Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BOŚNIA i HERCEGOWINA

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
nikiel
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 05.05.2011
Bośnia i Hercegowina

Nieprzeczytany postnapisał(a) nikiel » 10.05.2011 00:20

Tasman napisał(a):Witam

wyjeżdżam do Bośni i spędzę tam miesiąc na praktykach. Niestety muszę na ten czas znaleźć mieszkanie/pokój cokolwiek najlepiej jak najbliżej ulicy Dola.

Pozdrawiam


Rozumiem że chodzi o Sarajewo. Podałeś nazwę ulicy, więc pewnie wiesz że na tej samej mieści się Ambasada RP w BiH. To była pierwsza podpowiedź.

W BiH istnieje kilka zgrupowan polonijnych, w tym także w Sarajewie. Polecam nawiązać kontakt z Polką mieszkającą w Tuzli i zapytać się o kontakty w Sarajewie. Poniżej podaję link do wywiadu z Panią Izą.
http://kronikarz.org.pl/wywiady/inni-autorzy/1115-polacy-w-boni-i-hercegowinie- To była druga podpowiedź. A pewien portal społecznościowy może w tym pomóc. PS. Jest tam nawet numer telefonu do Pani Izy.
Pozdrav
nikiel
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 05.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) nikiel » 10.05.2011 00:35

Nobody's Driving napisał(a): Czy zostało jeszcze dużo tego cholerstwa? Jakie są szanse na rozbicie sie "na dziko" na jakimś polu gdzieś po drodze w Bośni? Czy istnieje jakieś duże niebezpieczeństwo ?


kulka53 napisał(a):Tereny wciąż zaminowane z reguły są oznaczone tabliczkami które łatwo zauważyć i tam lepiej w las czy łąkę nie wchodzić. Ale z pewnością bez najmniejszego problemu znajdziesz sobie odpowiednie miejsce do rozbicia namiotu na dziko bo wzdłuż głównych dróg tych terenów wcale nie ma aż tak dużo.


NIC BARDZIEJ MYLNEGO W BiH nadal jest bardzo dużo min i raczej nie radziłbym rozbijać się na dziko. Wiem co mówię - pracowałem tam ponad rok. Oczywiście nie popadajmy w ogłupienie, że przejeżdżając głównymi drogami jest jakieś zagrożenie minowe. Nie. Poniżej link do oficjalnej stronki z mapkami (orientacyjnymi) świadomości i zagrożenia minowego
http://www.mine.ba/index.aspx?PID=5

oraz trochę informacji o problemie minowym w BiH

http://www.mine.ba/?PID=3&RID=56

Mam nadzieję, że swoim postem nie zasialem niepotrzebnego zamętu, i osoby nie zrezygnuja ze zwiedzania tego pięknego kraju. Jednak trzeba mieć świadomość zagrożeń mogących wystąpić gdy się ich samemu szuka. Pozdrawiam
livelin
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 16.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) livelin » 16.05.2011 22:10

Witam,
Pozwolę się podpiąć pod ten temat.

Mam ogromną prośbę do osób, które znajdują się teraz w Bośni. Chodzi o małą przysługę a mianowicie o wysłanie kartki stamtąd :) Oczywiście pokryję wszelkie koszty z tym związane.

Pozdrawiam! :)
benito5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 387
Dołączył(a): 01.11.2010
do livelin

Nieprzeczytany postnapisał(a) benito5 » 19.05.2011 16:29

Witaj livelin
W BIH będę w połowie sierpnia - mogę Ci wysłać pocztówkę :)

GRATIS !!! :wink:
livelin
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 16.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) livelin » 21.05.2011 06:04

Dziękuję za odzew :)

Można tu wysyłać wiadomości na priv?

Pozdrawiam!
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 21.05.2011 14:44

livelin napisał(a):Można tu wysyłać wiadomości na priv?


Nie.
benito5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 387
Dołączył(a): 01.11.2010
do livelin

Nieprzeczytany postnapisał(a) benito5 » 22.05.2011 20:49

Witaj livelin :wink:
Mój mail

adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl

Pozdrawiam serdecznie :D
aśkaj
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 26
Dołączył(a): 13.01.2010
przejazd prez BiH

Nieprzeczytany postnapisał(a) aśkaj » 05.07.2011 23:16

witam,

Trochę o BiH - relacja

Cel - Počitelj , Mostar
przejazd:
Split- autocesta - kierunek Vrgorac - Libuski - Capljina -Mostar
Mostar - Jablanica- Jajce-Banja Luka - Gradiska

Na przejściu granicznym jedyne pytanie - macie zielona kartę? ...potem luknięcie w paszporty i w drogę.
Paliwo 2,30 - 2,35 KM (na początek lipca 2011 , 1KM =1,95 Euro), na forum odradzono tankowanie więc nie skorzystaliśmy i dojechaliśmy bez problemu na granicy chorwackiej.

Nawierzchnia na większości odcinków do przyjęcia, w miastach gorsza,łatana. W miastach i wioskach słabe oznaczenia kierunków, przejazd w niedzielę powoduje że jest się zdanym na siebie - brak tubylców , puste ulice , nawigacja zagubiona gdzieś w przestrzeni ;)

Počitelj - tuż przy głównej drodze, trudno nie trafić , parking niepłatny , można starówkę obejrzeć w 15-30min. Warto zajrzeć.

Mostar - piękna klimatyczna starówka, warto poszukać obiektu o nazwie Krvi Most w lewobrzeżnej części miasta ,za słynnym Starym Mostem , bajeczna architektura małych restauracyjek i hoteli szczególnie w oświetleniu nocnym.

Na każdym kroku widać zniszczenia wojenne , podkreślane dodatkowo przez mieszkańców (muzeum wojny ,pamiątki wojenne, filmy ukazujące zburzenie mostu z poruszającym podkładem muzycznym - również w sprzedaży itp) tubylcy smutni , przygnębieni ,mrukliwi ...w porównaniu z radosnymi chorwatami.

Wyjazd z Mostaru słabo oznaczony , trasa Mostar-Jablanica -przepiękna widokowo . Turkusowe wody Naretwy , wysokie góry , tunele , wiadukty,szmaragdowe jeziorka - klimat podkreśla bałkańska muza płynąca z radia Kalman
http://www.kalmanradio.ba/index.php?opt ... &Itemid=12 - POLECAM wrażenia niezapomniane.

Walute mozna wymienic w bankach lub na poczcie , problem w tym że banki w sobote czynne tylko do 13.00...całe szczęście że poczta do 18.00 (lewobrzezna część starówki )....bo nie kupilibysmy chleba. Na kramach można płacić kunami , eurosami lub Km-mi (bosanska marka = konvertybilna marka) w niektórych supermarketach eurosami ale "pekary" ( piekarnie) to juz tylko Km-my...więc uwaga.

Jablanica - Jajce góry nieco niższe , droga nadal kręta , prędkość na całej trasie 50-80km/h . Jeśli uda sie wyprzedzić tzw. dziady które króluja w BiH, liczne zakręty nie pozwalają rozwinąć prędkości....a właściwie nie tylko zakręty ...naliczyłam około 16 patroli policyjnych na trasie...stoją w każdej wsi i miasteczku , kilka spotkaliśmy również poza miastami ,więc trzeba nastawić się na przejazd krajoznawczy i uzbroić w cierpliwość delektując się tamtejszym klimatem;)

Przed Banja Luką mieliśmy już serdecznie dosyć , trasa Mostar-Gradiska (255km) zajeła nam ..... uwaga...... 4h 50min !!! rekord rekordów...ale szczerze mówiąc zrobimy to kiedyś jeszcze raz ;) Na granicy korek ok.40 minutowy , ale to chorwaci wstrzymują ruch nie bośniacy.

Gdy wjechaliśmy do chorwacji poczuliśmy sie jak w domu , bezpiecznie i komfortowo - "witaj cywilizacjo " krzyknełam i nareszcie na liczniku zobaczyłam 180km/h.

BiH to kraj wielu kultur i religii i to w nim jest najbardziej interesujące , warto przyglądać się cmentarzom i kościołom , południowa część kraju to kościoły katolickie i meczety , północna opanowana jest przez prawosławnych serbów wraz z ich cerkwiami co widać wyraźnie podczas przejazdu . BiH to właściwie pusty , smutny ,słabo zagospodarowany kraj i niestety brudny , przepiękne jeziorka momentami przykryte sa grubą warstwą śmieci , parkingi (małe zatoczki przy drodze) śmierdzą i są również mocno zaśmiecone ,więc lepiej się nie zatrzymywać.

Mimo wszystko po komercyjnej europie i coraz bardziej turystycznej chorwacji warto znaleźć się na chwile w kraju takim jak Bośnia i Hercegowina....kraju prawdziwym i autentycznym...kraju który uczy pokory....kraju w którym na trasie nie spotkaliśmy ani jednego polskiego samochodu:)

Mimo wszystko polecam !

srdačan pozdrav
aśkaj
arekwol
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 22.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwol » 11.07.2011 20:10

1KM=2,02 zł tj.ok 0,5EUR
1 litr paliwa to ok.4,5 zł
szablasty
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 19.03.2008
BiH

Nieprzeczytany postnapisał(a) szablasty » 20.07.2011 10:02

Bród, smród, nędza i ubóstwo. Szczerze odradzam przejazd przez BiH a w szczególności kąpiel w Neretwie która z szosy wygląda kapitalnie z bliska jednak dostosowuje się do wszechobecnego w BiH syfu. Ja rozumiem, że to i tamto, ale żeby tak syfić na każdym kroku we własnym kraju to jest barbarzyństwo. Jedyne co polecam, to zakup owoców od sprzedawców stojących przy drodze (ja kupiłem za Mostarem w kierunku Sarajewa), rewelacja-takich melonów nigdy nawet nie widziałem nie wspominając o ich smaku i aromacie. Reasumując, dla Medjugore, przełomu Neretwy( z okien samochodu) i owoców absolutnie nie warto wybierać trasy tranzytowej przez BiH.
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007
Re: BiH

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 20.07.2011 11:10

szablasty napisał(a):Bród, smród, nędza i ubóstwo. Szczerze odradzam przejazd przez BiH a w szczególności kąpiel w Neretwie która z szosy wygląda kapitalnie z bliska jednak dostosowuje się do wszechobecnego w BiH syfu. Ja rozumiem, że to i tamto, ale żeby tak syfić na każdym kroku we własnym kraju to jest barbarzyństwo. Jedyne co polecam, to zakup owoców od sprzedawców stojących przy drodze (ja kupiłem za Mostarem w kierunku Sarajewa), rewelacja-takich melonów nigdy nawet nie widziałem nie wspominając o ich smaku i aromacie. Reasumując, dla Medjugore, przełomu Neretwy( z okien samochodu) i owoców absolutnie nie warto wybierać trasy tranzytowej przez BiH.


Kolege to chyba na spadochronie zrzucili prosto z Monako. I nie miał okazji widziec prawdziwego bródu, syfu i nędzy. Jadac przaz Banja Luka w strone Mostaru bylem zaskoczony skad tyle nowych domow w czesci serbskiej. Z przemytu? Jak na biedny kraj, ktory doswiadczyl takiej wojny to nie jest tak zle. Albania czy Bułgaria wygladaja gorzej.
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009
Re: BiH

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 20.07.2011 11:27

szablasty napisał(a):Bród, smród, nędza i ubóstwo...


Wybieram się w tym roku właśnie m.in. do BiH.
Byłem tam (niestety) tylko 1 dzień 2 lata temu (Mostar, Kravica, Pocitejl)
i byłem zachwycony KRAJOBRAZEM, zabytkami jak i odmienną kulturą.

Jakoś nie miałem czasu zwracać uwagi na bród, smrodu nie czułem, a nędza i ubóstwo też mnie jakoś nie koliły w oczy.

Warszawa po wojnie też pewnie nie wyglądała super. Nie zapominaj, że ten kraj najmocniej oberwał zarówno od sąsiadów z zachodu (CRO) i wschodu (SRB). Więc miej trochę szacunku dla jego mieszkańców.

Owszem - nie każdemu musi się BiH podobać i ma do tego prawo.
Ja jednak zostanę w grupie tych, którym podoba się tej kraj.

Pozdrawiam.
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 20.07.2011 17:29

Ja w BiH byłem 2 razy i troszkę więcej niż przejazdem. Odczucia mam DEFINITYWNIE inne. Brudno? Hmm... nie brudniej niż w Grecji. Minie parę lat i będzie czyściej... Uważam, że jest wiele pięknych miejsc nie koniecznie jednak są to te widoczne z trasy... Ja bardzo miło wspominam kąpiel w jeziorze Jablanickim, Mostar i wiele innych miejsc do których na pewno wrócę.
Pozdrawiam
pelkin1971
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 157
Dołączył(a): 28.01.2011
Re: BiH

Nieprzeczytany postnapisał(a) pelkin1971 » 20.07.2011 18:22

szablasty napisał(a):Bród, smród, nędza i ubóstwo. Szczerze odradzam przejazd przez BiH a w szczególności kąpiel w Neretwie która z szosy wygląda kapitalnie z bliska jednak dostosowuje się do wszechobecnego w BiH syfu. Ja rozumiem, że to i tamto, ale żeby tak syfić na każdym kroku we własnym kraju to jest barbarzyństwo. Jedyne co polecam, to zakup owoców od sprzedawców stojących przy drodze (ja kupiłem za Mostarem w kierunku Sarajewa), rewelacja-takich melonów nigdy nawet nie widziałem nie wspominając o ich smaku i aromacie. Reasumując, dla Medjugore, przełomu Neretwy( z okien samochodu) i owoców absolutnie nie warto wybierać trasy tranzytowej przez BiH.


Jak chcesz zobaczyć smród i zasrane chodniki to przejdź się rano po Łazarzu albo Wildzie :D Nie trzeba tak daleko jechać, tracić czas i pieniądze żeby takie rzeczy zobaczyć.
A Bośnia naprawdę ma piękne miejsca które warto zobaczyć
mwxx
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 75
Dołączył(a): 13.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) mwxx » 20.07.2011 20:06

witam :D
wracałem z Albanii przez BiH i mogę powiedzieć, ze to piękny kraj
oczywiście wystarczy jechać przepisowo i nie ma problemu mimo faktycznie licznych patroli
zwiedziłem Mostar i Sarajevo, które tak mnie urzekło, ze zatrzymałem się tam na dwa dni

Crayfish, polecam Sarajevo, wspaniałe miasto tak inne kulturowa zwłaszcza dla nas, liczne meczety i klimat na handlowej starówce, i te ślady po pociskach w kazdej bramie gdzie widać i czuć historię
z pewnością jeszcze tam wrócę, niesamowicie klimatyczne miasto

pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
BOŚNIA i HERCEGOWINA - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone