Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Węgry znane i nieznane

Aż 20% całej populacji Węgier mieszka w stolicy państwa – Budapeszcie. Na terenie państwa znajduje się Balaton czyli największe europejskie jezioro. W Budapeszcie znajduje się bardzo dobrze rozwinięty system metra, które otwarto już w 1896 roku – starsze w Europie jest jedynie metro londyńskie. Węgry są ojczyzną wielu dziś używanych wynalazków. Pochodzi stąd długopis, syfon, kostka Rubika i zapałki. Na Węgrzech aż do 1941 roku obowiązywał tu ruch lewostronny.
Iwona Baśka
Cromaniak
Posty: 1096
Dołączył(a): 15.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona Baśka » 18.03.2014 17:21

GOLDEN napisał(a):Koniec cześci II cdn :papa:

Tzn. załapię się na część III. :lol: Obiecuję ,że zaraz "nadrobię" zaległy materiał.
Pozdrawiam
Iwona
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 18.03.2014 23:45

Witaj Piotrze
Chwilę człowieka na forum nie było :roll: , a tu nowe relacje i to w dodatku z ziemi Bratanków 8)
Twoje obawy o brak czytelników . . . :lol: Pisz i wklejaj zdjęcia , dużo zdjęć , bo wielu jest ciekawych tych bogatych nie tylko w wino terenów

tony montana napisał(a):. . . pokaz wiecej Adrspacha i tych Wegier, szczegolnie Hajduszoboszlo bo kumpel mnie tam kiedys wyciagal :)


Tony , miał rację :) Przy okazji - warto też odwiedzić Sóstófürdő na pólnoc od Nyíregyházy ( prócz basenów - jazda konna , sporo tras rowerowych ) i samą Nyíregyházę , która jest urokliwym miastem , a jeżeli ktoś lubi wędkowanie - Nagykallo Fishing Farm .
Warte uwagi są też termalne kąpieliska Gyula, Tiszaujvaros, Mezokovesd, Cserkeszolo i kilka mniejszych .


Pozdrawiam
Piotr
GOLDEN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1756
Dołączył(a): 12.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) GOLDEN » 19.03.2014 12:10

tony montana napisał(a):Oj nie kazdy nie kazdy pokaz wiecej Adrspacha i tych Wegier, szczegolnie Hajduszoboszlo bo kumpel mnie tam kiedys wyciagal


Wiataj Tony ! Obrazek Czytałem twoją relacje z moich okolic i wiele miejsc odkryłem ponownie za to wielkie dzieki :D
Co do Hajduszoboszlo postaram się rozszerzyć relacje for you Obrazek
GOLDEN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1756
Dołączył(a): 12.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) GOLDEN » 19.03.2014 12:19

Iwona
Piotr
Obrazek

Piotrf napisał(a):warto też odwiedzić Sóstófürdő na pólnoc od Nyíregyházy ( prócz basenów - jazda konna , sporo tras rowerowych ) i samą Nyíregyházę , która jest urokliwym miastem , a jeżeli ktoś lubi wędkowanie - Nagykallo Fishing Farm .
Warte uwagi są też termalne kąpieliska Gyula, Tiszaujvaros, Mezokovesd, Cserkeszolo i kilka mniejszych


Piotr widzę,że masz dużą wiedzę na temat Węgier Obrazek
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 19.03.2014 17:39

piotrf napisał(a):
Tony , miał rację :) Przy okazji - warto też odwiedzić Sóstófürdő na pólnoc od Nyíregyházy ( prócz basenów - jazda konna , sporo tras rowerowych ) i samą Nyíregyházę , która jest urokliwym miastem , a jeżeli ktoś lubi wędkowanie - Nagykallo Fishing Farm .
Warte uwagi są też termalne kąpieliska Gyula, Tiszaujvaros, Mezokovesd, Cserkeszolo i kilka mniejszych .


Pozdrawiam
Piotr


Ty masz chyba do Bratanków przysłowiowy rzut beretem :) Dla mnie taki Budapeszt to jak do Wiednia kawał drogi :) Wiem jednak, że Węgry mam słabiutko tylko zaczętę.... może i na nie przyjdzie kiedyś czas! :)


tony montana napisał(a):Oj nie kazdy nie kazdy pokaz wiecej Adrspacha i tych Wegier, szczegolnie Hajduszoboszlo bo kumpel mnie tam kiedys wyciagal


GOLDEN napisał(a):Wiataj Tony ! Obrazek Czytałem twoją relacje z moich okolic i wiele miejsc odkryłem ponownie za to wielkie dzieki :D
Co do Hajduszoboszlo postaram się rozszerzyć relacje for you Obrazek


No widzisz, to nawet do tej pory nie wiedziałem, że czytałeś moje relacje (no przynajmniej z Kotliny i okolic), fajno, czekam na kontynuację :papa:
krombocher
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 647
Dołączył(a): 07.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) krombocher » 19.03.2014 21:07

Fajna relacja. Czekam na dalszy ciąg, tym bardziej niecierpliwie, że jeszcze nie miałem okazji spenterować kraju bratanków. Zachęcaj :D
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 19.03.2014 21:18

GOLDEN napisał(a): nam przypadło do gustu czerwone wino o wdziecznej nazwie MEDINO


Medina z Doliny Pięknej Pani jest faktycznie wyśmienita :P :!:
Jak dla mnie, jedno z najlepszych węgierkich win. Nawet tokaj z nią przegrywa!
mm4m
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 19.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mm4m » 19.03.2014 21:38

De gustibus... Medina jest kupażem, z reguły słodkim i produkowanym dla turystów. Najbardziej smakuje tam, na miejscu sprzedaży. Produkowana jest gdzie indziej. Nb. bycza krew to również miks, tyle że wytrawny.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1971
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 19.03.2014 23:39

GOLDEN napisał(a):W drodze powrotnej zwiedziliśmy ruiny zamku na granicy węgiersko-słowackiej


ten zamek to Somoska - jego położenie jest dość kuriozalne. Kiedyś był zamkiem w głębi Węgier, ale w Trianion tak idiotycznie wytyczyli granicę, że zamek leży po słowackiej stronie, dosłownie kilka metrów od granicy. Dawne podgrodzie, oddalone o kilkaset metrów jest już na Węgrzech, z kolei od najbliższej słowackiej miejscowości jest dobrych kilka kilometrów :)
GOLDEN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1756
Dołączył(a): 12.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) GOLDEN » 20.03.2014 10:25

Pudelek napisał(a):ten zamek to Somoska - jego położenie jest dość kuriozalne. Kiedyś był zamkiem w głębi Węgier, ale w Trianion tak idiotycznie wytyczyli granicę, że zamek leży po słowackiej stronie, dosłownie kilka metrów od granicy. Dawne podgrodzie, oddalone o kilkaset metrów jest już na Węgrzech, z kolei od najbliższej słowackiej miejscowości jest dobrych kilka kilometrów


To prawda ! 8O Idąc pod górę widać znak graniczny !Obrazek

Za chwilę Część III :oczko_usmiech:
GOLDEN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1756
Dołączył(a): 12.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) GOLDEN » 20.03.2014 14:09

Część III

Trasa dojazdu do Hajduszoboszlo przebiegała jak w części II Obrazek czyli i tym razem dane nam było odwiedzić piękne krajobrazowo okolice Górnego śląska Obrazek aż do Cieszyna,ponieważ A1 dalej nieukończona 8O

Meta to węgierski "kurort"Hajduszoboszlo :hut:

A oto kilka fotek z podróży ,głównie Słowacja i miasteczko na Węgrzech :D
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na podstawie hisorycznych faktów Hajduszoboszlo isnieje już przeszło 1000lat. 8O
Książe siedmiogrodu ( niestety nie Drakula Obrazek ) Bocskai Istvan w Koszycach w dokumencie darowizny 700 hajdukom za oddaną służbę,podarował te tereny.
W naszych czasach rozkwit miasta związany jest z nazwiskiem geologa Pavai Vajna Ferenc.
Poszukując gazu ziemnego Obrazek 26 pażdziernika 1925r natrafił na wydobywającą się z gazem ziemnym wodę o temperaturze 73stopni Celciusza,która w krótkim czasie okazała się wodą leczniczą ObrazekObrazek
Kąpielisko istnieje przeszło 86lat ,od kilku lat nazywa się Hungarospa i ciągle się rozwija !
Ciekawostka:Jest to największy kompleks kąpielowy w Europie Obrazek
Teraz dwa słowa o tym sięgającym 30ha kompleksie
Godziny otwarcia od 7.00 do 19.00
Kąpilele nocne (sobota) 21.00-24.00
Wewnątrz "ośrodka" znajduje się budynek o nazwie Aqua Palace (prawie jak w Egipcie Obrazek)
a w nim baseny tematyczne :
basen kinowy 8O
basen a la ganges 8O
basen w jaskini
Trochę to brzmi jak folder reklamowy ,ale cóż można napisać innego ? Jeśli przynudzam to sorki ,może ktos skorzysta w przyszłości 8)
Dodam jeszcze tylko o nauce pływania na desce serfingowej :D
Na całym obiekcie znajdują sie różnorodne obiekty gastronomiczne,więc każdy znajdzie coś dla siebie Obrazek
Od langosza przez słodkie "pączki" po obiad z dwóch dań
Sport Obrazek
Jest basen olimpijski 50m i to głównie w nim się pluskałem :mrgreen:
Miłośnicy aktywnego wypoczynku nie mogą marudzić, ponieważ na wolnym powietrzu jest boisko do:
Obrazek
Obrazek
Jak również piłka nożna,tenis ziemny i stołowy oraz.......Obrazek jak kto lubi :D

Na środku kompleksu znajduje się wyspa a pośród drzew i krzewów mała plaża dla naturystów Obrazek jeżeli kogokolwiek to interesuje :mrgreen: My nie korzystaliśmy :oczko_usmiech:

Obrazek

Basen nie ma wody,ponieważ była sobota i wieczorem będzie :
Obrazek

Obrazek

Ta fotka przedstawia basen z borowinami,stąd kilka osób w starszym wieku Obrazek

Jeśli chodzi o stronę ekonomiczną to sprawa wygląda tak :

Ceny biletów wstępu do Hungarospa

Obiekt zabezpieczony jest 2m siatką ogrodzeniową Obrazek.....,ale w kilku miejscach nie monitorowaną i wtedy jest FREE Obrazek
Nie polecamy ! Jednak widziałem osoby tak korzystające z gościnności naszych bratanków :?

Jeśli chodzi o miejscowość to dużo nie odbiega od miejsc znanych z wyjazdów wakacyjnych nad polskie morze
:boss: Pełno kramów z mydłem i powidłem,restauracji,wypożyczlnia rowerów czterokołowych,różni się jedenie ilością dni słonecznych na wakacjach w odróżnieniu do polskiego morza :roll:
My odwiedziliśmy to miejsce kierując się stosunkiem jakości zakwaterowania ,kuchni,i słońca do ceny jakie obowiązują nad Bałtykiem.Myśle ,że oczykiwania zostały spełnione Obrazek
Ciekawostka Co roku,w weekend drugiego tygodnia września organizowany jest festiwal na którym są przygotowywane potrawy BIO,jak również najsłynniesi producenci win przedstawiają swoje wyroby ! Można degustować Obrazek

Teraz to co wszyscy lubimy najbardziej czyli zdjęcia z Hajduszoboszlo :D

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ostanie zdjęcie wymaga komntarza :? Jakim cudem domek w stylu chińskim bądż japońskim znalazł się pośród bloków z wielkiej płyty :?: :?: :?: Może jest na forum jakiś architekt i mi to wytłumaczy Obrazek

Debreczyn
Symbolem tego drugiego co do ilości mieszkańców miasta Węgier jest zbudowany w stylu klasycystycznym,kosciół reformacki Nagytemplom(prawda ,że ładnie a język można połamać Obrazek) z dwoma wieżami,który wśród kościołów reformackich na Węgrzech szczyci się największą powierzchnią i największym dzwonem.Ten okazały budynek znajduje się.....kto zgadnie ?.....na placu Kossutha rzecz jasna madziarska Obrazek
Obrazek

Na tym samym placu obok kościoła znajduje się przepiękna fontanna :D
Obrazek
Obrazek

Na przeciwko fontanny stoi dumnie Hotel Aranybika(Złoty byk)
W roku 1690-tym od żyjącej w XVI wieku rodziny Bika miasto zakupiło działke i kamienny dom,gdzie stworzono zajazd.Do roku 1915 wybudowano w stylu eklektycznym stary budynek dzisiejszego hotelu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciekawostka 20 sierpnia odbywa się Festiwal kwiatów Obrazek impreza o światowej sławie organizowana jest od wielu lat.W dniu karnawału całe miasto "pokrywa się kwiatami" o długości 5 kilometrów 8O Do wykonania tych kompozycji corocznie kwiaciarze zużywają około 3 milionów kwiatów Obrazek Obrazek

Niestety my załapaliśmy się TYLKO na przygotownia ,kwiaciarze dopiero się zjeżdżali :roll:
Obrazek
Ale i tak bylo warto ,ponieważ zakupy były udane :D

Pogoda dopisywała ,więc udaliśmy się jeszcze do sklepu firmowego na zakup wina prosto z beki Obrazek

Obrazek
Obrazek

Tym winiarskim akcentem zakończyliśmy przygodę z Debreczynem

Jeszcze tylko fotka z powrotu do domu :?
Obrazek

Mam nadzieje,że się podobalo :roll: :roll: :roll:

Napisy końcowe: Obrazek

Wystąpili: Piotr i Magda Obrazek
Zdjęcia: GOLDEN Obrazek
Scenariusz:GOLDEN + informacje żródłowe Obrazek
Produkcja: CRO.pl Obrazek
Reżyseria:Forum CRO.pl Obrazek

:papa:
Ostatnio edytowano 21.03.2014 09:22 przez GOLDEN, łącznie edytowano 1 raz
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.03.2014 14:47

W Hajduszoboszlo i Debreczynie byłam jako mała dziewczynka, niewiele pamiętam, więc chętnie sobie przypomniałam ;)

Lubię wyjazdy do Bratanków - Budapeszt, Esztergom, Bogacs, Komarom. Mają fajne kąpieliska termalne i przepiękną stolicę, a do tego pyszne jedzenie :D

Dzięki za relację :)

Pozdrawiam :papa:
karalajna
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 289
Dołączył(a): 24.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) karalajna » 20.03.2014 15:06

Witam, troszkę spóźniona :wink:

Świetna relacja, fajnie się czyta i ogląda zdjęcia :)

zaciekawił mnie ten basen a'la Ganges. Nie wiem czemu od razu przyszedł mi do głowy dziwny obrazek ze świętymi krowami w basenie, żałobnikami wysypującymi prochy do wody, świątobliwymi sadhu biorącymi kąpiel i kobietami robiącymi pranie na brzegu :wink:
GOLDEN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1756
Dołączył(a): 12.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) GOLDEN » 20.03.2014 15:24

karalajna napisał(a):Świetna relacja, fajnie się czyta i ogląda zdjęcia


Dzieki ! :D Starałem się Obrazek To też dzięki temu :arrow:


Anakin napisał(a):
Ale próbuj dalej..........

Musisz czymś porwać gawiedź!
Taki wiesz.........international level.


:papa:
GOLDEN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1756
Dołączył(a): 12.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) GOLDEN » 20.03.2014 15:31

Dzięki Maslinka twoje zdanie jest dla mnie cenne,ponieważ twoje relacje i Myszy73 były dla mnie wzorem Obrazek
A,że jestem młody stażem nie było mi dane napisać komentarza,aby nie podbijac sztucznie rangi 8O :?

:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Węgry - Magyarország



cron
Węgry znane i nieznane - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone