Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zbrodnie - ku przestrodze

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Pauline
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 39
Dołączył(a): 13.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pauline » 22.04.2013 12:21

Raul73 napisał(a):
Pauline napisał(a):
Raul73 napisał(a):Niestety, z tego, co wiem, do "Death of Yugoslavia" nigdy polskie napisy nie wyszły. W sieci znalazłem jedynie napisy bośniackie.
.


Szukam, szukam i nie umiem znaleźć. chętnie bym obejrzała z chorwackimi, bośniackimi lub serbskimi napisami, ma ktos ??



http://subtitles.com.br/search-subtitles-the-death-of-yugoslavia-0-all-all-1.htm

Tutaj masz napisy m.in. chorwackie i serbskie :D


Dziękuję Ci dobry człowieku :)
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 22.04.2013 22:44

Pauline napisał(a):
Dziękuję Ci dobry człowieku :)



Miłego oglądania :D :papa:
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 22.04.2013 22:56

Przeczytałem niedawno książkę chorwackiej dziennikarki Slavenki Drakulić - "Oni nie skrzywdziliby nawet muchy". Jest to opowieśc o zbrodniarzach sądzonych w Hadze - każdy rozdział o kim innym (m.in. Krstić, Mladić, Milošević, Erdemović itd.). I chociaż sama książka ogóln ie niezbyt ciekawa (np. zamiast faktów z życia żony Milosevca autorka przez kilkanaście stron opisuje jej fryzurę i zły gust), to pierwsze kilka rozdziałów mocne (zwłaszcza wstrząsająca historia Dražena Erdemovića).

Chcialem tylko przytoczyć (nawiązując do niedawnej dyskusji na temat Gotoviny) jeden z początkowych fragmentów:

Byłam na tyle naiwna, że uważałam, iż jednym z priorytetów nowego post-Tudjmanowskiego rządu będzie próba zmierzenia się z prawdą o wojnie: dlaczego do tego doszło? O co chodziło? Czy Armia Chorwacka popełniała zbrodnie, czy nie? Jest to oczywiście brutalna prawda: wojna toczyła się o utworzenie państwa narodowego, co obejmowało czystki etniczne; dwieście tysięcy Serbów zostało zmuszonych do opuszczenia Krajiny; ich domy splądrowano i spalono; około czterystu cywilów zginęło; cywile serbscy w Gospiciu, Pakracu czy Sisaku byli masowo zabijani; dwadzieścia cztery tysiące Muzułmanów zostało zamkniętych przez żołnierzy, bośniackich Chorwatów, w czterdziestu czterech obozach koncentracyjnych w Hercegowinie; Chorwaci zabili stu szesnastu cywilów w wiosce Ahmići i wysadzili w powietrze stary most w Mostarze; w 1991 roku w Zagrzebiu dwunastoletnia dziewczynka, Aleksandra Zec, została zabita wraz ze swoimi serbskimi rodzicami. Jej morderca, który przyznał się do morderstwa, wciąż przebywa na wolności.
Nikt jednak nie chce głośno mówić prawdy. I nikt nie chce jej słuchać. Dlatego że w Chorwacji prawda jest niebezpieczna. Przez dziesięć lat propaganda Tudjmana przekonywała Chorwatów, że ludzi na liście zbrodniarzy wojennych Trybunału - jak Mla-den Naletilić Tuta, Tihomir Błaśkić, Dario Kordić, Mirko Norac i Ante Gotovina - należy uważać za bohaterów. Władze za czasów Tudjmana wydały tych ludzi Trybunałowi wyłącznie z powodu silnego międzynarodowego nacisku, a nie dlatego, że Chorwaci uważali, iż należy ich osądzić. Ale jak to możliwe, żeby ocena sytuacji była tak różna w kraju i poza nim? Jest to możliwe, ponieważ nigdy nie powiedziano Chorwatom, że ci ludzie byli gorliwymi katami, nawet jeśli byli bohaterami wojennymi. Toteż kiedy stają przed sądem w Hadze jako podejrzani o zabójstwo lub zlecenie zabójstwa ludności cywilnej, Chorwaci czują się upokorzeni. Ich bohaterowie mieliby być zbrodniarzami? Nigdy! Zostać oskarżonym przez Trybunał zaczęło oznaczać, że jest się patriotą. Przeciwnicy Trybunału utrzymują, że sądzi on za zbrodnie wojenne całą Chorwację, a nie jednostki. Kiedy wiosną 2001 roku Mirko Norac otrzymał polecenie stawienia się w lokalnym sądzie w Rijece w związku z zarzutem o popełnienie zbrodni wojennych w Gospiciu, gdzie jesienią 1991 roku zaginęło ponad stu Serbów, weterani wojenni zorganizowali wiec protestacyjny w Splicie. Było na nim około siedemdziesięciu pięciu tysięcy ludzi. Przez co najmniej tydzień trwał kryzys rządowy i cały kraj był sparaliżowany.
Ustalanie prawdy o wojnie jest kluczem do zakończenia sporów wokół Trybunału haskiego. Dopóki nie zostanie ustalona prawda o wojnie, procesy zbrodniarzy wojennych, czy to przed Międzynarodowym Trybunałem, czy przed miejscowymi sądami, będą postrzegane jako niesprawiedliwość wobec „bohaterów wojennych". Bez prawdy nie ma sprawiedliwości, a Chorwacja nadal jest daleka od takiej prawdy. Ostatnio odbyły się dwa procesy zbrodniarzy wojennych: w Rijece - grupy z Gospicia, i w Splicie - grupy strażników więziennych. Szczególnie ten drugi przekształcił się w żałosne widowisko, w którym publiczność bije brawo swoim „bohaterom" i grozi świadkom. Sędzia zwolnił oskarżonych z więzienia, lecz sąd wyższej instancji zmienił tę decyzję, a tymczasem dwóch oskarżonych zdążyło uciec. Świadkom w obu procesach łatwo przydarzały się nagłe zaniki pamięci. A w wypadku Sisaka, małego miasteczka w pobliżu Zagrzebia, gdzie w 1991 i 1992 roku znikło wielu serbskich cywilów, miejscowy sędzia zarządził dochodzenie dziesięć lat po wydarzeniu, i to dopiero pod silną presją mediów, a w szczególności magazynu „Hrvatska ljevica", który opublikował listę około stu zabitych i zaginionych osób.


Podkreślam: to napisała rodowita Chorwatka!
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 22.04.2013 23:34

No tak. Klasyka literatury rozrachunkowej. Poruszająca jest m.in. historia Milana Levara, Chorwata z Gospicia, który w czasie wojny nie chciał uczestniczyć w zbiorowym szaleństwie i zabijać serbskich cywilów, a po wojnie ośmielił się szukać sprawiedliwości...

A to, że autorka jest rodowitą Chorwatką, nie robi na mnie wrażenia. Krytyczny stosunek do własnego narodu i jego historii ma przecież również wielu Polaków. Nagrodą za poszukiwanie prawdy bywa międzynarodowe uznanie, ale i etykietka zdrajcy narodu. Slavenkę Drakulić oraz m.in. Dubravkę Ugresić spotkało to samo.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 22.04.2013 23:55

Krzychooo napisał(a):No tak. Klasyka literatury rozrachunkowej. Poruszająca jest m.in. historia Milana Levara, Chorwata z Gospicia


Zgadzam się - też mocny rozdział!

A to, że autorka jest rodowitą Chorwatką, nie robi na mnie wrażenia. Krytyczny stosunek do własnego narodu i jego historii ma przecież również wielu Polaków. Nagrodą za poszukiwanie prawdy bywa międzynarodowe uznanie, ale i etykietka zdrajcy narodu. Slavenkę Drakulić oraz m.in. Dubravkę Ugresić spotkało to samo.


Na temat S. Drakulić takiej informacji co prawda nie znalazłem, ale tak coś przeczuwałem, że ona bez powodu i z własnej woli w tej Szwecji nie siedzi!
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 23.04.2013 19:26

Raul73 napisał(a):
te kiero napisał(a):w tej chwili: próbuję pogodzić surfowanie po Cro.pl z dokumentem nt wojny i młodych ludzi po, na Planete+ "Bałkańska Eksplozja", zaczęło się ciekawie...



To jest premiera czy powtórka?

Bo z chęcią bym obejrzam, a tego kanału nie mam - muszę w sieci szukać :cry:



K***wa, jaki ja nieszczęśliwy jestem :twisted: :twisted: :twisted: Przecież mam Planete+ :!: :!:

5 maja powtórka, więc się nagra :D :D
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10887
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 23.04.2013 21:01

Raul73 napisał(a):
Raul73 napisał(a):
te kiero napisał(a):w tej chwili: próbuję pogodzić surfowanie po Cro.pl z dokumentem nt wojny i młodych ludzi po, na Planete+ "Bałkańska Eksplozja", zaczęło się ciekawie...


To jest premiera czy powtórka?
Bo z chęcią bym obejrzam, a tego kanału nie mam - muszę w sieci szukać :cry:


K***wa, jaki ja nieszczęśliwy jestem :twisted: :twisted: :twisted: Przecież mam Planete+ :!: :!:
5 maja powtórka, więc się nagra :D :D


tzn. kilka osób oceniło, że ten dokument to nic specjalnego, ale jak dla mnie wszystko co ma związek z tą wojną jest istotne; ciekawe są wypowiedzi młodych na końcu, którzy za wojny byli za mali by ją pamiętać lub urodzili się już po...
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 23.04.2013 22:59

te kiero - a czytałeś może "Jakbyś kamień jadła" Tochmana?

To też jest o osobach, które przeżyły wojny bałkańskie - świetna rzecz!
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10887
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 24.04.2013 09:23

Raul73 napisał(a):te kiero - a czytałeś może "Jakbyś kamień jadła" Tochmana?

To też jest o osobach, które przeżyły wojny bałkańskie - świetna rzecz!


z racji pracy w firmie księgarsko-wydawniczej i kierowanie magazynem o zawartości 1,5mln książek mam ogólny książkowstręt; ale może na urlop sobie zapodam tytuły, które podajesz...
arek_sosnowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 523
Dołączył(a): 08.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) arek_sosnowiec » 24.04.2013 17:37

te kiero napisał(a):ale może na urlop sobie zapodam tytuły, które podajesz...


Obie polecane przez Raula pozycje to świetne książki (tydzień temu skończyłem "Jakbyś kamień jadła", teraz czytam "Oni nie skrzywdziliby nawet muchy" a w kolejce jeszcze czeka "Kocioł bałkański").
Tylko moim zdanie to bardziej lektura na wieczór w fotelu gdy dzieciaki pójdą spać a nie na plażę. W każdym bądź razie to książki od których nie da się oderwać.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 24.04.2013 19:50

arek_sosnowiec napisał(a): a w kolejce jeszcze czeka "Kocioł bałkański").
.



Jak ci się udało to zdobyć :?: :?: :?:

Kilka miesięcy temu szukałem - w internecie nie ma, w księgarniach brak, a na Allegro poniżej 120 zł nie znalazłem 8O 8O
arek_sosnowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 523
Dołączył(a): 08.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) arek_sosnowiec » 24.04.2013 20:02

Raul73 napisał(a):
arek_sosnowiec napisał(a): a w kolejce jeszcze czeka "Kocioł bałkański").
.



Jak ci się udało to zdobyć :?: :?: :?:

Kilka miesięcy temu szukałem - w internecie nie ma, w księgarniach brak, a na Allegro poniżej 120 zł nie znalazłem 8O 8O


W Bibliotece Śląskiej jest kilka egzemplarzy (chyba 3 żeby być dokładnym). Bez problemu można wypożyczyć ponieważ wszystkie (wtedy kiedy zamawiałem) były dostępne. Zresztą pozostałe wymienione przeze mnie książki też z BŚ.
Nie wiem czy wiesz, ale "Kocioł bałkański" ukazał się również pod innym tytułem. Nie wiem czy nie przekręcę ale to było chyba "Nie strzelajcie do nocnego ptaka".

PS. Raul - rzuć okiem na maila :papa: :papa: :papa:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 29.05.2013 13:08

Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 29.05.2013 13:58

Jacek S napisał(a):Trybunał skazał Prlića


Czyżby w końcu zaczęli sprawiedliwie traktować zbrodniarzy wszystkich narodowości??

Ciekawe tylko, czy apelacji nie będzie... No i czekamy na reakcje w samej Chorwacji!
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.05.2013 00:50

Prawda jest jak d..., każdy ma swoją, zauważył genialnie Piłsudski. :!:

Chorwaci czy Bośniacy w ostatniej wojnie nie byli aniołami. :roll:

To jest wojna, Polacy też mają na sumieniu różne rzeczy, np. Jedwabne :?

Ostatni wyrok dotyczy walk chorwacko-muzułmańskich w Hercegowinie, gdzie faktycznie niektórzy Chorwaci mieli swoje za uszami.

Ale oceniać tragiczne wydarzenia w dawnej Jugosławii nie wypada udawać, że my jesteśmy zawsze czyści,od 1000 lat, a ci ludzie na Bałkanach są jednakowo ubabrani. :cry:
Nie są jednakowo ubabrani. :!:
90% osądzonych przed trybunałem w Hadze to Serbowie i takie są proporcje popełnionych zbrodni.
Nie Chorwaci rozpętali wojnę

A Gotovina został uniewinniony i oczyszczony ze wszystkich zarzutów. :!: :!: :!:
Wszystkie zarzuty zostały uznane za bezpodstawne, :!: :!: :!:
Ostatnio edytowano 30.05.2013 09:03 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 3 razy
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

cron
Zbrodnie - ku przestrodze - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone