Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Beskidy.

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 25.06.2012 13:52

Interseal napisał(a):Witam.
Zapowiada się ciekawie.
Sporo jak na jeden, choć długi czerwcowy i pogodny dzień.

Cześć Mariusz.
Oj tak, sporo... Dzisiaj czuję tę wycieczkę w nogach ;) Ale pięknie było!

Wracając wczoraj z Korbielowa, patrzyłam na Magurkę, bo tam mnie jeszcze nie było. Trzeba będzie kiedyś zaliczyć i ten szlak :)

Pozdrawiam :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 25.06.2012 14:42

24 czerwca (niedziela): Korbielów-Kamienna - Hala Miziowa - Pilsko (1557) - Palenica - Hala Rysianka - Romanka (1366) - Sopotnia Wielka - Przełęcz Przysłopy - Korbielów. Ciąg dalszy

Na Pilsko idziemy z Hali Miziowej żółtym szlakiem. Według mapy to 25 minut, według czasu na tabliczce - pół godziny. I raczej nie da się tego zrobić szybciej, bo my szliśmy bardzo szybko i wyszło nam coś koło tego.

Pędzący przodem przewodnik wycieczki ;):

Obrazek

Na początku szłam tuż za nim, później zostałam trochę z tyłu... Stwierdziłam, że z moją kondycją nie jest najlepiej. Za dużo ostatnio jeżdżę samochodem, za mało chodzę ;)

Mimo pędu pod górę, udało mi się strzelić kilka fotek. Bo jak tu nie focić takich widoków? :D:

Obrazek

Babia Góra w roli głównej:

Obrazek

Szczyt już niedaleko:

Obrazek

Jesteśmy!:

Obrazek

Tuż obok tabliczek ze szlakami znajduje się ołtarz polowy:

Obrazek

Widoczność nieco nas rozczarowuje... :?
Widok na Jezioro Orawskie i Niskie Tatry w tle:

Obrazek

Widać też zarysy Wielkiego Chocza:

Obrazek

Bo to chyba ten dumny szczyt rysuje się w oddali :?:

I jeszcze Babia Góra, po raz kolejny:

Obrazek

Jednak w ciągu dnia widoczność znacznie się poprawi i jeszcze będziemy mogli podziwiać piękne widoki o zobaczyć więcej niż teraz :)

Na szczycie Pilska, mimo wczesnej pory (jest dopiero 11:00), dużo ludzi - sporo Słowaków i wycieczka pracowników Politechniki Śląskiej z Gliwic :)

Obrazek

Spotykam znajomych, których nie widziałam od ładnych paru lat. Wygląda na to, że łatwiej spotkać się w górach niż w rodzinnym mieście ;)

Po krótkim pobycie na Pilsku ruszamy dalej. Po drodze ustaliliśmy, że zrobimy pętelkę, idąc przez Rysiankę i Romankę. Ambitny plan, więc nie ma co zwlekać.
Schodzimy ze szczytu:

Obrazek

Szlakiem granicznym, początkowo niebieskim, później czerwono-niebieskim, ruszamy w stronę Rysianki. Mijamy wyciągi orczykowe z Hali Miziowej:

Obrazek

Obrazek

Pilsko pozostaje wspomnieniem:

Obrazek

Przed nami nowa przygoda! :D

:papa:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 25.06.2012 15:06

Witam ponownie.

Nic nie wspominasz o utrudnieniach na żółtym szlaku, więc rozumiem, że kosodrzewina przetrzebiona i można normalnie przejść.

Przypomniało mi się, że kiedyś (2004 rok) wchodziłem na szczyt z Miziowej. Była to zima 2004 roku. Super sprawa, choć widoki były kiepskie, a zmarzły śnieg często nie trzymał i zapadałem się po pas.
Zjazd na czterech literach na Miziową wynagrodził wszystko... ot takie tam wspomnienia.

Co do długodystansowego łazikowania, to ja mogę sobie iść i iść i iść... ale własnym tempem. Wczoraj dopasowując się do najsłabszego z uczestników już po dwóch godzinach drobienia i przystawania nogi właziły mi za przeproszeniem w dupę.
Podobnie, gdy przychodzi mi kogoś gonić :wink:

Pozdrawiam.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 25.06.2012 15:34

Interseal napisał(a):Nic nie wspominasz o utrudnieniach na żółtym szlaku, więc rozumiem, że kosodrzewina przetrzebiona i można normalnie przejść.

Żadnych utrudnień nie było. Ścieżka wąska, ale przechodziło się bez problemu.

Interseal napisał(a):Co do długodystansowego łazikowania, to ja mogę sobie iść i iść i iść... ale własnym tempem. Wczoraj dopasowując się do najsłabszego z uczestników już po dwóch godzinach drobienia i przystawania nogi właziły mi za przeproszeniem w dupę.
Podobnie, gdy przychodzi mi kogoś gonić :wink:

Ja potraktowałam to trochę ambicjonalnie - starałam się dorównać szybkością ;) Ale później już odpuściłam i szłam swoim tempem. Nikt na nikogo nie czekał, zatrzymywaliśmy się co jakiś czas na łyk wody lub na dłużej - na jakąś przekąskę i wtedy się spotykaliśmy.

Masz rację, dopasowywanie tempa do kogoś innego na dłuższą metę nie ma sensu.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 25.06.2012 15:37

Tak się wpatruję i, na ostatnim zdjęciu, to albo mucha ci przed obiektyw wleciała (w co wątpię, bo skąd tam mucha?), albo mamy dowód, że nawet UFO sobie do nas na góry popatrzeć przylatuje (w co nie wątpię, bo tak tam ładnie).

Pozdrawiam :D
Aguha
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 875
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aguha » 25.06.2012 20:08

Jestem z Wami, kiedyś też tam łaziłam, ale to było w zeszłym wieku :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 25.06.2012 22:04

weldon napisał(a):Tak się wpatruję i, na ostatnim zdjęciu, to albo mucha ci przed obiektyw wleciała (w co wątpię, bo skąd tam mucha?), albo mamy dowód, że nawet UFO sobie do nas na góry popatrzeć przylatuje (w co nie wątpię, bo tak tam ładnie).

Tak jak mówisz, co by tam miała robić mucha? To musiało być UFO :D


Aguha napisał(a):Jestem z Wami, kiedyś też tam łaziłam, ale to było w zeszłym wieku :)

Zeszły wiek był przecież niedawno :D Całkiem dużo z niego pamiętam ;)
grek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 165
Dołączył(a): 14.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) grek » 26.06.2012 11:03

Maslinka,
tym razem nie będę przynudzał i pisał po raz kolejny o Twojej świetnej relacji :)
Na taką pętlę lepszym punktem wypadowym jest Sopotnia i okolice wodospadu (taką trasę swego czasu zrealizowałem). Przynajmniej oszczędzilibyście sobie podejście pod przełęcz Przysłop.
Z podejścia na Pilsko polecam jednak czarny szlak, zdecydowanie krótszy, paradoksalnie łatwiejszy, z tego względu, że nie trzeba uważać na korzenie i głazy, których od groma jest na żółtym.
W październiku byłem na Pilsku i pogodę miałem zdecydowanie ładniejszą.
link do wyprawy: https://picasaweb.google.com/PrestoGrze ... ilsko1557m
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.06.2012 14:02

Witaj, Grek :)

grek napisał(a):Na taką pętlę lepszym punktem wypadowym jest Sopotnia i okolice wodospadu (taką trasę swego czasu zrealizowałem). Przynajmniej oszczędzilibyście sobie podejście pod przełęcz Przysłop.

Tak, tylko my zupełnie nie mieliśmy w planach takiej pętelki. Myśleliśmy tylko o Pilsku, reszta wyszła po drodze. Bo skoro jechaliśmy tak daleko i wstaliśmy tak wcześnie ;), należało wykorzystać dzień maksymalnie :D

A podejście na Przysłop było dla mnie najbardziej mozolne z całej wycieczki. Niby to niewysoko, ale pod koniec dnia, mając sporo kilometrów w nogach, kosztowało mnie sporo wysiłku :?


grek napisał(a):Z podejścia na Pilsko polecam jednak czarny szlak, zdecydowanie krótszy, paradoksalnie łatwiejszy, z tego względu, że nie trzeba uważać na korzenie i głazy, których od groma jest na żółtym.

Wiem, że czarny krótszy, ale już nim szliśmy - w 2006 roku. Teraz celowo wybraliśmy żółty.


grek napisał(a):W październiku byłem na Pilsku i pogodę miałem zdecydowanie ładniejszą.
link do wyprawy: https://picasaweb.google.com/PrestoGrze ... ilsko1557m

Piękne, jesienne zdjęcia; ładniejsze od moich :D Latem nie ma niestety takiej przejrzystości powietrza :?

Pozdrawiam :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.06.2012 14:51

24 czerwca (niedziela): Korbielów-Kamienna - Hala Miziowa - Pilsko (1557) - Palenica - Hala Rysianka - Romanka (1366) - Sopotnia Wielka - Przełęcz Przysłopy - Korbielów. Ciąg dalszy

Szlak w kierunku Rysianki początkowo wiedzie lekko w dół, wśród paproci i borowinek:

Obrazek

Za miesiąc będzie tu fioletowo od jagód. Ale wtedy nie zrobilibyśmy zbyt długiej trasy, bo pewnie głównie bym siedziała i jadła :lol:

Wkrótce zaczyna się robić coraz bardziej widokowo:

Obrazek

Zaczynamy się wspinać na Palenicę:

Obrazek

na szczycie której robimy krótką przerwę na łyk wody.

Po chwili ruszamy dalej. Przed nami "zieloność":

Obrazek

Za nami Pilsko:

Obrazek

Szlak obfituje w takie atrakcje jak drewniane kładki:

Obrazek

Zaczyna się podejście na Rysiankę:

Obrazek

Słońce wyłania się zza chmur i daje nam trochę popalić. Ale dzięki temu jest piękniej :) Widać nawet Małą Fatrę:

Obrazek

i oczywiście Pilsko:

Obrazek

Na Rysiankę zmierzają nie tylko piesi turyści:

Obrazek

Schronisko już niedaleko:

Obrazek

Rzut oka za siebie - piękna panorama:

Obrazek

(Zdjęcie tego niestety nie oddaje...)

I ponownie Pilsko:

Obrazek

Docieramy do schroniska:

Obrazek

Obrazek

Siadamy przed budynkiem i pałaszujemy nasze zapasy. Sprzed schroniska roztacza się piękny widok:

Obrazek

Mogłabym tak siedzieć i siedzieć. Ale trzeba iść dalej, bo przed nami jeszcze daleka droga...

:papa:
Aguha
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 875
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aguha » 26.06.2012 20:14

maslinka napisał(a):Za miesiąc będzie tu fioletowo od jagód. Ale wtedy nie zrobilibyśmy zbyt długiej trasy, bo pewnie głównie bym siedziała i jadła


:lol: mi się wydawało, że wyzbierałam wszystkie jagody zanim usiadłam dupskiem w samym środku jagodziska, jak wstałam, to się wydało, że się baaardzo myliłam :lol:

Rysiankę wspominam z czułością, ech kiedy to było.... ojtamojtam zaledwie 18 lat temu :lol:
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 26.06.2012 21:09

maslinka napisał(a):...Mogłabym tak siedzieć i siedzieć. Ale trzeba iść dalej, bo przed nami jeszcze daleka droga...

Byłem tam ostatnio jakieś 4 lata temu. Spędziłem dużą część przepięknej wrześniowej nocy na polance powyżej schroniska. Dlaczego? Bo do i od tamtej nocy nie widziałem jeszcze tak nieskazitelnie czystego nieba i tak wyraźnego widoku gwiazd.

Mogłem tak leżeć i leżeć. A przed oczami tak daleka gwiaździsta Droga...

:)
poljako_poljako
Croentuzjasta
Posty: 197
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) poljako_poljako » 26.06.2012 22:00

Maslinka! Pozdrawiam serdecznie. Swojskie klimaty zawsze w cenie, niezależnie czy Hvar czy Pilsko. :-)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 26.06.2012 22:22

maslinka napisał(a):
Mogłabym tak siedzieć i siedzieć. Ale trzeba iść dalej, bo przed nami jeszcze daleka droga...

:papa:


Jak to daleka droga ....??? JESZCZE???!?!

Tyle łażenia w jeden dzień, podziwiam kondycję Koleżanko Maslinko...
pozazdrościć zdrowia i zacięcia, podziwiam ;) :)

(zaleciało troche stylem Darka, ale co zrobić ... lubię ten styl :))
Paweł BB
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 95
Dołączył(a): 15.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Paweł BB » 26.06.2012 23:47

jak zwykle fajne fotki i piękne widoki....
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska

cron
Beskidy. - strona 37
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone