Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zbrodnie - ku przestrodze

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
jan ostrzycki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 365
Dołączył(a): 08.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan ostrzycki » 26.03.2019 16:10

Janusz Bajcer napisał(a):
jan ostrzycki napisał(a):Muszę napisać, że ciągle mnie razi to chorwackie uwielbienie dla zbrodniarzy. W wielu miejscach widać murale czy inne upamiętnienia, które są moralnie odrażające. W Makarskiej na wjeździe do portu witał turystów Ante Gotovina,
https://www.google.com/maps/@43.2959278 ... 312!8i6656
facet, który jest zwykłym bandytą odpowiedzialnym za czystki etniczne na kraińskich Serbach.

Miałbyś odwagę powiedzieć to Chorwatom, szczególnie tym mieszkającym w Pakoštane. :?:

Przypominam, że Ante Gotovina był skazany na 24 lata więzienia, ale potem prawomocnie uniewinniony.

gotovina-i-markac-wolni-t39579.html


Gotovina to bardzo (nie) ciekawa postać. Zawodowy bandyta i najemnik. "Podwykonawca" zbrodniczych operacji CIA w Ameryce Południowej. Sprawca czystek etnicznych na Serbach w czasie operacji "Burza". Wybielanie bandytów nie jest tylko chorwacką przypadłością, ale skoro to forum chorwackie nie będę wchodził na rodzimy grunt.
Jeśli Chorwaci chcą mieć takich bohaterów to ich problem. Ja wyjaśniam moim dzieciakom, że wakacyjne rybki, plaże i morze to jedno a syfiasta faszystowska przeszłość Chorwacji i nacjonalistyczna zafałszowana teraźniejszość to drugie. Po latach dociera do niektórych, że wojna na Bakanach nie była spowodowana wyłącznie przez Serbów, ala jak mawia jeden pan "inni szatani byli tam czynni".
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107649
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 26.03.2019 16:30

jan ostrzycki napisał(a):Po latach dociera do niektórych, że wojna na Bakanach nie była spowodowana wyłącznie przez Serbów, ala jak mawia jeden pan "inni szatani byli tam czynni".

Na temat wojny na Bałkanach na forum była nie jedna "wojna".
Nie mam zamiaru wszczynać kolejnej. :papa: :arrow:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.03.2019 11:04

Janusz Bajcer napisał(a):
jan ostrzycki napisał(a):Po latach dociera do niektórych, że wojna na Bakanach nie była spowodowana wyłącznie przez Serbów, ala jak mawia jeden pan "inni szatani byli tam czynni".

Na temat wojny na Bałkanach na forum była nie jedna "wojna".
Nie mam zamiaru wszczynać kolejnej. :papa: :arrow:


Dokładnie. Dlatego zamiast wszczynać kolejną wojnę na forum rozsądniej pomodlić się o pokój i przebaczenie na Bałkanach, wśród wszystkich narodów byłej Jugosławii.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 27.03.2019 11:08

Wyrocznia napisał(a):Dlatego zamiast wszczynać kolejną wojnę na forum rozsądniej pomodlić się o pokój i przebaczenie na Bałkanach, wśród wszystkich narodów byłej Jugosławii.
Tak z ciekawości: co ma modlitwa wspólnego z rozsądkiem?
jan ostrzycki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 365
Dołączył(a): 08.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan ostrzycki » 27.03.2019 11:43

Temat wątku brzmi: "Zbrodnie - ku przestrodze", skoro został utworzony i zaakceptowany przez administrację to chyba pisanie w nim nie wywołuje wojen, a służy raczej refleksji.

Co do mnie, to odrazą napełnia mnie mordowanie i wypędzanie cywilów, niezależnie kto morduje a kto jest mordowany. Jakoś nie mogę uznać, że jak nas (naszych przyjciół) mordują to bardzo źle, ale jak "nasi" mordują i wypędzają "wrogów" to już dobrze i są usprawiedliwieni według zasady "nie popieram ale rozumiem".

Dlatego mocno uwiera mnie obecny chorwacki nacjonalizm, podszyty tradycją faszystowską i sympatyzujący z wyjątkowo odrażającym ukraińskim historycznym i obecnym nacjonalizmem, który ma podobną do chorwackiej paskudną tradycję ludobójstwa i czystek etnicznych.
sito_zabrze
Cromaniak
Posty: 2663
Dołączył(a): 13.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) sito_zabrze » 27.03.2019 12:12

Czarne owce są w kazdym narodzie
Pamiętam ze na meczu Hajduk - Dinamo Z. bylo sporo "niefajnych" przyśpiewek nawiązujących do tych historii, głównie ze strony kibiców Dinama
jan ostrzycki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 365
Dołączył(a): 08.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan ostrzycki » 27.03.2019 12:17

sito_zabrze napisał(a):Czarne owce są w kazdym narodzie
Pamiętam ze na meczu Hajduk - Dinamo Z. bylo sporo "niefajnych" przyśpiewek nawiązujących do tych historii, głównie ze strony kibiców Dinama


Tak, tylko pytanie czy ta "niefajność" jest nieakceptowalnym marginesem lokalnej polityki czy też jej nieoficjalnym lub nawet oficjalnym elementem. Budowanie tożsamości państwowej na zbrodniach, poza tym że jest odrażające, jest też na dłuższą metę szkodliwe.
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 28.03.2019 14:42

Janie, rzeczywistość nie jest czarno-biała, i zapewniam Cię, że zdecydowana większość Chorwatów nie jest specjalnie dumna z NDH, a współczesny nacjonalizm też jakoś nie rozkłada się równo. Na takiej Istrii na ten przykład (Labin i okolice) nie ucierpiał chyba żaden pomnik z czerwoną gwiazdą sławiący dawnych partyzanckich bohaterów, podobnie z nazwami ulic. A przecież to też byli zbrodniarze (o masakrach Włochów i wrzucaniu ich do dołów krasowych (foiba) sobie poczytaj). A dochodzenie kto więcej win ma na sumieniu w wielu bałkańskich konfliktach jest wręcz bezcelowe - na każdy argument znajdziesz przeciwargument i możesz się cofać aż do czasów pogranicza wojskowego i najazdu tureckiego, a nie dojdziesz "kto zaczął". Na każde ludobójstwo jednej ze stron w następnych latach odpowiadała druga i trzecia strona, akcja zawsze rodziła reakcję i tak w koło Macieju. Trzeba nie znać historii ni w ząb, żeby zwalać wszystko na Serbów czy na Chorwatów, czy na Boszniaków... Każdy z narodów na swoją bardzo silną tożsamość, każdy ma swoje krzywdy i przewiny w stosunku do sąsiadów a także jest absolutnie niejednorodny wewnętrznie - często ta polaryzacja w patrzeniu na własną przeszłość jest wręcz zaskakująca. Czy chorwacki nacjonalizm jest jakiś szczególny? Zapewniam Cię, że serbski czarnogórski czy albański jest równie silny i często absolutnie hermetyczny i nakierowany na nienawiść w stronę sąsiadów. Z tym, ze zawsze nie jest to cały naród i całe pokolenia - tak jak i u nas. U nich po prostu ta polaryzacja wewnętrzna jest często bardzo ostra, wręcz jest naród w narodzie ( np. Gegowie i Toskowie w Albanii). W Serbii i Chorwacji podobnie - są zwolennicy normalizacji, są wręcz oszołomieni nacjonalizmem ludzie (i to nie tylko Ci osobiście dotknięci przemocą, okrutnymi wspomnieniami z wojen czy wysiedleniami). A muzułmanie ( Boszniacy?). Co jest ich winą? Że kilkaset lat temu ich potomkowie "zdradzili" i przeszli na islam bo tak było wygodniej za panowania Turcji? Co to ma teraz do rzeczy? A jednak w ludzkich głowach to siedzi i truciznę sączy. Każdy w swojego Boga wierzy i w swoją prawdę od lat.

Trudno nie sympatyzować z Chorwatami pragnącymi niepodległości w 1991 roku, tak jak i trudno zrozumieć koszmar Jasenovca i czystki etniczne w II wś. Ale u Serbów było to samo - niby dzielnie walczyli, ale woleli się skumać z Włochami i Niemcami jak czetnicy, żeby tylko niszczyć "czerwonych".
Partyzanci Tity- dzielni ludzie, w teorii idea słuszna dla wielu, ale litości nie mieli (np Bleiburg plus inne powojenne zbrodnie). A w sumie ktoś powie: nieźle wyszło, bo nawet stalinizacji i Ruskim się oparli. Muzułmanie i Albańczycy w jednostkach SS w II wojnie światowej? A jakże. A teraz w konflikcie o Kosowo za kim jesteś? - to serbska ziemia przecież historycznie, a Albańczycy na niej mieszkają od lat i stanowią większość, przez lata byli tam sekowani i niszczeni. Teraz oni niszczą serbskie cerkwie i wioski. To jest chłopie zapętlone tak bardzo, że tylko odrzucenie wszystkich zaszłości historycznych i osobistych rachunków krzywd by pomogło - a to przecież utopia. To jest straszne, że mamy XXI wiek, a ludzie dalej cierpią za swoją rasę, religię czy pochodzenie i myślą, że przemocą sprawią coś dobrego. Taki już głupi ten nasz ludzki gatunek.
Koenig
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 879
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koenig » 28.03.2019 15:27

Hercklekot napisał(a):

To jest chłopie zapętlone tak bardzo



Kiedyś z własnej ciekawości próbowałem zgłębić temat. I faktycznie, to jest nie do ogarnięcia. Zaszłości sięgają tak daleko wstecz, że dziś ustalenie "kto zaczął" jest praktycznie niemożliwe.
sito_zabrze
Cromaniak
Posty: 2663
Dołączył(a): 13.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) sito_zabrze » 28.03.2019 16:32

Kiedy w 97r bylem pierwszy raz to jeszcze mnie to ruszało i ciekawiło. Wojna, ślady po kulach w hotelu w ktorym spałem i na innych budynkach. Teraz jak jade to interesuje mnie wypoczynek, morze, pogoda....

No ale ja tak mam. Jak jade do Niemiec zwiedzać fabryke VW to nie wracam myślami do III Rzeszy.... :wink:

Mój pra dziadek byl Ukraińcem. Ja urodziłem sie na Śląsku i nawet czasami używam gwary. Dziwny koktajl. Dziadek uciekł z Ukrainy przed Ukraińcami.... kazdy kraj ma takie historie
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5742
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 29.03.2019 10:22

Hercklekot napisał(a): A muzułmanie ( Boszniacy?). Co jest ich winą? Że kilkaset lat temu ich potomkowie "zdradzili" i przeszli na islam bo tak było wygodniej za panowania Turcji?

Pamiętać też trzeba o przymusowej islamizacji, nakazanej z góry. Nie robiono tego tylko dla wygody.
Biker_HR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 847
Dołączył(a): 18.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Biker_HR » 10.06.2022 14:02

jan ostrzycki napisał(a):Muszę napisać, że ciągle mnie razi to chorwackie uwielbienie dla zbrodniarzy. W wielu miejscach widać murale czy inne upamiętnienia, które są moralnie odrażające. W Makarskiej na wjeździe do portu witał turystów Ante Gotovina,
https://www.google.com/maps/@43.2959278 ... 312!8i6656
facet, który jest zwykłym bandytą odpowiedzialnym za czystki etniczne na kraińskich Serbach.
Widzę tu spory problem, bo zbrodni wojennych dokonywali na Bałkanach wszyscy, ale tylko chorwaccy zbrodniarze wykręcili się sianem, za zgodą i przy pomocy UE, USA i ONZ. Paskudna tradycja.


:roll: :D

Czystki etniczne? Kłamstwo powtórzone sto razy (być może) pewnego dnia stanie się prawdą.

Przestępca Milan Martić, prezydent zbuntowanych Serbów, wydał rozkaz ewakuacji ludności serbskiej! Obowiązkowa ewakuacja, zaplanowana i przećwiczona z wyprzedzeniem. Istnieje wiele przechwyconych dokumentów na ten temat. Są też filmy przedstawiające ludność cywilną przeprowadzającą ewakuację z Chorwacji.

Liczba serbskich ofiar cywilnych jest minimalna. Wszyscy Serbowie byli poborowymi, ich przemiana jest niesamowita. W jednej chwili są dzielną serbską armią, w innym momencie są już bezsilnymi cywilami

REPUBLIKA SERBII KRAJINA
NAJWYŻSZA RADA OBRONY

Knin, 4 sierpnia 1995 r.
16.45
Numer: 2-3113-1 / 95.

W związku z nową sytuacją spowodowaną otwartą generalną agresją Republiki Chorwacji na Republikę Serbskiej Krajiny oraz po pierwszych początkowych sukcesach w obronie zagrożona była duża część terytorium Północnej Dalmacji i część Liki.

MY DECYDUJEMY

1. Rozpocząć planowaną ewakuację całej niesprawnej ludności z gmin Knin, Benkovac, Obrovac, Drnis i Gracac.

2. Przeprowadzić ewakuację zgodnie z przygotowanymi planami w kierunkach do Knin i dalej przez Otrić do Srb i Lapac.

3. W celu ewakuacji zwróć się o pomoc do Dowództwa Południowego Sektora UNPROFOR z siedzibą w Kninie.

Knin, 4 sierpnia 1995 lat
CERTYFIKOWANY W GŠ SVK
O 17.20 4 sierpnia 1995 r. lat
i zarejestrowana pod powyższym numerem.

PREZYDENT REPUBLIKI
Mile Martić

https://hrvatska-danas.com/2018/08/04/d ... novnistva/
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2180
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 10.06.2022 14:17

Biker_HR napisał(a):..../



Ja wiem, że dla Chorwatów każdy generał chorwacki będzie bohaterem, a serbski zbrodniarzem, ale bez przesady - wszyscy tam na Bałkanach popełniali zbrodnie i Chorwaci nie są bez winy. 8O 8O

Zarówno Raport Human Right Watch z 1996 r., jak i organizacja Antiwar.com (oba źródła niezależne) określają liczbę ofiar Oluji po stronie serbskiej na ok. 560 żołnierzy oraz pomiędzy 350 a 1000 cywilów (w tym kobiet i dzieci). To po pierwsze.

Rozkaz ewakuacji wydany przez Martića a jego wykonanie przez ludność to dwie różne rzeczy, bo jednak ogromna większość serbskich rodzin ruszyła się z domów dopiero na widok chorwackich wojsk i jednostek paramilitarnych (zwłaszcza tych drugich) - zresztą rozkaz jest datowany na 4 sierpnia po południu, kiedy operacja już od dawna byłą w toku. W rezultacie z domów zostało wysiedlonych (według różnych szacunków) od 150 do 200 tys. Serbów Chorwackich. Nawet jeśli odliczyć kilkanaście procent, którzy te domy przejęli po wypędzonych 4 lata wcześniej Chorwatach, to i tak liczba ta jest ogromona i jak najbardziej mieści się w kategorii czystek etnicznych - nawet gdybyś się upierał nazywać to ewakuacją.. To po drugie.

Wina Gotoviny jest wątpliwa tylko dlatego, że on dowodził regularną chorwacką armią, a czystek dokonywały oddziały tyłowe, złożone z grup paramilitarnych, nad którymi nie zawsze (albo nawet rzadko) panowało dowództwo każdej ze stron wojen bałkańskich. To po trzecie.
Biker_HR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 847
Dołączył(a): 18.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Biker_HR » 10.06.2022 14:30

:roll: :D

marek, byłem żołnierzem, który brał udział w operacji wyzwolenia Chorwacji z rąk czetników. Proszę, opowiedz mi trochę o tych dniach... Rozumiem, jesteś internetowym wojownikiem, wiesz o tym więcej i lepiej niż ja.

Chorwackie formacje paramilitarne walczyły dopiero na początku wojny, w 1991 roku. Później zostały całkowicie zlikwidowane, w 1995 roku widziałem tylko chorwacką armię i specjalne jednostki policji. A serbskich cywilów w ogóle nie było, wszyscy zostali ewakuowani przed naszym przybyciem. Uratowałem starą i porzuconą Serbkę, bo nie chcieli jej ze sobą zabrać.

Zostawili ją bezradną, bez jedzenia i bez wody. Przenieśliśmy ją do naszego szpitala wojskowego. I oczywiście wszystko inne znasz lepiej. Daj trochę więcej kłamstw i propagandy.
Biker_HR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 847
Dołączył(a): 18.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Biker_HR » 10.06.2022 14:43

Podsumowanie – prezydent Milan Martic zarządził przymusową ewakuację wszystkich serbskich cywilów. Generał Ante Gotovina pokonał armię serbską w operacji wojennej. Dlatego jest zbrodniarzem wojennym.

Być może dlatego najlepiej w ogóle nie wyzwalać okupowanych części Ukrainy. Pewnego dnia ukraiński generał będzie zbrodniarzem wojennym, jeśli Rosjanie uciekną.

PS Wojny bałkańskie – jak pięknie sfabrykowany opis brutalnej agresji Wielkiej Serbii na Chorwację, BiH, Kosowo.. :papa:

Ćwiczenia wojskowe nad Morzem Czarnym – tak kiedyś będzie nazywać szaleństwo wojenne Putlera
KOMENTARZ MODERACJI
KOMENTARZ MODERACJI:
Proszę w dyskusji podpierać się faktami, a nie szyderstwem i uszczypliwościami. Nikt nie ma patentu na doskonałość...

(st)


Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Zbrodnie - ku przestrodze - strona 19
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone