CHORWACJA ONLINE

forum

 
Waluta
reklama


Jednostką monetarną w Chorwacji jest kuna (Kn, HRK), podzielona na 100 lip. Orientacyjny kurs: 1 zł = 2 kn; 1 euro = 7,40 kn. Silne powiązania ekonomiczne z Niemcami oraz duża ilość turystów z tego kraju powodowały, że marka była praktycznie drugą walutą już na długo przed czasem powstania niepodległej Chorwacji. Wszelkie rozliczenia o większej wartości załatwiano właśnie twardej walucie, wystrzegając się niestabilnego pieniądza lokalnego. Choć problem inflacji zażegnano już bardzo dawno, obecnie euro pełni rolę takiej właśnie waluty rozliczeniowej. Ceny apartamentów czy hoteli podawane są przede wszystkim w walucie europejskiej. Jest to swoją drogą wielkie ułatwienie dla turystów, poza nielicznymi wyjątkami (np. niektórymi sklepami) euro można zapłacić wszędzie i za wszystko. Generalnie obowiązuje niepisana zasada, iż kun używa się do codziennych wydatków, natomiast grubsze płatności rozlicza się w euro, choć oczywiście każdy przyjmie i zapłatę w walucie chorwackiej.

Z wymianą pieniędzy nie ma właściwie żadnych problemów, kantory (mjenjalnica) i banki znajdują się na przejściach granicznych i w każdej większej (lub turystycznej) miejscowości. Mogą natomiast wystąpić kłopoty z powtórną zamianą kun na przykład na euro - możliwe jest to właściwie tylko w banku, za okazaniem dowodu wcześniejszego zakupu kun, a i to często nie bez problemów. Aktualny kurs kuny w stosunku do innych walut możesz sprawdzić korzystając z kalkulatora walutowego.

Za to nie ma już problemu znanego choćby z dawnej Jugosławii czy początków suwerennej Chorwacji - wysokiej inflacji. Kiedyś zmuszało to do wymieniania po maksymalnie 50 - 100 marek, gdyż wartość lokalnej waluty (wtedy jeszcze dinara) spadała z dnia na dzień. Od dobrych paru lat rozwiązanie to jest zupełnie niepotrzebne - inflacja od momentu wprowadzenia do obiegu kuny jest znikoma, a jej kurs waha się w bardzo ograniczonym przedziale (inna sprawą jest przyczyna takiego stanu, niekoniecznie będąca wynikiem działania mechanizmów rynkowych).

Kuny występują w monetach o nominałach 0.01, 0.02, 0.05 (prawie nie używane), 0.1, 0.2, 0.5, 1, 2 i 5 oraz w banknotach 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000.
Rozmiar: 8062 bajtów Banknot 50 - kunowy.
1 kuna kosztuje 0,48 zł (czerwiec 2001), więc w przybliżeniu ceny można przeliczać dzieląc kwoty w kunach na pół. Piwo kosztuje 12 kun, czyli 12/2 = 6 zł.
Banknoty są bardzo podobne do wycofanych marek niemieckich, (stąd trzeba było bardzo uważać aby nie popełnić kosztownej pomyłki). To było zresztą przyczyną wymiany początkowej partii banknotów 10 - kunowych. Początkowo miały one kolor granatowy (obecnie są utrzymane w zielono - brązowej tonacji) i były na pierwszy rzut oka nie do odróżnienia od 10 marek.

Na wybrzeżu są akceptowane wszystkie popularne karty płatnicze (VISA/ VISA Electron, MasterCard/ EuroCard/ Maestro, Dinners Club, American Express), natomiast np. w Zagrzebiu mogą być pewne problemy ze znalezieniem bankomatu akceptującego kartę VISA, chociaż większość sklepów ją przyjmuje.

Rozmiar: 8062 bajtów
Czy opłaca się płacić walutą obcą, np. euro? Generalnie rzecz biorąc nie, chociaż straty poniesione w tym wypadku z reguły nie są duże. Kurs jest przez drugą stronę liczony orientacyjnie, z marginesem bezpieczeństwa oczywiście przesuniętym w swoją stronę (np. kurs kuny do euro będzie policzony w zaokrągleniu - zamiast 7,23 policzą nam równe 7). Przy drobnych kwotach ma to jednak niewielkie znaczenie. Płacenie walutą obcą może być nawet czasem korzystniejsze, np. gdy trzeba przy wyjeździe z Chorwacji jeszcze coś kupić, a nie wiadomo ile euro trzeba wymienić (co potem zrobić z pozostałymi kunami?). Inne reguły obowiązują przy wynajmie np. apartamentów - ceny są z reguły podawane w euro.

Złoty jest wciąż w Chorwacji walutą nieco egzotyczną i z pewnością jej płynność jest o wiele gorsza niż euro czy dolara. Nie należy się spodziewać, że ktoś przyjmie zapłatę w tej walucie - najpewniej trzeba się będzie najpierw udać do banku lub kantoru w celu jej wymiany.
Rozmiar: 89 bajtów Zobacz także: Porady dla wyjeżdżających ;  forum: Ceny, usługi, przepisy, obyczaje i wszystko inne

[Strona główna] [Reklama] [Kontakt] na górę strony

Rozmiar: 107 bajtów


apartamenty w cro
Rozmiar: 107 bajtów

Rozmiar: 107 bajtów

(c) 1999-2009 Chorwacja Online - Cro.pl