Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zupa Dubrovacka, płw.Peljesac 2007r - czwarty raz w CRO :)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 13.11.2008 17:29

Kto by tak wcześnie wstawał? A jeśli tłumy dobiły ok. 9-10 to i tak niewiele tego spokoju?
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 13.11.2008 18:33

MWN napisał(a):Kto by tak wcześnie wstawał? A jeśli tłumy dobiły ok. 9-10 to i tak niewiele tego spokoju?


Ja nie należę do entuzjastów wczesnego wstawania :)
Jednak są ludzie, którym to odpowiada nawet na wakacjach :twisted:
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 13.11.2008 18:43

Ale tak naprawdę:nie po to mam wolny czas, żeby go przesypiać. Trzeba intensywnie go wykorzystać na aktywny wypoczynek. Przecież ten wolny czas jest zbyt cenny, a do pracy wcale mi się nie spieszy...
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 13.11.2008 21:45

W sumie prawda, po co przesypiać wolny czas, tylko że wcześnie rano to ja wstaję przez większość roku więc w błogie wakacyjne lenistwo chcę choć troszkę dłużej pospać. :lol:
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 13.11.2008 23:34

A to dokładnie odwrotnie jak u mnie: do pracy powoli około 9.00, bo praca nie zając, zwłaszcza jak się jest własnym szefem, a w wakacje około 7:30-8:00.
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 14.11.2008 00:41

MWN napisał(a):A to dokładnie odwrotnie jak u mnie: do pracy powoli około 9.00, bo praca nie zając, zwłaszcza jak się jest własnym szefem, a w wakacje około 7:30-8:00.


U mnie podobnie tylko, że w wakacje nie wstaję tak rano :twisted:
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 15.11.2008 03:27

No to jesteśmy na murach..

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mury mają ok.1940 m długości, wysokość do 25 m i grubości, która waha się w granicach 1,5-6 m. Mury, budowane od IX do XVII w., wzmacnia dodatkowo pięć bastionów, trzy wieże okrągłe i dwanaście kwadratowych.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Widok rzeczywiście bardzo sympatyczny..teraz możemy zobaczyć miasto w całej okazałości:)
Wszędzie te czerwone dachówki...typowe dla Dubrownika....wieje lekki wiatr, a my wolnym krokiem snujemy się i co moment tylko pstrykamy fotki :)
Potem się okaże, że połowa jest takich samych, ale co tam :)

Obrazek
Obrazek

Ludzi na murach nie wiele, choć w dole na odwrót.
Dochodzimy do północnej baszty Minceta z XIV i XV w. po drodze mijamy Fort Sw.Jana gdzie mieści się między innymi akwarium, które mamy zamiar odwiedzić :)

Obrazek
Obrazek

Duże zainteresowania wzbudza w nas fort Lovrijenac z XIV w.wznoszący się na wystającej z morza skale o wysokości 37 m. Ciekawostką jest, że to Wenecjanie postanowili wybudować w tym strategicznym punkcie fortecę, która miała pomóc w utrzymywaniu kontroli nad Dubrownikiem. Gdy mieszkańcy miasta dowiedzieli się o tych zamiarach, postanowi ich uprzedzić. W rekordowym czasie trzech miesięcy wznieśli tu twierdzę, krzyżując plany konkurentów. Obecnie fort Lovrijenac znany jest jako niezwykła scena teatralna, jedna z najsłynniejszych na świecie.
Fort pięknie wygląda na tle granatowego morza , którego fale uderzają w skały..

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Najważniejsza ulica Dubrownika Placa wygląda także interesująco z góry :)
Placa została wykonana z białego wapienia, pochodzącego z wyspy Brač. Przez wieki kamień ten nabrał niebywałego połysku i gładkości.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z góry wydaje się, że ulica jest mokra :)
Przechodzimy też przy klasztorze Dominikanów.Dość rozległy klasztor zaczęto wznosić w 1228 r., wówczas także przebudowywano mury obronne.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kościół św.Ignacego oraz dzwonnica stojąca przy nim.W niej zachował się najstarszy dzwon w Dubrowniku (odlany w 1355 roku)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Idziemy, idziemy...obserwujemy też zwyczajne życie w mieście...dziewczynki bawiące się z kotami, chłopcy grający w piłkę nożną, kobiety wieszające pranie,koronkarki próbujące sprzedać swoje dzieła .
Zastawiam się jak by tu było tu mieszkać..ludzie ci zajęci własnymi sprawami, jakby zupełnie nie zważali na turystów :)

Obrazek
Obrazek

Przyglądamy się z góry na piękny Dubrownik.
Jadran z tego miejsca wygląda tak potężnie i wspaniale :)

Obrazek

Schodzimy , snujemy się chwilę uliczkami, ale głód daje nam znać o sobie.
Szukamy knajpki, znajdujemy bardzo sympatyczną gdzieś między wąskimi uliczkami...
Zamawiamy oczywiście talerz owoców morza i małych rybek..danie spore i smaczne...
Ściemniło się, Dubrownik wygląda inaczej niż za dnia..wydaje się , że życie zaczyna się tu po zmroku :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przechadzamy się się jakiś czas ulicą Placa i uliczkami, które od niej odchodzą....

Obrazek

Jest bardzo klimatycznie i miło...Podświetlone zabytki maja swój urok, pełne tajemniczości i swojej kilkusetletniej historii..Coraz więcej ludzi , więc postanawiamy wracać do domu, w końcu jesteśmy już tu cały dzień..Zmęczenie daje się we znaki..Jutro przyjedziemy zwiedzić akwarium..

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Żegnamy się z Dubrownikiem i jedziemy do Srebreno..

Obrazek
grzesasia
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 98
Dołączył(a): 02.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) grzesasia » 15.11.2008 09:11

"Pyszna" relacja
-Yaro-
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1067
Dołączył(a): 01.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) -Yaro- » 15.11.2008 09:18

Wspaniałe zdjęcia :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 15.11.2008 11:32

Zdjęcia rewelacyjne, nocne również - piękne i klimatyczne :D
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 15.11.2008 11:59

No, ja niestety własnym szefem nie jestem więc jako robaczek muszę wstawać rano do pracy :D

Dubrownik piękny rzecz jasna, szczególnie nocą. Mam coraz większą chrapkę na zobaczenie go na żywo w ciemnościach.
jorgus111
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3080
Dołączył(a): 08.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) jorgus111 » 15.11.2008 12:05

yskyerka napisał(a):Dubrownik piękny rzecz jasna, szczególnie nocą. Mam coraz większą chrapkę na zobaczenie go na żywo w ciemnościach.


Warto, nie ma nic piękniejszego :lol:

Obrazek

:papa:
laciatek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 192
Dołączył(a): 15.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) laciatek » 15.11.2008 12:50

Wyjątkowo ładnie Ci te dubrownickie klimaciki wyszły, Ines, w ogóle dzięki Wam, wszystkim forumowiczom, jak w końcu do tego Dubrownika trafię, poczuję się jak w znajomym miejscu, tyle przejrzanych fotek utkwiło mi w głowie, czas żeby widoczki utkwiły i w serduszku :)
tyle dygresji, oczywiście liczę na to,że niedługo c.d.n. ;)
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 15.11.2008 17:29

jorgus111 napisał(a):
yskyerka napisał(a):Dubrownik piękny rzecz jasna, szczególnie nocą. Mam coraz większą chrapkę na zobaczenie go na żywo w ciemnościach.


Warto, nie ma nic piękniejszego :lol:

Obrazek

:papa:


Piękna fotka :)
bukmacher3
Croentuzjasta
Posty: 316
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) bukmacher3 » 15.11.2008 18:53

ines napisał(a):
jorgus111 napisał(a):
yskyerka napisał(a):Dubrownik piękny rzecz jasna, szczególnie nocą. Mam coraz większą chrapkę na zobaczenie go na żywo w ciemnościach.


Warto, nie ma nic piękniejszego :lol:

Obrazek

:papa:


Piękna fotka :)



Wspomnienia z Dubrovnika na nowo odżyły, a to tylko minęło 3 miesiące o takich samych widoków, które zapierały nam dech.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Zupa Dubrovacka, płw.Peljesac 2007r - czwarty raz w CRO :) - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone