Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Akademia Języka Chorwackiego.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 06.03.2005 19:37

Zmienię trochę temat... Jako, że lekcje muzyki wchodzą w zakres Akademii... :wink: nie będę z tym chodzić nigdzie indziej.

Otóż wczoraj wieczorem Chorwaci wybrali swoją reprezentantkę na konkurs Eurowizji. Trzyosobowe jury i słuchacze po 50% głosów, o ile się nie mylę.
Wybrana została piosenka Borisa Novkovića - Vukovi umiru sami. Śpiewa z towarzyszeniem części (chyba!!!) zespołu folklorystycznego Lado. Całej piosenki nie słyszałam i akurat Lado nie było słychać w prezentowanym fragmencie.

Jednego się obawiam... że znowu im coś strzeli do głowy i zaśpiewają po angielsku. :evil:
TYLKO NIE TO!!! :!: :!: :!:

Szok przeżyłam już w zeszłym roku. Piosenkę "Daješ mi krila" Mikulića znałam wcześniej, po chorwacku oczywiście, a tu na Eurowizji wychodzi Ivan i... śpiewa po angielsku. STRASZNE!!! :cry: :evil:

Już w 2003 roku Chorwaci pisali tak:
" ... novina je i to što većina zemalja, uključujući i Hrvatsku, sada svoje pjesme pjeva na (uglavnom) engleskom jeziku. Uzgred, ne samo da su sve pjesme slične, već su sasvim iste. Nema ni traga od osobenosti i od specifičnosti koje ta zemlja nudi. Sada je to drugačije i mnogo lakše. Bezoblično i obesmišljeno. Globalizacija, ili što već, ali Eurosong nije što je nekad bio..."

Czyli mniej więcej... "nowością jest to, że większość krajów, włączając w to i Chorwację, teraz swoje piosenki głównie śpiewa po angielsku. Nawiasem mówiąc, nie tylko wszystkie piosenki są podobne, lecz są wręcz zupełnie takie same. Nie ma ani śladu wyjątkowości, specyfiki, którą ten kraj oferuje. Teraz jest inaczej (niż kiedyś) i dużo gorzej. Bezosobowo i bezmyślnie. (dosłownie to chyba inaczej, ale wiadomo, że chodzi o to, że beznadziejnie). ... Globalizacja...(coś tam...), ale Eurosong nie jest już tym, czym był wcześniej."

Piszę to, bo się zgadzam! :!:
Oglądając Eurowizję zawsze oczekuję tej różnorodności, wyjątkowości... ale... mało kto chce tę wyjątkowość pokazać. : A jak już Chorwaci nie chcą pokazać, to jest mi tym bardziej przykro. :cry:

W zeszłym roku Željko Joksimović z Serbii miał u mnie plusa, bo jego piosenka właśnie była wyjątkowa.

Oj, danas ja sam brbljavac. Oprostite mi.

Leon! Zrób coś, żeby Boris Novković nie zaśpiewał swojej piosenki po angielsku!!!! Czy tylko ja jestem taka przewrażliwiona? 8O :?:

Milog večera klapo!
Jola
michalina
Odkrywca
Posty: 114
Dołączył(a): 24.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) michalina » 06.03.2005 19:47

zdravo!!

Ja w nawiązaniu do wiadomości zostawionej przez Jolę. Jeżeli znajdziecie gdzieś stronę, na której mogę sobie przesłuchać tego eurowizyjnego Novkovića podajcie link do niej w akademii bo mi teraz przyszło pracować na komputerze o bardzo małej pamięci i ani overneta ani ukochanego DC++ nie jestem w stanie zainstalować. Przy okazji obiecuję Zawodowcowi, że gdy tylko wrócę do nieco lepszego komputera przyjrze się temu budowlańcowi. Może w czymś pomogę...

pozdrav svima

michalina
drusilla
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2864
Dołączył(a): 18.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) drusilla » 07.03.2005 06:56

Dobro jutro klapo !
Piosenka Borisa ABSOLUTNIE FANTASTYCZNA !!! Ciężko ją będzie przebić - no chyba że znów postawią na ubrane inaczej<czytaj rozebrane> panie lub podrygujących facetów :lol:
Željko był tak blisko w ubiegłym roku - wydaje mi się że Boris ma ogromne szanse na wygraną :D tym bardziej że odrobinkę nastrojem jest podobna - ale wiadomo jak jest z Eurowizją...
Ale TA piosenka po angielsku ????????????? 8O - NE NE NE !!!!!!!!! :( :cry: - to byłoby zabójstwo z premedytacją :evil:
Oby Leon zapobiegł tragedii :D
Milog dana !!!!
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 07.03.2005 10:13

Dobro jutro klapo!

Znowu zmieniam temat... Danas hrvatska navijačica Jola radosna kao grdelin. :D

"Nakon četverosatnog trilera i pet setova divovske borbe, Ivan Ljubičić je slomio Andyja Roddicka i donio Hrvatskoj plasman u četvrtfinale Davis Cupa. Iduća je na redu Rumunjska."

SAD - Hrvatska 2:3 :D

Niby to może nic takiego 8O , ale śledzę trochę, jak tam braciom Chorwatom idzie, no i cieszę się. Amerykańce pewnie głęboko zdziwieni. Ich tenisiści zawsze w czołówce... :lol:

To dopiero wejście do ćwierćfinału, ale bodajże Słowacy wyeliminowali Hiszpanów... Nooo... Chyba jest szansa. :wink: :D

Milog dana klapo!
Amelka
Croentuzjasta
Posty: 199
Dołączył(a): 17.02.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amelka » 07.03.2005 15:50

Kochani,
ja też się czuję osamotniona bez Was, ale mam tyle roboty, że taczek nie ma kiedy załadowac (mówiąc cytatem z klasyki polskich filmów :)).
Poza tym przyznam sie do czegoś ze wstydem (i blagam o nierozpowszechnianie!), ale ... ja nie wiem skąd i jak Wy sciągacie te piosenki :(( Pewnei nie mam w komputerze potrzebnego do tego programu, a juz nie chce pytać, żeby nie robic zamieszania...
Natomiast jak jest tekst na stronie to z przyjemnością wtrącę 3 grosze do tłumaczenia :) Choć bez muzyki to cięzko wczuć sie w kontekst.
Przeczytałam to opwiadanie, do którego Platon podal link, które na konkurs tłumaczeń i widzę, że samotrzeć to nie pójdzie, ale jakbyśmy tak razem poguglali i dołożyli sobie domniemane konteksty, to może byśmy jakąś nagrodę nawet zgarnęli :))
A do brzydkich piosenek to ja pierwsza Zawodowiec :)) Po przeczytaniu ksiązki Arijany Culiny to nawet dużo synonimów mi się nagromadziło :))
http://www.gerila.com/knjige/katalog/1981.htm

Puno pusa svima!
Amelka
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 08.03.2005 09:57

Žene i djevojke! Slušajte!

Janqes napisał(a)::D Jesteście jak Chorwacja :oops: 8)

Nie piękne? 8) Och!..... :oops:

Mi smo kao Hrvatska, vruće, nekada hladne, ali... uvijek LIJEPE!!! :wink: 8)

Svakako!!!

Milog dana svim ženama i muškarcima!!! (?)
Jola, uvijek lijepa kao Hrvatska :wink: :D :lol:
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 08.03.2005 10:05

A gdje naši lijepi muškarci?...

Szefie, vjerojatno danas, kao i jučer, imaš puno rada.
Jak znajdziesz chwileczkę czasu, Mačke zapraszają...

Nie zapomnij tylko o bukiecie kwiatów.
Słuchaj uważnie...
Ma być z co najmniej siedmiu gatunków. Z jakich?... To już sam wybierz. :wink:

(oczywiście siedem nazw kwiatów - z tłumaczeniem na hrvatski)

Čekamo ! :wink: :)

Jola
drusilla
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2864
Dołączył(a): 18.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) drusilla » 08.03.2005 11:58

Janqes napisał(a):
:D Jesteście jak Chorwacja :oops: 8)
Piękne!!!:D
Milog dana svima ! :D


Ja lubię herbaciane róże :wink: :lol:
Czy po imprezie Mačke będą śpiewać ?? 8) - oby to nie był dziś koncert kociej muzyki :lol: :lol:
hrvatska mačka Dru :wink:
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 08.03.2005 12:13

drusilla napisał(a):Ja lubię herbaciane róże :wink: :lol:

A ja nie powiem... Sprawdzę sobie, czy fale dobrze działają... :wink:

drusilla napisał(a):Czy po imprezie Mačke będą śpiewać ?? 8) - oby to nie był dziś koncert kociej muzyki :lol: :lol:

Śpiewać koniecznie!
Lijepe hrvatske pjesme w naszym wykonaniu zamienią się w kocią muzykę???? 8O :wink:

Nadam se, da ne. :lol:

A jak jest "kocia muzyka" na hrvatski? Amelka! Istnieje jakiś specjalny zwrot na coś takiego, czy u Hrvatskoj takiego pojęcia po prostu nie ma??? :?:
... kocia... jak jest "kocia"?... ...glazba.

Pozdrav svima.
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 08.03.2005 13:27

Svim ženam, a posebno mojim dragam Mačkam danas od meni kita hrvatskog cvijeća - ruže, tulipane, karanfila, ljubičice, ivančice, blijedožuta i đurđice :hearts:
drusilla
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2864
Dołączył(a): 18.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) drusilla » 08.03.2005 13:48

Noooo 8) hvala lijepa Szefie :D

Jolu - my zawsze tak pięknie śpiewamy że dzisiaj możemy pomiauczeć :lol: - oczywiście głównie dalmatinske lijepe pjesme :wink: - to będzie taki nietypowy świąteczny koncert :lol: :lol:
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 08.03.2005 18:50

Hvala lijepa, Szefie! 8)

Przepiękny bukiet.
Dru ma swoje róże, jak chciała, a ja mam moje maleńkie fioletowe kwiateczki. :wink: 8)

Pusa! :)
Jola
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 08.03.2005 19:39

Jolanta Michno napisał(a):...oczywiście siedem nazw kwiatów - z tłumaczeniem na hrvatski

zawodowiec napisał(a):...kita hrvatskog cvijeća - ruže, tulipane, karanfila, ljubičice, ivančice, blijedožuta i đurđice

A gdzie tłumaczenie??? :?:

Ja znam tylko pierwsze cztery. Widzę też jakieś bladożółte, ale co to? Ne znam.
A ivančice i đurđice? Co to jest? Też brzmią jak jakieś imiona, ale ich nie znam.

Szefie... nie bądź taki... :wink:
PRZETŁUMACZ NAM!
drusilla
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2864
Dołączył(a): 18.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) drusilla » 08.03.2005 20:14

Hmmmmm a ja znam tylko dwa pierwsze :oops: :lol:
Szefie !!Nie daj się prosić !!!!!
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 08.03.2005 20:23

Mačke! A riječnik to od czego? :wink: Ja sie tyle nameczylem zeby nazbierac tych kwiatkow to Wy teraz poszukajcie :lol: Co prawda riječnik tlumaczy na angielski ale na pewno jakis angielsko-polski w razaie czego znajdziecie pod reka, a jak nie to wyguglacie :)

http://www.tkuzmic.com/dictionary/

Jak podam na tacy to od razu zapomnicie a jak same sprawdzicie to moze na 15 minut zapamietacie :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Akademia Języka Chorwackiego. - strona 52
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone