Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Turcja na szybko czyli jak wykorzystać tygodniowy urlop.

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 13.10.2008 18:32

Afrodyzja jest na prawdę rozległa. Dlatego warto sobie zarezerwować na zwiedzanie pół dnia. Plusem jest duża liczba drzew. Nie ma problemu, żeby schować sie przed słońcem. Na początek sztandarowy zabytek -Tetrapylon. To pozostałości bramy, która pielgrzymi zdążali do świątyni Afrodyty.

Obrazek

Podobno najlepiej zachowany starożytny stadion

Obrazek


Obrazek

Buleuterion czyli budynek rady miasta.

Obrazek

Obrazek

Taka chustka na głowie, brak odkrytego brzucha oraz mini sprawiają, ze Europejka może czuc sie bezpieczna w Turcji.



Pozostałości łaźni

Obrazek


I oczywiście teatr

Obrazek


Czyż nie gustowniejsze niż zwykła urna... tylko trudno postawić na telewizorze

Obrazek
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 13.10.2008 19:16

Przed wieczorem byliśmy z powrotem w Marmaris. Jeszcze tylko oddaliśmy samochód. Właściciel wypożyczalni dokładnie go obejrzał ale nie miał obiekcji co do stanu lakieru.
Jeszcze piwko przed spaniem. Trochę cienkie ale dobrze gasi pragnienie.

Obrazek
W tle typowy turecki żigolo zabawiający nasza rodaczkę. Każdy bawi się jak lubi....


Efekt zbyt wczesnego przebudzenia
Obrazek


Obrazek
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 13.10.2008 19:51

Podsumowując dla tych co lubią liczyć. Przejechane ok 800km.
Wynajęcie samochodu na 5 dni 175 juro. Jechaliśmy w dwójkę ale zupełnie wygodnie zmieściłyby się 4 osoby. Noclegi cztery, circa 15 juro za osobę.
Do tego dochodzi jeszcze koszt wycieczki. Last minute za 900zł. Trzy noclegi w hotelu. Hotel może być ale jedzenie takie sobie.

Jeszcze dla planujących jeździć samochodem po Turcji kilka rad.
1. Nie przekraczamy dozwolonej prędkości. drogówka turecka jest czujna i łapie, jak nasze misie, zza krzaka. Mandaty są wysokie, ok 100-150 juro i nie zawsze można się dogadać.
2. Paliwo jest chyba najdroższe w Europie.
3. Autostrady natomiast tanie.
4. Ruch poza dużymi miastami jak Stambuł, Izmir, Antalya czy Denizli jest niewielki. jakość dróg lepsza niż u nas. Turecki asfalt mimo upału i tego, ze ciężarówki są już na oko przeładowane, jest bez kolein.
Bez problemu można jeździć drogami "powiatowymi" czyli żółtymi na mapach.
5. Co do poruszania się samochodem po dużych miastach opinie są różne. Wg mnie niedzielny kierowca będzie miał problem np w Stambule.
Po prostu trzeba jeździć zdecydowanie. Np. na światłach samochody stoją zderzak w zderzak i ruszają na raz a nie jak w Polsce z przerwami po 20 metrów.
6. Przejechałem po Turcji ok 4000km. Widziałem kilka drobnych stłuczek, żadnego karambolu z ofiarami śmiertelnymi.
7. Tankuje się tylko na firmowych stacjach. Z wypożyczalni dostałem kartę Shella. Właściciel zabronił mi tankować gdzie indziej.
8. Jeżdżąc po Turcji niezbędna jest klimatyzacja. Jazda podczas 35-40 stopniowego upału bez klimy jest po prostu niebezpieczna. Oczywiście w październiku nie ma już takich upałów.
9. Pasażerowie cierpiący na chorobę lokomocyjna powinni mieć ze sobą jakiś środek zapobiegawczy.
adamk3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1282
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamk3 » 06.11.2008 12:33

adamk3 napisał(a):Z październikiem macie jakieś doświadczenia _ Riwiera Turecka - jaka pogoda może się zdarzyć ??? 8O :?:

Pozdraw.



Już wiem jak może być wróciliśmy w ubiegłą niedzielę pogoda super w dzień 26-29 st. C w nocy ca' 19 woda 23-24. Tylko dzień krótki o 17-30 zmrok.

Pozdraw.
Paweł i Kasia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 173
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Paweł i Kasia » 24.11.2008 10:45

piotrmks napisał(a):Taka chustka na głowie, brak odkrytego brzucha oraz mini sprawiają, ze Europejka może czuc sie bezpieczna w Turcji.


Ostrzegam że już taki strój powoduje bezczelne gapienie się w dekolt każdego turka i turczynki
Obrazek
Paweł i Kasia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 173
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Paweł i Kasia » 24.11.2008 10:48

adamk3 napisał(a):
adamk3 napisał(a):Z październikiem macie jakieś doświadczenia _ Riwiera Turecka - jaka pogoda może się zdarzyć ??? 8O :?:

Pozdraw.



Już wiem jak może być wróciliśmy w ubiegłą niedzielę pogoda super w dzień 26-29 st. C w nocy ca' 19 woda 23-24. Tylko dzień krótki o 17-30 zmrok.

Pozdraw.

my byliśmy w połowie października w Antalya, woda bardzo ciepła, pogoda super choć czasem padał deszcz, wieczory były już chlodnawe.
Ale śmiało można w październiku atakować na rivierę na kąpańsko i opalańsko.
Paweł i Kasia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 173
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Paweł i Kasia » 24.11.2008 11:41

piotrmks napisał(a):Taka jest właśnie współczesna Turcja. Rozdarta miedzy tradycja a nowoczesnością.


racja, racja, ale to jest jej urok
Obrazek
paolooo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 449
Dołączył(a): 29.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) paolooo » 31.01.2009 16:10

widok którego nie zapomnę....



turczynka siadająca na piaszczystej plaży w kompletnym ubraniu po uprzednim wyjściu z wody:)
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 06.07.2009 23:21

Najwyższy czas odświeżyć wątek.
Tym razem zdjecia i troche opisów z wyprawy do Turcji A.D2009.
Wyjazd wypadł w troche dziwnym terminie bo pod koniec kwietnia. Ale niezrażeni ostrzeżeniami życzliwych, że z ciepłem może być różnie ruszyliśmy w poszukiwaniu południowego słońca.
Jak się okazało najwięcej było go w tym czasie w Polsce. Ale nie uprzedzajmy faktów.
Trasa klasyczna. Czyli z Warszawy do Cieszyna i dalej przez Żylinę .... STOP. No własnie stop. Na droge wyskoczył misiek z najnowszysm typem radaru w dłoni. Leciałem przelotówka przez Zyline ale jakis s... zapomniał po kolejnym zjeździe ustawic znaku z ograniczeniem do 80. Czyli od zjazdu do kolejnego znaku z "80" obowiazuje ograniczenie jak w miescie. czyli 50. Cóz nauka kosztuje. Tylko 80 juro bo to niedzielna taryfa.
Na pocieszenie Wegrzy skonczyli wschodnia obwodnice Budapesztu. Koniec z przebijaniem sie przez miasto. Niestety GPS jeszcze o niej nie wiedział i rozpaczliwie szukał jakiejś drogi zebym nie tłukł sie po łakach.
Spanko w Szegedzie. Hotel jak za czasów późnego Gierka.
Ze sniadania musieliśmy zrezygnować bo czekała nas jazda do Stambułu. A nie chciałem przyjechac zbyt późno aby nie szukac po nocy hotelu. Plan był dobry ale to jednak ponad 1000km. Do tego przed Stambułem zaczęło lać. Pierwsza moja ulewa w Turcji.
Plan był taki aby zatrzymać sie w hotelu opisywanym przez Piotrka-B czyli Anadolu Hotel. Niestety ok 12 w nocy kręcił sie za drzwiami jakis dziadek, który stwierdził, ze nam nie otworzy bo ma full. Ale raczej wygladało na to, że hotel jest zamkniety.
Na szczęście w Stambule hoteli nie brakuje. Najblizszy był na uliczce obok.
Nastepnego dnia od rana zaczęliśmy włóczęgę po mieście.

Obrazek

Obrazek
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 06.07.2009 23:55

Ginacy zawód- tragarz. Za kilka lat pewnie zaniknie. Tak jak nie widuje sie roznosicielami herbaty z samowarami na plecach
Obrazek

Tutaj też nowe wypiera stare.
Obrazek

Aya Sofia
Obrazek

Obrazek

Dolmabahce
Obrazek

Obrazek

Kopuła Błekitnego Meczetu
Obrazek

Beyoglu i tramwaj na Istiklal
Obrazek
Thot
Cromaniak
Posty: 513
Dołączył(a): 13.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Thot » 07.07.2009 09:31

piotrmks napisał(a):Wegrzy skonczyli wschodnia obwodnice Budapesztu. Koniec z przebijaniem sie przez miasto. Niestety GPS jeszcze o niej nie wiedział i rozpaczliwie szukał jakiejś drogi zebym nie tłukł sie po łakach.


Jechałem w czerwcu, też polecam tę obwodnicę - nota bene nie wiem z jakiej mapy korzystałeś, ale aktualna mapa TT ma tę obwodnicę i na nią kieruje :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.07.2009 17:06

Witaj szanowny imiennku 8)
Fajnie, że odgrzałeś wątek.
Jak dla mnie podwójna rozgrzewka bo za ok. 3 tygodnie będę w tej parafii :wink:
piotrmks napisał(a):.... Niestety ok 12 w nocy kręcił sie za drzwiami jakis dziadek, który stwierdził, ze nam nie otworzy bo ma full. Ale raczej wygladało na to, że hotel jest zamkniety....

Dziadek spanikował pewnie jak Was zobaczył bo nie idzie się z nim dogadać w żadnym języku oprócz tureckiego i zapewne wymyslił bajke o zamknietym hotelu. Oni go zatrudniają tam do pilnowania recepcji w nocy :lol:
Jeszcze małe pytanko na szybko: trasa z Szegedu do Istanbulu ile Wam czasowo zajęła ?
Pozdrawiam i czekam na CD.....
jacky6
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 893
Dołączył(a): 14.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacky6 » 07.07.2009 19:59


ja mam trochę więcej "szczęścia" bo startuję po Piotrku_B z miesięcznym opóźnieniem...
więc zaliczę większą dawkę informacji...
a zauważyłem, że Turcja w tym roku ciut popularniejsza aniżeli łońskich lat...
przysiadam na zydelku i zaczytowuję siem....
a jakże - pozdrawiam...
:P :P
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 07.07.2009 20:47

Piotrek_B--> rzeczywiscie był tam dziadek ale w srodku było ciemno i jakos zapuszcone. Troche dziwne bo inne hoteliki byłu o polnocy otwarte..Ale ulice dalej byl Hotel aquarius jak pamietam. natemiast obszedlem Sultanahmet i polecalbym zatrzymywac sie tam. Tylko nie wiem ile tam biora za hotel.

Gdzie tym razem ruszasz? Nie wiem czy dam rade obrobic wszsytkie planowane foto a mam kilka miejsc godnych polecenia. Np Dalyan.

Droga Szeged-Stambul. Wyjazd ok 7 rano bylem w Stambule ok 23.00. ostatnie 100km lało. Jezdze szybko odcinkami po 3-4 h ale to jednak kawalek drogi.
Jak wracalem jechalem z okolic Edremit-Canakkale-prom przez dardanele potem przez przejscie w Ipsali do Grecji i stad do Bulgarii jadac wzdluz Maricy zeby omininac przejscie w Edirne. I dalej do Szegedu. Wyjazd 7 rano przyjazd ok 1 w nocy. Ale to dluzszy odcinek, bez tureckiej autostrady no i prom.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.07.2009 21:07

Dzięki za info co do czasu jazdy. Hotel w IST o któym wspominałeś (Aquarius) kosztuje 30 EUR/osoba
piotrmks napisał(a):Piotrek_B--> rzeczywiscie był tam dziadek ale w srodku było ciemno i jakos zapuszcone. Troche dziwne bo inne hoteliki byłu o polnocy otwarte.......

a może mieli jakiś remont przed sezonem ?, niedalej jak 3 godziny temu "rozmawiałem" z nimi a propos rezerwacji.
piotrmks napisał(a):....Gdzie tym razem ruszasz? .....

wkleje Ci ogólna mapkę trasy:
Obrazek
planuje to na jakieś 3 tygodnie, tak przynajmniej mam poustawiane hotele na trasie
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye



cron
Turcja na szybko czyli jak wykorzystać tygodniowy urlop. - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone