale te w Makarskiej w konobie Decima były rajem dla mojego podniebienia.
jasio
Cromaniak
Posty: 747
Dołączył(a): 02.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jasio » 09.09.2010 15:55

kubisiek napisał(a):Mojej rodzince posmakował BUREK (śmiałam się, tłumacząc koleżankom, że to nie chodzi o pieska z wiejskiej zagrody :-) )

Nie każdemu psu BUREK.
Nie każdy BUREK to pies.
:D
Kevlar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2125
Dołączył(a): 30.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kevlar » 09.09.2010 18:15

Ja burkiem nie byłem zachwycony choć był w sumie smaczny. Mojej żonce natomiast bardzo smakował.
Taki ciepły, prosto z pieca jest ok.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC

cron
Chorwackie Jedzonko - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone