Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Budapeszt po japońsku

Aż 20% całej populacji Węgier mieszka w stolicy państwa – Budapeszcie. Na terenie państwa znajduje się Balaton czyli największe europejskie jezioro. W Budapeszcie znajduje się bardzo dobrze rozwinięty system metra, które otwarto już w 1896 roku – starsze w Europie jest jedynie metro londyńskie. Węgry są ojczyzną wielu dziś używanych wynalazków. Pochodzi stąd długopis, syfon, kostka Rubika i zapałki. Na Węgrzech aż do 1941 roku obowiązywał tu ruch lewostronny.
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 03.03.2020 22:23

Cudne rzeczy pokazujesz, Aga.
A na zdjęciu, na którym "jesteś zachwycona" znowu kojarzysz mi się z paryżanką :D

BTW...Dawno temu mieszkałam z dwiema Węgierkami w "współwynajmowanym" mieszkaniu w Paryżu.
Zapamiętałam jedno słowo, podobno bardzo niecenzuralne...Niestety nie wiem, jak się je pisze, fonetycznie byłoby to jakoś tak..."bozomeg" :roll: :)
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 03.03.2020 22:41

maslinka napisał(a):Super zdjęcia - a najbardziej podoba mi się koszulka na czwartej fotce!! Muszę taką namierzyć latem w Cro :wink: :wink:
Koszulka "upolowana" na Hvarze, w Starim Gradzie. W sklepie, gdzie można sobie wybrać nadruk.




A, to już gorzej, bo na Hvar mi na razie nie po drodze.

Ale mam nadzieję, że na Riwierze Makarskiej też takie miejsca będą. :papa:
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5245
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 03.03.2020 22:58

Katerina napisał(a):
BTW...Dawno temu mieszkałam z dwiema Węgierkami w "współwynajmowanym" mieszkaniu w Paryżu.
Zapamiętałam jedno słowo, podobno bardzo niecenzuralne...Niestety nie wiem, jak się je pisze, fonetycznie byłoby to jakoś tak..."bozomeg" :roll: :)



Pisze to się "baszd meg" , a wymawia się coś jak "bozmeg", a znaczeń ma tyle co i pewien polski wyraz, określający wiele czynności :oczko_usmiech:
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1378
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 04.03.2020 09:25

Przysiądę i ja. U nas Budapeszt cały czas w bliżej nie określonych planach. Przyda się ściąga jak już się wybierzemy :wink: .
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5245
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 04.03.2020 10:01

maslinka napisał(a):
Na Zamek można podejść lub podjechać zębatą kolejką Siklo:

IMG_3106 (Custom).JPG


W poniedziałek Siklo skończyła 150 lat

http://inforail.pl/kolejka-zebata-w-bud ... 21657.html
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12159
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 04.03.2020 10:08

Ależ urocza ta baszta - rzeczywiście jak z bajki :hearts:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 04.03.2020 15:54

Bravik napisał(a):A ta willa to zapewne gdzieś w pobliżu wyciągu na János-hegy w Zugliget.

Trochę bliżej centrum, ale zobaczyłam ją, gdy jechaliśmy autobusem w stronę János-hegy 8) Podobają mi się też okolice mauzoleum Gül Baby :)

Bravik napisał(a):Co do węgierskiego- co z tego, że będziesz wiedziała jak zapytać o drogę, jak za Boga nie zrozumiesz odpowiedzi. :oczko_usmiech:

Zdecydowanie lepiej skorzystać z internetowych map ;)

Janusz Bajcer napisał(a):Jak w latach 90-tych jeździłem kilka lat z rzędu do Mezokovezd, to po kilku pobytach potrafiłem zamówić po węgiersku kilka piw na kąpielisku. :oczko_usmiech:
- négy sör kérem
(nijdź szyr kijrem) :lol: :wink:

Ładnie brzmi :D

Katerina napisał(a):Cudne rzeczy pokazujesz, Aga.

Bo tam jest tak pięknie :D

Katerina napisał(a):A na zdjęciu, na którym "jesteś zachwycona" znowu kojarzysz mi się z paryżanką :D

:smo:

marekkowalak napisał(a):Ale mam nadzieję, że na Riwierze Makarskiej też takie miejsca będą. :papa:

W Makarskiej jest wielki targ, a na nim na pewno stoiska, na których można sobie wybrać nadruk na koszulkę.

Dawigs napisał(a):Przysiądę i ja. U nas Budapeszt cały czas w bliżej nie określonych planach. Przyda się ściąga jak już się wybierzemy :wink: .

Witaj! :D

Bravik napisał(a):W poniedziałek Siklo skończyła 150 lat

http://inforail.pl/kolejka-zebata-w-bud ... 21657.html

Trzy ("dorosłe") wizyty w Budapeszcie i nigdy nią nie jechałam. Zawsze za długa kolejka...

Kapitańska Baba napisał(a):Ależ urocza ta baszta - rzeczywiście jak z bajki :hearts:

Można się poczuć jak księżniczka ;)
Żeby jeszcze było tam mniej ludzi...
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5245
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 04.03.2020 16:08

maslinka napisał(a):
Bravik napisał(a):A ta willa to zapewne gdzieś w pobliżu wyciągu na János-hegy w Zugliget.

Trochę bliżej centrum, ale zobaczyłam ją, gdy jechaliśmy autobusem w stronę János-hegy 8) Podobają mi się też okolice mauzoleum Gül Baby :)


Fakt, Rózsadomb ma swój urok.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8655
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 04.03.2020 19:41

Ale narobiłaś apetytu na powtórkę z Budapesztu :!:
Nawet wytypowaliśmy już sobie parę miejscówek na kilkudniowy pobyt :mrgreen: .
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 04.03.2020 20:55

Bravik napisał(a):
maslinka napisał(a):
Bravik napisał(a):A ta willa to zapewne gdzieś w pobliżu wyciągu na János-hegy w Zugliget.

Trochę bliżej centrum, ale zobaczyłam ją, gdy jechaliśmy autobusem w stronę János-hegy 8) Podobają mi się też okolice mauzoleum Gül Baby :)


Fakt, Rózsadomb ma swój urok.

Sama nazwa dzielnicy (Różane Wzgórze) brzmi ładnie :D

marze_na napisał(a):Ale narobiłaś apetytu na powtórkę z Budapesztu :!:

To dopiero początek :mrgreen:

marze_na napisał(a):Nawet wytypowaliśmy już sobie parę miejscówek na kilkudniowy pobyt :mrgreen: .

Super! :D
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 05.03.2020 09:53

My też byliśmy w Budapeszcie w 2007 i w 2010 roku. Strasznie dawno temu. Wciąż jakoś nie możemy tam wrócić. Częściej bywamy w Egerze, bo mamy bliżej... Oglądając Twoje zdjęcia mam coraz większą motywację, żeby "może kiedyś" zamienić na "już w tym roku" ;)
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1305
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 05.03.2020 11:11

A ja nigdy do Budapesztu nie dotarłem, choć od wielu słyszałem, że jest tam pięknie. A twoja relacja, Agnieszko, to tylko potwierdza. Teraz mam z żoną dodatkową motywację, ponieważ moja dziesięcioletnia córka zachwyciła się "Chłopcami z Placu Broni" i wyraziła chęć odwiedzenia Budapesztu (tak swoją drogą, myślałem, że wiekowa już przecież lektura jej nie podejdzie, a tu proszę).
W zajawce widziałem Twoje zdjęcie z chłopakami :), cierpliwie czekam więc na ciąg dalszy. I robię notatki.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.03.2020 13:10

Pamiętam wynajęte na miesiac mieszkanie przy Erzsébet krt. w pobliu placu Oktogon - przez pierwsze trzy dni mieliśmy problem ze znalezieniem wejścia, w której było mieszkanie :mrgreen: Nie dość, że była kiepsko oznaczona to jeszcze ta podwójna numeracja czy tam podwójne ulice i nawigacja prowadziła nas nie tam, gdzie chcieliśmy; trzeciego dnia wpadliśmy na zrobienie zdjęcia bramy... bo kazda z pozoru taka sama :mrgreen:
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5245
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 05.03.2020 16:00

pääkäyttäjä napisał(a):Pamiętam wynajęte na miesiac mieszkanie przy Erzsébet krt. w pobliu placu Oktogon - przez pierwsze trzy dni mieliśmy problem ze znalezieniem wejścia, w której było mieszkanie :mrgreen: Nie dość, że była kiepsko oznaczona to jeszcze ta podwójna numeracja czy tam podwójne ulice i nawigacja prowadziła nas nie tam, gdzie chcieliśmy; trzeciego dnia wpadliśmy na zrobienie zdjęcia bramy... bo kazda z pozoru taka sama :mrgreen:


Dlatego w budapesztańskich adresach ważny jest numer dzielnicy, zapisywany rzymskimi cyframi. W Budapeszcie tego samego patrona może mieć kilka ulic czy placów. Numer dzielnicy w kodzie pocztowym to druga i trzecia cyfra kodu.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.03.2020 17:25

Magda O. napisał(a):Oglądając Twoje zdjęcia mam coraz większą motywację, żeby "może kiedyś" zamienić na "już w tym roku" ;)

Lubię motywować! :mrgreen:

maxredaktor napisał(a):Teraz mam z żoną dodatkową motywację, ponieważ moja dziesięcioletnia córka zachwyciła się "Chłopcami z Placu Broni" i wyraziła chęć odwiedzenia Budapesztu (tak swoją drogą, myślałem, że wiekowa już przecież lektura jej nie podejdzie, a tu proszę).
W zajawce widziałem Twoje zdjęcie z chłopakami :), cierpliwie czekam więc na ciąg dalszy. I robię notatki.

Będą Chłopcy :D
Też lubię tę lekturę, a kilka miesięcy temu znowu ją sobie "odświeżałam" :oczko_usmiech:

pääkäyttäjä napisał(a):Pamiętam wynajęte na miesiac mieszkanie przy Erzsébet krt. w pobliu placu Oktogon

Przy Oktogonie cicho raczej nie było ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Węgry - Magyarország



cron
Budapeszt po japońsku - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone