Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Zbrodnie - ku przestrodze

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
jan ostrzycki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 363
Dołączył(a): 08.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan ostrzycki » 26.03.2019 15:10

Janusz Bajcer napisał(a):
jan ostrzycki napisał(a):Muszę napisać, że ciągle mnie razi to chorwackie uwielbienie dla zbrodniarzy. W wielu miejscach widać murale czy inne upamiętnienia, które są moralnie odrażające. W Makarskiej na wjeździe do portu witał turystów Ante Gotovina,
https://www.google.com/maps/@43.2959278 ... 312!8i6656
facet, który jest zwykłym bandytą odpowiedzialnym za czystki etniczne na kraińskich Serbach.

Miałbyś odwagę powiedzieć to Chorwatom, szczególnie tym mieszkającym w Pakoštane. :?:

Przypominam, że Ante Gotovina był skazany na 24 lata więzienia, ale potem prawomocnie uniewinniony.

gotovina-i-markac-wolni-t39579.html


Gotovina to bardzo (nie) ciekawa postać. Zawodowy bandyta i najemnik. "Podwykonawca" zbrodniczych operacji CIA w Ameryce Południowej. Sprawca czystek etnicznych na Serbach w czasie operacji "Burza". Wybielanie bandytów nie jest tylko chorwacką przypadłością, ale skoro to forum chorwackie nie będę wchodził na rodzimy grunt.
Jeśli Chorwaci chcą mieć takich bohaterów to ich problem. Ja wyjaśniam moim dzieciakom, że wakacyjne rybki, plaże i morze to jedno a syfiasta faszystowska przeszłość Chorwacji i nacjonalistyczna zafałszowana teraźniejszość to drugie. Po latach dociera do niektórych, że wojna na Bakanach nie była spowodowana wyłącznie przez Serbów, ala jak mawia jeden pan "inni szatani byli tam czynni".
Janusz Bajcer
Moderator
Avatar użytkownika
Posty: 101670
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 26.03.2019 15:30

jan ostrzycki napisał(a):Po latach dociera do niektórych, że wojna na Bakanach nie była spowodowana wyłącznie przez Serbów, ala jak mawia jeden pan "inni szatani byli tam czynni".

Na temat wojny na Bałkanach na forum była nie jedna "wojna".
Nie mam zamiaru wszczynać kolejnej. :papa: :arrow:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.03.2019 10:04

Janusz Bajcer napisał(a):
jan ostrzycki napisał(a):Po latach dociera do niektórych, że wojna na Bakanach nie była spowodowana wyłącznie przez Serbów, ala jak mawia jeden pan "inni szatani byli tam czynni".

Na temat wojny na Bałkanach na forum była nie jedna "wojna".
Nie mam zamiaru wszczynać kolejnej. :papa: :arrow:


Dokładnie. Dlatego zamiast wszczynać kolejną wojnę na forum rozsądniej pomodlić się o pokój i przebaczenie na Bałkanach, wśród wszystkich narodów byłej Jugosławii.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3274
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 27.03.2019 10:08

Wyrocznia napisał(a):Dlatego zamiast wszczynać kolejną wojnę na forum rozsądniej pomodlić się o pokój i przebaczenie na Bałkanach, wśród wszystkich narodów byłej Jugosławii.
Tak z ciekawości: co ma modlitwa wspólnego z rozsądkiem?
jan ostrzycki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 363
Dołączył(a): 08.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan ostrzycki » 27.03.2019 10:43

Temat wątku brzmi: "Zbrodnie - ku przestrodze", skoro został utworzony i zaakceptowany przez administrację to chyba pisanie w nim nie wywołuje wojen, a służy raczej refleksji.

Co do mnie, to odrazą napełnia mnie mordowanie i wypędzanie cywilów, niezależnie kto morduje a kto jest mordowany. Jakoś nie mogę uznać, że jak nas (naszych przyjciół) mordują to bardzo źle, ale jak "nasi" mordują i wypędzają "wrogów" to już dobrze i są usprawiedliwieni według zasady "nie popieram ale rozumiem".

Dlatego mocno uwiera mnie obecny chorwacki nacjonalizm, podszyty tradycją faszystowską i sympatyzujący z wyjątkowo odrażającym ukraińskim historycznym i obecnym nacjonalizmem, który ma podobną do chorwackiej paskudną tradycję ludobójstwa i czystek etnicznych.
sito_zabrze
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2319
Dołączył(a): 13.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) sito_zabrze » 27.03.2019 11:12

Czarne owce są w kazdym narodzie
Pamiętam ze na meczu Hajduk - Dinamo Z. bylo sporo "niefajnych" przyśpiewek nawiązujących do tych historii, głównie ze strony kibiców Dinama
jan ostrzycki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 363
Dołączył(a): 08.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan ostrzycki » 27.03.2019 11:17

sito_zabrze napisał(a):Czarne owce są w kazdym narodzie
Pamiętam ze na meczu Hajduk - Dinamo Z. bylo sporo "niefajnych" przyśpiewek nawiązujących do tych historii, głównie ze strony kibiców Dinama


Tak, tylko pytanie czy ta "niefajność" jest nieakceptowalnym marginesem lokalnej polityki czy też jej nieoficjalnym lub nawet oficjalnym elementem. Budowanie tożsamości państwowej na zbrodniach, poza tym że jest odrażające, jest też na dłuższą metę szkodliwe.
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1217
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 28.03.2019 13:42

Janie, rzeczywistość nie jest czarno-biała, i zapewniam Cię, że zdecydowana większość Chorwatów nie jest specjalnie dumna z NDH, a współczesny nacjonalizm też jakoś nie rozkłada się równo. Na takiej Istrii na ten przykład (Labin i okolice) nie ucierpiał chyba żaden pomnik z czerwoną gwiazdą sławiący dawnych partyzanckich bohaterów, podobnie z nazwami ulic. A przecież to też byli zbrodniarze (o masakrach Włochów i wrzucaniu ich do dołów krasowych (foiba) sobie poczytaj). A dochodzenie kto więcej win ma na sumieniu w wielu bałkańskich konfliktach jest wręcz bezcelowe - na każdy argument znajdziesz przeciwargument i możesz się cofać aż do czasów pogranicza wojskowego i najazdu tureckiego, a nie dojdziesz "kto zaczął". Na każde ludobójstwo jednej ze stron w następnych latach odpowiadała druga i trzecia strona, akcja zawsze rodziła reakcję i tak w koło Macieju. Trzeba nie znać historii ni w ząb, żeby zwalać wszystko na Serbów czy na Chorwatów, czy na Boszniaków... Każdy z narodów na swoją bardzo silną tożsamość, każdy ma swoje krzywdy i przewiny w stosunku do sąsiadów a także jest absolutnie niejednorodny wewnętrznie - często ta polaryzacja w patrzeniu na własną przeszłość jest wręcz zaskakująca. Czy chorwacki nacjonalizm jest jakiś szczególny? Zapewniam Cię, że serbski czarnogórski czy albański jest równie silny i często absolutnie hermetyczny i nakierowany na nienawiść w stronę sąsiadów. Z tym, ze zawsze nie jest to cały naród i całe pokolenia - tak jak i u nas. U nich po prostu ta polaryzacja wewnętrzna jest często bardzo ostra, wręcz jest naród w narodzie ( np. Gegowie i Toskowie w Albanii). W Serbii i Chorwacji podobnie - są zwolennicy normalizacji, są wręcz oszołomieni nacjonalizmem ludzie (i to nie tylko Ci osobiście dotknięci przemocą, okrutnymi wspomnieniami z wojen czy wysiedleniami). A muzułmanie ( Boszniacy?). Co jest ich winą? Że kilkaset lat temu ich potomkowie "zdradzili" i przeszli na islam bo tak było wygodniej za panowania Turcji? Co to ma teraz do rzeczy? A jednak w ludzkich głowach to siedzi i truciznę sączy. Każdy w swojego Boga wierzy i w swoją prawdę od lat.

Trudno nie sympatyzować z Chorwatami pragnącymi niepodległości w 1991 roku, tak jak i trudno zrozumieć koszmar Jasenovca i czystki etniczne w II wś. Ale u Serbów było to samo - niby dzielnie walczyli, ale woleli się skumać z Włochami i Niemcami jak czetnicy, żeby tylko niszczyć "czerwonych".
Partyzanci Tity- dzielni ludzie, w teorii idea słuszna dla wielu, ale litości nie mieli (np Bleiburg plus inne powojenne zbrodnie). A w sumie ktoś powie: nieźle wyszło, bo nawet stalinizacji i Ruskim się oparli. Muzułmanie i Albańczycy w jednostkach SS w II wojnie światowej? A jakże. A teraz w konflikcie o Kosowo za kim jesteś? - to serbska ziemia przecież historycznie, a Albańczycy na niej mieszkają od lat i stanowią większość, przez lata byli tam sekowani i niszczeni. Teraz oni niszczą serbskie cerkwie i wioski. To jest chłopie zapętlone tak bardzo, że tylko odrzucenie wszystkich zaszłości historycznych i osobistych rachunków krzywd by pomogło - a to przecież utopia. To jest straszne, że mamy XXI wiek, a ludzie dalej cierpią za swoją rasę, religię czy pochodzenie i myślą, że przemocą sprawią coś dobrego. Taki już głupi ten nasz ludzki gatunek.
Koenig
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 780
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koenig » 28.03.2019 14:27

Hercklekot napisał(a):

To jest chłopie zapętlone tak bardzoKiedyś z własnej ciekawości próbowałem zgłębić temat. I faktycznie, to jest nie do ogarnięcia. Zaszłości sięgają tak daleko wstecz, że dziś ustalenie "kto zaczął" jest praktycznie niemożliwe.
sito_zabrze
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2319
Dołączył(a): 13.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) sito_zabrze » 28.03.2019 15:32

Kiedy w 97r bylem pierwszy raz to jeszcze mnie to ruszało i ciekawiło. Wojna, ślady po kulach w hotelu w ktorym spałem i na innych budynkach. Teraz jak jade to interesuje mnie wypoczynek, morze, pogoda....

No ale ja tak mam. Jak jade do Niemiec zwiedzać fabryke VW to nie wracam myślami do III Rzeszy.... :wink:

Mój pra dziadek byl Ukraińcem. Ja urodziłem sie na Śląsku i nawet czasami używam gwary. Dziwny koktajl. Dziadek uciekł z Ukrainy przed Ukraińcami.... kazdy kraj ma takie historie
Nefer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4804
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 29.03.2019 09:22

Hercklekot napisał(a): A muzułmanie ( Boszniacy?). Co jest ich winą? Że kilkaset lat temu ich potomkowie "zdradzili" i przeszli na islam bo tak było wygodniej za panowania Turcji?

Pamiętać też trzeba o przymusowej islamizacji, nakazanej z góry. Nie robiono tego tylko dla wygody.
Poprzednia strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylkocron
Zbrodnie - ku przestrodze - strona 19
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019