Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania - spotkania z synami orłów - oraz Kosowo

Nazwa Albanii wywodzi się ze źródeł greckich i rzymskich, nawiązując do koloru białego. Sami Albańczycy używają nazwy Shqipëria, co oznacza Krainę Orłów. Albania jest niewielkim krajem - jej powierzchnia wynosi to niewiele mniej niż powierzchnia województwa wielkopolskiego.
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 16.09.2013 19:30

Mgiełki pierwsza klasa. Będę śledził, tym bardziej że o Albanię w tym roku zahaczyłem. Intensywne przeżycie 8).
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.09.2013 21:01

Interseal napisał(a):Witam.

:P

Interseal napisał(a):Wybrałeś wariant przez Tuzlę.

Boczkiem. ;)
Zwiedziłem ją pobieżnie podczas innego wyjazdu - hercegobośniacko-czarnogórskiego.

Krzychooo napisał(a):Mgiełki pierwsza klasa. Będę śledził, tym bardziej że o Albanię w tym roku zahaczyłem. Intensywne przeżycie 8).

Mam nadzieję, że przeżycie o charakterze pozytywnym. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.09.2013 14:39

Trzymam kurs na Sarajewo. W pobliżu stolicy buro - częsty gość, sarajewski smog. Muszę napełnić bak; na wjeździe do Bośni widziałem ceny około 2,20 marki za litr oleju, później dominowało 2,30. Na peryferiach Sarajewa udaje mi się zatankować za 2,22. Upewniam się, że mogę płacić w euro i że przelicznik jest zupełnie w porządku. Teraz sielankową doliną Zeljeznicy na przełęcz Rogoj - widoki tylko miejscami, większość w nisko płożących się chmurach - po czym zjazd pięknym wąwozem Bistricy. Kilka razy już nim jechałem i zawsze żałowałem, że prawie nie ma tu miejsc, aby się zatrzymać i przez chwilę w spokoju sycić oczy urozmaiconymi ścianami wąwozu. Tym razem postanawiam przynajmniej w jednym miejscu przystanąć na moment - przy imponujących skalnych oknach, właściwie mostach, pod którymi płynie Bistrica.

P15G0008.JPG


P15G0009.JPG


P15G0011.JPG


P15G0012.JPG


P15G0013.JPG


P15G0014.JPG


P15G0015.JPG
Użytkownik usunięty
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.09.2013 15:15

Trochę przypadkiem (bo zgubiliśmy się w mieście) wybrałem wyjazd z Sarajewa drogą przez Pale i Prače do Goražde.

Trasa widokowa, momentami bez asfaltu, z mnóstwem serpentyn. Straciliśmy trochę czasu, ale widoki z przełęczy (bez nazwy lub jej nie mogę znaleźć) na ośnieżone graniczne góry - bezcenne.

Zastanawiałem się jak wygląda droga bezpośrednio z Sarajewa do Fočy.
Już po części wiem.

Pozdrawiam.
Interseal
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 17.09.2013 16:12

chyba staliśmy w tym samym miejscu....
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.09.2013 17:26

Interseal napisał(a):Trochę przypadkiem (bo zgubiliśmy się w mieście) wybrałem wyjazd z Sarajewa drogą przez Pale i Prače do Goražde.

Trasa widokowa, momentami bez asfaltu, z mnóstwem serpentyn. Straciliśmy trochę czasu, ale widoki z przełęczy (bez nazwy lub jej nie mogę znaleźć) na ośnieżone graniczne góry - bezcenne.

Tą trasą jechałem kiedyś w przeciwnym kierunku, ale przy zapadającym zmroku i kiepskiej pogodzie - zbyt wiele nie widziałem.

MWN napisał(a):chyba staliśmy w tym samym miejscu....

Najprawdopodobniej. Tam wielkiego wyboru nie ma. Trzeba by rowerkiem...

Pozdrawiam,
Wojtek
stary_jac
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 301
Dołączył(a): 16.02.2009
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) stary_jac » 17.09.2013 21:14

Franz w jakim czasie to wszystko się dzieje ? Cudowne widoczki. Czy to miesiące wakacyjne ?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.09.2013 13:12

stary_jac napisał(a):Franz w jakim czasie to wszystko się dzieje ? Cudowne widoczki. Czy to miesiące wakacyjne ?

Prawie.
Dokładnie: połowa czerwca.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.09.2013 21:26

Dojeżdżam do skrzyżowania, gdzie w lewo odbija droga do Focy, ja zaś skręcam w prawo, by po chwili przejechać przez most na Drinie. Nic się nie zmieniło - tradycyjnie fatalna nawierzchnia, dziura na dziurze. Można by przypuszczać, że to w celu utrudnienia ucieczki komuś, komu by się zanadto spieszyło do granicy. Jadę powoli, często i mocno kręcąc kierownicą, aż dojeżdżam do kolejnego mostu, którym przedostaję się ponownie na lewy brzeg Driny. Wita mnie Czarnogóra.

P15G0016.JPG


P15G0017.JPG


P15G0019.JPG


P15G0020.JPG


P15G0021.JPG


P15G0022.JPG


P15G0023.JPG
Użytkownik usunięty
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.09.2013 22:10

Przyznam, że spodziewaliśmy się atrakcji na tym odcinku drogi. Nie trudno dziś wszystko na Google wcześniej posprawdzać, jednak jak na drogę międzynarodową, jej standard jest osobliwy :) a na żywo wygląda to jeszcze "ciekawiej".

Pozdrawiam.
Interseal

P.S. Zaryzykuję stwierdzenie, że na ostatnim zdjęciu jest byk. Mieliście kurs zbieżny na moście czy kolizyjny? :wink:
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 19.09.2013 09:26

Tam zawsze są byki... Ja byłem w czerwcu i oprócz małego odcinka starszej drogi (objazd z powodu remontu) cała trasa do Podgoricy była asfaltowa w niezłym stanie. Gorzej, że nie dało się przejechać od Focy do Zablijaka przez Trsa. A były znaki niedaleko Zablijaka kierujące do Trsa (chyba do Trsy? ale dokładnie nie wiem). Nadrobiłem sporo km.
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 19.09.2013 09:47

MWN napisał(a):Tam zawsze są byki... Ja byłem w czerwcu i oprócz małego odcinka starszej drogi (objazd z powodu remontu) cała trasa do Podgoricy była asfaltowa w niezłym stanie. Gorzej, że nie dało się przejechać od Focy do Zablijaka przez Trsa. A były znaki niedaleko Zablijaka kierujące do Trsa (chyba do Trsy? ale dokładnie nie wiem). Nadrobiłem sporo km.


Dlaczego się nie dało? jakieś remonty? O ile dobrze sobie przypominam z kanionu Pivy ostry skręt w lewo (jadąc w kierunku Niksica) i zakosami/tunelami pod górę, potem przez Trse i Durmitor do Zabljaka.
10 lat temu jechało się przez góry szutrem, z roku na rok asfaltowali coraz więcej, podejrzewam że teraz cala droga przez Durmitor jest już asfaltowa. Wyjeżdża się tuż przed Żabljakiem...
tompie68
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 293
Dołączył(a): 04.02.2013
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) tompie68 » 22.09.2013 17:58

typ napisał(a):
MWN napisał(a):Tam zawsze są byki... Ja byłem w czerwcu i oprócz małego odcinka starszej drogi (objazd z powodu remontu) cała trasa do Podgoricy była asfaltowa w niezłym stanie. Gorzej, że nie dało się przejechać od Focy do Zablijaka przez Trsa. A były znaki niedaleko Zablijaka kierujące do Trsa (chyba do Trsy? ale dokładnie nie wiem). Nadrobiłem sporo km.


Dlaczego się nie dało? jakieś remonty? O ile dobrze sobie przypominam z kanionu Pivy ostry skręt w lewo (jadąc w kierunku Niksica) i zakosami/tunelami pod górę, potem przez Trse i Durmitor do Zabljaka.
10 lat temu jechało się przez góry szutrem, z roku na rok asfaltowali coraz więcej, podejrzewam że teraz cala droga przez Durmitor jest już asfaltowa. Wyjeżdża się tuż przed Żabljakiem...

Jechałem w tym roku na koniec sierpnia ale od Niksicu do granicy przez Trse. Żadnych objazdów. Droga wyśmienita choć wąska ale co kawałek są pobocza znaczy mijanki.
Pozdrawiam Tomek
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 22.09.2013 18:06

Tam był jeszcze śnieg i jakieś lawiny błotne, miejscowi mówili że tylko terenowym, czyli nie dla mnie
tompie68
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 293
Dołączył(a): 04.02.2013
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) tompie68 » 22.09.2013 18:13

Interseal napisał(a):Zastanawialiśmy się którędy lepiej do Sarajeva i wybraliśmy drogę przez Slavonski Brod i Doboj. Mgiełki były o poranku, ale nad nami.

Również wracałem tą drogą z Sarajeva. Droga dobra aczkolwiek przy dużym ruchu można się wlec za ciężarówkami. Osobiście trafiłem na autobus i nijak nie szło wyprzedzić. Natomiast wcześniej przy zjeździe z autostrady z resztką EURO w kieszeni baliśmy się czy będzie można płacić kartą ale nie ma problemów.
A wracając do relacji też będę śledził gdyż w przyszłym roku chcemy zahaczyć o Albanię.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Albania - Shqipëria



cron
Albania - spotkania z synami orłów - oraz Kosowo - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone