Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Akademia Języka Chorwackiego.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Crna Biseri
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 06.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crna Biseri » 24.07.2007 13:48

bog svim!

Jolu rzeczywiście masz racje, powinno byc Crna biser, nie biseri..Dziekuję za poprawienie, ale tak jak mowiłam jestem "poczatkującym" cromaniakiem.

Dobar dan svim zelim
Crna Biseri
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 06.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crna Biseri » 24.07.2007 13:53

Jolu, powiedz proszę czy można zmienić nick, nie tracąc obecności? :oops:
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 24.07.2007 14:03

Crna Biseri napisał(a):Jolu, powiedz proszę czy można zmienić nick, nie tracąc obecności? :oops:

Nie można. :(
Ale nick to nick - nie ma potrzeby go zmieniać - i tak wiadomo, żeś Czarna Perełka.
Nema problema!!! :D

To tylko taka ciekawostka, że u nas perła to rodzaj żeński, a na Południu męski.
Może coś w tym jest? :wink: :lol:

Pozdrav
Jola
drusilla
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2864
Dołączył(a): 18.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) drusilla » 24.07.2007 14:59

Witam nową perłową 8) studentkę :mrgreen:

Jolcia a jak zabrzmi zrobnienie od chorwackiej "perły" ? Pamiętam że kiedyś był poruszany "koci" problem zdrobnieniowy :lol: Bo "biser" oznacza perłę , tak ? A może perełkę też ? :?: :mrgreen:
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 24.07.2007 16:24

drusilla napisał(a):Jolcia a jak zabrzmi zrobnienie od chorwackiej "perły" ? Pamiętam że kiedyś był poruszany "koci" problem zdrobnieniowy :lol: Bo "biser" oznacza perłę , tak ? A może perełkę też ? :?: :mrgreen:

Ano było kiedyś o zrobnieniach. :D
Skoro biser jest rodzaju męskiego, to strzelałabym, że perełka to biserić.
Ale ja wiem? :lol: :)

Pozdrav
Jola
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 24.07.2007 17:04

Znalazłam jeszcze dawny Amelkowy krótki wykład z wilkologii i zdrobnieniologii. :D
To by potwierdzało moją teorię, ale... :lol: :)

Pozdrav
Jola
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 24.07.2007 18:19

biserić/biserčić
umanjenice(deminutivi)
m.rod
sufiks-ić pastirić, leptirić, borić, brodić, strahić
" -čić pisarčić, konjčić, kestenčić, kamenčić, događajčić
ž.rod
sufiks-ca krvca(krv)
" -ica glavica(glava)
" -čica grančica(grana)
s.rod
sufiks-ce perce(pero)
" -ance mjestance(mjesto)
" -ašce srdašce(srce)
" -ence pilence(pile)
" -ešce telešce(tele)

uz pozdrav Mirko
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 24.07.2007 18:32

Hvala, Mirko! :)
Teraz już dużo więcej wiemy o chorwackich zdrobnieniach. :D
A zaczęło się od takiej jednej małej czarnej... :wink:



Pozdrav svima
Jola
Crna Biseri
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 06.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crna Biseri » 24.07.2007 19:37

Drusilla i ja Cię serdecznie witam Pani Profesor :) Prosze o powiedzenie mi jak po hrvatsku jest imie Janusz, jan to Ivan tyle wiem .... :oops:
drusilla
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2864
Dołączył(a): 18.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) drusilla » 24.07.2007 19:43

Crna Biseri napisał(a):Drusilla i ja Cię serdecznie witam Pani Profesor :)


:lol: :lol: :lol: Ne ne Perełko :mrgreen: Ja nie profesor tylko studentka :lool: Na dodatek często wagarująca :oops: Taki akademicki obibok 8O
Crna Biseri
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 06.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crna Biseri » 24.07.2007 19:58

Drusilla miło Was widziec i dziekuje za wyrozumiałość ......:)
drusilla
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2864
Dołączył(a): 18.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) drusilla » 24.07.2007 20:06

Crna Biseri napisał(a):Drusilla miło Was widziec i dziekuje za wyrozumiałość ......:)


Witamy w Akademii :mrgreen:
Crna Biseri
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 06.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crna Biseri » 24.07.2007 22:42

Moi Mili prosze o Chorwackie brzmienie imienia Janusz, wiem , ze jan to ivan...........Molim
Pozdrav svima
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 25.07.2007 00:57

Crna Biseri napisał(a):Moi Mili prosze o Chorwackie brzmienie imienia Janusz, wiem , ze jan to ivan...........Molim

Nie mam zielonego pojęcia, ale skoro to tak ważne dla Ciebie... :)

Imię Janusz to jedna z odmian imienia Jan, funkcjonujące jako samodzielne imię , ale od Jana się wywodzące, więc trudno je traktować tak zupełnie oddzielnie. Zdrobnienie - Januszek, ale może być też podobno Janek, Jasiek, Jaś, Jaśko. Dla ciekawości - Janosiki i Hanysy to też inne formy imienia Jan. :lol:

Właśnie wyguglałam, że w Chorwacji jest też wiele odmian i zdrobnień imienia Ivan. Aż nie myślałam, że takie mnóstwo. Jedne używane częściej, inne rzadziej, jeszcze inne bardzo rzadko. Do tej pory znane mi były Ivan, Ivano, Ivica i Ivo. Kojarzy mi się Ivan Mikulić, Ivano Balić, Ivica Kostelić, a Ivo? Już nie pamiętam. :lol:

A tu proszę: Ivanko, Ico, Iko, Ikan, Ikas, Ine, Ino, Inko, Isa, Iso, Ito, Itan, Ive, Ivi, Ivo, Ivaš, Ivca, Ivek, Ivica, Iviša, Ivko, Ivoje, Nine, Nino, Ninko, Vaca, Vane, Vanko, Vanjko.

Pod względem brzmieniowym może by ten Ivaš pasował. Albo wybierz sobie coś, co Ci się spodoba.
No chyba, że ktoś wie i nas tu oświeci. :D

Aaa... Ivica i Marica to znani bajkowi Jaś i Małgosia. :D
Więc Ivica chyba raczej odpada. Albo i nie. :lol:

Pozdrav
Jola
Crna Biseri
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 06.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crna Biseri » 25.07.2007 05:52

Jolu jestes Wielka, ślicznie Ci dziekuje, tak było to dla mnie bardzo ważne . Nie miałam zielonego pojecia, ze jest az tyle odmian imienia Jan.Znam wielu piosenkarzy o imieniu Ivica-Jas
Ivica Serfefezi, Ivica Skiric Ico, Ivica Dobranic. O imieniu Ivo jest ich bardzo duzo...np Ivo Pattiera, Ivo Fabjan. Mam bardzo duza płytoteke chorwackiej muzy. Jezeli komus bedzie coś potrzebne jestem do dyspozycji. Czesc probowałam tłumaczyc, z jakim skutkiem ??????Pozwole sobie wkleic w najblizszym czasie .
Dobro jutro svim
Ana
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Akademia Języka Chorwackiego. - strona 254
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone