Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 15.05.2020 22:49

Cerkiew pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu

Cerkiew położona jest malowniczo na wzgórzu Dębnik w otoczeniu sędziwych lip.

Obrazek


Z parkingu czeka nas więc mały spacerek który okazuje się być jednak nieco forsowny, bo podejście jest zaskakująco strome :D .
Z cerkwią i miejscem jej budowy związana jest legenda. Podobno trzykrotnie zabierano się do budowy u stóp wzgórza i za każdym razem nieznana siła przenosiła cały materiał budowlany na szczyt Dębnika. W końcu budowniczy zrozumieli, że miejsce powstania świątyni zostało wskazane w cudowny sposób

Obrazek


Już widać kopułkę,

Obrazek


a po chwili już całą cerkiew.

Obrazek


Cerkiew w Uluczu jest uznawana za jedną z najstarszych na terenie Polski. Jej powstanie długi czas szacowano na sam początek XVI w.
Przeprowadzone badania dendrologiczne budulca wskazały jednak, że świątynie wybudowano w 1659 r. z drewna ściętego rok wcześniej.

Obrazek



Drewniana cerkiew wchodziła w skład zespołu klasztornego bazylianów, a od połowy XVIII w. stała się ośrodkiem pielgrzymkowym. Po wysiedleniu ludności ukraińskiej w ramach Akcji Wisła cerkiew pozostawała opuszczona.
W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku cerkiew przeszła gruntowny remont.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Konstrukcja cerkwi trójdzielna, o zamkniętym trójbocznie prezbiterium, kwadratowej nawie i wydłużonym, prostokątnym babińcu. Babiniec otaczają soboty - niskie podcienia wsparte na słupach i przykryte jednospadowym dachem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Cerkiew zbudowana jest z drewna jodłowego na podmurowaniu z kamienia, ma konstrukcję zrębową i w całości poszyta jest gontem.
Wszystko jak trzeba :D . Cudeńko 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obecnie cerkiew stanowi filię Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Cerkiew można zwiedzać po wcześniejszym telefonicznym omówieniu się z p. Dorotą Demkowicz. Będąc już w Uluczu można ewentualnie podejść i zapukać do domu z nr 16.
We wnętrzu cerkwi zachowała się cenna, siedemnastowieczna polichromia z lat 1682-83 przedstawiająca sceny z Męki Pańskiej. Cerkiew pozbawiona jest jednak wyposażenia. Ikonostas rozebrano i przeniesiono do muzeum w Sanoku. Obejrzeć można jedynie rozstawione na sztalugach reprodukcje ikon.

:papa:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 16.05.2020 17:30

marze_na napisał(a):soboty - niskie podcienia wsparte na słupach i przykryte jednospadowym dachem.

Bardzo ciekawie one wyglądają :) .

marze_na napisał(a):Cudeńko 8) .

Rzeczywiście to perełka, taki rarytas architektury drewnianej :) . Cudnie się takie rzeczy ogląda :) .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.05.2020 19:42

Nefer napisał(a):Rzeczywiście to perełka, taki rarytas architektury drewnianej :) . Cudnie się takie rzeczy ogląda :) .

Mam ogromną słabość do takiego drewna, a cerkiew z Ulucza została jedną z moich ulubionych 8) .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.05.2020 19:48

Cerkiew Narodzenia NMP w Łodzinie

Wracając do Sanoka zatrzymujemy się jeszcze we wsi Łodzina. Stoi tu malutka drewniana cerkiew z 1743 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wewnątrz znajduje się kompletny ikonostas dlatego z radością przyjmujemy fakt, że świątynia jest otwarta :D .

Obrazek


Wewnątrz trwa nabożeństwo różańcowe, więc tylko szybka fotka i cichutko wychodzimy.

Obrazek


Teraz już kurs prosto na Sanok, gdzie umówieni jesteśmy z właścicielem wynajętego apartamentu na przekazanie kluczy.
Zlokalizowany parę kroków od Rynku Apartament Skowronek Centrum okazuje się bardzo wygodny i świetnie urządzony (bardzo stylowo :!: ).
Za nocleg płaciliśmy 140 zł. Polecamy 8) .


:papa:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 17.05.2020 20:04

Faktycznie cerkiew w Uluczu zachwyca. A kopułę to ma ogromną.
Apartamencik bardzo fajny. Zapamiętam sobie na zaś :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.05.2020 21:28

aga_stella napisał(a):
Apartamencik bardzo fajny. Zapamiętam sobie na zaś :)

Niewykluczone, że sama jeszcze tam kiedyś zawitam :hut:.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.05.2020 22:55

Sanok, Muzeum Budownictwa Ludowego

Kolejny dzień rozpoczynamy do wizyty w Muzeum Budownictwa Ludowego. Jeśli jakieś miejsce chciałabym pokazać w tej części relacji szczególnie, to jest to właśnie sanocki skansen.
Jestem absolutnie oczarowana tym miejscem, jego klimatem i sposobem ekspozycji. Przed nami magiczna podróż w czasie 8) .

Na miejscu jesteśmy niedługo po otwarciu. Najpierw do kasy. Cena biletu normalnego to 18 zł. Do tego można wykupić jeszcze oprowadzanie z przewodnikiem - bez względu na to czy jesteśmy solo czy w grupie 25 osób usługa przewodnika kosztuje 70 zł. Szczerze mówiąc mam spory dylemat, bo 70 zł ekstra na naszą parę to trochę dużo, a z drugiej chciałabym posłuchać o historii regionu i o tym jak się tu żyło. Dodatkowo wszędzie straszą kartki, że wstęp do obiektów możliwy jest tylko z przewodnikiem (co nie do końca okazuje się prawdą :roll: ). Przeszło mi przez myśl, że jak pojawi się przy kasie ktoś z podobnym dylematem to zaproponujemy mu podział kosztów, ale przez kilka minut nikt się nie pojawił, więc temat przewodnika ostatecznie odpuściliśmy.

Do biletów otrzymujemy mapę terenu wraz z krótkim opisem całej ekspozycji. Muzeum podzielone jest na sektory dedykowane poszczególnym grupom etnicznym zamieszkującym niegdyś obszar dzisiejszego Podkarpacia. Wszystko jasno i przejrzyście.

Obrazek


Najpierw jednak kierujemy się w stronę galicyjskiego rynku.

Obrazek

Obrazek


Galicyjski Rynek jest ideowym obrazem centrum miasteczka z początku XX wieku i mimo iż nie jest odtworzeniem konkretnego układu urbanistycznego, niezwykle wiernie oddaje wygląd typowego drewnianego miasteczka południowo-wschodniej Polski (więcej na stronie skansenu)

Obrazek

Obrazek


Niemal wszystkie stojące tutaj domy są replikami. Oryginalny jest tylko dom żydowski i remiza strażacka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Remizę z 1920 r. przywieziono do skansenu ze wsi Golcowa.

Obrazek



Domy jak z obrazka :hearts: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
Ostatnio edytowano 02.02.2023 18:20 przez marze_na, łącznie edytowano 2 razy
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.05.2020 22:55

Pierwsza niespodzianka - do domów na galicyjskim rynku można wchodzić nawet bez przewodnika. Zaglądamy więc z ciekawością do paru urządzonych izb mieszkalnych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wchodzimy do sklepu kolonialnego,

Obrazek

Obrazek

Obrazek


odwiedzamy stolarza

Obrazek

Obrazek

Obrazek


i zegarmistrza :D .

Obrazek


Jest też szewc, karczma, urząd gminy, poczta ...
Z piekarni niesie się po okolicy zapach świeżego chleba. Tu zajrzymy jednak na końcu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Patrzę na zegarek i już wiem, że szybko ze skansenu nie wyjdziemy :hut: .

Obrazek



W następnym odcinku przespacerujemy się przez sektor bojkowski.

:papa:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 19.05.2020 09:25

Super :) . Uwielbiam skanseny. :)
A w sanockim - wstyd się przyznać - jeszcze nie byłem.

A to miasteczko w swym założeniu przypomina mi Miasteczko Galicyjskie w Sądeckim Parku Etnograficznym. Tyle że tam są także (chyba nawet w większości) murowane budynki, a nie drewniane.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.05.2020 09:46

Nefer napisał(a):Super :) . Uwielbiam skanseny. :)

Ja mogę powiedzieć, że po wizycie w Sanoku polubiłam skanseny jeszcze bardziej :D .


Nefer napisał(a):A to miasteczko w swym założeniu przypomina mi Miasteczko Galicyjskie w Sądeckim Parku Etnograficznym. Tyle że tam są także (chyba nawet w większości) murowane budynki, a nie drewniane.

Na stronie Muzeum Budownictwa Ludowego (zresztą naprawdę świetnie zrobionej :!: ) można obejrzeć skąd pochodzą oryginalne budynki, których repliki ustawiono na Rynku Galicyjskim. Można nawet porównać zdjęcia archiwalne 8) .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.05.2020 09:54

Świetnie że wątek odżył :idea:
Będę zaglądać z ciekawością a prędzej czy później z pewnością skorzystam z Twojego przewodnika :D :idea:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 19.05.2020 20:45

Wiedziałam, że na Ciebie można liczyć :)
W Sanoku w Muzeum Budownictwa Ludowego, byłam dawno, dawno temu, chyba była ta ostania klasy szkoły podstawowej. Pamiętam tyle, że bardzo mi się tam podobało i mieliśmy fajnego przewodnika, który nawet młodzież umiał zainteresować.
Zatem jak już pojadę w tamte tereny (coraz bardziej mi się chce), to mam na uwadze odwiedzenie skansenu.
I proszę, widzę że warto.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 20.05.2020 23:36

kulka53 napisał(a):Świetnie że wątek odżył :idea:

Szkoda mi było nie pokazać tylu pięknych pamiątek po Bojkach i Łemkach. Tym bardziej, że wolnego czasu zrobiło się więcej.


kulka53 napisał(a):Będę zaglądać z ciekawością a prędzej czy później z pewnością skorzystam z Twojego przewodnika :D :idea:

Będzie mi bardzo miło :D .


aga_stella napisał(a):Wiedziałam, że na Ciebie można liczyć

Polecam się :smo: .


aga_stella napisał(a):Zatem jak już pojadę w tamte tereny (coraz bardziej mi się chce), to mam na uwadze odwiedzenie skansenu.
I proszę, widzę że warto.

Zdecydowanie warto :!: Dla mnie hit 8) .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 20.05.2020 23:45

Sanok, Muzeum Budownictwa Ludowego - bojkowskie chyże

Przed nami bojkowska chyża.

Obrazek


Chyża to tradycyjna drewniana zagroda jednobudynkowa stawiana przez Łemków i Bojków, rusińskie grupy etniczne zamieszkujące do końca II wojny światowej i Akcji Wisła obszar Bieszczadów i Beskidów.
Pod jednym dachem mieściły się tu pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze, a strych pełnił funkcję stodoły.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Chyża, którą oglądamy pochodzi z 1861 roku i została przywieziona ze wsi Skorodne.
Do chaty właśnie weszła wycieczka. Nie ma problemu, żebyśmy na chwilę przyłączyli się do grupy, weszli do środka i posłuchali przewodnika.
Zdjęć z wewnątrz nie mamy, ale polecam wirtualny spacer na stronie skansenu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ciekawy artykuł o życiu w bojkowskiej chyży można przeczytać tutaj.


Ta chałupa również pochodzi ze Skorodnego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Budynek jest nieco nowszy, bo datowany na 1906 rok. Czterospadowy stromy dach ciągle kryty jest strzechą. Widać już za to różnice w wyposażeniu.

Obrazek

Obrazek


Wstępu do mieszkalnej izby broni krata, ale i przez kratę dużo widać :D .

Obrazek


Parę metrów dalej ustawiono młyn wodny z Woli Komborskiej w pow. krośnieńskim (ok. 1880).

Obrazek


W kolejnym odcinku obejrzymy bojkowskie cerkwie :hut: .


:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 22.05.2020 14:47

Sektor bojkowski.... brzmi jak jakaś gruba kiboli ;) (tylko nie obrażać mi się tu jeśli ktoś BOJEK :)

A Ci znowu słońce mają na zdjęciach....
:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone