Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 11.07.2018 20:50

Las palmas jak nic :wink:
Świetnie to wygląda :!:
Aż mnie na wspominki wzięło i poczytałem sobie moją starą jak świat relację z 2007 roku z której nie zniknęły zdjęcia (fotosik) :!:

pozdr
W.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.07.2018 21:52

KOL napisał(a):Pomimo częściowego braku słońca, Vai wygląda w Waszej relacji o wiele lepiej niż w nie jednym internetowym, bądź przewodnikowym opisie.

Dzięki, fajnie że tak mówisz, myśmy żadnego takiego opisu w sieci nie widzieli :wink: więc trudno nam porównać :) .
I super że jesteś :idea: , tylko gdzie jest relacja z maja że tak nieśmiało zapytam... :wink: :oops: .
mysza73 napisał(a):Ale palmy SUPER 8O 8O 8O 8)

Ten akurat z kreteńskich "hitów" z pewnością nas nie rozczarował...
Dla kogoś kto bywał tu i ówdzie, gdzie palmowe gaje są powszechne, pewnie to nic takiego, dla nas była to jedna rzecz niespotykana i bardzo ciekawa :idea:
maslinka napisał(a):Piękna ta plaża Vai :) A palmy - rewelacyjne! :D

Rewelacyjnie jest też to, że do nas zajrzałaś Agnieszko :cool:
Pozdrawiamy :D
tony montana napisał(a):a zszedłem na tę plażę na południe od Vai...

Tak Tony, bardzo dobrze pamiętałem Twoją wycieczkę na Vai, kawał drogi pokonałeś tak szczerze powiem...
Pamiętałem zdjęcia które pokazałeś z tego punktu widokowego i palmy... było super ale dopiero na miejscu człowiek przekonuje się jak jest naprawdę, żadne zdjęcia tego nie oddadzą :roll:
tony montana napisał(a):zdjęcia mi wcięło w tej relacji, więc nie wiem po co daję linka

Potter napisał(a):ja też mozolnie ciągnę relację, której początkowe zdjęcia są w innej galaktyce :lol: ...

:evil: :? :(
Nam tym razem się udało, ale nikt nie zna dnia ani godziny :roll: także w tej kwestii.
Z fotosika udało się nam przenieść zdjęcia dzięki forumowej pomocy Morskiego, potem na imageshacku mieliśmy może i z 10 darmowych kont na których można było umieszczać po 500 zdjęć :roll: (jedno też jest już gdzieś w niebycie, a wraz z nim fotki m.in. z Milos), a potem trafiliśmy na google+ które obecnie uracza nas najdłuższymi linkami świata :wink: . Jakoś ciągniemy ten wózek już 10 lat z hakiem :lol:
janusz.w. napisał(a):Las palmas jak nic :wink:
Świetnie to wygląda :!:

Prawda że fajnie? :) .
Podobno ten las się kiedyś spalił :roll: , stąd ogrodzenie. Ale palmy to dzielne bestie, sporo potrafią przetrzymać - i przeżyły, a tego pogorzeliska ani śladu.
janusz.w. napisał(a):Aż mnie na wspominki wzięło i poczytałem sobie moją starą jak świat relację z 2007 roku z której nie zniknęły zdjęcia (fotosik) :!:

No właśnie... był taki dobry czas kiedy i Ty pisałeś relacje... :wink: :cool:
Chyba warto... po latach to taki swoisty pamiętnik samych siebie sprzed lat :roll:

Pozdrawiam :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.07.2018 22:06

I mapka na zakończenie dnia :cool:

mapad4.jpg


A - Chochlakies
B - wąwóz Chochlakies i plaża Karoumes
C - plaża Chiona i wykopaliska Roussolakos
D - plaża Kouremenos
E - Palekastro
F - Moni Toplou
G - Itanos
H - do tego miejsca na pn-wsch Krety można dojechać autem
I - plaża Vai
J - nocleg przy stanowisku archeologicznym Tripitos

:)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8646
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.07.2018 22:28

kulka53 napisał(a): Podobno ten las się kiedyś spalił :roll: , stąd ogrodzenie. Ale palmy to dzielne bestie, sporo potrafią przetrzymać - i przeżyły, a tego pogorzeliska ani śladu.

Spalił się palmowy las, ale na plaży Preveli na południu Krety. To było krótko po naszym pobycie na wyspie, chyba w 2010 roku. Podobno nie ma już śladu 8) .


janusz.w. napisał(a):Aż mnie na wspominki wzięło i poczytałem sobie moją starą jak świat relację z 2007 roku.

Mnie też się zebrało pod wpływem kulkowej relacji na wspomnienia i otworzyłam swoją prawie zapomnianą galerię na google :D .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.07.2018 08:30

marze_na napisał(a):Spalił się palmowy las, ale na plaży Preveli na południu Krety. To było krótko po naszym pobycie na wyspie, chyba w 2010 roku. Podobno nie ma już śladu 8) .

Są ślady :cool: . Ale niezbyt widoczne.
Informację że Vai też się spaliło znalazłem w sieci. Fakt, że nie sprawdziłem tego dokładniej :oops: , bardzo możliwe że to nie jest prawda.
marze_na napisał(a):
janusz.w. napisał(a):Aż mnie na wspominki wzięło i poczytałem sobie moją starą jak świat relację z 2007 roku.

Mnie też się zebrało pod wpływem kulkowej relacji na wspomnienia i otworzyłam swoją prawie zapomnianą galerię na google :D .

:cool: :wink: :lol: :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.07.2018 08:31

4 maja, piątek

Od rana pogoda jest fatalna :? . Trochę wieje, jest chłodno, wilgotno, niebo całkowicie przykrywają niskie, ciemne, pędzące chmury. Obawialiśmy się czy nie zacznie padać… ale obyło się bez tego mało przyjemnego zjawiska.

Tym razem nie było niespodzianki w postaci zagadkowej wizyty kogokolwiek :) , za to od świtu niemal uaktywnili się nasi „sąsiedzi” z pobliskiego domku. Na placyku przed nim mieli wysypaną górę drobnego kruszywa i pani dzielnie od rana sypała je do wiadra i dokądś nosiła. Pan chyba obudził się później :wink: , bo dopiero potem dołączył, ale wyglądało na to, że to zajęcie to bardziej jej zadanie :roll: . Oboje nie zwrócili na nas większej uwagi.

A gdy ogarnęliśmy się z porannymi czynnościami, śniadaniem itp. , postanowiłem przyjrzeć się dokładniej wykopaliskom przy których spędziliśmy tę noc :wink: . Tripitos było hellenistycznym miastem zbudowanym tarasowo na niewielkim ale dość wysoko wznoszącym się nad poziom morza półwyspem. W skałach nad morzem odkryto wykute otwory służące jako schronienie dla łodzi w czasie sztormów, natomiast po zachodniej stronie półwyspu na płaskim odcinku skalnej płyty (zwanym Karavopetra) funkcjonował drewniany budynek stoczni o wymiarach 30x5,5m, której podłoże było wykute w skale i lekko nachylone w kierunku morza. Przeprowadzone wykopaliska pozwoliły na odnalezienie licznych naczyń, monet i klejnotów, nawet mimo tego że w latach 60-tych ówcześni właściciele terenu przeprowadzili rekultywację półwyspu za pomocą koparek :? .

Parę zdjęć z Tripitos.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok na pobliską Sitię.

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Nocleg na placyku :cool: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Karavopetra – miejsce antycznej stoczni.

Obrazek

Z widokiem na Trypitos hellenistic town :)

Obrazek

Odwiedził nas kotek, ale nie miał ochoty na jedzenie… zabrane puszki i saszetki w nienaruszonej ilości wciąż podróżowały z nami – nie spotykaliśmy wielu kotów a jeśli nawet, to ewidentnie miały się one dobrze :roll: .

Obrazek

Nawet mimo paskudnej aury dobrze wspominamy ten nocleg :) . Jednak czas mija, ruszamy :idea: .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.07.2018 08:33

Fotki strzelone przy okazji przystanku w celu pozbycia się woreczka śmieciowego :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sitię, miasto bodajże piąte co do wielkości na Krecie odpuszczamy. W ogóle nie miałem zamiaru się tu zatrzymywać, pogoda nie zachęcała do spacerów, a i to co było widać podczas robienia zdjęć nie spowodowało żywszego bicia serca :roll: . Za to postanowiłem – skoro jesteśmy blisko – zamiast jechać główną szosą, zboczyć na wybrzeże gdzie był zaznaczony wąwóz i monastyr :cool: .

Wydawało się, że będzie to prosta i łatwa droga, nic z tych rzeczy (dlaczego mnie to już nie dziwi?).

Obrazek

Wapienne wybrzeże tworzy tu parę zatoczek z mini plażami, raczej kamienistymi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Plaże te noszą nazwy Agios Pantes i Platani. Bez trudu można by w tym dość odludnym obszarze znaleźć przyjemne miejsce do spania.

Widziana z góry kapliczka Agiou Pantes nie okazała się wskazanym na mapie monastyrem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.07.2018 08:33

Jesteśmy w wąwozie Agiou Pantes (Wszystkich Świętych). Wąwozu w tego typu skałach jeszcze nie widzieliśmy… może w dalszej od wybrzeża części nie jest zbyt ciekawy (brak jakichkolwiek oznaczeń turystycznych), ale tu, blisko końca ma bardzo fajne skałki 8O :idea: . Zgodnie stwierdzamy, że warto było tu przyjechać.

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.07.2018 08:34

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.07.2018 08:35

Monastyr Panagia Faneromeni znajduje się na skraju, krawędzi drugiego, pobliskiego wąwozu, nieopodal wybrzeża i przylądka Trachilas. Monastyr jest praktycznie opuszczony :roll: , gdy tam przyjechaliśmy uznaliśmy że jest to w ogóle dziwne dość miejsce, które nawet trudno opisać. Budynki są nie zwarte jak gdzie indziej w tego typu miejscach a pojedyncze, jakby rozrzucone, a między nimi hula wiatr. Jakiś dom był zamieszkały, zagospodarowany, a na nasze pojawienie zareagował pies który donoście nas obszczekiwał zza płotu. Nie spędziliśmy tu dużo czasu, ale do kościoła poszliśmy – ten był całkiem ładny a na dodatek otwarty :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podobno monastyr powstał tutaj już w XIII wieku, pustelnicy wykorzystywali do zamieszkiwania groty w ścianie wąwozu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kościół jest budowlą prawdopodobnie XV wieczną.

Obrazek

Ściany podwójnego wnętrza pokryte są częściowo zachowanymi malowidłami :idea: , które pochodzą z XVI wieku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kościół jest wbudowany w skały.

Obrazek

Prawdę mówiąc dość ciekawe miejsce, także i tu warto było przyjechać i je zobaczyć.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.07.2018 08:35

Pojechaliśmy jeszcze kawałek wzdłuż wybrzeża do miejscowości, osady z rozrzuconych wśród oliwek nielicznych zabudowań o nazwie Papadiokampos. Nasza mapa wskazywała że stąd będziemy mogli przedostać się do głównej….takie informacje też pokazywała mapa internetowa :roll: , jednak okazało się to nieprawdą. Może po wyboistych, szutrowych parunastu km by się to udało… ale uznaliśmy że nie będziemy sprawdzać :wink: i po prostu wrócimy tą samą drogą.

Kapliczka Analipsi na cypelku nieopodal Papadiokampos

Obrazek

Zatrzymaliśmy się jeszcze na moment przy bocznej dróżce do monastyru by uwiecznić okazałe kapliczki przydrożne :cool: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Spora jest :)

Obrazek

Obrazek

Przylądek Trachilas

Obrazek

c.d.n.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 12.07.2018 10:35

kulka53 napisał(a):Jesteśmy w wąwozie Agiou Pantes (Wszystkich Świętych). Wąwozu w tego typu skałach jeszcze nie widzieliśmy… może w dalszej od wybrzeża części nie jest zbyt ciekawy (brak jakichkolwiek oznaczeń turystycznych), ale tu, blisko końca ma bardzo fajne skałki 8O :idea: . Zgodnie stwierdzamy, że warto było tu przyjechać.


Fajne miejsce, fajne zdjęcia.

pzdr :wink:
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 12.07.2018 13:44

kulka53 napisał(a):
janusz.w. napisał(a):Aż mnie na wspominki wzięło i poczytałem sobie moją starą jak świat relację z 2007 roku z której nie zniknęły zdjęcia (fotosik) :!:

No właśnie... był taki dobry czas kiedy i Ty pisałeś relacje... :wink: :cool:
Chyba warto... po latach to taki swoisty pamiętnik samych siebie sprzed lat :roll:

Pozdrawiam :)



Masz absolutną rację :!: Warto :!:
Mam nadzieję, że taki czas powróci...

pozdr
W.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 12.07.2018 13:59

kulka53 napisał(a):... tylko gdzie jest relacja z maja że tak nieśmiało zapytam... :wink: :oops: .


Jak wiesz, ostatnio, przez fmixa, straciłem ochotę do pisania relacji, z drugiej jednak strony, wspomnienia się zacierają, więc może warto jednak znów utrwalić wyjazd kolejną relacją. Na razie zacząłem powoli coś tam odtwarzać z poprzednich lat. W każdym razie Was nasz tegoroczny wyjazd niczym nie zaskoczy.

Pozdrawiam
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 12.07.2018 19:29

kulka53 napisał(a):Parę zdjęć z Tripitos.
...


Rewelacyjne fotki, to przytłumione światło jest super.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 645
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone