Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Beskidy.

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.09.2020 18:13

Nefer napisał(a):Jestem ciekaw, gdzie tym razem zawędrowaliście. :wink:

Zaraz się okaże ;)

12 września (sobota): Lipowa (Ostre) - Magurka Radziechowska (1108 m) - Magurka Wiślańska (1140 m) - Gawlasi (1076 m) - Zielony Kopiec (1152 m) - Dolina Zimnika - Lipowa (Ostre); część pierwsza

Skoro napisałam, gdzie wejdziemy, od razu wkleję też mapkę :):

Magurka (Custom).png


Kolejne łazikowanie w Beskidzie Śląskim zaczniemy w okolicach Twardorzeczki, a dokładniej w miejscowości Lipowa, choć w zasadzie było to już Ostre. Na początku trochę asfaltujemy przez wieś, po czym wchodzimy na zielony szlak, z którego dobrze widać Skrzyczne:

IMG_6123 (Custom).JPG


"Do tyłu" mamy natomiast widok na Babią:

IMG_6130 (Custom).JPG


Szlak wchodzi w las i na tym odcinku jest trochę nudny. Mijamy mnóstwo grzybiarzy z pełnymi koszykami.

Po jakiejś godzinie wychodzimy na polanę:

IMG_6143 (Custom).JPG


z której znowu widać Królową Beskidów:

IMG_6151 (Custom).JPG

IMG_6152 (Custom).JPG


Widoczność, niestety, nie jest dzisiaj najlepsza.

Trawersując Muronkę (1017 m), wpatrujemy się w Skrzyczne:

IMG_6157 (Custom).JPG


Zbliżenie na schronisko:

IMG_6164 (Custom).JPG


Dalej otwiera się widok na Jezioro Żywieckie:

IMG_6190 (Custom).JPG

IMG_6189 (Custom).JPG


Wkrótce zdobywamy pierwszy dzisiaj szczyt - Magurkę Radziechowską (1108 m):

IMG_6196 (Custom).JPG


Koniecznie musimy zregenerować siły przy pomocy czegoś czeskiego ;):

IMG_6202 (Custom).JPG


Są tu świetne skałki, niektóre dość wysokie ;):

IMG_6224 (Custom).JPG


Spokojnie, nie chciałam skakać 8)

Skaliście jest również dalej na szlaku:

IMG_6238 (Custom).JPG

IMG_6246 (Custom).JPG


Jesteśmy na grzbiecie, więc idzie się wygodnie:

IMG_6258 (Custom).JPG


Jest też bardzo widokowo:

IMG_6243 (Custom).JPG


Zrudziałe borowinki:

IMG_6265 (Custom).JPG


i wiatrołomy:

IMG_6266 (Custom).JPG


Przed nami Magurka Wiślańska, Gawlasi i Zielony Kopiec, ale o tym następnym razem :D

C.d.n.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 26.09.2020 20:12

Ładne te niektóre skałki, miło wędrować w takich okolicznościach przyrody :).
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.09.2020 21:21

Nefer napisał(a):Ładne te niektóre skałki, miło wędrować w takich okolicznościach przyrody :).

Te okolice obfitują w skałki. A zmierzamy w stronę Malinowskiej Skały ;)
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 26.09.2020 22:00

Już dobrych parę lat minęło, jak byłem na Malinowskiej :wink:.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.09.2020 22:30

Nefer napisał(a):Już dobrych parę lat minęło, jak byłem na Malinowskiej :wink:.

Mnie parę lat temu zaskoczył fakt, że Malinowska to teraz świetny punkt widokowy. Kiedyś szczyt był zalesiony, ale wiatry dokonały tam dużego spostuszenia :?
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 26.09.2020 22:38

Moje rejony z czerwcowego urlopu :hearts: Dużo pozytywów słyszałam o tej Malinowskiej Skale, trzeba się będzie kiedyś wybrać :)
ACandrzej
Cromaniak
Posty: 1401
Dołączył(a): 17.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ACandrzej » 27.09.2020 09:00

maslinka napisał(a):
Nefer napisał(a):Już dobrych parę lat minęło, jak byłem na Malinowskiej :wink:.

Mnie parę lat temu zaskoczył fakt, że Malinowska to teraz świetny punkt widokowy. Kiedyś szczyt był zalesiony, ale wiatry dokonały tam dużego spostuszenia :?

Ja na Malinowskiej byłem jeszcze za Gierka i z tego co pomiętam to widoki były. Widocznie później zarosło. A swoją drogą takie wędrowanie wśród skałek wygląda na bardzo atrakcyjne i jak widać tłumów chyba nie było, co tego lata w górach rzadko się zdarza.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 27.09.2020 11:18

ruzica napisał(a):Moje rejony z czerwcowego urlopu :hearts: Dużo pozytywów słyszałam o tej Malinowskiej Skale, trzeba się będzie kiedyś wybrać :)

Na Malinowskiej byliśmy ostatnio w listopadzie 2017. Tak to wtedy wyglądało :D:

2017-11-04-15h12m47 (Custom).JPG

2017-11-04-15h20m31 (Custom).JPG

2017-11-04-15h23m21 (Custom).JPG

2017-11-04-15h24m00 (Custom).JPG

2017-11-04-15h26m23 (Custom).JPG


Polecam!

ACandrzej napisał(a):A swoją drogą takie wędrowanie wśród skałek wygląda na bardzo atrakcyjne i jak widać tłumów chyba nie było, co tego lata w górach rzadko się zdarza.

Było bardzo niewielu turystów. Większość poszła na Baranią ;) W tym roku staramy się wybierać mało uczęszczane szlaki.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 27.09.2020 14:26

12 września (sobota): Lipowa (Ostre) - Magurka Radziechowska (1108 m) - Magurka Wiślańska (1140 m) - Gawlasi (1076 m) - Zielony Kopiec (1152 m) - Dolina Zimnika - Lipowa (Ostre); część druga

W poprzedniej części pisałam, że grzbietem idzie się bardzo przyjemnie. Poprawka: szłoby się, gdyby nie roje much, które nas dopadają. Nie wiem, czy to są muchy, czy jakieś "latające mrówki", bo łazi toto też po ziemi :roll: Pojawiają się na niektórych odcinkach, a po chwili ich nie ma...
Jest to niekomfortowe, ale też trochę śmieszne, jak widzi się turystów nerwowo machających rękami wokół twarzy i nie tylko :lol: My też tak wyglądamy :mrgreen:

Z tego powodu szybko pstrykam zdjęcie tablicy na Magurce Wiślańskiej:

IMG_6272 (Custom).JPG


i biegniemy dalej. W lewo szlak odbija na Baranią i tam zmierza duża część ludzi.

IMG_6273 (Custom).JPG


Owady na chwilę odpuszczają, można zrobić zdjęcie. Spojrzenie za siebie:

IMG_6277 (Custom).JPG


Słońce wyszło, więc pstrykam widok w stronę Jeziora Żywieckiego:

IMG_6280 (Custom).JPG

IMG_6279 (Custom).JPG


Nawet nie wiem, kiedy mijamy Gawlasi. (Znowu owady :evil:) Szczyt jest tam, gdzie stoi ten pan ;):

IMG_6289 (Custom).JPG


W okolicy Zielonego Kopca robimy sobie drugi popas; tym razem z wodą mineralną ;):

IMG_6294 (Custom).JPG


Widoki:

IMG_6295 (Custom).JPG


Ledwo widoczna Babia Góra:

IMG_6297 (Custom).JPG


Wiatrołomy i Skrzyczne:

IMG_6308 (Custom).JPG


Idziemy w stronę Malinowskiej Skały:

IMG_6317 (Custom).JPG


Tutaj dobrze widać dość strome podejście na szczyt:

IMG_6312 (Custom).JPG


My jednak w 1/3 tego podejścia odbijamy na żółty szlak:

IMG_6327 (Custom).JPG


który zaprowadzi nas z powrotem do Lipowej (Ostrego), przez Dolinę Zimnika.

Chwilę zastanawialiśmy się, czy nie pójść na Malinowską, a nawet na Skrzyczne, z którego bezpośrednio zeszlibyśmy niebieskim szlakiem do naszego samochodu. Byłoby to tylko 3 km więcej... Ostatecznie wygrała chęć zobaczenia Doliny Zimnika ;)

Widać grzbiet, którym szliśmy. Ten kopczyk kamieni na środku to skałki Magurki Radziechowskiej:

IMG_6343 (Custom).JPG


W Dolinie Zimnika, dla zmyły ;), płynie potok Leśnianka. Bardzo sympatyczny :):

IMG_6353 (Custom).JPG

IMG_6374 (Custom).JPG

IMG_6379 (Custom).JPG


Końcówkę szlaku można przejść alsfaltem albo tak, jak my to robimy ;), wzdłuż potoku. Zdecydowanie przyjemniej :)

I tak domykamy pętelkę, której przejście zajęło nam 6 godzin. A przedreptaliśmy 25 km :) Nasz tegoroczny rekord ;), choć w życiu zdarzało nam się przejść więcej ;)
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 27.09.2020 16:17

maslinka napisał(a):
Nefer napisał(a):Już dobrych parę lat minęło, jak byłem na Malinowskiej :wink:.

Mnie parę lat temu zaskoczył fakt, że Malinowska to teraz świetny punkt widokowy. Kiedyś szczyt był zalesiony, ale wiatry dokonały tam dużego spostuszenia :?

Faktycznie, ja na Malinowskiej byłem dwa razy i za pierwszym razem była mocniej zarośnięta niż za drugim razem.
Ural
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2987
Dołączył(a): 13.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 27.09.2020 16:29

Piękne są Beskidy. Zazdroszczę ich bliskości.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 27.09.2020 20:04

Nefer napisał(a):
maslinka napisał(a):
Nefer napisał(a):Już dobrych parę lat minęło, jak byłem na Malinowskiej :wink:.

Mnie parę lat temu zaskoczył fakt, że Malinowska to teraz świetny punkt widokowy. Kiedyś szczyt był zalesiony, ale wiatry dokonały tam dużego spostuszenia :?

Faktycznie, ja na Malinowskiej byłem dwa razy i za pierwszym razem była mocniej zarośnięta niż za drugim razem.

Podobnie jest z Baranią Górą. Byłam tam w ósmej klasie, czyli bardzo dawno temu :lol: A jak zobaczyłam ostatnio zdjęcia w internecie, pomyślałam: "Gdzie się podziały drzewa :?:" Teraz jest tam bardzo widokowo.

Ural napisał(a):Piękne są Beskidy. Zazdroszczę ich bliskości.

Wiem, fajnie mamy z tą bliskością gór :D
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 27.09.2020 22:09

Korniki, opieńka i wiatr zrobiły swoje, dzięki temu szlaki beskidzkie zrobiły się bardziej widokowe ;)
Wychodzą błędy sadzenia lasów świerkowych na tych terenach już od XIX wieku. Teraz w nowych nasadzeniach wracamy do naturalnie tu występujących lasów mieszanych z przewagą buka.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 27.09.2020 22:19

mchrob napisał(a):Wychodzą błędy sadzenia lasów świerkowych na tych terenach już od XIX wieku. Teraz w nowych nasadzeniach wracamy do naturalnie tu występujących lasów mieszanych z przewagą buka.

Mój mąż zawsze to powtarza :)
Buki są fajne, bo dzięki nim można podziwiać "kolory jesieni" 8)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 04.10.2020 12:24

3 października (sobota): Rycerka Górna (Kolonia) - Wielka Racza - Jaworzyna - Przegibek - Rycerka Górna (część pierwsza)

Wczoraj miała być wyjątkowo, zwłaszcza jak na październik, piękna pogoda. Zaplanowaliśmy więc górską wycieczkę. Tym razem Beskid Żywiecki i trasa, którą zrobiliśmy podczas pierwszego górskiego spotkania Cromaniaków. Opisy tamtej wycieczki można poczytać tutaj. Niestety zniknęły zdjęcia...

Pogoda w górach jednak rządzi się swoimi prawami. Nie było tyle słońca, ile się spodziewaliśmy i wiał halny (to akurat wiedzieliśmy). Jednak przetrwaliśmy ;), nie zwiało nas i udało nam się przedreptać aż 26,5 km :D I to w 6 godzin! 8O No dobra, bardziej maszerowaliśmy, niż dreptaliśmy ;)

Na początku - mapa, na której, tym razem, nie bawiłam się w zaznaczanie trasy na kolorowo, bo całą pętelkę dobrze widać:

Racza (Custom).png


Startujemy z Rycerki Górnej (Kolonii) żółtym szlakiem, który jest bardzo przyjemny - widokowy i fajnie nachylony. Jak się wpadnie w rytm, można dziarsko maszerować ;)

Bardzo dobrze mi się dzisiaj idzie. Zdecydowanie lepiej niż latem, kiedy jest gorąco. Dochodzę do wniosku, że jesień jest najlepsza na górskie wędrówki (chyba to już wiedziałam ;)), właśnie ze względu na temperaturę. Można szybciej iść ;)

Chwila przerwy na pozowanie i wystawianie twarzy na nieliczne promienie słońca:

IMG_6497 (Custom).JPG


Wspomniane widoki z żółtego szlaku:

IMG_6502 (Custom).JPG

IMG_6507 (Custom).JPG

IMG_6514 (Custom).JPG


Dojście do schroniska na Wielkiej Raczy:

IMG_6525 (Custom).JPG

IMG_6543 (Custom).JPG


zajmuje nam 1,5 godziny, razem z krótkim popasem po drodze.

W 2012 roku budynek wyglądał tak:

IMG_1239 (Custom).JPG


Bardziej mi się podobał, ale rozumiem, że trzeba było go trochę ocieplić.

Podczas Cromianiackiego spotkania mieliśmy też zdecydowanie lepszą widoczność :? Kilka wspominkowych zdjęć wrzuciłam tutaj.

Dzisiaj widoki prezentują się następująco:

IMG_6540 (Custom).JPG

IMG_6547 (Custom).JPG


Sądziłam, że przy halnym widoczność będzie lepsza, ale może się nie znam.

Dowód, że byłam na szczycie:

IMG_6530 (Custom).JPG


Polsko-słowacko-czeski Krzyż Pojednania ustawiony w 2010 roku z napisem: "Żebyśmy wszyscy stanowili jedno":

IMG_6535 (Custom).JPG


Platforma widokowa:

IMG_6544 (Custom).JPG


jest na tyle niska (i zdecydowanie zbyt zatłoczona), że odpuszczamy sobie wejście. Nie zobaczylibyśmy z niej więcej niż z okolic Krzyża. Dość szybko ewakuujemy się zresztą ze szczytu, bo wiatr urywa głowę.

Czerwonym szlakiem idziemy w stronę Jaworzyny i Kikuli. Po jakimś czasie przysiadamy na popas z moim ulubionym piwem :D:

IMG_6554 (Custom).JPG


Wybieramy miejsce osłonięte od wiatru, choć i tak jest chłodno. Słońce zaczyna się przebijać, kiedy ruszamy w dalszą drogę.

Zatrzymujemy się na pięknej polanie, z której mamy wspaniałą panoramę:

IMG_6568 (Custom).JPG

IMG_6571 (Custom).JPG


Szczyty Małej Fatry, a konkretniej: Wielki Rozsutec i Stoh:

IMG_6573 (Custom).JPG


Charakterystyczny kształt Wielkiego Chocza:

IMG_6574 (Custom).JPG


Sielsko ;):

IMG_6579 (Custom).JPG


Niestety, nie mamy czasu na długie podziwianie widoków. Trzeba maszerować dalej, bo inaczej noc zastanie nas w lesie...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska

cron
Beskidy. - strona 79
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone