Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Primosten 2013

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
joanna młodzik
Odkrywca
Posty: 109
Dołączył(a): 25.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) joanna młodzik » 29.07.2013 09:49

Uwielbiam Primosten ! Bardzo klimatyczne miasteczko . WPrzy wodospoadzie naKrka faktycznie można tylko do bojki , ale co tam dla zuchwalców ? W zeszłym roku widziałam kilku łebków , którzy wgramolili się na górę wodospadu i stamtąd skakali . Nieżle ich "mieliło" przy samym wodospadzie , było ich kilku , nie wiem , czy wszyscy wyszli z tego cało...Myśmy popłynęli na koniec po lewej stronie od wodospadu , przy samej skarpie ,fajne miejsce tam jest , siedzi się w wodzie pod wodospadem , jest bezpiecznie.
dren
Odkrywca
Posty: 90
Dołączył(a): 28.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) dren » 29.07.2013 09:51

W dalsze zakątki parku nie zapuszczaliśmy się chociaż podejrzewam, że jest tam pewnie piękniej i mniej ludnie :)
dren
Odkrywca
Posty: 90
Dołączył(a): 28.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) dren » 01.08.2013 09:53

Następną wycieczkę zrobiliśmy do Trogiru. Straszny upał i udany atak gołębi trochę zniechęcał do odkrywania tajemnic tego miejsca. Wystarczyły dwie godziny na połażenie wąskimi uliczkami i zwiedzenie katedry z wieżą oraz kawę z lodami. Ktoś napisał, że jest to namiastka Dubrownika, ale ja osobiście uważam, że do Dubrownika daleko… oj daleko na południe :)
meeg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) meeg » 01.08.2013 13:44

Byliśmy w Primosten w podobnym czasie - może nawet widzieliśmy się :D

Ja szukałam apartamentu później niż zwykle bo w lutym i m.in. pytałam o ten, w którym Wy byliście i oczywiście okazał się zajęty - teraz wiem przez kogo :wink:


dren napisał(a):i jeszcze fotka ze starówki
Obrazek


:mrgreen: tą właśnie uliczką podjeżdżaliśmy do naszego apartmana - ford mondeo mieści się na milimetry 8O
meeg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) meeg » 01.08.2013 14:12

dren napisał(a):Następną wycieczkę zrobiliśmy do Trogiru. Straszny upał i udany atak gołębi trochę zniechęcał do odkrywania tajemnic tego miejsca. Wystarczyły dwie godziny na połażenie wąskimi uliczkami i zwiedzenie katedry z wieżą oraz kawę z lodami. Ktoś napisał, że jest to namiastka Dubrownika, ale ja osobiście uważam, że do Dubrownika daleko… oj daleko na południe :)


Podpisuję się pod tym wszystkimi rękami i nogami. A do tego ten śmierdzący kanał pomiędzy targowiskiem a starówką. Park, o który nikt nie dba i niestety dookoła strasznie brudno. Może nocą, gdy tego całego syfu i bałaganu nie widać, Trogir robi lepsze wrażenie - ale za dnia nieciekawie. Za każdym razem, gdy jestem w Trogirze jest to samo - bez zmian przez tyle lat - a przecież to miasto wpisane jest do rejestru UNESCO. Widocznie uważają tam, że sama tabliczka z logo UNESCO i fotki w folderach wystarczą i o nic już nie trzeba dbać? :evil:

Jeśli chodzi o Primosten to co roku jest tutaj coś nowego - kiedyś wyremontowali plac przed bramą wjazdową na starówkę i zrobili park w tym miejscu, potem rynek i nabrzeże na starym mieście, następnie niestety zaorali plaże przy Hotelu Zora - chociaż na pewno wielu turystom przypadło to do gustu, potem wymienili nawierzchnię na uliczce wiodącej do Kościółka, a w tym roku całkowicie zmieniła się północno-zachodnia część nabrzeża starówki. Nie wspomnę już o nowej części na górce. Widać że się starają. Codziennie między 6-7 rano wszystkie skwery w mieście są nawadniane przez zraszacze, trawka na nich jest zadbana i przycięta. Kosze na śmieci są dostatecznie często, a toalety przy plażach w bardzo dobrym stanie sanitarnym.
Jednak nie byłabym sobą gdybym tylko słodziła:
1. :evil: :evil: :evil: plaże są niestety coraz brudniejsze :evil: :evil: :evil: jednym słowem panuje na nich syf!!! To oczywiście wina turystów - bo kosze są wszędzie i nie trudno po sobie posprzątać, ludzie jednak nie sprzątają... Skutek taki, ze w kamyczkach mamy masę rozbitego szkła, papiery, kapsle i pozostałości po konsumpcji brzoskwiń, śliwek, winogron przyprawione masą petów....
Nie wspomnę już o dzikich plażach przy zatoce Porat czyli pomiędzy Primosten a górą Kremik pod zniszczonym hotelem - tutaj z racji, że to teren bez gospodarza, koszy nie ma, a więc syf jest do potęgi. pod "bramą" wejściową porzucone reklamówki ze śmieciami - porozwalane, no nie mam słów. Na pierwszej plaży dziwię sie ludziom że w ogóle chcą tu wypoczywać - niestety śmieci w krzakach w piachu i żwirze. Dalej trochę lepiej, ale też nie za wesoło.
2. Obsługa w niektórych konobach strasznie spoczęła na laurach i niestety tylko potrafi ceny podnosić a jest dość nieuprzejma nawet...
3. Lody w Primosten.... Ach te lody.... Były wspaniałe - ale jakieś 10 lat temu gdy jeszcze sami je robili, a nie kupowali w hurtowniach.... Teraz to ta sama jakość co algida... A smaki z prawdziwych zaczęły przypominać fajerwerki z chemicznych doświadczeń. Tylko kugle pozostały duże.
4. Niestety coraz mniej uroczych starych domków o kamiennych dachach. Najpierw nie wiadomo dlaczego wali się dach takiego domu, potem oczywiście gdy juz dom jest ruiną jest burzony a w jego miejscu wyrasta co ? oczywiście "apartman"... Po co nam historia - trzeba zarabiać gdzie się da i jak się da....
5. Stare poletka na górze Kremik - coraz iich mniej - a tam gdzie się spaliły lub ktoś je "niechcący" podpalił nowe już nie powstały. A przecież te poletka to też dziedzictwo UNESCO - no może bardziej te za górą ale to szczegół.

To tak na szybko - przepraszam za wtrącenie się w wątek i oczywiście masę literówek :oops:
dren
Odkrywca
Posty: 90
Dołączył(a): 28.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) dren » 01.08.2013 16:10

dokładnie, miasteczko Primosten jest zadbane - widać że władze inwestują i się starają by przyciągnąć jak najwięcej turystów, jeśli chodzi o syf na plażach to byłem na początku lipca więc takowego jeszcze nie zauważyłem, ale być może później jest gorzej. W Baśka Woda też szczególnie na bardziej odległych plażach widać było resztki po plażowiczach. Wszędzie znajdą się buraki. :x
meeg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) meeg » 01.08.2013 20:19

Byliśmy w bardzo podobnym czasie - ja od 6 do 20 lipca. O brudnej plaży napisałam dlatego tak ostro, bo kiedyś tego nie było - no może w sierpniu gdy przyjeżdżali Włosi nagle zaczynało się roić od petów, ale w lipcu plaże były czyste (te przy hotelu i miejskie bo te dzikie bez opieki to od kiedy pamiętam "kwitły" - a szkoda, bo widok z plaży pod zrujnowanym hotelem jest wspaniały - stąd pochodzi większość widoczków na pocztówkach). Niestety z roku na rok jest coraz gorzej pomimo naprawdę dużej ilości koszy na śmieci. W tym roku po raz pierwszy zdarzyło mi się, że musiałam posprzątać plażę przed położeniem maty - taki był śmietnik, że całe wiaderko dziecka było pełne szkieł, kapsli, niedojedzonych owoców i chusteczek .... Może winna jest zmiana ze skał na plażę ogólną i wypożyczane leżaki - po prostu ludzie wrzucają śmieci pod leżak i sprawa załatwiona. Potem idą a śmieci zostają spokojnie pod leżaczkiem...

No ale w sumie Primosten to i tak miejsce magiczne - przynajmniej dla mnie :hearts: i jak miło, gdy ludzie nas pamiętają i witają z uśmiechem. Ja już tęsknię :hut:
dren
Odkrywca
Posty: 90
Dołączył(a): 28.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) dren » 01.08.2013 20:37

ja raczej staram się nie spędzać wakacji w tych samych miejscach, jest przecież tyle innych wspaniałych miejsc do odwiedzenia :P ale nigdy nie mówię nigdy - w końcu Primosten bardziej nam się podobało niż Baśka Voda. Zobaczymy co za rok...może trochę dalej - Tajlandia :idea:
KDW
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 144
Dołączył(a): 07.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) KDW » 01.08.2013 21:17

Przyłączam się i czekam na dalsze relacjonowanie.

Pobyt w 2010 czerwiec - straszne upały, było ogólnie świetnie, najlepsza konoba to ta na prawo uliczką od rynku na dworze stały na lekkim upadzie chwiejne taborki i ławeczki mało stabilne :mrgreen: a wino lał wiecznie nawalony Chorwat z czerwonym jak truskawa kinolem :mrgreen: Konoba to dużo powiedziane nie było tam nic innego prócz wina :) Obok z okienka sprzedawali smażone kalmary i plastereczki szynki tej co zwisałą z sufitu.
Ale klimat przedni poznaliśmy dużo przemiłych rodaków i nie tylko a zdarzało się obalić parę litrów wina w jedną noc, oj były banie jak szlag :mrgreen:

Byliśmy wtedy w Oazie kawałek od centrum właściciel to niejaki Petar Curkowic - ktoś wie czy jeszcze istnieje ?



meeg napisał(a):Byliśmy w Primosten w podobnym czasie - może nawet widzieliśmy się :D

Ja szukałam apartamentu później niż zwykle bo w lutym i m.in. pytałam o ten, w którym Wy byliście i oczywiście okazał się zajęty - teraz wiem przez kogo :wink:


dren napisał(a):i jeszcze fotka ze starówki
Obrazek


:mrgreen: tą właśnie uliczką podjeżdżaliśmy do naszego apartmana - ford mondeo mieści się na milimetry 8O



Znam tego Czecha to Iżi Smetana z Brna :mrgreen:
supernutka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 30
Dołączył(a): 21.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) supernutka » 11.08.2013 22:45

Jesteśmy w Primosten,właśnie wróciliśmy ze starówki i spotkaliśmy tego Czecha :-) ma coraz więcej fanów na forum:-)
no_fear
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 124
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) no_fear » 12.08.2013 08:38

apel dla przebywających (i nie tylko) aktualnie w Primosten -> poproszę więcej zdjęć :lol:
plaż, itp. itd. :wink:
moniq87
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) moniq87 » 12.08.2013 08:52

Ja mam pytanie jakie są plaże w Primosten? Czy bardziej kamieniste czy żwirek, na którym da się poleżeć na ręczniku. Jedziemy pierwszy raz do Cro i zastanawiamy się czy zabierać ze sobą np. jakieś karimaty na plażę czy wystarczy koc/ręcznik.
dren
Odkrywca
Posty: 90
Dołączył(a): 28.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) dren » 12.08.2013 08:54

moniq87 napisał(a):Ja mam pytanie jakie są plaże w Primosten? Czy bardziej kamieniste czy żwirek, na którym da się poleżeć na ręczniku. Jedziemy pierwszy raz do Cro i zastanawiamy się czy zabierać ze sobą np. jakieś karimaty na plażę czy wystarczy koc/ręcznik.

Już pisałem że tłuczeń - na ręczniku chyba raczej niewygodnie
ja brałem pompowany materac i było super :wink:
annette88
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 25.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) annette88 » 25.08.2013 19:07

dren napisał(a):(...)
Sam apartament nie zrobił na nas wielkiego wrażenia – miał parę drobnych mankamentów o których nie będę się rozpisywał – chyba że ktoś się tam wybiera i potrzebuje szczegółów. Generalnie było wszystko jak chcieliśmy – blisko na kilka plaż, świetny widok na półwysep ze starówką i port, zacieniony balkon gdzie można było zjeść i raczyć się węgierskim winem lub chorwackim piwem oraz klima co w taki upał jest zbawienne po przyjściu z plaży.


Witam, czy mogłabym prosić o więcej informacji o Villi Maria ? Po opisie jednej z wypowiadających się tutaj osób jestem lekko wstrząśnięta, jako że od 9 września mamy tam zarezerwowany apartament.. I to po poleceniu znajomej, która była tam już kilka razy..
dren
Odkrywca
Posty: 90
Dołączył(a): 28.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) dren » 26.08.2013 09:11

annette88 napisał(a):
dren napisał(a):(...)
Sam apartament nie zrobił na nas wielkiego wrażenia – miał parę drobnych mankamentów o których nie będę się rozpisywał – chyba że ktoś się tam wybiera i potrzebuje szczegółów. Generalnie było wszystko jak chcieliśmy – blisko na kilka plaż, świetny widok na półwysep ze starówką i port, zacieniony balkon gdzie można było zjeść i raczyć się węgierskim winem lub chorwackim piwem oraz klima co w taki upał jest zbawienne po przyjściu z plaży.


Witam, czy mogłabym prosić o więcej informacji o Villi Maria ? Po opisie jednej z wypowiadających się tutaj osób jestem lekko wstrząśnięta, jako że od 9 września mamy tam zarezerwowany apartament.. I to po poleceniu znajomej, która była tam już kilka razy..


Byliśmy na Chorwacji dwa razy. Poprzednim razem apartament oznaczało duży salon z aneksem kuchennym , pokój sypialny, taras, łazienka i ubikacja. Tym razem w Villi Maria zastaliśmy skromny pokój z czterema spaniami i malutkim aneksikiem - ale przecież póki co to wszystko jak na zdjęciu -więc zero pretensji.
Jednak były dodatki w postaci plamy pleśni na suficie (może w dwóch miejscach), no i okropnie trzeszczącym łóżku :( no i smrodek z łazienki. :evil: Przewód wentylacyjny był zapchany jakąś szmatą i nie był wentylacji.
Nie przeszkodziło to jednak w spędzeniu miło czasu, bo bardziej przywiązywaliśmy wagę do pięknego widoku z zacienionego tarasu, a także z bliskiej odległości do plaż.
Jeszcze mogę udzielić dobrej rady - lepiej zabrać ze sobą czajnik elektryczny i patelnię teflonową :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Primosten 2013 - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone