Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kreta 2012.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
poljako_poljako
Croentuzjasta
Posty: 197
Dołączył(a): 19.05.2009
Kreta 2012.

Nieprzeczytany postnapisał(a) poljako_poljako » 28.09.2012 21:38

Nie kryję, że wiele czasu zabrało mi trafienie pod ten adres. Jak sobie oglądałem relację Dangol to mi ślinka ciekła. Muzeum to muzeum, trzeba zwiedzić. Ale muzeum wina? I to jeszcze na Krecie. W końcu trafiłem. ;-)
Obrazek
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 28.09.2012 23:05

No ale będzie jeszcze coś oprócz muzeum :?: :lol: :wink:

pozdr
poljako_poljako
Croentuzjasta
Posty: 197
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) poljako_poljako » 29.09.2012 10:53

janusz.w. napisał(a):No ale będzie jeszcze coś oprócz muzeum :?: :lol: :wink:

pozdr

Kurka wodna, to muzeum tak nam się z Kapitańciem spodobało, że chcieliśmy tam jeździć co drugi dzień, żeby poobcować z kulturą. :D
Oczywiście poza muzeum wina widzieliśmy jeszcze wiele innych rzeczy, o których opowiem w relacji.
Na przykład w końcu dowiedzieliśmy się skąd pochodzą kreteńskie kozy. One są z Kosmosu, 8O (ale o tym cicho sza).
Udało się nam je nawet sfotografować na tle ich statku :D
Obrazek

Obrazek

No i znaleźliśmy najpiękniejszy jak dotąd widok na Krecie (oczywiście dla nas) :)

Obrazek

Dotarliśmy również do Vai Beach, przejeżdzając przez przepiękny gaj palmowy, w którym można się było poczuć "prawie" jak w Afryce :D

Obrazek

No a przede wszystkim udzieliliśmy Kreteńczykom pomocy humanitarnej w formie wydawania naszych ciężko zarobionych pieniędzy 8) Ale jestem przekonany, że oni i tak to mają w nosie. :D
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 29.09.2012 10:59

Kreta :D , więc czekamy na więcej. Byliśmy na Krecie 4 lata temu, ale że nasza dzidzia miała dwa i pół roczku wiele zostało do zobaczenia... mamy nadzieję że kiedyś może się uda wrócić. Chętnie obejrzymy ją waszymi oczami (obiektywem) :lol:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.09.2012 12:28

poljako_poljako napisał(a):No i znaleźliśmy najpiękniejszy jak dotąd widok na Krecie (oczywiście dla nas)

Ładne. :)
Aż sobie wróciłem do tamtych widoczków. Kreta ładna jest...

Pozdrawiam,
Wojtek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 03.10.2012 19:21

poljako_poljako napisał(a): to muzeum tak nam się z Kapitańciem spodobało, że chcieliśmy tam jeździć co drugi dzień, żeby poobcować z kulturą


Doskonale to rozumiem i z wielką chęcią znów podelektuję się winkiem od Pnevmatikakisów :P . Inne kreteńskie zakątki także chętnie z Wami odwiedzę :D , zarówno te znane jak i mi nieznane. Może któregoś roku uda się wrócić na wyspę i uzupełnić część z tego, czego nam się dwa lata temu nie udało zobaczyć...
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 03.10.2012 20:35

Obcowanie z kulturą ważna rzecz :wink: , jednak Kreta to nie muzeum tylko

Z przyjemnością będę śledził Twoją relację


Pozdrawiam
Piotr
poljako_poljako
Croentuzjasta
Posty: 197
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) poljako_poljako » 16.10.2012 21:51

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pozdrawiam serdecznie. Tegoroczny pomysł na Kretę narodził się w ostatnim momencie, kiedy "tania linia lotnicza" dała fajną ofertę z Wrocławia.
Kupiliśmy więc trzy bilety i dalej z katowic do Wrocławia i na autostradę.
Obrazek
Pierwsze co nowego zobaczyłem to ten dziwny budynek (grzdylek) wystający w centrum Wrocławia.
Natomiast dworzec lotniczy Wroclaw to kulturka całkowita.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

My kupiliśmy lot do Chanii.
Obrazek
Obrazek

Start po południu. Lądowanie w Chaniii około 22.

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 19.10.2012 17:27

Coś długo lecicie :wink: ! Kiedy lądowanie?
Aneta.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2420
Dołączył(a): 11.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aneta.K » 20.10.2012 12:16

Ja też już czekam , aż wkońcu wylądują :wink: :lol:
poljako_poljako
Croentuzjasta
Posty: 197
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) poljako_poljako » 20.10.2012 23:52

Pozdrawiam :D
Plan był taki, że pierwszy tydzień spędzamy na zachodniej części Krety, żeby obejrzeć atrakcje takie jak Elafonissi itp. Na kolejny tydzień jedziemy na drugą stronę wyspy (wschodnią), żeby obejrzeć mniej turystycznie zagospodarowaną część Krety. Kwaterę na pierwszy tydzień znalzłem w Platanias, czyli kilkanaście kilometrów na zachód od Chanii, gdzie wylądowaliśmy. To był zły wybór! Platanias to kurort. Trzeba się trzymać z daleka od tej "miejscówki". Na szczęście nasz apartman (o którym jeszcze napiszę) był trochę "z boku" i rankiem gdakały nam kury.
Co można "zrobić" ciekawego w okolicach Chanii? Na pierwszy ogień, (bo najbliżej) poszedł wąwóz Theriso.

Obrazek

Moim zdaniem to ciekawa propozycja na gorące popołudnie w okolicach Chanii. Oczywiście trzeba wypożyczyć auto, ale przejazd tym wąwozem i powrót, dostarcza mocnych wrażeń. Szczerze polecam. "Będziecie Państwo zadowoleni"

Obrazek

Przy końcu wąwozu jest tawerna, w której siedzi młody "smutny Grek", który zrobił duże wrażenie na naszych laseczkach :evil: Jego wino na nas zrobiło nieco mniejsze :)

Obrazek

W swojej dalsze części droga idzie ostro pod górkę. Jest nawet trochę emocji, ale warto tam pojechać.

Obrazek

W pewnym momencie krajobraz robi się taki "tatrzański". Sprawia to wszystko wrażenie, jak gdyby miało miejsce na około 2000 m. n.p.m. Tymczasem to zwykłe 700 chyba :)

Obrazek

Oczywiście kreteńscy "autochtoni" towarzyszą nam na każdym kroku :wink:

Obrazek

Docieramy wreszcie do wsi Zourva. (Niestety nie potrafię wklejać gugle map :oops:

Obrazek

Korzystamy z "wariatki", która pokazuje, jak droga powrotna (wśród gajów mandarynkowych) jest pokręcona.

Obrazek

Jakieś lokalne cerkiewki

Obrazek

Jakieś drzewa, z których kora schodzi jak z eukaliptusa :)

Obrazek

Bardzo! polecam wąwóz Theriso, jeżeli będziecie w okolicach Chanii. Poprawię się również, jeśli chodzi o pisanie relacji. :papa:
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 21.10.2012 13:22

Przycupnęłam i czekam...bo Kreta kołacze się po głowie i ...wrzesień 2013 może się uda...

Pozdrawiam cieplutko
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.10.2012 13:30

Ja też chętnie popatrzę i powspominam.
Mąż namawia mnie na powrót na Kretę, a ja już zaplanowałam czerwcowy Hvar :roll: . Chciałoby się mieć dwa urlopy i na dwa urlopy :wink: .
poljako_poljako
Croentuzjasta
Posty: 197
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) poljako_poljako » 24.10.2012 14:04

Joan65 napisał(a):Przycupnęłam i czekam...bo Kreta kołacze się po głowie i ...wrzesień 2013 może się uda...

No właśnie jak już pisałem, na decyzję wyjazdu na Kretę wpłynęła dobra oferta Ryanaira, który lata bezpośrednio do Chanii z Wrocławia. Czasami można znaleźć bilety w bardzo rozsądnej cenie. Życzę sukcesu Joan i żeby wyjazd doszedł do skutku. :D
Kolejne miejsce, którego odwiedziny mieliśmy zaplanowane na Krecie, to plaża Falasarna.

Obrazek

Obrazek

Plaża rzeczywiście piękna, ale mieliśmy pecha, bo w dniu, w którym się tam pojawiliśmy wiał wiatr. To był bardzo silny i porywisty wiatr północny, północno-wschodni, czyli Etesian jak go Kreteńczycy nazywają (albo Meltemi). Wiało tak mocno, że w zwiewało sterty piachu na plaży. W porywach siła wiatru była tak, że rozwiany piach uderzał w nasze smukłe i opalone ciała :D powodując piekielny ból. Laseczki próbowały żartować, że mamy darmowy peeling, ale nam nie było do śmiechu. Wkrótce więc ruszyliśmy na specer, żeby obejrzeć całą Falasarnę.

Obrazek

Falasarna to ogromna zatoka, która właściwie cała składa się z przyjemnych plaż. Żeby tylko tak nie wiało...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po plażowaniu pojechaliśmy jeszcze zobaczyć ruiny starożytnej Falasarny, które obecnie znajdują się około 400 metrów od morza. Cóż jeśli chodzi o ruiny, to widzę, że Grecy starają się (za pieniądze z Unii), żeby je odbudować, ale nie są w tym zbyt gorliwi :D

Obrazek

Obrazek

Można obejrzeć te ruiny, zwłaszcza że to blisko plaży Falasarna, a obejrzenie ich jest darmowe.

Obrazek

Obrazek

Ogólnie rzecz biorąc warto odwiedzić plaże Falasarna i pobliskie ruiny. Żeby tylko trafić na dobrą pogodę.
Arlena88
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 14.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arlena88 » 24.10.2012 14:08

Wybieram się na Kretę już od paru lat i jakoś nie mogę tam dotrzeć. Będę zaglądać :).

Mam pytanie odnośnie wypożyczalni samochodów. Ile to mniej więcej kosztuje?
Następna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone