Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

KRETA REPETA czyli 3 i 4 tydzień na obrzeżach Europy...

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.11.2016 19:24

tony montana napisał(a):Cudnie tam było

Mogę tylko potwierdzić.

Pozdrawiam,
Wojtek
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 10.11.2016 21:19

Franz napisał(a):
tony montana napisał(a):Cudnie tam było

Mogę tylko potwierdzić.

Pozdrawiam,
Wojtek


Wszystkie trzy Moni na Akrotiri odwiedziłeś? :0
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 10.11.2016 21:50

Wracając z niedzielnej wycieczki po Akrotiri wypatrujemy (dobra, Żona wypatruje) knajpkę przy drodze pełną autochtonów.

Tu muszą dobrze dawać jeść - w końcu to TAVERNA IRENE w miejscowości Chorafakia. Zamówienie przyjmuje SAMA frau Irena, na oko z 80 letnia Królowa tawerny, która przystawia sobie do każdego stołu krzesło i zamówienie przyjmuje siedząc z gośćmi - fajny zwyczaj. Odbywamy tutaj po raz pierwszy (ale nie ostatni) prawdziwą ucztę - sałatki greckie, gyrosy, wspaniałe fried cukinie, tzatziki i inne greckie pyszności wjeżdżają po kolei - na koniec otrzymujemy, jak to w Grecji, gratisowy bonus w postaci wielkiego talerza arbuza oraz karafkę Ouzo z której niestety nie mogłem za wiele spić, a to wszystko za 34 euro za cztery osoby

POLECAM Taverna Irene


25.07
Podróż na południe wyspy


Dziś naszym celem jest przedostać się na południową część wyspy, aby zobaczyć Frangokastallo i ogólnie trochę regionu Sfakion
Pierwsza część dzisiejszej trasy wygląda mniej więcej tak:
Obrazek

Uparłem się, aby zajechać do Vamos - wg przewodnika "ładnej, klasycznej, kreteńskiej miejscowości z dużą ilością ciekawych budynków..." - takich tam nie znalazłem - na szczęście byl tam sklep, w którym kupiliśmy potrzebne rzeczy jak woda i nektarynki :)

Wnętrze wyspy Kreta, na wschodzie Gór Białych wygląda mniej więcej tak
Obrazek

Obrazek

A to już Morze Libijskie na południu Krety i 800 metrów serpentyn, które nas czeka
Obrazek

Obrazek

Okolice Frankocastello from above
Obrazek

Obrazek

To zjeżdżamy
Obrazek

Jeden z wąwozów w tej części wyspy
Obrazek

Tam gdzieś byliśmy
Obrazek

Region Sfakion
Obrazek

Frangokastello (bardzo dobrze zachowany zamek z XIV wieku)
Obrazek

Mamy trochę pecha - dziś na południu MEGA WIEJE, szczerze mówiąc łeb urywa!!
Obrazek

Póki co nie wygląda to jakoś przepięknie, ale obiecuję, zaraz będzie lepiej!
Obrazek

Sam zamek, jak wyczytałem, w środku niewiele więcej oferuje niż na zewnątrz, zbudowano go w 4(!) lata od roku 1371, oczywiście zbudowali go panujący tu w tym czasie Wenecjanie
Obrazek

Oto wieża obok Zamku
Obrazek

Za Zamkiem zaczyna robić się ciekawie
Obrazek

Tutaj będę się kąpał
Obrazek

Zamek prezentuje się stąd okazale!
Obrazek

Twierdza była świadkiem wielu walk, jedna z nich miała miejsce 17 maja 1828 roku, kiedy to panujący na Krecie Turcy postanowili odbić twierdzę z rąk greckich rebeliantów. Krwawa walka zakończyła się śmiercią 338 Greków. Od tamtej pory, w każdą rocznicę tej bitwy, w okolicach zamku, przed wschodem słońca pojawiają się rzekomo czarne cienie, mające być duchami zamordowanych
Obrazek

Okolice Zamku obfitują w piękne plaże z ciepłą wodą - jak widać we wspaniałej scenerii - mierzących ponad 2000 metrów szczytów Lefka Ori
Obrazek

CDN
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 11.11.2016 12:47

Nic to - lecim dalej - INDEPENDENCE DAY

Frangokastello cz.2


Woda jest tu obłędnie czysta, ale wiatr piździ na maksa - tylko ja z Rodziny zdecydowałem się na kąpiel
Obrazek

Klimat jest tutaj fantastyczny
Obrazek

Piasek lekko różowy - to charakterystyczne dla kilku plaż Krety
Obrazek

Plaża to ubity mocno piaskożwirek (konstrukcja językowa ala Kret Jarosław - "Śniegodeszcz" )
Obrazek

25 lipiec - ALE TŁUMY
Obrazek

Spoglądam na południowy wschód Krety
Obrazek

I znowu look na kilkusetmetrowe w tym miejscu góry południa wyspy, tak coś pod kilometr wysokości na oko
Obrazek

Widzę jakiś ludzi - jestem w wodzie z aparatem
Obrazek

Niezła miejscówka nad Morzem Libijskim
Obrazek

Do znudzenia
Obrazek

Obrazek

Osamotniony "żagiel"
Obrazek

ŁEDA
Obrazek

Lazury
Obrazek

Ostatnie spojrzenia na ten piękny Zamek
Obrazek

Obrazek

I wracam do moich
Obrazek

Natura Regionu Sfakion jest przepiękna
Obrazek

Kolejni śmiałkowie ;0
Obrazek

Teraz pojedziemy do PLAKIAS
Obrazek

Plakias jest ładnie położone
Obrazek

Obrazek

Jedziemy przez interior - niby tylko 26 km, ale aż 45 minut
Obrazek

EFCHA
no nie?
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8662
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.11.2016 14:06

tony montana napisał(a):
Frangokastello


Fajna okolica. Miałam tam kiedyś obczajoną sympatyczną miejscówkę. Może nawet jeszcze siedzi w ulubionych na bookingu...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.11.2016 15:59

tony montana napisał(a):Wszystkie trzy Moni na Akrotiri odwiedziłeś? :0

Nie potwierdzam i nie zaprzeczam (cierpnie na mnie skóra, kiedy pomyślę, że być może kiedyś trzeba będzie tamten tydzień opisać).
W każdym razie miejsca na Twoich zdjęciach są mi znajome.

Pozdrawiam,
Wojtek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.11.2016 19:12

Hm, no ładnie ładnie :roll:
Ile razy widzę fotki z górzystego wnętrza Krety nie wiem dlaczego przypomina mi się Peloponez. Jakoś tam chyba podobnie było...

Mega wiało, ale woda ciepła czy tak sobie było?
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 11.11.2016 19:25

marze_na napisał(a):
tony montana napisał(a):
Frangokastello


Fajna okolica. Miałam tam kiedyś obczajoną sympatyczną miejscówkę. Może nawet jeszcze siedzi w ulubionych na bookingu...


Fajna okolica, ale jeśli ktoś chce sporo zobaczyć, to nie jest to uważam dobra lokalizacja do zwiedzania wyspy

tony montana napisał(a):Wszystkie trzy Moni na Akrotiri odwiedziłeś? :0

Franz napisał(a):Nie potwierdzam i nie zaprzeczam (cierpnie na mnie skóra, kiedy pomyślę, że być może kiedyś trzeba będzie tamten tydzień opisać).
W każdym razie miejsca na Twoich zdjęciach są mi znajome.

Pozdrawiam,
Wojtek


Ja tam chętnie pooglądam, wszystko, co dotyczy Krety, jest interesujące

kulka53 napisał(a):Hm, no ładnie ładnie :roll:
Ile razy widzę fotki z górzystego wnętrza Krety nie wiem dlaczego przypomina mi się Peloponez. Jakoś tam chyba podobnie było...

Mega wiało, ale woda ciepła czy tak sobie było?


Nie byłem na Peloponezie, więc porównania niestety nie mam, może kiedyś...
Woda była dość ciepła, ale nie tak ciepła jak u nas, na północy wyspy

:papa: All
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 11.11.2016 19:38

PLAKIAS

Plakias jest dość popularnym kąpieliskiem środkowego południa Krety - jest tu kilka plaż, z czego największa znajduje się pod taką SKAŁĄ
Obrazek

Zamiast piasku jest tu żwir, dodatkowo niezgodnie z moimi przewidywaniami (skała miała stanowić ochrone przed wiatrem) piździ tu niemiłosiernie - musimy czy chcemy poszukać tutaj mniej wietrznego miejsca i finalnie takie znajdziemy
Obrazek

Nad Plakias w interiorze leży imponująca góra
Obrazek

Po przejściu około kilometra wzdłuż długiego rzędu knajpek (to jakby kto pytał, czy da radę zjeść w Plakias znajdujemy takie miejsce
Obrazek

Postanawiamy "osiedlić" się tu na jakiś czas
Obrazek

Po chwili przychodzi Pani i mówi, że jak weźmiemy jakieś drinki czy coś do jedzenia - leżaki i ombrellone będą free - zatem dwa Mythosy i ice tea :)
Nie ma tu zbyt wielu ludzi
Obrazek

Po kąpieli idę więc na krótki spacer w kierunku zachodnim
Obrazek

Kamyczki, żwirek i parę domków na końcu miejscowości
Obrazek

Obrazek

W górnej prawej części zdjęcia długa plaża pod Skałą, my jednak siedzimy tutaj, blisko zabudowań
Obrazek

Obrazek

Jak widać wiatr w zatoce Plakias piździ
Obrazek

U nas spokojniej
Obrazek

Mapka poglądowa - mała strzałka - nasza plażyczka, duża strzałka - długa plaża pod Skałą
Obrazek

EFCHA
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21043
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 12.11.2016 15:46

Fajne serpentynki... :wink: castel też...a kolorki też niczego sobie 8) :papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 12.11.2016 18:46

ajdadi napisał(a):Fajne serpentynki... :wink: castel też...a kolorki też niczego sobie 8) :papa:


Byc na Krecie i nie zobaczyć trochę Sfakionu byłoby skandalem....
To region doświadczony w walkach partyzanckich m.in przeciwko hitlerowcom z ludem twardym i hardym

:papa:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.11.2016 17:22

tony montana napisał(a):Jak widać wiatr w zatoce Plakias piździ

W młodości częściej mi się zdarzało używać tego określenia. Wtedy to w naszym kręgu oznaczało wyłącznie, że jest zimno i miało substytut: "damska pogoda". Natomiast "męska pogoda" oznaczała, że poddmuchuje...

Pozdrawiam,
Wojtek
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 13.11.2016 21:49

tony montana napisał(a):Wracając z niedzielnej wycieczki po Akrotiri wypatrujemy (dobra, Żona wypatruje) knajpkę przy drodze pełną autochtonów.
Tu muszą dobrze dawać jeść - w końcu to TAVERNA IRENE w miejscowości Chorafakia. Zamówienie przyjmuje SAMA frau Irena, na oko z 80 letnia Królowa tawerny, która przystawia sobie do każdego stołu krzesło i zamówienie przyjmuje siedząc z gośćmi - fajny zwyczaj.

uwielbiam takie miejsca i sam takich szukam podczas moich podróży. Zapisałem Irenkę :wink:
tony montana napisał(a):Byc na Krecie i nie zobaczyć trochę Sfakionu byłoby skandalem....

będę o tym pamiętał

a monastyr - super

pozdrawiam,
Michał
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 18.11.2016 20:26

Franz napisał(a):
tony montana napisał(a):Jak widać wiatr w zatoce Plakias piździ

W młodości częściej mi się zdarzało używać tego określenia. Wtedy to w naszym kręgu oznaczało wyłącznie, że jest zimno i miało substytut: "damska pogoda". Natomiast "męska pogoda" oznaczała, że poddmuchuje...

Pozdrawiam,
Wojtek


PODPIZGA ;)


Mikeee napisał(a):
tony montana napisał(a):Wracając z niedzielnej wycieczki po Akrotiri wypatrujemy (dobra, Żona wypatruje) knajpkę przy drodze pełną autochtonów.
Tu muszą dobrze dawać jeść - w końcu to TAVERNA IRENE w miejscowości Chorafakia. Zamówienie przyjmuje SAMA frau Irena, na oko z 80 letnia Królowa tawerny, która przystawia sobie do każdego stołu krzesło i zamówienie przyjmuje siedząc z gośćmi - fajny zwyczaj.

uwielbiam takie miejsca i sam takich szukam podczas moich podróży. Zapisałem Irenkę :wink:
tony montana napisał(a):Byc na Krecie i nie zobaczyć trochę Sfakionu byłoby skandalem....

będę o tym pamiętał

A co kiedy się wybierasz do Ireny? :)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 18.11.2016 20:47

MONI PREVELI

Jeśli jesteśmy w tej części Krety, grzechem byłoby nie zwiedzić zabytkowego klasztoru Moni Preveli (na plażę palmową nie zaglądaliśmy, widzieliśmy jej kawałek tylko z góry z auta)

Dokładna data powstania klasztoru w Preveli jest nieznana, jednak prawdopodobnie było to około X lub XI wieku. Dzisiejszy klasztor powstał w okolicach 1594 roku i został sfinansowany przez lokalnego władcę, niejakiego Prevelisa
Obrazek

Koszt wejścia - jak zwykle 2,50 Euro dorośli, Bambini - nawet duże free - dziewczęta otrzymują takie szaty, bardzo nam się one podobały
Obrazek

Możemy zatem rozpocząć zwiedzanie właściwe
Obrazek

Po niecałych 70 latach funkcjonowania klasztor został zniszczony przez, a jakże, Turków. Oczywiście odbudowano go, a mnisi go zamieszkujący kilkukrotnie udowadniali swoje męstwo przy odzyskaniu niepodległości, biorąc udział w kolejnych powstaniach jakie wybuchały na Krecie.
Obrazek

Tutaj odpoczywaliśmy sobie po trudach dnia
Obrazek

Mnisi mają tu Mini Zoo
Obrazek

A szto eta? ;)
Obrazek

Studnia i kościółek
Obrazek

Obrazek

Sprytni mieszkańcy klasztoru
Obrazek

Obrazek

A my znowu odpoczywamy
Obrazek

Obrazek

Tu mieszkają mnisi
Obrazek

Uważam ze PRZYTULNIE
Obrazek

Aha, klasztor oczywiście jest na wysokim wzgórzu
Obrazek

Niedobitki innych turystów
Obrazek

Surowy Sfakion
Obrazek

Na rzece Megalou Potamou, która znajduje ujście do Morza Libijskiego właśnie na plaży Preveli (las palmowy pod klasztorem)
zbudowano ciekawy most
Obrazek

Obrazek

Z mostu focę górę nad Monastyrem Piso Preveli - bo tak właśnie nazywa sie ten górny, działający aktualnie, klasztor
Obrazek

Tu z kolei mamy ruiny Kato Moni Preveli - pierwowzoru monastyru
Obrazek

Jest on kompletnie zrujnowany, ale można go zwiedzać, jako że mamy koło 19 jest już zamknięty
Obrazek

CDN...
:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
KRETA REPETA czyli 3 i 4 tydzień na obrzeżach Europy... - strona 22
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone