Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Apteczka, trójkąty - herezje o wyposażeniu aut ?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
WLODEK40K
Odkrywca
Posty: 66
Dołączył(a): 19.11.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) WLODEK40K » 14.04.2008 22:10

Jestem od 17 lat policjantem i to ruchu drogowego i ani ja, ani żaden z moich kolegów w mojej obecności nie ukarał żadnego kierowcy za brak apteczki czy jej niewłaściwą zawartość. Czy ten przedstawiciel powołał się na konkretny przepis, czy na swoje widzi mi się. Jeżeli któryś policjant w Polsce zapyta mnie o apteczkę........... zaśmieję mu się w oczy.
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 15.04.2008 09:57

To ja się jeszcze wtrącę z orurowaniem samochodu :) Jako, że takowe posiadałam, ale zdjęłam, bo w niektórych krajach UE weszły już przepisy dotyczące homologacji i takich tam )tak jak hak czy gaz trzeba mieć wbite w dowodzie rejestracyjnym?). A gdzie ja się będę tłumaczyć załóżmy Austriakowi, gdzie mam papierek na fabryczne rury z auta rocznik 96, od 3 właściciela? ;) Zdjęłam i mam spokój :) Jeszcze na Allegro sprzedałam za niezły grosz! Hehe Choć przyznać muszę, że niezłe tarany z nich były... Na niektórych kierowców jak znalazł... Ech...
Renatka66
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 306
Dołączył(a): 04.11.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Renatka66 » 15.04.2008 19:09

WLODEK40K napisał(a):Jestem od 17 lat policjantem i to ruchu drogowego i ani ja, ani żaden z moich kolegów w mojej obecności nie ukarał żadnego kierowcy za brak apteczki czy jej niewłaściwą zawartość. Czy ten przedstawiciel powołał się na konkretny przepis, czy na swoje widzi mi się. Jeżeli któryś policjant w Polsce zapyta mnie o apteczkę........... zaśmieję mu się w oczy.

Nareszcie odezwała się osoba kompetentna. Do tej pory tylko było, co będzie gdy...
Ale jestem zawsze dobrej myśli. Nikt mnie nigdy nie zatrzymał, a wożę w samochodzie to co wydaje mi się sensownie potrzebne i nie robię problemów, gdy mam kupić np. kamizelkę za 5 zł. Pozdrawiam.
:D :D
WLODEK40K
Odkrywca
Posty: 66
Dołączył(a): 19.11.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) WLODEK40K » 18.04.2008 09:28

Podsumowując temat apteczek, chcę poinformować wszystkich, że zgodnie z polskimi przepisami apteczki w pojazdach samochodowych nie są wymagane.
Muszą je mieć niektóre pojazdy(m.in. Taxi, autobus)
oz
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 70
Dołączył(a): 22.03.2006
?

Nieprzeczytany postnapisał(a) oz » 18.04.2008 17:26

Ciekawe ........Podaj podstawę prawną ? :?: :?:
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004
Re: ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 18.04.2008 19:17

oz napisał(a):Ciekawe ........Podaj podstawę prawną ? :?: :?:


Przecież:

WLODEK40K napisał(a):Jestem od 17 lat policjantem i to ruchu drogowego ...


czy to nie jest wystarczająca podstawa prawna :?:

:evil:
Użytkownik usunięty
Re: ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.04.2008 20:02

oz napisał(a):Ciekawe ........Podaj podstawę prawną ? :?: :?:

Jak na kierowcę dałeś plame na całego :lol: No chyba, że nie masz prawa jazdy to zwracam honor :wink:

To co Cię tak bardzo interesuje znajdziesz w:
§ 11. 1. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. 2003 nr 32 poz. 262)
WLODEK40K
Odkrywca
Posty: 66
Dołączył(a): 19.11.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) WLODEK40K » 18.04.2008 20:22

Dzięki Piotrek_B za podanie aktu prawnego, a wszystkim zainteresowanym polecam to Rozporządzenie jako lekturę. Tam znajdziecie wszystko co was interesuje odnośnie wyposażenia pojazdu.
Ja Wszystkim gwarantuję, że jeżeli się kiedykolwiek spotkamy na drodze, nie będę się pytał o apteczkę.
Chętnie odpowiem na problemy związane z ruchem drogowym, jeśli macie jakieś wątpliwości, to pytajcie.
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 18.04.2008 20:44

Włodek, wybacz lekką złośliwość z poprzedniego mojego postu, ale problem dyskutowany w tym wątku jest dokładnie odwrotny. Tu dyskutujemy o tym co policja w krajach innych niż Polska może wymagać od kierowcy samochodu zarejestrowanego w Polsce.

To czego policja polska może wymagać od kierowcy auta zarejestrowanego w Polsce wszyscy wiemy (albo powinniśmy wiedzieć). Czego polska policja może wymagać od kierowcy auta zarejestrowanego poza Polską też wiemy (wystarczy przeczytać ten temat od początku).

Nie mamy podstawy prawnej w sprawie wymagań wobec kierowcy polskiego samochodu za granicą, ale zakładamy, że jest analogicznie jak u nas, czyli jeśli nasz policjant nie może ukarać Niemca za brak gaśnicy to tak samo zagraniczny policjant nie powinien wymagać od Polaka posiadania apteczki.
WLODEK40K
Odkrywca
Posty: 66
Dołączył(a): 19.11.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) WLODEK40K » 18.04.2008 21:24

Ja w Polsce nie mam apteczki w samochodzie. Jednak wyjeżdżając za granicę zabieram apteczkę, kamizelki odblaskowe, linkę holowniczą, zapasowe żarówki. Wszystko to niewiele kosztuje, a może się przydać w podróży.
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 18.04.2008 22:02

WLODEK40K napisał(a):Ja w Polsce nie mam apteczki w samochodzie. Jednak wyjeżdżając za granicę zabieram apteczkę, kamizelki odblaskowe, linkę holowniczą, zapasowe żarówki. Wszystko to niewiele kosztuje, a może się przydać w podróży.


Ja też mam apteczkę, kamizelki i linkę, i wcale tej apteczki nie wyjmuję z auta po przekroczeniu polskiej granicy bo w Polsce nie jest wymagana, ale nie o to chodzi w tym temacie. Temat zaczął się od tego, że niemieccy policjanci karali polskich kierowców za to, że nożyczki w apteczce miały nieprzepisową długość, a polscy policjanci Niemców za brak gaśnicy. Polscy kierowcy kupowali apteczki zgodne z niemiecką normą za 5 czy 6 euro, a potem się okazało, że niepotrzebnie.

Problem jest w tym, że w każdym kraju wyposażenie tej przysłowiowej apteczki jest inne i jadąc przez wszystkie kraje Unii Europejskiej musielibyśmy mieć pełny bagażnik rożnych apteczek. A prawda jest taka, że nie musimy mieć żadnej bo nas obowiązują polskie przepisy.

Zrozumcie wreszcie, że nikt nie zabrania Wam wożenia w aucie tego co sami uważacie za potrzebne, jak ktoś ma ochotę to niech wozi wyposażenie karetki reanimacyjnej i nikt mu tego nie zabroni, ale też nikt nie może Was ukarać za "niemanie" tego co nie jest wymagane. A apteczka nie jest wymagana w samochodzie osobowym zarejestrowanym w Polsce. Nawet jak ten samochód jest poza Polską.

Nikt tu nie namawia do wyrzucania apteczek, ale znajomość prawa jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Możecie nawet zapłacić zgranicznemu policjantowi za "niemanie" prezerwatywy w apteczce, ale niech to będzie Wasza decyzja podyktowana prostym "masz bo nie mam czasu", a nie "płacę bo nie wiem, być może on ma rację".

Lepiej znać prawo niż go nie znać. A to co z tą znajomością zrobimy to nasza sprawa. Chcemy zapłacić łapówkę (bo w tym przypadku inaczej tego nie nazwę) i jechać dalej bo nam się spieszy czy wolimy się spierać bo wiemy, że mamy rację (i mamy czas). Wolny wybór.

Jeszcze jedno spostrzeżenie: napisałem dość długi post i teraz z ciekawością będę obserwował kto doczyta do końca zanim odpowie :twisted:
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 18.04.2008 22:33

Pytanie jedno:
na ile spieranie się, opóźni naszą podróż, lub ją przerwie.....
W PRL-u jeżdżenie na światlach jest obowiązkowe, o czym informuja na granicach odpowiednie tablice...
Pytanie jest jedno, czy kolega policjant z forum wlepia mandaty obcokrajowcom, czy "tylko" poucza za 20 juro... 8)
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 18.04.2008 22:34

MorskiPas napisał(a):
WLODEK40K napisał(a):Ja w Polsce nie mam apteczki w samochodzie. Jednak wyjeżdżając za granicę zabieram apteczkę, kamizelki odblaskowe, linkę holowniczą, zapasowe żarówki. Wszystko to niewiele kosztuje, a może się przydać w podróży.


Ja też mam apteczkę, kamizelki i linkę, i wcale tej apteczki nie wyjmuję z auta po przekroczeniu polskiej granicy bo w Polsce nie jest wymagana, ale nie o to chodzi w tym temacie. Temat zaczął się od tego, że niemieccy policjanci karali polskich kierowców za to, że nożyczki w apteczce miały nieprzepisową długość, a polscy policjanci Niemców za brak gaśnicy. Polscy kierowcy kupowali apteczki zgodne z niemiecką normą za 5 czy 6 euro, a potem się okazało, że niepotrzebnie.

Problem jest w tym, że w każdym kraju wyposażenie tej przysłowiowej apteczki jest inne i jadąc przez wszystkie kraje Unii Europejskiej musielibyśmy mieć pełny bagażnik rożnych apteczek. A prawda jest taka, że nie musimy mieć żadnej bo nas obowiązują polskie przepisy.

Zrozumcie wreszcie, że nikt nie zabrania Wam wożenia w aucie tego co sami uważacie za potrzebne, jak ktoś ma ochotę to niech wozi wyposażenie karetki reanimacyjnej i nikt mu tego nie zabroni, ale też nikt nie może Was ukarać za "niemanie" tego co nie jest wymagane. A apteczka nie jest wymagana w samochodzie osobowym zarejestrowanym w Polsce. Nawet jak ten samochód jest poza Polską.

Nikt tu nie namawia do wyrzucania apteczek, ale znajomość prawa jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Możecie nawet zapłacić zgranicznemu policjantowi za "niemanie" prezerwatywy w apteczce, ale niech to będzie Wasza decyzja podyktowana prostym "masz bo nie mam czasu", a nie "płacę bo nie wiem, być może on ma rację".

Lepiej znać prawo niż go nie znać. A to co z tą znajomością zrobimy to nasza sprawa. Chcemy zapłacić łapówkę (bo w tym przypadku inaczej tego nie nazwę) i jechać dalej bo nam się spieszy czy wolimy się spierać bo wiemy, że mamy rację (i mamy czas). Wolny wybór.

Jeszcze jedno spostrzeżenie: napisałem dość długi post i teraz z ciekawością będę obserwował kto doczyta do końca zanim odpowie :twisted:

Odezwała się wyższość bjura nad Morskim Pasem. :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.04.2008 22:39

FUX napisał(a):...Pytanie jest jedno, czy kolega policjant z forum wlepia mandaty obcokrajowcom, czy "tylko" poucza za 20 juro... 8)

Długo nad tym myślałeś :?: :roll: Czy po prostu tak pierd...łeś bez namysłu :?
korfu01
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 181
Dołączył(a): 01.11.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) korfu01 » 18.04.2008 23:20

Poprę kolege MorskiPas bo jak rozumie i się wczytalem ta sama formacja. Co prawda zajmuje sie czym innym ale wyłuszczenie tematu było jasne i obszerne, nawet dla laika -- POPIERAM!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Apteczka, trójkąty - herezje o wyposażeniu aut ? - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone