Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Swiatła do jazdy dziennej

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 28.05.2011 23:24

consett0805 napisał(a):nikt nic nikomu nie zrobi jeśli będzie jechał na światłach do jazdy dziennej

I o to chodzi, że to wcale nie jest pewne na 100%
Stiopa
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 169
Dołączył(a): 28.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stiopa » 12.07.2011 14:56

No to doszliśmy do jakieś konstatacji, czy nie ? :D
Adam,K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1890
Dołączył(a): 25.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam,K » 12.07.2011 15:50

Odpowiedź z ambasady słowackiej:

Dzień dobry,


uprzejmie informuję, że na terenie Republiki Słowackiej obowiązuje używanie żwiateł mijania przez 24h cały rok.
Z poważaniem
Teresa Kaminska
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 12.07.2011 17:38

Adam,K napisał(a):Odpowiedź z ambasady słowackiej:

Dzień dobry,


uprzejmie informuję, że na terenie Republiki Słowackiej obowiązuje używanie żwiateł mijania przez 24h cały rok.
Z poważaniem
Teresa Kaminska

I co , sądzisz Adaś, że jak będę jechał swoim na światłach do jazdy dziennej to mnie zatrzymają? Teraz praktycznie wszystkie nowe samochody wchodzą w ten gadżet...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.07.2011 20:06

Bocian napisał(a):
Adam,K napisał(a):Odpowiedź z ambasady słowackiej:

Dzień dobry,


uprzejmie informuję, że na terenie Republiki Słowackiej obowiązuje używanie żwiateł mijania przez 24h cały rok.
Z poważaniem
Teresa Kaminska

I co , sądzisz Adaś, że jak będę jechał swoim na światłach do jazdy dziennej to mnie zatrzymają? Teraz praktycznie wszystkie nowe samochody wchodzą w ten gadżet...




No, niestety tak może być. :cry: I możesz zapłacić mandacik. Przecież do niedawna u nas też można było jeździć tylko na światłach mijania. W moim aucie też mam światła do jazdy dziennej. Niestety będę musiał jechać w niektórych krajach na światłach mijania. :evil:
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 12.07.2011 21:22

Wytłumaczcie mi, proszę, co was to swędzi, że właczycie światła mijania? Zbiedniejecie o 15 gr w skali roku, czy co?
Stiopa
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 169
Dołączył(a): 28.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stiopa » 12.07.2011 21:30

Ot i kolejna wtopa prawa wspólnotowego.

Bo z jednej strony od lutego 2011 r. każdy nowo rejestrowany pojazd w UE ma być wyposażony w światła do jazdy dziennej, z drugiej nie wszystkie kraje wprost zaimplementowały normy europejskie do swych systemów prawnych i nie ma automatycznej konwersji: światła mijania = światła do jazdy dziennej.

Tak było i u nas jeszcze do niedawna.

Nie pozostaje zatem nic innego jak w krajach, o których wiemy że nakazują jazdę na światłach mijania 24 h, jeździć na tych światłach rezygnując z DRL.

Chyba, że ktoś wie i ma 100% pewność, iż dany kraj wydał przepisy krajowe pozwalające na jazdę na światłach dziennych.
Niestety ciężko takie przepisy znaleźć w sieci.

Ażeby było śmieszniej, jak ktoś się uprze będzie w stanie wygrać proces przed ETS z krajem, który będzie chciał go ukarać za jazdę bez świateł mijania, a z włączonymi DRL. Bo pierwszeństwo stosowania ma prawo UE.

Tylko czy warto ? :wink: :D

pzdr
ubidigi
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 27.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ubidigi » 12.07.2011 23:09

Marsallah napisał(a):Wytłumaczcie mi, proszę, co was to swędzi, że właczycie światła mijania? Zbiedniejecie o 15 gr w skali roku, czy co?


Kolego, nic nie swędzi. Po prostu jak ktoś kupił samochód z fabrycznymi światłami dziennymi (a przy nowych nie świecą tylne lampy) albo zamontował homologowany zestaw takich świateł i na co dzień nie używa świateł mijania, to chce wiedzieć czy w niektórych krajach jest dopuszczalne używanie tylko świateł dziennych (bez tylnych lamp) czy po przekroczeniu granicy musi pamiętać o przełączeniu na światła mijania, bo 500 m za granicą będzie miał pecha i napotka patrol policji zmęczonej staniem w słońcu i żadnych łatwego łupu. Proste. A jeśli kogoś swędzi, to portfel przed wydaniem głupio kasy z błahej sprawy jak można było tylko przełączyć. I co tu się dziwić.


No i mam informacje dotyczące świateł dziennych w Chorwacji:

Zakon o sigurnosti prometa na cestama
pročišćeni tekst zakona
NN 67/08, 48/10

Članak 102.

(1) Na motornim vozilima za vrijeme vožnje danju moraju biti upaljena dnevna ili kratka svjetla, u razdoblju zimskog računanja vremena.
(2) Na motociklu i mopedu za vrijeme vožnje danju moraju biti upaljena kratka svjetla tijekom cijele godine.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.

Czyli w okresie zimowym jest obowiązkowe używanie świateł dziennych lub krótkich (czyli mijania). Ich brak to 300 kun mandatu.

Wniosek:

Chorwaci dopuszczają używanie świateł dziennych DLR (nie każą za to).
Zatem, kolego koledr używaj bez obaw swoich świateł DLR ledowych z homologacją (E4 RL) na terenie Chorwacji.
Ostatnio edytowano 12.07.2011 23:38 przez ubidigi, łącznie edytowano 1 raz
kozak
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 18.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kozak » 13.07.2011 06:39

Świateł do jazdy dziennej nikt się nie czepia - właśnie tych o których piszesz (nic na ten temat nawet nie słyszałem) natomiast o jeździe na światłach (mijania) w dzień może być problem np w Grecji więc szerokiej drogi.
Tylko mała uwaga - mają być zamontowane zgodnie z przepisami ! homologacja na lampach to nie wszystko.
Mają się samoczynnie zapalać po uruchomieniu pojazdu oraz samoczynnie gasić po włączeniu świateł. Takie homologowane sterowanie nie zawsze jest w komplecie z lampami.
Oczywiście trzeba mieć pecha aby ktoś Cię tak skrupulatnie sprawdzał ale jeśli pytasz to tak mówią przepisy.
W moim aucie już jakiś misiaczek sprawdzał czy i jak zapalają się te światła .. i zdziwił się - było OK.
Adam,K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1890
Dołączył(a): 25.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam,K » 13.07.2011 08:42

Marsallah napisał(a):Wytłumaczcie mi, proszę, co was to swędzi, że właczycie światła mijania? Zbiedniejecie o 15 gr w skali roku, czy co?

Skąd ta agresja. Kupiłem w zeszłym roku samochód przystosowany do jazdy w dzień na odpowiednich do tego światłach wyposażony w opcję "auto" i światła mijania włączają mi się same (w nocy, w tunelach, w trakcie deszczu ect), więc po grzyba mam jeździć na normalnych światłach?
Akurat najmniej mi zależy na zaoszczędzeniu tych 7 groszy na trasie.


Sławku, skoro tak napisali mi w mailu, to chyba można się spodziewać mandatu za "niemanie" świateł.
Jacek Cieślewicz
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 06.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek Cieślewicz » 13.07.2011 08:44

Niestety Pan 'consett0805' wykazuje się całkowitym brakiem zrozumienia problemu. Natomiast co do Pana 'Marsallah' to proszę o zajmowanie się własnym portfelem, a nie zaglądaniem do innych i ubliżaniem. Jeśli nie ma się niczego ciekawego w temacie do powiedzenia, to proponuję zająć się innymi wątkami i nie zaśmiecaniem bieżącego. Pozdrawiam.

p.s. z wypowiedzi zatem wynika, iż przynajmniej na Słowacji należy używać świateł mijania (łącznie lub bez świateł DRL), a co z Austrią?
Stiopa
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 169
Dołączył(a): 28.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stiopa » 13.07.2011 09:01

No to Chorwację mamy załatwioną.

Jeździmy na światłach dziennych lub mijania.

Co do pozostałych krajów. Jeśli chodzi o Węgry i Austrię, to nie ma tam obowiązku używania świateł przez 24 h (jak się mylę proszę o poprawę). Więc jak sobie będziemy pomykać na dziennych (fabrycznie to nie ma ich jak wyłączyć, przynajmniej u mnie) to nic się nie stanie.

Słowacja i Czechy: jest nakaz jazdy na światłach mijania przez 24 h. Jeśli nikt się nie dokopie do przepisów wewnętrznych tych krajów, które zezwoliłby na zamienne używanie DRL, to niestety przełączamy na światła mijania. Chyba, że ktoś lubi w drodze na wakacje dreszczyk emocji. Bo jak pisali przedmówcy bywa tak, że nikt się tego nie czepia. I chwała tym stróżom prawa. Jednakże jak się trafi na kogoś mocno zdeterminowanego, to nam zepsuje początek wakacji.

A tego byśmy nie chcieli, prawda ? :wink: :lol:

Jest jeszcze inne wyjście z sytuacji. Jechać przez Czechy lub Słowację w nocy. I tak trza światełka i tak. Dylemat odpada.

pzdr
Rafal_X
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 205
Dołączył(a): 28.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafal_X » 13.07.2011 09:28

Stiopa napisał(a):Bo z jednej strony od lutego 2011 r. każdy nowo rejestrowany pojazd w UE ma być wyposażony w światła do jazdy dziennej, (...)


Błąd dziennikarski, jeden źle usłyszał, czy przetłumaczył, a cały kraj powtarza. Nie nowo rejestrowany, ale homologowany. Więc różnica znacząca.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.07.2011 10:17

kozak napisał(a):Świateł do jazdy dziennej nikt się nie czepia - właśnie tych o których piszesz (nic na ten temat nawet nie słyszałem) natomiast o jeździe na światłach (mijania) w dzień może być problem np w Grecji więc szerokiej drogi.
Tylko mała uwaga - mają być zamontowane zgodnie z przepisami ! homologacja na lampach to nie wszystko.
Mają się samoczynnie zapalać po uruchomieniu pojazdu oraz samoczynnie gasić po włączeniu świateł. Takie homologowane sterowanie nie zawsze jest w komplecie z lampami.
Oczywiście trzeba mieć pecha aby ktoś Cię tak skrupulatnie sprawdzał ale jeśli pytasz to tak mówią przepisy.
W moim aucie już jakiś misiaczek sprawdzał czy i jak zapalają się te światła .. i zdziwił się - było OK.


Gasnąć, po włączeniu świateł długich.
Jacek Cieślewicz
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 06.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek Cieślewicz » 13.07.2011 10:52

Chyba jednak już po włączeniu świateł pozycyjnych, mijania, a dalej idąc przy długich również.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Swiatła do jazdy dziennej - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone