Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

ANGIELSKI NA WAKACJACH

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013
ANGIELSKI NA WAKACJACH

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 07.02.2016 20:47

Jak tam wasz angielski :?: :?:

Wszyscy porozumiewacie się perfekt w tym języku :?:

Zawsze mam stracha przed wyjazdem ,że trafi mi się taka sytuacja że się nie dogadam np. wypadek samochodowy , choroba .....

Cóż mój angielski jest ........ dość słaby :oops: :oops: :oops:

Niektórzy na pewno mają ze mnie niezły ubaw.

Jakieś słowa pocieszenia ?

Chyba nie każdy jest tu poliglotą :D
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3423
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 07.02.2016 20:59

Spokojnie sobie poradzisz, a przede wszystkim oba języki czyli polski i chorwacki są podobne i naprawdę można się porozumieć i wzajemnie zrozumieć. Jeździmy od paru dobrych lat i zawsze się dogadujemy - trochę po ang. trochę po cro. i trochę po pl.
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 07.02.2016 21:02

damianisko5 napisał(a):Spokojnie sobie poradzisz, a przede wszystkim oba języki czyli polski i chorwacki są podobne i naprawdę można się porozumieć i wzajemnie zrozumieć.


Poza kilkoma słowami jakoś tak coś nie bardzo rozumiem ten chorwacki :(
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 07.02.2016 21:05

travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 07.02.2016 21:07

Janusz Bajcer napisał(a):https://www.cro.pl/akademia-jezyka-chorwackiego-t6150-4740.html#p1687253


Dzięki, ale ja nie o chorwackim tylko o angielskim :mrgreen:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 07.02.2016 21:09

travel napisał(a):
damianisko5 napisał(a):Spokojnie sobie poradzisz, a przede wszystkim oba języki czyli polski i chorwacki są podobne i naprawdę można się porozumieć i wzajemnie zrozumieć.


Poza kilkoma słowami jakoś tak coś nie bardzo rozumiem ten chorwacki :(


Chorwacki nie taki straszny.
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 07.02.2016 21:10

travel napisał(a):Jak tam wasz angielski :?: :?:

Wszyscy porozumiewacie się perfekt w tym języku :?:

Zawsze mam stracha przed wyjazdem ,że trafi mi się taka sytuacja że się nie dogadam np. wypadek samochodowy , choroba .....

Cóż mój angielski jest ........ dość słaby :oops: :oops: :oops:

Niektórzy na pewno mają ze mnie niezły ubaw.

Jakieś słowa pocieszenia ?

Chyba nie każdy jest tu poliglotą :D


Wyjazd do Cro z synem mówiącym po angielsku - uśmiałam się parę razy w sklepach, aptece czy konobie - bo biedak tylko konsternację wzbudzał swoim idealnym angielskim :) i trzeba było szybko przejść na polsko-"chorwacki" :) więc do niczego mu się to tam nie przydało.
Jeśli znasz rosyjski - też dasz radę.
:)
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 07.02.2016 21:23

Ja osobiście po angielsku jakoś tam się dogaduję ale w Chorwacji naprawdę ciężko jest znaleźć sytuację żeby i druga strona nie miała z tym problemu szczególnie jeśli chodzi o starszych chorwatów, którzy wynajmują kwatery czy sprzedają w sklepach. Często właśnie wychodzi łamany angielsko chorwacko polski.
We Włoszech był ten sam problem.
Tak więc różnie to bywa. Osobiście od kilku dni ( tak jak wyżej radził Janusz) korzystam z akademii chorwackiego i mam nadzieję, że do sierpnia coś się poduczę. :wink:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 07.02.2016 21:25

Nie wiem może tylko trafiłam na chorwackich poliglotów ?

Na kempingu po angielsku,
w knajpach po angielsku,
w aptece po angielsku-takiej małej na Murterze ..... aż z wrażenia zapomniałam jak są krople po angielsku (chodziło o takie krople do nosa)
.......i to wszyscy mówią płynnie !

Mój mąż uparcie do każdego mówił po polsku to robili tylko wielkie oczy.

Stracha mam , bo zawsze jeździliśmy córką ,która jakby co służyła jako tłumacz, a tym roku jedziemy sami.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 07.02.2016 21:30

Do wyjazdu chyba kilka miesięcy :?:

No to masz czas zrobić jakiś przyśpieszony kurs nauki angielskiego :oczko_usmiech:
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 07.02.2016 21:54

Czasem znajomość angielskiego nie pomaga. Co z tego, że znam angielski dość dobrze jak parę lat temu mieliśmy wypadek w Bośni to z dwóch policjantów, którzy przyjechali żaden po angielsku nie gadał.
Spokojnie, zawsze mogą pomóc ręce :)
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 07.02.2016 21:59

Janusz Bajcer napisał(a):Do wyjazdu chyba kilka miesięcy :?:

No to masz czas zrobić jakiś przyśpieszony kurs nauki angielskiego :oczko_usmiech:




Ale ja mam lenia

I szukam tutaj pocieszenia :D
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 08.02.2016 01:07

travel napisał(a):
Ale ja mam lenia

I szukam tutaj pocieszenia :D


:D niestety na lenia, nie ma pocieszenia...


p.s im szybciej zaczniesz naukę, tym mniejsza będzie bariera językowa. Kiedyś również mieliśmy podobny dylemat, stąd dodatkowe lekcje, zajęcia, rozmowy, na pewno były dla nas wówczas bardzo satysfakcjonujące.
Fakt, niektórzy Chorwaci posługują się angielskim dość płynnie, zwłaszcza w bankach, sklepach, przychodniach czy restauracjach, ale jak dla mnie to raczej nienaturalnie jest rozmawiać po angielsku ze Słowianami. Jeśli tylko możemy, konwersacja przebiega w języku polskim, oczywiście wyłączając osoby, które zwracają się do nas po angielsku.
heca7
Cromaniak
Posty: 624
Dołączył(a): 03.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) heca7 » 08.02.2016 10:22

To może rozmówki polsko- chorwackie ;)
http://www.travelone.pl/bezdroza/slownik_chorwacja.pdf

Przypomina mi to historię serbskiej pary jaką spotkaliśmy w Grecji w zeszłym roku. Opowiadali jak byli na wycieczce w Oświęcimiu. W Muzeum nie było słuchawek z serbskim więc wzięli polski bo wydawał im się taki podobny. I jak stwierdzili po paru minutach nie rozumieli NIC :D
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 08.02.2016 10:41

majeczka napisał(a):

Fakt, niektórzy Chorwaci posługują się angielskim dość płynnie, zwłaszcza w bankach, sklepach, przychodniach czy restauracjach, ale jak dla mnie to raczej nienaturalnie jest rozmawiać po angielsku ze Słowianami. Jeśli tylko możemy, konwersacja przebiega w języku polskim, oczywiście wyłączając osoby, które zwracają się do nas po angielsku. [/size]


Może niepotrzebnie zwracam się do nich po angielsku .

Uznają wtedy ,że ze mną można tylko po angielsku ?
Następna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone