Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania - spotkania z synami orłów - oraz Kosowo

Nazwa Albanii wywodzi się ze źródeł greckich i rzymskich, nawiązując do koloru białego. Sami Albańczycy używają nazwy Shqipëria, co oznacza Krainę Orłów. Albania jest niewielkim krajem - jej powierzchnia wynosi to niewiele mniej niż powierzchnia województwa wielkopolskiego.
grot
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 89
Dołączył(a): 27.05.2006
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) grot » 13.09.2013 22:30

Ja właśnie wróciłem między innymi z pobytu z Albanii. Tam napotkałem drogę, którą zapamiętam na długo. Trasa Frier - Berat. Około 40 km przebyłem w czasie 1h 50 min. Ostatni odcinek już po zmierzchu. Kto szuka dużej dawki adrenaliny i nie boi się o autko zapraszam. Dziury jakich nie znajdziecie nigdzie indziej.
Oprócz stanu większości dróg Albania piękna, czekam więc niecierpliwie na relację.
Piotrek Byrdziak
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 389
Dołączył(a): 23.05.2010
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotrek Byrdziak » 13.09.2013 22:51

grot napisał(a):Ja właśnie wróciłem między innymi z pobytu z Albanii. Tam napotkałem drogę, którą zapamiętam na długo. Trasa Frier - Berat. Około 40 km przebyłem w czasie 1h 50 min. Ostatni odcinek już po zmierzchu. Kto szuka dużej dawki adrenaliny i nie boi się o autko zapraszam. Dziury jakich nie znajdziecie nigdzie indziej.
Oprócz stanu większości dróg Albania piękna, czekam więc niecierpliwie na relację.

Witam.
Też miło wspominam ten odcinek,jechałem w czerwcu.
A dziura metr na metr o głębokości też metra na samym środku drogi,którą ledwie
ominąłem przyprawiła mnie prawie o zawał,na zdjęciu taki lepszy odcinek.
Wojtek-pozdrowienia,zasiadam,będę oglądał Twoje foty i przypominał sobie
moje tegoroczne wakacje.
Pozdrawiam.
Piotr
Załączniki:
IMG_0128.JPG
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.09.2013 13:21

Piotrek Byrdziak napisał(a):
grot napisał(a):Ja właśnie wróciłem między innymi z pobytu z Albanii. Tam napotkałem drogę, którą zapamiętam na długo. Trasa Frier - Berat. Około 40 km przebyłem w czasie 1h 50 min. Ostatni odcinek już po zmierzchu. Kto szuka dużej dawki adrenaliny i nie boi się o autko zapraszam. Dziury jakich nie znajdziecie nigdzie indziej.
Oprócz stanu większości dróg Albania piękna, czekam więc niecierpliwie na relację.

Witam.
Też miło wspominam ten odcinek,jechałem w czerwcu.
A dziura metr na metr o głębokości też metra na samym środku drogi,którą ledwie
ominąłem przyprawiła mnie prawie o zawał,na zdjęciu taki lepszy odcinek.

Ja do Beratu jechałem od południa - z Kelcyre. Droga odrobinę dłuższa - zajęła około sześć godzin, a że w międzyczasie zapadła noc, więc i nocleg trzeba było sobie gdzieś tam zorganizować.

Pozdrawiam,
Wojtek
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 14.09.2013 15:23

grot napisał(a):Ja właśnie wróciłem między innymi z pobytu z Albanii. Tam napotkałem drogę, którą zapamiętam na długo. Trasa Frier - Berat. Około 40 km przebyłem w czasie 1h 50 min. Ostatni odcinek już po zmierzchu. Kto szuka dużej dawki adrenaliny i nie boi się o autko zapraszam.


Ale Fier - Lushnje - Berat czy Fier - Roskovec - Berat?
Bo jeśli to pierwsze, to jak na albańskie standardy, droga jest spoko.

grot napisał(a):Dziury jakich nie znajdziecie nigdzie indziej.


Co prawda dużo się zmienia z roku na rok, ale nadal bym twierdził, że większość tzw. dróg w Albanii, to dziury.

Franz napisał(a):Ja do Beratu jechałem od południa - z Kelcyre. Droga odrobinę dłuższa - zajęła około sześć godzin,


Pewnie też malowniczo. Jakieś zdjecia z tego odcinka będą? Wskazując mi drogę z Berat do Permet, żaden z kilku miejscowych nie wskazywał mi te skrótu, tylko kierował na Fier, z czego wywnioskowałem, że to pewnie droga na 6 godzin. :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.09.2013 16:15

DarCro napisał(a):Ale Fier - Lushnje - Berat czy Fier - Roskovec - Berat?
Bo jeśli to pierwsze, to jak na albańskie standardy, droga jest spoko.

Na pewno chodzi o bezpośrednie połączenie, czyli przez Roskovec.
Trasa okrężna - przez Lushnje - jest (była) całkiem przyzwoita.

DarCro napisał(a):Pewnie też malowniczo. Jakieś zdjecia z tego odcinka będą? Wskazując mi drogę z Berat do Permet, żaden z kilku miejscowych nie wskazywał mi te skrótu, tylko kierował na Fier, z czego wywnioskowałem, że to pewnie droga na 6 godzin. :)

Bardzo malowniczo. Na tyle, że w zajawkowych fotkach kilka razy ją zamieściłem:
ostatnia
pierwsza
druga
pierwsza

Widać również stan "nawierzchni".

Pozdrawiam,
Wojtek
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 14.09.2013 16:19

Czyli jak Ty przejechałeś swoim autkiem, to pewnie i ja bym Skodziną dojechał...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.09.2013 16:24

DarCro napisał(a):Czyli jak Ty przejechałeś swoim autkiem, to pewnie i ja bym Skodziną dojechał...

Przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności.
W kilku miejscach czułem komfort podwyższonego zawieszenia.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.09.2013 18:35

Trasa przejazdu pierwszego dnia.

AlbMapa.jpg
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 15.09.2013 14:40

I ja tu dotarłem: super.
A czy te Góry Przeklęte nie nazywają się w Albanii jakoś inaczej? Bo przeklęte są po stronie MNE?
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 15.09.2013 15:01

MWN napisał(a):A czy te Góry Przeklęte nie nazywają się w Albanii jakoś inaczej? Bo przeklęte są po stronie MNE?


Bjeszki :-)
http://sq.wikipedia.org/wiki/Bjeshk%C3%ABt_e_Nemuna
I ja będę czytał Twoje zapiski Franz.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.09.2013 23:00

MWN napisał(a):A czy te Góry Przeklęte nie nazywają się w Albanii jakoś inaczej? Bo przeklęte są po stronie MNE?

Nie znam albańskiego, ale z tego, co się orientuję, to albańska nazwa "Bjeshket e Nemuna" znaczy dokładnie to samo, co Prokletije. Góry Przeklęte.

typ napisał(a):I ja będę czytał Twoje zapiski Franz.

Będzie mi miło. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 16.09.2013 08:08

Ja spotkałem się po prostu z Alpami Północnoalbańskimi...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.09.2013 13:47

MWN napisał(a):Ja spotkałem się po prostu z Alpami Północnoalbańskimi...

Ta nazwa również funkcjonuje - po albańsku: Alpet Shqiptare. Ale na miejscu posługują się często Górami Przeklętymi. W dolinie Valbony widziałem tablicę z hasłem, że "Góry Przeklęte" , to tak naprawdę "Góry Błogosławione". Niestety, nie pamiętam, jak to po albańsku było napisane.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.09.2013 18:17

Dzień 1.

Budzik rozpoczyna mój dzień o piątej rano. Ścielę wóz, wracam do szosy, zjeżdżam w dolinę, której sen mi w nocy towarzyszył i już pnę się na stoki wzgórz po drugiej stronie. Wpadam w gęstą mgłę, ale kiedy szosa licznymi zakrętami wyprowadza ponad zasłane białą watą, niżej leżące okolice, zatrzymuję się na skraju, żeby pstryknąć kilka pierwszych fotek podczas tego wyjazdu. Mogę uznać, że program turystyczny został właśnie rozpoczęty.

P15G0001.JPG


P15G0002.JPG


P15G0003.JPG


P15G0004.JPG


P15G0005.JPG


P15G0006.JPG


P15G0007.JPG
Użytkownik usunięty
Re: Albania - spotkania z synami orłów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.09.2013 18:55

Witam.

Piękne poranne mgły.
Wybrałeś wariant przez Tuzlę.
Zastanawialiśmy się którędy lepiej do Sarajeva i wybraliśmy drogę przez Slavonski Brod i Doboj. Mgiełki były o poranku, ale nad nami.

Będę zaglądał tu częściej. Tym bardziej, że mając na przyszły rok do wyboru na wakacyjny wypad wyspy chorwackie lub greckie, wczoraj wymyśliliśmy Albanię. :wink:

Pozdrawiam.
Interseal M.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Albania - Shqipëria



cron
Albania - spotkania z synami orłów - oraz Kosowo - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone