CHORWACJA ONLINE

forum

 
Opisy wybranych miejscowości i regionów Makarska
reklama


Rozmiar: 20546 bajtów Makarska - licząca około 15 000 mieszkańców miejscowość turystyczna nad Adriatykiem, leżąca w Dalmacji, około 60 km na południowy - wschód od Splitu, u stóp góry Biokovo, w naturalnym porcie zamykanym przez półwyspy św. Piotra i Osejava. Makarska jest ekonomicznym, kulturalnym i turystycznym centrum Makarskiej Riwiery. Miasto składa się ze starego centrum w śródziemnomorskim stylu oraz nowszej części z hotelami, restauracjami, sklepami itd. W Makarskiej znajduje się sławna, licząca 1 500 m długości plaża Donja Luka, leżąca na skraju piniowego lasu, z wieloma zatokami piaszczystymi.

Osadę Muccurum (Makar), leżącą u stóp góry Biokovo, wymieniają już źródła z 533 roku. Nazwę Makarskiej znaleźć można w XVI-wiecznych dokumentach tureckich, chorwackich oraz łacińskich. Przy placu poety Andrija Kacicia Miosicia mieści się katedra św. Marka z XVII wieku. Przed katedrą znajduje się fontanna z 1775 roku oraz pomnik Miosicia. Na półwyspie św. Piotra, otaczającym miasto wraz z półwyspem Osejava, znajduje się kościół z IX wieku, noszący również imię św. Piotra. W 1992 roku został on odbudowany po zniszczeniach spowodowanych trzęsieniem ziemi w roku 1962. W klasztorze Franciszkanów z XVI wieku mieści się jedna z największych kolekcji muszli morskich na świecie.

Niedaleko Makarskiej, u podnóża góry Biokovo, znajdują się wsie Veliko Brdo, Puharići, Makar i Kotisina; ta ostatnia jest siedzibą miejscowego ogrodu botanicznego. Wszystkie zachowały do dziś niezmienioną starą architekturę i stanowią popularny cel wycieczek.

zdjęcia: www.makarska.com


  Powrót na poprzednią stronę


[Strona główna] [Reklama] [Kontakt] na górę strony

Rozmiar: 107 bajtów


apartamenty w cro
Rozmiar: 107 bajtów

Rozmiar: 107 bajtów

(c) 1999-2009 Chorwacja Online - Cro.pl