Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcasie.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 02.07.2018 12:35

Bym powiedziała, że takie dostojne te molo. Bardzo ładne miejsce :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.07.2018 18:17

Beata W. napisał(a):Bardzo ładne miejsce :wink:

Notuj, nie wiadomo kiedy się przyda :smo: .
Mnie na Trani namówił Tony swoimi zachwytami nad samą tylko katedrą :D .
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 02.07.2018 18:28

Jesteś wielka. Super opis z dworcami i połączeniami. :hut:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.07.2018 18:43

Trani, Katedra San Nicola Pellegrino

O Katedrze św. Mikołaja Pielgrzyma w Trani mówi się, że to królowa apulijskich kościołów i najwybitniejszy przykład romańskiej architektury w Apulii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dość oryginalnie prezentują się trzy niezwykle wysokie absydy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Niezwykle urokliwe jest położenie katedry na placu nad samym brzegiem Adriatyku.

Obrazek

Obrazek


Katedrę wybudowano w latach 1099-1143 dla uczczenia greckiego pielgrzyma San Nicola Pellegrino (św. Mikołaj Pielgrzym), który przybył do Apulii z nabożnym śpiewem na ustach - tak głośnym, że za zakłócanie spokoju wyrzucano go z kolejnych odwiedzanych miast.

Obrazek


XIII-wieczna dzwonnica katedry o 59 metrach wysokości góruje nad całym wybrzeżem. Na dzwonnicę można wejść, ale cena biletu (której niestety nie pamiętam) skutecznie zniechęciła nas do tego pomysłu.

Obrazek


Pomimo upływu ok. 900 lat romańskie zdobienia na fasadzie zachowane są w świetnym stanie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.07.2018 18:45

Bogato zdobiony portal wejściowy zachwyca detalami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Przeniesione do wewnątrz dla ochrony przed warunkami atmosferycznymi oryginalne drzwi z brązu wykonane zostały przez rzeźbiarza Barisana z Trani w 1179 roku!

Obrazek

Obrazek


Wnętrze typowe dla stylu romańskiego, trzy nawy oddzielone kolumnami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Bardzo podobne do kościołów w Bari.

Obrazek


W absydzie zachowały się fragmenty podłogowej mozaiki.

Obrazek


Obrazek



Z nawy głównej schodzi się do krypty św. Mikołaja, z gęsto rozmieszczonymi 28 kolumnami, gdzie przechowywane są relikwie świętego.

Obrazek

Obrazek


Na ścianach pozostałości fresków.

Obrazek

Obrazek

Przez kryptę można wyjść bezpośrednio na zewnątrz.


(...)
Ostatnio edytowano 28.11.2022 13:28 przez marze_na, łącznie edytowano 2 razy
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.07.2018 18:47

Niedaleko katedry, również nad samym morzem, wznosi się zamek. Ze zdziwieniem stwierdzam, że nie mamy ani jednego zdjęcia castello :roll: :? .
Widocznie było mocno pod słońce :wink: . Na szczeście można spojrzeć dzięki uprzejmości żółtego ludzika :mrgreen: .

Obrazek

Castello svevo di Trani wzniesiono w 1233 r. z inicjatywy cesarza Fryderyka II.



Później kręcimy się trochę po uliczkach Trani. Najbardziej malownicze okazują się zakamarki dawnej dzielnicy żydowskiej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Powoli kierujemy się w stronę dworca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Po drodze zaglądamy jeszcze do kościoła Parrocchia San Francesco wniesionego w 1176 roku dla zakonu benedyktynów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Tyle z Trani :papa: .


Nazajutrz czeka nas znacznie dłuższa wycieczka :hut: .
Ostatnio edytowano 02.02.2023 19:04 przez marze_na, łącznie edytowano 2 razy
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 02.07.2018 18:52

Mnie się Trani nie zmieściło w planie :( , ale mam je cały czas z kilkoma :!: :!: :!: :!:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.07.2018 19:05

aga_stella napisał(a):Jesteś wielka. Super opis z dworcami i połączeniami. :hut:

Polecam się :D . W podróżowaniu koleją po Włoszech zaczynam uważać się za specjalistę :wink: . Level master :mrgreen: .


mysza73 napisał(a):Mnie się Trani nie zmieściło w planie :( , ale mam je cały czas z kilkoma :!: :!: :!: :!:

U mnie Trani było pierwsze na liście rezerwowej. Obowiązkowo do odwiedzenia :!: ale tylko wtedy, kiedy uda nam się uporać z Bari do wczesnego popołudnia.
A że Barii Vecchio okazało się niewielkie udało się to połączyć 8) .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 02.07.2018 19:09

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):Mnie się Trani nie zmieściło w planie :( , ale mam je cały czas z kilkoma :!: :!: :!: :!:

U mnie Trani było pierwsze na liście rezerwowej. Obowiązkowo do odwiedzenia :!: ale tylko wtedy, kiedy uda nam się uporać z Bari do wczesnego popołudnia.
A że Barii Vecchio okazało się niewielkie udało się to połączyć 8) .
Ja miałam trochę daleko z Monopoli i dlatego odpuściłam :?
Mam nadzieję, że będzie jeszcze okazja to nadrobić :wink:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 04.07.2018 14:43

marze_na napisał(a):
Beata W. napisał(a):Bardzo ładne miejsce :wink:

Notuj, nie wiadomo kiedy się przyda :smo: .
Mnie na Trani namówił Tony swoimi zachwytami nad samą tylko katedrą :D .


Notuję, notuję, masz rację nigdy nie wiadomo kiedy się przyda :lol:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.07.2018 20:00

26.04 - Alberobello

Wycieczka do krainy domków trulli jest wg. mnie punktem obowiązkowym wyjazdu do Apulii.
W tym odcinku zapraszam do Alberobello - miasteczko to niezwykłe, można by rzec, że bajkowe :hearts: .

Z Bari do Arbellobello zabierze nas Ferrovie del Sud Est. Bilety kupujemy w kasie na dworcu. Cena biletu to 4,90 €. Na peronie czeka spory tłumek, towarzystwo międzynarodowe, Japończycy, Polacy, Rosjanie.

Pociąg jedzie niespiesznie :roll: :lol: . Przejazd zajmuje 1,5 godziny, może trochę więcej. Alberobello wita :hut: .

Obrazek


Trulli można spotkać na całym terenie Valle d'Itria (Doliny Itrii), w prowincjach Brindisi, Bari i Taranto. W okien pociągu widzieliśmy dziesiątki domków porozrzucanych, wzdłuż dróg, wśród pól i plantacji. Jedne odnowione i użytkowane, większość jednak opuszczonych i popadających w ruinę. Najwięcej trulli znajduje się w Alberobello, jest ich tu ok. 1400 8O skupionych w dzielnicach Rione Monti i Aia Piccola. Z racji wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO domki są tu świetnie utrzymane, odnowione i dopieszczone :).

Swój spacer wśród trulli zaczniemy od wizyty na dwóch punktach widokowych, Belvedere Santa Lucia i Belvedere Giardini Bar.
Z obydwu mamy świetny widok na dzielnicę Rione Monti, a w której granicach znajduje się ponad tysiąc domków trulli :!:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Trulli to charakterystyczne jednoizbowe domy o okrągłej podstawie z kopułą w formie stożka. Materiałem używanym do budowy trulli były wapienne łupki układane bez użycia zaprawy murarskiej. Później każde trullo bielono wapnem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Kopuły trulli często oznaczone są też białymi malowidłami, które (ponoć) według wierzeń mieszkańców miały zapewniać pomyślność i urodzaj oraz odpędzać złe duchy. Stożkowe daszki zwieńczone są pinaklem - pionowym elementem dekoracyjnym w postaci wieżyczki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
Ostatnio edytowano 16.07.2018 08:21 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.07.2018 20:01

Dzięki grubym kamiennym ścianom i małym okienkom trulli zapewniają ciepło w zimie i przyjemny chłód latem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Przechodzimy na drugi punkt widokowy, przy Via Brigata Regina 26.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W głównym założeniu domki trulli miały być szybkie w budowie i jeszcze szybsze w rozbiórce. Dlaczego?
Najbardziej rozpowszechniona hipoteza mówi, że mieszkańcy chcieli uniknąć płacenia wysokiego podatku od domów wybudowanych na stałe. Stworzyli więc konstrukcję dachu z łupków układanych bez zaprawy, co pozwalało na ich szybką rozbiórkę na wypadek królewskich kontroli, a potem ich równie szybką odbudowę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Czas zgubić się wśród domków Rione Monti.

Obrazek

Akuku :wink:

Obrazek


CDN ...

:papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 07.07.2018 20:21

Trulli widziałam już kilka razy w relacjach i niezmiennie mnie one zachwycają :D Na żywo dopiero muszą robić wrażenie!
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 08.07.2018 11:14

maslinka napisał(a):Trulli widziałam już kilka razy w relacjach i niezmiennie mnie one zachwycają :D Na żywo dopiero muszą robić wrażenie!


Dokładnie. Są niesamowite ! To jest chyba główny powód dla którego mam ochotę wybrać się do Apulii.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 08.07.2018 18:16

maslinka napisał(a):Trulli widziałam już kilka razy w relacjach i niezmiennie mnie one zachwycają :D Na żywo dopiero muszą robić wrażenie!

Dokładnie tak. Przed wyjazdem naoglądałam się mnóstwa zdjęć z Alberobello, bo ono pojawia się obowiązkowo na każdym blogu czy przewodniku wspominającym o Apulii, a na miejscu i tak był ogromny efekt wow :D .


Potter napisał(a):To jest chyba główny powód dla którego mam ochotę wybrać się do Apulii.

Miejsce rzeczywiście niezwykłe 8) , ale mam nadzieję, że parę powodów jeszcze Ci dostarczę :wink: .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcasie. - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone