Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wynajecie mieszkania i zycie w Chorwacji

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 28.02.2017 00:07

.
Ostatnio edytowano 23.02.2018 23:47 przez fly, łącznie edytowano 1 raz
dariaanna
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 22.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) dariaanna » 28.02.2017 00:11

.
Ostatnio edytowano 18.06.2017 18:51 przez dariaanna, łącznie edytowano 1 raz
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 28.02.2017 00:18

To przy składaniu pobierz więcej formularzy/druków, i jeśli się okaże że w Polsce tylko na 3 miesiące można wyrobić to następny już wypełniony i podpisany przec Ciebie/Was złoży w NFZ osoba Wam Zyczliwa. (no chyba że tzeba osobiście-tego nie wiem).
a tu znalazłem przez przypadek z tej strony https://www.ekuz.nfz.gov.pl/praca/informacje-ogolne
Pracownik wysłany (delegowany): osoba zatrudniona w jednym z państw członkowskich UE/EFTA i tam objęta systemem ubezpieczenia zdrowotnego, która tymczasowo została wysłana do pracy, przez swojego pracodawcę, do innego państwa członkowskiego. Maksymalny okres oddelegowania wynosi 24 miesiące. Osobie takiej przysługuje przysługują świadczenia zdrowotne niezbędne z medycznego punktu widzenia podczas pobytu.
Ostatnio edytowano 28.02.2017 00:30 przez fly, łącznie edytowano 1 raz
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 28.02.2017 00:29

.
Ostatnio edytowano 23.02.2018 23:46 przez fly, łącznie edytowano 2 razy
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 28.02.2017 00:32

Trudno powiedzieć jak to jest z tymi kartami ekuz, moja waźna była ostatnio pół roku, natomiast córki rok. Wyrabiałyśmy w tym samym miejscu w Poznaniu z tym, że ona na pewno dużo więcej i częściej wyjeżdża. Najlepiej zorientuj się w oddziale. :D
dariaanna
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 22.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) dariaanna » 28.02.2017 09:13

.
Ostatnio edytowano 18.06.2017 18:51 przez dariaanna, łącznie edytowano 1 raz
dariaanna
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 22.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) dariaanna » 28.02.2017 09:15

.
Ostatnio edytowano 18.06.2017 18:50 przez dariaanna, łącznie edytowano 1 raz
Andzia*
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4553
Dołączył(a): 23.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andzia* » 28.02.2017 09:18

dariaanna napisał(a):
Andzia* napisał(a):EKUZ jest ważna pół roku

Mozewz mi napisać gdzie znalazłaś taką informację? Ja na necie znalazłam coś innego dlatego pytam.
Pozdrawiam

4 razy w Cro i za każdym razem wydawano mi i mojej rodziny EKUZ ważną na pół roku.
Być może to tylko dobra wola osoby wydającej.
dariaanna
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 22.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) dariaanna » 28.02.2017 09:21

.
Ostatnio edytowano 18.06.2017 18:50 przez dariaanna, łącznie edytowano 1 raz
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 28.02.2017 11:25

Cze!
to nie jest takie trudne...
tam gdzie płacone składki, z tamtąd karta.
1. Polska firma wysyła meża na 3-4 miesiące i płaci w polsce m.in. składki zdrowotne i ubezp. społ.-to z polskiego NFZ karta dla męża.
2. Mąż podjął pracę w chorwackiej firmie i ona og zatrudnia oraz w Chorwacji opłaca wszelkie świadczenia-ubezpieczenie społeczne jest w Chorwacji, a ewentualna karta chorwackiego EKUZ potrzebna jest tylko na podróż poza granice Chorwacji.
3. Mąż ma własną firmę i przyjął zlecenie na wykonanie jakiejś usługi/ pracy z firmy firmy chorwackiej i rozlicza się w Polsce oraz opłaca składki w Polsce to karte ma z Polski.
Ważność karty jest określona datą wypisaną na karcie, i do obowiązków posiadacza karty należy należy przestrzeganie/kontrola czy te świadczenia wciąż mu się należą. Obowiązkiem pracodawcy jest odprowadzenie środków pieniężnych na podatek, ubezpieczenie itd, co widoczne jest na comiesięcznym pasku wypłaty., czyli zapłacone=korzystamy, nie zapłacone=karte mamy ale nie korzystamy.
pozdro
fℓу
dariaanna
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 22.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) dariaanna » 28.02.2017 12:20

.
Ostatnio edytowano 18.06.2017 18:49 przez dariaanna, łącznie edytowano 1 raz
zmichal
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 77
Dołączył(a): 22.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) zmichal » 28.02.2017 14:25

Generalnie karta ekuz nie zapewni Ci w razie czego opcji powrotu na teren Polski czy transportu zwłok itp. Dlatego nie wyobrażam sobie aby przy wyjeździe za granicę nie wykupić dodatkowego ubezpieczenia.
Nie oszczędzajcie na takich polisach, bo średnio na 10-dniowy wyjazd dla 3-4 osobowej rodziny można się zmieścić w kwocie 150-200 zł za wszystkich w zależności od wysokości sum ubezpieczenia.

Zazwyczaj takie polisy zawierają następujące rzeczy:
- KL (koszty leczenia), a więc wykupujemy tutaj ubezp. na określoną kwotę, do której ubezpieczayciel będzie ponosił koszty za nasze leczenie. W wielu przypadkach są tam wliczone nawet koszty leczenia stomatologicznego, ale w stanach ostrych;
- ASSISTANCE - tutaj zazwyczaj zawarte sa dodatkowe koszta, np. koszt przewiezienia chorego odpowiednim transportem na teren kraju zamieszkania, transport zwłok, opieka nad dziećmi w przypadku choroby lub śmierci, pokrycie kosztów dosłania rzeczy z Polski itp - warto na to zwrócić uwagę, a karta z NFZ takich rzeczy nie pokrywa!
- NNW - dodatkowe ubezpieczenie od następstw wypadków - świadczenie zazwyczaj wypłacane tylko za trwały uszczerbek na zdrowiu;

darianna, Generali ma ciekawą ofertę, Compensę też warto przejrzeć. Generalnie odradzam zawieranie jakichkolwiek umów tego typu przez internet czy telefon. Pójdź najlepiej do biura gdzie oferują kilka czy kilkanaście firm ubezpieczeniowych.
mfind
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 39
Dołączył(a): 30.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) mfind » 28.02.2017 15:43

dariaanna napisał(a):Ok fly dzięki :)
Jedna bardziej chodzi mi o jakieś dodatkowe ubezpieczenie, coś poza ekuz. Może ktoś mi coś poleci fajnego :) jak nie to porostu przejdę się po ubezoieczlaniach, poczytam umowy i sama coś wybiorę. Może ktoś mi doradzi czy szukać czegoś w pl czy tam na miejscu.


Zdecydowanie lepiej wykupić ubezpieczenie w Polsce, bo w razie zdarzenia szkoda będzie likwidowana na gruncie naszych przepisów, łatwiej będzie Ci dochodzić roszczeń. Zwróć uwagę na zakres ubezpieczenia opisany w ogólnych warunkach ubezpieczenia, na sumę ubezpieczenia (górną granicę do jakiej ubezpieczyciel wypłaci Ci świadczenie w razie zdarzenia/, przede wszystkim na wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej, tj. sytuacje, w jakich świadczenie nie zostanie wypłacone. Jeśli Ty lub ktoś ze współuczestników wyjazdu choruje na chorobę przewlekłą, koniecznie wybierz rozszerzony wariant ubezpieczenia.
dariaanna
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 22.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) dariaanna » 28.02.2017 19:02

.
Poprzednia strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
Wynajecie mieszkania i zycie w Chorwacji - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone