Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Budapeszt z dziećmi - majówka 2013 i ...2016

Aż 20% całej populacji Węgier mieszka w stolicy państwa – Budapeszcie. Na terenie państwa znajduje się Balaton czyli największe europejskie jezioro. W Budapeszcie znajduje się bardzo dobrze rozwinięty system metra, które otwarto już w 1896 roku – starsze w Europie jest jedynie metro londyńskie. Węgry są ojczyzną wielu dziś używanych wynalazków. Pochodzi stąd długopis, syfon, kostka Rubika i zapałki. Na Węgrzech aż do 1941 roku obowiązywał tu ruch lewostronny.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 05.09.2016 07:06

ajdadi napisał(a):Czytałem część pierwszą to i drugą z chęcią będę oglądał :)


Hej - cieszę się, że zaglądasz.
Mnie bardzo pomogła Twoja grecka ( i nie tylko) relacja z Lefkady.
W tym roku na wyspę zamiast mostu, dostęp na wyspę był poprzez prom ... stojący :D .
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 05.09.2016 07:13

andeo napisał(a):jestem i ja ! widzę ,że zacząłeś pisać relację o której wspominałeś .Cieszy mnie to bardzo,zdjęcia jak żyleta ,muza również mnie powaliła :D z chęcią poczytam i pooglądam jedno z najpiękniejszych miast jakie dane mi było odwiedzić :papa:


Cześć
Obiecałem sobie, że coś popiszę ... no to działam, choć chwilami jest ciężko :wink: .
Fotki - dzięki za miłe słowa, ale widzę, że przy złych warunkach oświetleniowych, moje tele niestety mydli.
Muzyka ... teraz to takie żarty, fajnie, że się podoba.
Napisz co zaliczyłaś w BD .
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 05.09.2016 07:35

...
Obrazek


Z górki schodzimy malowniczą uliczką Gul baba.
Miejsce z innej bajki, trochę zaniedbane, pasujące raczej do jakieś wioski - bardzo stromo, kocie łby, przekrzywione zabudowania.
W niektórych zabudowaniach są garaże - zastanawiam się jak mieszkańcy do nich dojeżdżają.
Zdecydowanie odradzam przejście w obuwiu obcasowym itp. - zbyt ślisko i nierówno.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na głowami co chwilę przelatują jakieś samolociki.
Już z Mansfelda widzieliśmy różne maszyny nad Dunajem.
Pewnie pokazy lotnicze - to jakaś miejscowa tradycja 1 maja.
Że też TEGO nie widzieliśmy 8O .

Plan jednak nie przewiduje oglądania statków powietrznych.
Zstępujemy do podziemi, pod most Małgorzaty, żeby złapać HEVa, w kierunku na Szetendre.
Wybieramy się za miasto ... (no prawie).

Obrazek
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 05.09.2016 15:34

Buber napisał(a):Hej - cieszę się, że zaglądasz.
Mnie bardzo pomogła Twoja grecka ( i nie tylko) relacja z Lefkady.
W tym roku na wyspę zamiast mostu, dostęp na wyspę był poprzez prom ... stojący :D .


Czyli rozumiem ,że w niedługim czasie jakąś relacyjkę z Lefki skrobniesz... :oczko_usmiech:

Prom stojący...ciekawa sprawa... :papa:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 05.09.2016 18:44

Łoj ... ciężka sprawa ...
Może jakaś skromna fotorelacja ..
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 05.09.2016 19:22

Ok ,napiszę co udało mi się zobaczyć w Budapeszcie ,ale to rok temu było więc będę musiała sięgnąć do notatek ,w tym roku Praga ,również,jak wiesz drogi Buberku posiłkowałam się Twoją relacją :) coś tam skrobnę na temat moich spostrzeżeń odnośnie tych dwóch miast ,ale pierw muszę nadrobić Twą nową relację ,a ciągle czasu brak .Nie lubię czytać na wyrywki ,więc postaram się zarezerwować trochę wolnego czasu i przeczytać uważnie w najbliższym czasie :)
ps ,tyle mi umyka ostatnio ,u ajdadi'ego też niestety jeszcze nie byłam,nie wiem kiedy dam radę dotrzeć ,sporo zaległości mi się narobiło :evil:
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 05.09.2016 19:29

Hej Wojtek, na Lefkadę chętnie bym zajrzał :wink: Pozdrawiam Cię od siebie ze wsi :hut:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 07.09.2016 07:15

andeo napisał(a):...Nie lubię czytać na wyrywki ,więc postaram się zarezerwować trochę wolnego czasu i przeczytać uważnie w najbliższym czasie :) ...


Miło mi, że trzeba czas rezerwować na te teksty :D .
Postaram się skończyć w tym tygodniu.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 07.09.2016 07:22

Rafał K napisał(a):Hej Wojtek, na Lefkadę chętnie bym zajrzał :wink:

Q... - OK - ale to 2 dni jazdy (ja jechałem nawet 5 dni :wink: ) ... no męka normalnie :wink: .
Fotki ... jak widzę ten stos NEFów do obróbki, jestem z deka przerażony, ale jak tak piszesz, w końcu trzeba to będzie zacząć.

Rafał K napisał(a):Pozdrawiam Cię od siebie ze wsi :hut:

Dzięki, ja też ze wsi pozdrawiam.
Wieś pod miastem fajna sprawa :D .

A gdzieżeś bywał, panie dzieju, w tym roku ?
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 07.09.2016 13:57

Buber napisał(a):Q... - OK - ale to 2 dni jazdy (ja jechałem nawet 5 dni :wink: ) ... no męka normalnie :wink: .
Fotki ... jak widzę ten stos NEFów do obróbki, jestem z deka przerażony, ale jak tak piszesz, w końcu trzeba to będzie zacząć.


Ja również się bardzo cieszę... :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.09.2016 14:08

Ładnie - dawno mnie w Budapeszcie nie było :)
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 08.09.2016 16:03

Buber napisał(a):A gdzieżeś bywał, panie dzieju, w tym roku ?


Kilka wpisów niżej :D

Buber napisał(a):
Rafał K napisał(a):Pozdrawiam Cię od siebie ze wsi :hut:

Dzięki, ja też ze wsi pozdrawiam.
Wieś pod miastem fajna sprawa :D .


Wieś pod miastem swoją drogą, ale najważniejsza jest Wieśniacza Tożsamość :hut: To coś jak Tożsamość Bourne'a. I ja to mam :mrgreen:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 08.09.2016 17:23

Rafał K napisał(a):...
Wieś pod miastem swoją drogą, ale najważniejsza jest Wieśniacza Tożsamość :hut: To coś jak Tożsamość Bourne'a. I ja to mam :mrgreen:

To ja już całkiem zgłupiałem, czuję się jak Antoni Kosiba.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 08.09.2016 18:30

...
Obrazek


Muzeum Aquincum w Obudzie, chodziło za mną już dłuższy czas - od ostatniego pobytu.
W 2013 roku mijaliśmy je często, jeżdżąc HEVem z Csillaghegy.
Wysiadamy na przystanku Aquincum.
Mimo, że jest on kawałek (tak z 5-10 minut piechty) od wejścia do muzeum, wydaje się optymalnym wyborem.
Po drodze od niego możemy zobaczyć ruiny starożytnego miasta.


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wpadamy tam na ostatnią chwilę ...mamy około godzinki ...
Wita nas muzealny kot, po przejściach.
Wygląda tak, jakby przeszedł budapesztańskie skrzyżowanie, w godzinach szczytu.


Obrazek

Obrazek


Ekspozycja czeka.
Na początku kilkupoziomowy budynek przy wejściu... a w nim ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Starożytnych artefaktów trochę czeka na odkrywców, najlepsze jest jednak na dole ...
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 08.09.2016 19:50

Buber napisał(a):To ja już całkiem zgłupiałem, czuję się jak Antoni Kosiba.


Przepraszam, że tak skrótowo pojechałem - zwięźle nie zawsze oznacza jasno :wink:

Niedawno oglądaliśmy rodzinnie kawałek pola w mojej okolicy i dzieci stwierdziły, że działka jest "wsiowa". Bardzo mi się to określenie spodobało :D A, że dzieciaki są podobno prawdomówne... to musiałem się z tym po prostu pogodzić :D

Wakacje były w Toskanii (tydzień koło Pienzy i tydzień w Tyrreni) + wycieczka do Cinque Terre (zdjęcia linkowałem niżej w tym dziale). Toskanię polecam gorąco, bo jest przecudna :!: Fajne Agroturystyki, które mogę polecić to Borgo delle Mare (w tym roku była oferta m.in w Neckermmanie - z dojazdem) i Casapicchiata w ścisłym obrębie Val d'Orcia. To dobre opcje dla rodziny 2+2, o co we Włoszech nie tak łatwo jak np. w Cro

Pozdrawiam cieplutko :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Węgry - Magyarország


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Budapeszt z dziećmi - majówka 2013 i ...2016 - strona 18
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone