Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bratysława - szukam relacji, zdjęć, komentarzy

Słowacja może poszczycić się jednym z najdłuższych w Europie systemów tras turystycznych, które są oznaczone i przystosowane do ruchu pieszego. Łącznie w kraju znajduje się około 13 tysięcy kilometrów pieszych szlaków. Na terenie Słowacji znajduje się ogromna liczba zamków – jest ich tu ponad 200. W słowackiej miejscowości Herlany znajduje się jeden z niewielu gejzerów zlokalizowanych w kontynentalnej Europie. Gejzer ten jest wyjątkowy ze względu na temperaturę wody, która wynosi zaledwie 20 stopni. Do wybuchów wodnych dochodzi co około 30 godzin, a każda erupcja trwa pół godziny i pozwala na podziwianie dwudziestometrowego gejzera.
wimija3
Globtroter
Posty: 31
Dołączył(a): 16.01.2011
Bratysława - szukam relacji, zdjęć, komentarzy

Nieprzeczytany postnapisał(a) wimija3 » 22.01.2011 14:27

W tamtym roku mijaliśmy Bratysławę w drodze do Chorwacji. Ponieważ wrażenia widokowe zza okien samochodu nas zachwyciły , postanowiliśmy w tym roku zatrzymać się tam na 1-2 dni.
Szukałam na forum informacji o tym mieście, ale nie znalazłam.
W internecie są informacje ogólne, które zapisuję , żeby sobie zaplanować zwiedzanie, ale...
Mam prośbę, do osób ,które były w Bratysławie, czy możecie podzielić się wrażeniami, może jakieś zdjęcia wkleić.
Będę bardzo wdzięczna :D
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 22.01.2011 18:48

Najprościej w Google wpisać nazwę i zobaczyć opisy po polsku.

Jak już będziecie, to chyba pierwszym punktem powinno być wzgórze zamkowe z zamkiem królewskim oraz widokiem na pół miasta i Austrię.
W muzeum zamkowym podobała mi się zwłaszcza kolekcja kryształów i wyrobów kryształopodobnych oraz wysadzanych kamieniami szlachetnymi- tyle, że zwiedzałem zamek dość dawno i nie wiem jak jest teraz.
Omijajcie Petrzalkę- to typowa betonowa sypialnia widoczna dobrze ze wzgórza. W Centrum ładnie jest w okolicy Teatru Narodowego (Narodni Divadlo). Jak będzie czas, to warto zajrzeć do dawnej wsi- obecnie dzielnicy Devin. Są tam ruiny zamku, ale najciekawszy jest widok ze stoków na płynący poniżej Dunaj a za nim Austrię.

Natomiast osobną sprawą jest grupa kilku bardzo ładnych i świetnie zachowanych zamków położonych na południowo- wschodnich stokach Białych Karpat- niskiego pasma rozpoczynającego się zaraz za północnymi rogatkami Bratysławy.
Zamek Czerwony Kamień i Smolenice- to na pewno warto zobaczyć (np. w drodze do Bratysławy) ponieważ zamek bratysławski to taki trochę zbyt kwadratowy i mało interesujący architektonicznie obiekt.

Więcej nie wiem, bo nie byłem tam nic zwiedzać od 11 lat - a na pewno się duuuużo zmieniło.

Z tym, że samo miasto moim zdaniem jest przeciętne na tle Pragi czy Wiednia. Także poza częściowo widokowym położeniem proszę nie liczyć na cuda niewidy.

Życzę udanego pobytu i wrażeń. :)
wimija3
Globtroter
Posty: 31
Dołączył(a): 16.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) wimija3 » 23.01.2011 12:06

Dziękuję za cenne wskazówki. :) Właśnie o takie wrażenia mi chodziło. Przewodnikowe informacje mam spisane.
Uparłam się w tym roku na to miasto ponieważ czytałam ,że małe ,nieciekawe, szkoda czasu, lepiej jechać do bliskiej Pragi albo Wiednia.
Ja jednak muszę zobaczyć co i jak ,bo wychodzę z załozenia,że jadąc tyle kilometrów do Chorwacji nie trzeba się spieszyć i warto zaplanować sobie coś po drodze :)
Pozdrawiam :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.01.2011 13:38

Ja też byłem w Bratysławie dość dawno, spędziliśmy tam ponad tydzień i oprócz zwiedzania potraktowaliśmy je jako baza wypadowa do Wiednia. Również nie byliśmy szczególnie zauroczeni tym miastem, ale zatrzymać się w nim na jeden dzień warto z pewnością.

Oprócz niewielkiego centrum z niezbyt ładnym rynkiem i zamku na wzgórzu warto zobaczyć oczywiście Devin, można wybrać się też pod położony na wzgórzu pomnik poświęcony radzieckim żołnierzom którzy wyzwolili Bratysławę w 1945.... miejsce jak miejsce :wink: , ale widok ładny :) , a nazywa się to Slavin.
Można też podjechać na nieco wyższe wzniesienie, tam gdzie wśród lasów stoi wieża telewizyjna, jest tam restauracja i też punkt widokowy.
Pzdr
wimija3
Globtroter
Posty: 31
Dołączył(a): 16.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) wimija3 » 23.01.2011 13:52

Bardzo dziękuję i już zapisałam :) Myslę, że dzięki posiadanym już informacjom i podpowiedziom cromaniaków uda mi się stworzyc jakiś plan spędzenia miłych chwil w Bratysławie :)
Dziękuję, dziękuję, dziękuję faramorgano i kulko53 , za zainteresowanie i odpowiedzi :D
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 23.01.2011 15:03

Dzięki Kulka...
Pamiętałem, że o czymś zapomniałem (o czymś na wzgórzu z jakimś słupem i anteną). :lol: :wink: :roll:

SLAVIN...
Pomieszało mi się z Brnem, bo tam też mają jakiś duży słup na wzgórzu. :wink:

Wimija zobacz to:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Smolenick%C3%BD_z%C3%A1mok

http://sk.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cerve ... %28hrad%29

http://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor ... stle_4.JPG
wimija3
Globtroter
Posty: 31
Dołączył(a): 16.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) wimija3 » 23.01.2011 15:53

Kurcze muszę to jakoś zaplanować :)
Jesteście nieocenieni, jeden dzień a tyle informacji i gotowe linki :D
Jak sprawdzalam wcześniej to jeszcze trafiłam na 2 fajne stronki : slovakia.travel i blava.pl
Niestety nie umiem jeszcze wklejać linków :( , więc należy wpisać w wyszukiwarkę.
Marek40
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1713
Dołączył(a): 30.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marek40 » 24.01.2011 21:14

Koło Bratysławy mieszkałem cały tydzień w Modrej i było to miejsce do wypadów jednodniowych .
- Budapeszt ale to odpada
- Modra winna droga
- Zamek czerwony Kamień z ogromnymi piwnicami
- Zamek Smolenice
- Jaskinia Driny
a jak byś był koło Brna Morawskij Kras to polecam Jaskinie Punkevni i Uskok Macochy
Tak jak piszą przedmówcy Bratysława nie jest specjalna przelecieć można
ale tylko przelecieć . Starówka , Katedra św.Marcina ,Kawiarnia pod Aniołem , Napoleon na ławeczce , Człowiek podziemi ,
wimija3
Globtroter
Posty: 31
Dołączył(a): 16.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) wimija3 » 25.01.2011 18:33

Tak właśnie myślę, bo celem głównym Chorwacja. :) Jak się nam spodoba w Bratysławie ,to może zakotwiczymy kiedyś na dłużej :)
Dziekuję za podpowiedzi, już sa zapisane :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.01.2011 18:40

Kilkugodzinny spacer po bratysławskiej starówce (ale wyłącznie po niej :wink: ) nie powinien rozczarować, chociaż faktycznie Budapeszt, Praga czy Wiedeń bardziej urokliwe.
Niewątpliwą zaletą Bratysławy :idea: jest brak takich tłumów, na jakie najczęściej trafia się w :roll: najciekawszych miejscach innych wymienionych stolic.

Jak odszukam płytkę z fotkami sprzed dwóch lat, wkleję kilka.
Baszka
Globtroter
Posty: 51
Dołączył(a): 09.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Baszka » 15.03.2011 23:25

Mnie osobiście Bratysława urzekła znacznie bardziej, niż Wiedeń. Kręte, wąskie uliczki, naprawdę stare kamienice, część jeszcze nietknięta nowoczesnością, zawieszona w czasie. No i niezmiernie poprawiające humor "take away beer" za 1,15 ojro - stan na wrzesień 2010 ;)
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 16.03.2011 09:45

Kilka lat temu, "galeria" na starówce.

Obrazek
wimija3
Globtroter
Posty: 31
Dołączył(a): 16.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) wimija3 » 16.03.2011 15:22

Nocleg zabukowany, informacje wstępne zebrane, teraz tylko czekamy na lipiec :D
W zeszłym roku miłym zakończeniem wyjazdu był dla nas Wrocław :D
W tym roku mam nadzieję ,że Bratysława nie zawiedzie :wink:
Dziękuję wszystkim ,którzy odwiedzają ten temat i dokładają swoje perełki fotograficzne i informacje :)
vicealigator
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 02.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) vicealigator » 07.04.2011 21:41

Wiele tego nie ma, bo pobyt krotki - ale moze sie przyda na cos

http://vicealigator.geoblog.pl/podroz/2 ... ry-stolice
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.07.2014 10:35

Odświeżę temat.
Wczoraj wpadł mi do głowy pomysł, żeby jadąc do Cro (już w tą sobotę), zboczyć właśnie do Bratysławy, bo przecież on jak na dłoni jak się mknie autostradą.
Już zdążyłam się rozeznać, że wzgórze zamkowe i okolica to wystarczające, co ma miasto na szybkie zwiedzanie do zaoferowania.
Myślę o postoju tu na ok. 2 godzinki i pytania techniczne:
- gdzie najlepiej zjechać z autostrady, aby dużo nie kluczyć?
- gdzie zaparkować, aby było blisko to tych głównych atrakcji (zamek + starówka)
- czy parkowanie w centrum jest płatne w sobotę? Boję, że że mogę źle odczytać jakieś znaki na ten temat, a jakoś nie pasuje mi płacenie na starcie mandatu lub poszukiwanie autka po jakiś parkingach policyjnych.

Dziękuję za pomoc.
Następna strona

Powrót do Słowacja - Slovensko



cron
Bratysława - szukam relacji, zdjęć, komentarzy
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone