Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

ZAKUP własnego kątka w Chorwacji

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Pasjonat Chorwacji
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 894
Dołączył(a): 25.01.2011
ZAKUP własnego kątka w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pasjonat Chorwacji » 04.02.2011 15:40

Witam Was.
Od pewnego czasu łazi mi po głowie myśl, by po zakończeniu pracy przenieść się do Chorwacji. Tam jest lepszy klimat do życia :)
Do tego momentu zostało mi jeszcze sporo czasu, ale tym tematem pora się zainteresować juz teraz.
Prześledziłem sporo ofert (jest trochę ofert z polskich biur handlu nieruchomościami w bardzo zróżnicowanych cenach) i wiem, że ceny idą w górę stale. W ciągu ostatnich dwóch lat widzę, że ten wzrost wyniósł ca 20%. Póki co można znaleźć oferty np na Korculi, zakupu domu w granicach 150 - 200 tys. EUR. To cena jaką mozna osiągnąć ze sprzedaży domu u nas w kraju - to mnie pociesza. Oczywiście są oferty domów ca 1,5 mln EUR, ale to są już olbrzymie domy nastawione na duży ruch turystyczny.

Wiem też, że jest problem z uzyskanie zgody na zakup działki (gruntu), czy domu z gruntem - podanie składa się w ambasadzie i czeka się na decyzję ponad pół roku co skutecznie uniemozliwia zakup.

Łatwiej jest z apartamentowcami.
W ubiegłym roku, w okolicach Splitu, widziałem nowe apartamenty za ca 1,2 - 1,5 tys. EUR za m. kw. Ale budynek był oddalony od morza ca. kilometr :(
Może ktoś z Was myśli podobnie, może ma podobne plany. A może ktoś okazyjnie kupił już coś w tym pięknym kraju? Może ktoś ma w tym już jakieś doświadczenie? Chętnie posłucham.
jolamik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 980
Dołączył(a): 25.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolamik » 04.02.2011 17:38

my o tym marzymy :roll:
ze 2 lata temu nawet rozmawialiśmy o tym żeby sprzedać wszystko tu i osiąść w Cro ALE ceny domów czy apartamentów nad morzem lub w niedalekiej bliskości wahały się w okolicach 3 tys euro za m2 więc odpuściliśmy, ale gdybyśmy mieli dom nad naszym morzem (gdzie ceny juz dawno powariowały - nie wiedzieć czemu bo nic nie przystaje do klimatu i "klimatu" Cro :lol: ) albo w dużym mieście w dobrej dzielnicy to byłoby to możliwe 8)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.02.2011 17:46

Pasjonat Chorwacji napisał(a):Do tego momentu zostało mi jeszcze sporo czasu, ale tym tematem pora się zainteresować juz teraz.
.


Dodatkowo trzeba by się zainteresować na ile dni w miesiącu na życie w CRO starczy polskiej emerytury. :wink:
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 04.02.2011 19:16

Myślę, że dobry czas na zakup nieruchomości w Chorwacji. Ceny nigdy nie były niższe.
Na Istrii, najlepiej kupić stary dom i zrobić remont.

http://www.nekretnine.net/

:wink:
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 04.02.2011 20:04

Oferty przez pośredników są mocno zawyżone. Wskazane jest zaprzyjaźnić się z miejscowymi i poprosić ich o śledzenie rynku nieruchomości w najbliższym otoczeniu. Tylko oni są najlepiej zorientowani.
Myślę, że raczej interesują nas małe miejscowości, czy też osady rybackie nad samym morzem...
Możliwy jest wówczas zakup w dobrej cenie. Do tego trzeba jednak cierpliwości...:roll:
Wielokrotnie rozmawialiśmy z zaprzyjaźnionymi Chorwatami na ten temat i zawsze nam to odradzali. Twierdzili, że takim zakupem wbijamy się w obce środowisko, gdzie na akceptację trzeba czekać wiele lat.
To, że nas lubią jako turystów, nie znaczy, że zaakceptują nas jako "swoich rodaków" ...

Powiedzmy, że uda nam się kupić stary dom do remontu, ale co później?
Każdy remont trzeba nadzorować przebywając na miejscu, innej możliwości nie ma... Chorwaccy fachowcy nie różnią się od polskich, doją ile wlezie, a mało robią; co 5 minut przerwa... :cry:
Też chcemy tam dokonać zakupu, ciągle jednak szukamy dobrej, atrakcyjnej oferty... :D
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 04.02.2011 20:16

O dwóch już lat obywatele U.E. mogą bez przeszkód nabyć nieruchomość na terenie RH ; nie dotyczny gruntów rolnych.
Pozdrawiam
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 04.02.2011 20:49

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):O dwóch już lat obywatele U.E. mogą bez przeszkód nabyć nieruchomość na terenie RH ; nie dotyczny gruntów rolnych.
Pozdrawiam


Jak więc jest traktowany zakup domu wraz z gruntem rolnym? Czy podobnie jak w Polsce?
Zakup 1,5 ha i powyżej upoważnia do budowy domu bez przekształcania działki w budowlaną, czy u Was przepisy są zbliżone ?
hajduczek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3657
Dołączył(a): 23.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) hajduczek » 04.02.2011 21:12

Pasjonat Chorwacji napisał(a):. Ale budynek był oddalony od morza ca. kilometr :(


Myślę że gdybyś mieszkał tam na stałe ,to przestało by być problemem......a wręcz stało by się atutem,bo
-to nie 2 tygodniowy pobyt ,kiedy to pragniemy "złapac "jak najwięcej słońca i Jadranu......to tak jak z mieszkańcami naszych miejscowości nadmorskich :D na 100 % nie bywają na plaży codziennie.....rozmawiałam z rezydentką w Makarskiej....(o wcale nie opalonej cerze :D )...i opowiadała ,że na plażę zaglada czasem w weekend

-dalej-to wiadomo większy spokój ,przede wszystkim w sezonie,bo nie sadzę ,że chciałbyś przez kilka miesięcy w roku znosić hordy turystów pod oknem :wink:
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 04.02.2011 21:21

hajduczek napisał(a):nie sadzę ,że chciałbyś przez kilka miesięcy w roku znosić hordy turystów pod oknem :wink:

... cóż turyści są zazwyczaj w sezonie, ale czy poza nim również uciążliwi? Cóż przyjadą, odjadą... Najważniejszy jest jednak każdego ranka widok z okna i klimat... :D
Ostatnio edytowano 04.02.2011 21:29 przez majeczka, łącznie edytowano 2 razy
Pasjonat Chorwacji
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 894
Dołączył(a): 25.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pasjonat Chorwacji » 04.02.2011 21:23

Fakt, o kupnie nieruchomości w największych, lub najbardziej znanych miejscowościach turystycznych większość z nas może zapomnieć. Tam raczej "zainstalują" się narodowości, które dłużej niż my, funkcjonują w warunkach gospodarki rynkowej :)
Poza tym, szukając takiego miejsca, raczej szukamy spokoju. Marzę o domku z dala od większych miast. Może być nawet na totalnym odludziu. Jesień życia to czas przemyśleń. Z pewnością niełatwo byłoby zasymilować się z mieszkańcami, ale nic na siłę, czas jest dobrym lekarzem.
Z pewnością najkorzystniej byłoby, gdyby ktoś "na miejscu" rozpoznał rynek nieruchomości...
Mamy na forum wielu Rezydentów.....
Wiem, to zakrawa na bezczelność, ale może ktoś z Rezydentów wypowie się, czy takie samotne domy, z dala od centrów tyrystycznych, można jeszcze spotkać w naszej ukochanej Chorwacji?
To najkwiększe moje marzenie.
A co do tego, że nasze emerytury nie wystarczą na dostanie życie w Chorwacji - to fakt, ale przecież na taki cel warto odkładać. Poza tym nie wszyscy b ędziemy mieć najniższą czy średnią emeryturę.
A sądzę, że para emerytów za 5-6 tys. Kn na miesiąc da radę przeżyć :wink:
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 04.02.2011 21:29

Dla przypomnienia podobny temat.

Temat niezbyt nowy, ale plany i marzenia nadal takie same. :papa:
Pasjonat Chorwacji
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 894
Dołączył(a): 25.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pasjonat Chorwacji » 04.02.2011 21:34

Masz rację Aniu. Nie zauważyłem tego tematu. Może można więc przenieść lub połączyć te tematy? Nie chcę "zaśmiecać" forum dublowaniem tematów.
hajduczek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3657
Dołączył(a): 23.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) hajduczek » 04.02.2011 21:49

majeczka napisał(a):
hajduczek napisał(a):nie sadzę ,że chciałbyś przez kilka miesięcy w roku znosić hordy turystów pod oknem :wink:

... cóż turyści są zazwyczaj w sezonie


czyli

hajduczek napisał(a): kilka miesięcy w roku :wink:


bo z tego co czytałam wyjazdy zaczynamy (zaczynają) się już w maju-czerwcu a kończą w e wrześniu-pażdzierniku....,czyli było nie było min.4-5 miesięcy.....z największym nasileniem pewnie lipiec -sierpień
Pasjonat Chorwacji
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 894
Dołączył(a): 25.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pasjonat Chorwacji » 04.02.2011 21:54

Chciałbym mieć takie problemy i mieszkać jednak w Chorwacji :D
hajduczek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3657
Dołączył(a): 23.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) hajduczek » 04.02.2011 21:58

Pasjonat Chorwacji napisał(a):Chciałbym mieć takie problemy i mieszkać jednak w Chorwacji :D


popieram :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
ZAKUP własnego kątka w Chorwacji - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone