Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zagreb je uvijek dobar!

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5745
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 07.05.2014 13:07

Jak żem zapowiedział w innym wątku, melduję się jako pilny obserwator relacji z Zagrzebia.
Piękne zdjęcia, ciekawe opisy, bardzo przyjemnie się czyta i ogląda. :)
Mam przy okazji pytania dwa - finansowo-budżetowe :wink: : jakie są ceny takich biletów dobowych na tramwaj? Ile płaciliście za nocleg?
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 07.05.2014 13:56

slapol napisał(a):
ELIMAR napisał(a):Dosiadam się do relacji i chetnie pospaceruję z Tobą :)

Jak to z "Tobą" :?:
Przecież z Maslinką już Bocian drze zeluwy po zagrebackich brukach... :lol:

Hehe, jeszcze będę miała go (albo jego buty) na sumieniu ;)


dangol napisał(a):Agnieszko, super pomysł 8) na majówkę ! Ze też w wielkanocną sobotę nie trafiliśmy na nasz rynek, może też coś podobnego wpadłoby nam do głowy :wink: ?

Witaj, Danusiu. Bardzo możliwe, że tak by się stało ;)

dangol napisał(a):Zamiast zaplanowanego wcześniej "roboczego" weekendu ( wprawdzie nie zawodowego, ale miał być mocno pracowity, żeby było gdzie spać w tym roku na Gochach), który i tak się nie udał, bo za zimno było na przeprowadzenie niezbędnych działań. No ale z rowerowych Moraw też w tym roku nic nie wyszło, również naszym przyjaciołom.

Może w takim razie w "bożocielny" weekend coś wyjdzie :)

dangol napisał(a):Nowe fajne miejsca i cudowne słonneczko 8) , ach!

Na razie jeszcze słoneczko ;)


kbw napisał(a):Cudny pomysł!!!!! Szczerze... nigdy bym nie wpadła ze tam można spędzić majówkę.

Dzięki! :D Przekażę mężowi :D


Nefer napisał(a):Jak żem zapowiedział w innym wątku, melduję się jako pilny obserwator relacji z Zagrzebia.
Piękne zdjęcia, ciekawe opisy, bardzo przyjemnie się czyta i ogląda. :)

Fajnie, że Ci się podoba :)

Nefer napisał(a):Mam przy okazji pytania dwa - finansowo-budżetowe :wink: : jakie są ceny takich biletów dobowych na tramwaj? Ile płaciliście za nocleg?

Bilet dobowy na tramwaj kosztował 30 kun. Pojedynczy natomiast 10 kun. Dobowe zdecydowanie się opłacają, jeśli chcesz się trochę pokręcić po mieście. A poruszanie się tramwajem w Zagrzebiu to najlepszy pomysł. Chyba, że lubicie bardzo dużo chodzić ;)

Co do noclegu, płaciliśmy 280 kun za dobę (za dwie osoby) za "studio", czyli pokój z łazienką i aneksem kuchennym. To cena przy pobycie na więcej niż jedna, dwie noce. (Dostaliśmy 20% upustu.) Tanio nie jest (w końcu stolica ;)), ale warunki były bardzo dobre. A dojazd do centrum łatwy i szybki - 6 przystanków tramwajowych.
Generalnie w tych granicach się kształtują ceny.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 07.05.2014 14:08

maslinka napisał(a):
Co do noclegu, płaciliśmy 280 kun za dobę (za dwie osoby) za "studio", czyli pokój z łazienką i aneksem kuchennym. To cena przy pobycie na więcej niż jedna, dwie noce. (Dostaliśmy 20% upustu.) Tanio nie jest (w końcu stolica ;)), ale warunki były bardzo dobre. A dojazd do centrum łatwy i szybki - 6 przystanków tramwajowych.
Generalnie w tych granicach się kształtują ceny.

My byliśmy tu : http://www.zagrebaccommodations.com/#!a ... gel-1/cw7f
Rzeczywiście tanio to nie jest, z tym że nas było 6 osób. Tak jak pisze maslinka, stolica :)
Ostatnio edytowano 07.05.2014 15:51 przez Bocian, łącznie edytowano 1 raz
GOLDEN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1756
Dołączył(a): 12.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) GOLDEN » 07.05.2014 14:40

Witaj ! :D
Spóżniony ,ale nadrobiłem zaległości :D
Zagrzeb powiadasz 8O 700km 8O
My jak co roku u Madziarów i prawie 650km 8O Chyba czas na zmiany ! :D
Aha będzie też moja relacja z Nyíregyháza przepraszam za prywatę :roll:
:papa:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5745
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 07.05.2014 19:55

maslinka napisał(a):Bilet dobowy na tramwaj kosztował 30 kun. Pojedynczy natomiast 10 kun. Dobowe zdecydowanie się opłacają, jeśli chcesz się trochę pokręcić po mieście. A poruszanie się tramwajem w Zagrzebiu to najlepszy pomysł. Chyba, że lubicie bardzo dużo chodzić ;)

Chodzić lubimy bardzo, ale też mój syn jest miłośnikiem komunikacji miejskiej i na pewno z tramwajów byśmy skorzystali. I oczywiście jeździlibyśmy na dobowych. :)
(Ostatnio byliśmy w Lublinie i obowiązkowym punktem wycieczki była jazda trolejbusem. Dzieciaki jechały nim pierwszy raz w życiu).

maslinka napisał(a):Co do noclegu, płaciliśmy 280 kun za dobę (za dwie osoby) za "studio", czyli pokój z łazienką i aneksem kuchennym. To cena przy pobycie na więcej niż jedna, dwie noce. (Dostaliśmy 20% upustu.) Tanio nie jest (w końcu stolica ;)), ale warunki były bardzo dobre. A dojazd do centrum łatwy i szybki - 6 przystanków tramwajowych.
Generalnie w tych granicach się kształtują ceny.

Rzeczywiście cena całkiem wysoka, jak za dwie osoby, ale wiadomo - co stolica, to stolica. :wink: Bardzo dziękuję za informacje budżetowe i czekam na ciąg dalszy relacji.

Bocian napisał(a):My byliśmy tu : http://www.zagrebaccommodations.com/#!a ... gel-1/cw7f

Świetna lokalizacja, w samym centrum, to i cena musi być na europejskim poziomie. :wink:
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 07.05.2014 20:01

Witam! Kilka dni nie zaglądałam na forum, a tu taka niespodzianka! I ja chętnie poczytam, no i pooglądam Twoje zdjęcia Maslinko, bo co prawda byłam w Zagrzebiu 2 razy, ale może łącznie był to jeden dzień, przy czym pogoda nas nie rozpieszczała (o ile pamiętam pierwszym razem jak wyjeżdżaliśmy zaczęło padać, a drugim razem padało już podczas zwiedzania, więc wylądowaliśmy w jakiejś pizzerii i było po zwiedzaniu). :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 07.05.2014 21:05

GOLDEN napisał(a):Witaj ! :D
Spóżniony ,ale nadrobiłem zaległości :D
Zagrzeb powiadasz 8O 700km 8O
My jak co roku u Madziarów i prawie 650km 8O Chyba czas na zmiany ! :D

Południowe Węgry czy Zagrzeb - niewielka różnica :)


Sara76 napisał(a):Witam! Kilka dni nie zaglądałam na forum, a tu taka niespodzianka! I ja chętnie poczytam, no i pooglądam Twoje zdjęcia Maslinko, bo co prawda byłam w Zagrzebiu 2 razy, ale może łącznie był to jeden dzień, przy czym pogoda nas nie rozpieszczała (o ile pamiętam pierwszym razem jak wyjeżdżaliśmy zaczęło padać, a drugim razem padało już podczas zwiedzania, więc wylądowaliśmy w jakiejś pizzerii i było po zwiedzaniu). :papa:

Hej Sara. W takim razie do trzech razy sztuka :D
Basiulinek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4400
Dołączył(a): 10.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Basiulinek » 07.05.2014 22:56

Cos ostatnio brak czasu na cropelke :?
Wiec- Maslinko- tym bardziej milo po przerwie tu zajrzec i odkryc cos nowego :D
Teraz juz bede na biezaco :wink:
Pozdrowionka!!
agnes128
Croentuzjasta
Posty: 259
Dołączył(a): 09.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) agnes128 » 08.05.2014 11:54

Czesc Aga , fajna relacja z stolicy, malo kto wpadl na taki pomysl gratulacje, zazdroszcze sloneczka bo w Polsce pogoda nas nie rozpieszczala . Ja z rodzinka wybralam sie do Czestochowy na Jasna Gore pierwszy raz w zyciu :D I bylo warto. Pozdrawiam serdecznie I mam nadzjeje ze to nie koniec relacji.
AniaJ.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 784
Dołączył(a): 24.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) AniaJ. » 08.05.2014 15:12

Ja też pochłonięta codziennością rzadko zaglądam, a tu taka niespodzianka:)

Nasi chorwaccy znajomi mieszkają w Zagrzebiu i namawiają na wizytę, może więc kiedyś podrepczemy tymi uliczkami;) Chętnie popatrzę i poczytam.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 08.05.2014 18:20

Agnieszko a to Ci niespodzianka !

A nie kusiło Was że by te kilkaset kilometrów jeszcze skoczyć .... nad Jadran, na jeden dzień choćby

:smo:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 08.05.2014 19:14

Basiulinek napisał(a):Cos ostatnio brak czasu na cropelke :?
Wiec- Maslinko- tym bardziej milo po przerwie tu zajrzec i odkryc cos nowego :D
Teraz juz bede na biezaco :wink:
Pozdrowionka!!

Cześć Basiu. Miło mi, że wpadłaś :D


agnes128 napisał(a):Czesc Aga , fajna relacja z stolicy, malo kto wpadl na taki pomysl gratulacje, zazdroszcze sloneczka bo w Polsce pogoda nas nie rozpieszczala . Ja z rodzinka wybralam sie do Czestochowy na Jasna Gore pierwszy raz w zyciu :D I bylo warto. Pozdrawiam serdecznie I mam nadzjeje ze to nie koniec relacji.

Pogoda nie była idealna, co ciągle powtarzam, a na zdjęciach tego nie widać ;) Jeszcze będzie kiša ;)


AniaJ. napisał(a):Nasi chorwaccy znajomi mieszkają w Zagrzebiu i namawiają na wizytę, może więc kiedyś podrepczemy tymi uliczkami;)

No jasne. Musicie koniecznie ich odwiedzić. Pretekst do wizyty w mieście już macie :D
My też odwiedziliśmy znajomych, pierwszego wieczoru. Jeszcze o tym napiszę :)


tony montana napisał(a):Agnieszko a to Ci niespodzianka !

A nie kusiło Was że by te kilkaset kilometrów jeszcze skoczyć .... nad Jadran, na jeden dzień choćby

:smo:

Tony - witaj! :D
Nawet nie wiesz, jak bardzo mnie kusiło :mrgreen: Ale jednak rozsądek wygrał ;) I tak byliśmy bardzo zmęczeni długim dojazdem... Mimo wszystko było warto :D
ARTUR_KOLNICA
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 742
Dołączył(a): 19.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ARTUR_KOLNICA » 08.05.2014 20:27

Zagrzeb jeszcze nie odkryty, tym bardziej czekam na cd

:papa:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10903
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 08.05.2014 20:35

Bocian napisał(a):
maslinka napisał(a):
Co do noclegu, płaciliśmy 280 kun za dobę (za dwie osoby) za "studio", czyli pokój z łazienką i aneksem kuchennym. To cena przy pobycie na więcej niż jedna, dwie noce. (Dostaliśmy 20% upustu.) Tanio nie jest (w końcu stolica ;)), ale warunki były bardzo dobre. A dojazd do centrum łatwy i szybki - 6 przystanków tramwajowych.
Generalnie w tych granicach się kształtują ceny.

My byliśmy tu : http://www.zagrebaccommodations.com/#!a ... gel-1/cw7f
Rzeczywiście tanio to nie jest, z tym że nas było 6 osób. Tak jak pisze maslinka, stolica :)


tak przy okazji, bdb lokalizacja, tak centralnie, zapisuję, może się kiedyś przyda...
cena normalna
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 09.05.2014 16:03

ARTUR_KOLNICA napisał(a):Zagrzeb jeszcze nie odkryty, tym bardziej czekam na cd

W takim razie zapraszam do odkrywania :)


1 maja (czwartek): Sv. Marko i Kula Lotrščak

Zmierzamy w stronę Gornjiego Gradu. Po drodze mijamy budkę strażniczą:

061817.jpg


stojącą na tyłach Saboru, czyli chorwackiego parlamentu:

062238.jpg


A tu już Sabor widziany od frontu, czyli od placu św. Marka:

062664.jpg


Największą atrakcją trgu sv. Marka jest oczywiście kościół p.w. tego samego patrona z charakterystycznym dachem, na którym ułożono herby Zagrzebia oraz Trójjedynego Królestwa Chorwacji, Slawonii i Dalmacji, które istniało w latach 1868-1918:

063272.jpg

063631.jpg


Głowy lwów to historyczny herb Dalmacji, a biegnąca kuna - Sławonii.

Mozaika na dachu wygląda bardzo pięknie. Ciekawie też prezentuje się południowy portal, który powstał w końcu XIV wieku:

064194.jpg


Znajduje się na nim piętnaście drewnianych wizerunków postaci świętych. Ze względu na kompozycję oraz liczbę figur portal ten jest najbogatszym tego typu gotyckim obramieniem drzwi w południowo-wschodniej Europie.

Obchodzimy kościół dookoła. Jednak z drugiej strony nie wygląda już tak interesująco:

064867.jpg


Do środka niestety nie wejdziemy, możemy sobie tylko popatrzeć na wnętrze świątyni przez szybę. A szkoda, bo to, co widać, prezentuje się ciekawie - surowe wnętrze, piękne freski na ścianach, rzeźby. Do tego słyszymy potężny dźwięk organów. Widocznie organista nie chce, żeby ktoś mu przeszkadzał, kiedy ćwiczy ;)

Na placu św. Marka znajduje się jeszcze jeden ważny budynek - barokowy Pałac Bana, obecnie siedziba prezydenta Chorwacji:

065787.jpg

066146.jpg


Następuje zmiana warty ;):

066650.jpg


No dobra, długo tak nie wytrzymam :mrgreen: Przed nami jeszcze przecież dużo zwiedzania :)

Zmierzamy w stronę wieży Lotrščak:

067380.jpg


Po drodze mijamy cerkiew św. Cyryla i Metodego:

067794.jpg


oraz XVII-wieczny kościół św. Katarzyny:

068200.jpg


Kula Lotrščak przed nami:

068592.jpg


Z góry są na pewno ładne widoki, więc fajnie byłoby się wdrapać na kulę. Bilety, jak na taką atrakcję, nie najtańsze - 20 kun. Ale raz w życiu można ;)

Wieża, zbudowana w XIII wieku, stanowi pozostałość miejskich fortyfikacji, które chroniły południową bramę miasta.

Poza widokami warto tu wejść, żeby zobaczyć legendarny Grički top (Gricką Armatę), która obecnie jest amerykańską armatą ;) pochodzącą z II wojny światowej podarowaną miastu w 1987 roku przez jugosłowiańskie wojsko z okazji rozgrywanej w Zagrzebiu letniej uniwersjady.

069730.jpg


Z historią armaty wiąże się legenda. Muszę przyznać, że dla mnie mało prawdopodobna, nawet jak na legendę ;) Za Wikipedią:
Gdy w 1593 roku tureckie wojska stacjonowały pod Zagrzebiem, za rzeką Sawą, z Lotrščaku w kierunku ich obozu wystrzelono pocisk. Kula miała trafić prosto w tacę z nadziewanym kogutem, którego zamierzano podać paszy Hasanowi Predojeviciowi. W efekcie powstałego zamieszania nieprzyjacielskie wojska odstąpiły od oblężenia Zagrzebia i zawróciły w stronę Sisaka, gdzie poniosły klęskę.

Jest to o tyle mało prawdopodobne, że od wieży do miejsca, gdzie stacjonował Hasan są jakieś 4 km w linii prostej ;) Ale każdy kraj ma swoje legendy i nie chodzi o to, by były realistyczne 8)

Obecnie, na pamiątkę tamtych wydarzeń, codziennie, punktualnie w południe, rozlega się wystrzał z armaty widocznej na zdjęciu powyżej. Ponoć, jak jest się w pobliżu i nie wie się o tym, może nieźle przestraszyć. My byliśmy na tyle daleko, że wiedząc i wsłuchując się, usłyszeliśmy tylko cichy dźwięk.

Z balkoniku na szczycie wieży roztaczają się piękne widoki i to przede wszystkim dla nich tu jesteśmy. Sv. Marko:

071607.jpg


a dalej Medvednica - pasmo górskie, które stanowi park przyrody. Widać szczyt Sljeme (1033 m n.p.m.) - ten z nadajnikiem:

072095.jpg


Św. Katarzyna i katedra:

072486.jpg


Uspinjača, czyli krótka kolejka szynowa, którą będziemy jechać jutro:

072922.jpg


Wypatrujemy pewną ciekawostkę. Nieliczne miejsca parkingowe na Górnym Mieście są "podpisane" rejestracją konkretnego samochodu. Pewnie bardzo szybko odholowują nieproszonych gości ;)

073591.jpg


Tak jak już pisałam, najlepszy środek komunikacji w Zagrzebiu to tramwaj albo własne nogi. Dalej będziemy korzystać z tego drugiego. Po zejściu z wieży Lotrščak udamy się na spacer aleją zwaną Strossmayerovo šetalište i dalej na rekonesans knajpek :D

Ale o tym w następnym odcinku :papa:
Ostatnio edytowano 07.01.2021 15:57 przez maslinka, łącznie edytowano 2 razy
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży

cron
Zagreb je uvijek dobar! - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone